Skocz do zawartości
Koowi

Langos (langosz) Czyli Węgierski Placek

Rekomendowane odpowiedzi

Składniki:

 

40 dkg bialej maki pszennej

2 ugotowane i utluczone ziemniaki

3 dkg drozdzy

1 szklanka letniego mleka [w wersji wegańskiej mleka sojowego]

cukier [lub odrobina słodu]

sol

olej

 

Przepis:

 

Drozdze rozrobic z 1/2 szklanki mleka i odrobina cukru.

Make przesiac, wsypac do miski, posrodku zrobic dolek, do ktorego wlac rozczyn drozdzy, dodda mase z ziemniakow i lyzke oleju, dodac reszte mleka, sol do smaku i wyrobic ciasto o konsystencji nieco twardszej, niz na kluski kladzione. Posypac maka i zostawic pod przykryciem, w cieplym miejscu na godzine. Formowac cienkie placki wielkosci dloni i smazyc na wrzacym oleju (smazy sie je na patelni w glebokim tluszczu) -- poczatkowa pod przykryciem, a po przewroceniu na druga strone juz bez przykrycia.

 

Ps. wychodzi pycha! I jedna rada. przy formowaniu placuszka potrzeba maki aby sie to ciasto do palcow nie przyklejalo.

 

 

Normalnie mówie wam palce lizać , kiedyś jak byłem na Węgrzech to ciągle to zajadałem z kefirem i żółtym serem. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yy...

a przypadkiem placka węgierskiego nie robi się z ziemniaków?

 

coś w tym stylu jadam :) na góre jeszcze śmietana

Składniki:

0,6 kg okrawków mięsa wieprzowego

1 kg ziemniaków

1 cebula

3 łyżki mąki

1 ząbek czosnku

1 jajko

olej

1 strąk papryki

1 słoik koncentratu pomidorowego

pieprz, sól, suszone zioła (lubczyk, tymianek)

 

Wykonanie:

Sos:

Mięso pokroić w kostkę (2x2 cm), obtoczyć w mące i mocno obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu.

Przełożyć do rondla, spieczoną mąkę z patelni spłukać zimną wodą i przelać do rondla.

Dodać cebulę pokrojoną w kostkę i zeszkloną, lubczyk i tymianek. Dusić ok. 1 godzinę.

Oczyszczoną paprykę pokroić w cienkie paski, po godzinie dodać do mięsa razem z przecierem pomidorowym, solą, pieprzem i dusić jeszcze 1/2 godziny.

Zagęścić mąką.

Placki: Obrane ziemniaki, cebulę i ząbek czosnku zetrzeć na tarce o małych oczkach.

Dodać mąkę, jajko, sól, pieprz, starannie wymieszać.

Na rogrzanym oleju smażyć dość grube placki. Przełożyć placek sosem z mięsem, złożyć na pół i jeszcze polać sosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yy...

a przypadkiem placka węgierskiego nie robi się z ziemniaków?

Placek o którym piszesz, jest wyśmienity. Moje 3 ulubione miejsca na placek po węgiersku (kolejność przypadkowa) - "Balaton" (Kraków), lokal pod Ochodzitą (Koniaków), Kolibecka (Zakopane). Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

Dawniej bywałem na węgrzech co roku i na sam widok tego placka chce mi się wymiotować. Baskuctwo.

 

 

Ale poza tym życzę smacznego :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pigmej dzięki ;)

 

pare tygodni temu bylem w Miskolcu po raz hmm 5 ale poprzednio miałem dużą przerwę i przypomniało mi sie o tych lansosach :) chętnie przetestuję Twój przepis i napisze czy wyszło, i czy smakuje tak samo :) pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, langosz...

byłem jakiś miesiąc temu na Węgrzech [Hajduszoboszlo], to jadłem langosza, nie raz.

Z sosem czosnkowym rzecz jasna... 8)

 

Trzeba pamiętać żeby nie jeść za często, bo to sie może przejeść, przynajmniej tak było w moim wypadku... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yy...

a przypadkiem placka węgierskiego nie robi się z ziemniaków?

 

coś w tym stylu jadam :) na góre jeszcze śmietana

Składniki:

0,6 kg okrawków mięsa wieprzowego

1 kg ziemniaków

1 cebula

3 łyżki mąki

1 ząbek czosnku

1 jajko

olej

1 strąk papryki

1 słoik koncentratu pomidorowego

pieprz, sól, suszone zioła (lubczyk, tymianek)

 

Wykonanie:

Sos:

Mięso pokroić w kostkę (2x2 cm), obtoczyć w mące i mocno obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu.

Przełożyć do rondla, spieczoną mąkę z patelni spłukać zimną wodą i przelać do rondla.

Dodać cebulę pokrojoną w kostkę i zeszkloną, lubczyk i tymianek. Dusić ok. 1 godzinę.

Oczyszczoną paprykę pokroić w cienkie paski, po godzinie dodać do mięsa razem z przecierem pomidorowym, solą, pieprzem i dusić jeszcze 1/2 godziny.

Zagęścić mąką.

Placki: Obrane ziemniaki, cebulę i ząbek czosnku zetrzeć na tarce o małych oczkach.

Dodać mąkę, jajko, sól, pieprz, starannie wymieszać.

Na rogrzanym oleju smażyć dość grube placki. Przełożyć placek sosem z mięsem, złożyć na pół i jeszcze polać sosem.

Te placki wygladaja mi na zwykle ziemniaczane ;) Langosz troche inaczej wyglada.

 

ps. Polecam wycisnac troche wode z utartych ziemniakow - placki wyjda duzo bardziej chrupiace :) Ja zawsze wcinam posmarowane maselkiem i polane smietana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...