Skocz do zawartości
Beereq

Pytanie Do Ogrodników/hydraulików/fizyków...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam bardzo poważny problem ;]

Od razu przejdę do rzeczy, wygląda to mniej więcej tak:

 

Kran (ujęcie):

a) przepływ wody 1500-2000l/h (średnio 1800l/h, zależy od tego czy sąsiedzi podlewają 8O)

b) ciśnienie wody 2,9-3,1 atm

 

Koniec węża 1/2" (długość: 140m):

a) przepływ wody 570-630l/h

b) ciśnienie nieznane 8O (zapewne niższe niż na początku)

 

Więc tak - o co w tym wszystkim chodzi;

mam sobie kranik w chatce (podane wyżej co i jak) i chce przez dość duży ogródek pociągnąć 140m węża ogrodowego, w taki sposób żeby przepływ na końcu węża był optymalny. To znaczy żeby nie stosować ultra "szerokiego" węża (typu 2"), ale zastosować jakiś cieńszy i żeby przepływ był w miarę rozsądny (bo te 600l/h to za mało). Obecnie mam 140m węża 1/2", w chwili zakupu nie zastanawiałem się nad średnicą i to był błąd :)

 

Pytania:

a) Jaki byłby orientacyjny przepływ na końcu 140m węża średnicy 3/4" ?

b) Jaki byłby orientacyjny przepływ na końcu 140m węża średnicy 1" ?

c) Czy są jakieś wzory jak to obliczyć ?

d) Jaki wąż będzie "optymalny" (średnica wewn.) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) Ale jak to zobaczyłem to nie wiedziałem o co chodzi... i do tej pory nie wiem 8O Wywnioskowałem z tego tylko, przepływ jest wprost proporcjonalny do kwadratu średnicy cienkiej rurki i do różnicy ciśnień, czy coś... Ale ja nie mam ciśnienia końcowego 8O Blaaah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tam dalej (4 strona) jest doświadczenie gdzie mierzysz lepkość w wyniku pomiaru czasu przepływu przez rurkę kapilarną. Przekształcasz i masz wzór na czas przepływu przez Twój wąż. Dorzucasz parametry węża i sobie możesz wyliczyć ile wody przepływa w ciągu sekundy czyli chyba to o co Ci chodziło. Nie będzie łatwo ale można wyliczyć.

 

EDIT> Jak to nie masz ciśnienia końcowego? Oczywiście że masz. Pomyśl chwilę a się domyślisz jakie masz ciśnienie końcowe przy swobodnym wypływie wody. A chyba o takim mówimy.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz uwzględnić sumę strat liniowych na długości przewodu, następnie musisz uwzględnić starty lokalne na wyjściu (nie wiem czy masz zawór czy zwężkę). Kiedy ustalisz starty przepływu korzystasz ze wzoru (V^2)/2g + P/gamma +z na początku przewodu = (V^2)/2g + P/gamma + z + suma strat lokalnych i liniowych. V to prędkość przepływu, P to ciśnienie w przewodzie, gamma to ciężar właściwy wody, natomiast z to różnica poziomów między początkiem a końcem przewodu, przy czym musisz sobie przyjąć, że np koniec przewodu leży na z=0 a początek na powiedzmy z=1m, g to przyspieszenie ziemskie. Teraz muszę lecieć, ale zapraszam wieczorem na gg, to wszystko Ci wyjaśnię, tu tylko trochę nakreśliłem problem 8O . Pisz nawet jak będę niedostępny.

Edytowane przez St.Anger

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...