Skocz do zawartości
Utek

Kręcić ale jak i czym i czy ma sens :|

Rekomendowane odpowiedzi

Od trzech dni przegądam to forum bo mam w planie podkręcenie procka i im dłużej czytam tym wydaje mi sie że mniej rozumiem.

 

Mam procka athlona XP2100, płytę główną asua7v133, pamięć sdram 133 hz 1,3 gb grafikę grainwarda gf 4 Ultra 650 64 Mb

 

i czytająź wychodzi po drodze że

 

a) moja płyta może nei obsługiwać wyższych mnożników (nie wiem gdzei to sprawdzić)

B) podkręcenie może spowodować zniszczenie pamięci

c) nie wiem jak najlepiej podkręcac (magistralą fsp napięciem) żeby nic nie narozwalać

 

znalazłem wszystkie informacje jak odblokować mnożnik ale nigdzie nie znalazłem czy jakie kolwiek podkręcanie na tym sprzęcie ma sens i nie rozwali mi płyty czy pamięci

 

na wiatraku mam wentylator TT 9 z regulacją prętkości z miedzianym rdzeniem i jeszcze 4 wentylatorki w obudowie więc bez podkręcania schodzę w trakcie obciązenia procka do 35C

 

 

Moje pytanie jest jak podkręcać (i czy wogóle) na takim sprzęcie i czy to się opłaca bo jak wycisne na tym max xp2000 to szkoda zachodu.

 

dzięki za pomoc i proszę bez sarkastycznych odpowiedzi (każdy keidyś zaczyna) :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecanie wiaze sie niestety z ryzykiem ze mozna cos uszkodzic ( ja sam spaliłem jush jednego athlonka 1700+ ale palomino wiec nie było szkoda :D ) teraz mam athlonka TB i nie narzekam odczuwam satysfakcje z podkrecenia sprzetu :lol: . Takze wybór należy do Ciebie. Zastanów sie i do dzieła... :wink: POWODZENIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o procka to się naj mniej martwie ale w gdzieś w tematach o podkręcaniu wyczytałem że z pamięcią 133 sdrama nie ma co kręcić magistrali bo rozwali pamięc, więc lepiej mnożnikiem (nie wiem czy nie gadam bzdur, ale tak to zrozumiałem) żeby kręcić częstotliwością magistrali najlepiej mieć dobrą pamięc ddr 333 i na odpowiedzi na to pytanie, czy żeczywiscie tak jest najbardziej mi zależy

 

po za tym gdzie sprawdzic jakie mnożniki obsługuje moja płyta ?

 

albo jakiego mam procka z jakiej serii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta główna jest jak się nie mylę na chipsecie VIA KT133A, jak i moja. Ten chipset nie ma dzielnika PCI 1/5, więc np. przy FSB=150 masz już ponad 37mhz na magistrali PCI, i nawet jeżeli twój chipset to wytrzyma (w co wątpie, ale nie znam tej płyty), to urządzenia PCI już mogą mieć cięzko.

Co do uszkodzenia SDRAM to raczej bym się tym nie martwił- po prostu komp Ci najwyżej nie ruszy i tyle, ale przy podnoszeniu FSB powyżej 133 cieńsze SDRAM często nie chodzą na CL2, trza na CL3 zejść, co moim zdaniem się nie opłaca. Sam aktualnie jadę na 133x12.5 właśnie z tego powodu- jedna kość (większa) wysypuje się przy 138 chyba...

Co do mnożnika, zdaje się, że płyta posiada 12.5/13 max, co powoduje, że athlonXP 2100 to max, co możesz mieć.

Reasumując- pobaw się FSB, na płycia masz switche, poczytaj, jak je ustawić, żeby FSB regulować z poziomu bios'a i próbuj, próbuj, próbuj...wcześniej zapamiętaj co i jak jest ustawione w biosie, bo zapewne będzie Cię czekał clear cmos, więc pamiętaj, co jak po nim ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnoznik powinna przyjac bez specjalnych ograniczen.Zeby ustawic mnoznik 15x trzeba przerwac dwa mostki L3,mozna to zrobic napieciem to z zewnatrz nic nie widac i jakby co na gwarancji sie nie kapna.Przy 15x i fsb 133 masz 2000MHz jak wiecej chcesz(plyta jest w miare do o/c ,napiecie do 1,85v) to jeszcze jeden mostek i 16x i tak do 18,5x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a o/c mnoznikiem, to jush teraz ma powoli sens tylko w teorii, bo w praktyce, to nie wplywa na cala jednostke, ale raczej na prca (mam na mysli wplyw w znacznym stopniu :o )

 

ale cosh - lepsze to niz nic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaumując

 

1. fsb raczej nie podnosic za dużo max do 150 a lepiej mniej żeby wytrzymała płyta, czy są jakies wartości pośrednie czy czy tylko 133 i 150 ?

 

2. Podnieść fsb na płycie głównej (do takiej samej wartosci jak procka ?)

 

3 podnieść mnożnik :|

 

tu mam pytanie odblokować mnożnik łącząc mostki L1 i podnosić z biosu, czy ustalać mnożnik przecinająć mostki L3

 

4 ???? co z napięciem na płycie ?? do procka podnosić jak o ile czy konieczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi ci o 1700+ 0,13 to mnoznik jest odblokowany i mozna max ustawic 12,5x

zeby ustawic wyzsze to trzeba L3 przerywac np 15x dwa mostki od dolu proca liczac

napiecie do 1,85v (tyle co mozesz ustawic) nie zniszczy raczej proca

 

proponuje ci mnoznik 15x ,bo tyle powinien wytrzymac,a pozniej fsb mozesz go dociagnac do granic wytrzymalosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 2100+ wlasnie lezy przedemną to moje pierwsze podkręcanie wiec cały czas sie wacham ale zaraz będę mnożnik odblokowywał (chyba;>) bi się denerwuję

 

Proc ma oznaczenia od dołu

 

ax2100mt3c

agoia 0206wpaw

y7787520244

 

co można o nim powiedzieć ?? czy jest przyjazny do podkręcania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorka za spam

 

procek standardowo chodz na (5,0x13) i fsp 133 na razie nie podrkęciłem bo myślałem ze będę tylko rozłączał mostki a okazało się że będę musiał połączyć,

 

 

mam jescze pytanie czy można odblokować standardowo mnożnik jak w faq a potem zmienić go z poziomu płyty głównej jeżeli bios umożliwia coś takiego, czy tak nie będzie bezpieczniej ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do fsb, to faktycznie 150 nie powinno zaszkodzic systemowi. PCI 37 mhz, t nie tak duzo. Ale nigdy nie wiadomo na pewno. Najpierw si ebedzie zawieszal czy cos, nie zepsuje sie od razu.

 

 

FSB jest jedno i zwiekszajac na plycie glownej zwiekszasz je dla procesora i calej reszty.

Pamietaj, ze czesto pamieci chodza szybciej na nizszym FSB, a CAS2 niz na wiekszym fsb i CAS3.

 

Sprobuj najpierw z FSB, potem z mnoznikami. Na poczatku nie podnos napiec, dopiero kiedy bedzie sie resetowal/wieszal system.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jescze ejdno pytanie które pozostało bez odpowiedzi w faq jest podany sposób odblokowania mnoznika polegający na połączeniu mostków L1, oraz jest też sposób (ten z niemieckiej stronki) który poprzez przepalenie niektórych i połączenie innych powoduje ustalenie określonego mnożnika

 

mam możliwość zmiany mnożnika z poziomu biosa który posób jest lepszy i czy mam możliwość wyboru ( jaka jest różnica)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jescze ejdno pytanie które pozostało bez odpowiedzi w faq jest podany sposób odblokowania mnoznika polegający na połączeniu mostków L1, oraz jest też sposób (ten z niemieckiej stronki) który poprzez przepalenie niektórych i połączenie innych powoduje ustalenie określonego mnożnika

 

mam możliwość zmiany mnożnika z poziomu biosa który posób jest lepszy i czy mam możliwość wyboru ( jaka jest różnica)

no nic to pytanie pozostało bez odpowiedzi :) wlasnie zaczynam podkręcam na początek zastosuje sposób z FAQ na odblokowanie mnożnika mam nadzieję ze podziała

 

ps fsb udało mi się podkręcić do 140 potem albo co chwila się wiesza a przy 150 to już wogóle padaka może wiecie czemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...