Skocz do zawartości
-=Qroń=-

Bx-mod, Tualatin-mod Faq

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw trochę teorii:
Intel wprowadził trzy odmiany socketa 370: PPGA, FC-PGA, oraz FC-PGA2.
W tym mini-FAQ'u zajmiemy się przerabianiem procesorów przeznaczonych dla FC-PGA2 tak by działały na starszych płytach z FC-PGA (wyposażonych w chipsety takie jak BX440, i810 czy starszą wersję i815, mało jest danych co do działania owego moda na chipsetach VIA czy SIS, aczkolwiek na nich też powinien ów mod działać). Jest także możliwość przerobienia procesorów FC-PGA na PPGA ale to już temat na inną historię.


Czego będziemy potrzebować:

- Kabel do łączenia pinów, proponuję od taśmy FDD bądź 40 żyłowej HDD, mimo iż może się wam wydawać że procesor będzie nazbyt odstawać od socketa zapewniam że wykorzystanie takiego kabla znacznie ułatwia zadanie, przy czym spisuje się bez zarzutów.
- Izolację na piny, tutaj zaproponuję wykorzystanie kabelków z zepsutych myszek/klawiatur.
- Cienki nóż do papieru do docinania izolacji a także zaginania końców kabelków wokół pinów.
- Igła lekarska, do rozwiercenia (odrobinę) otworów w sockecie na 3 zaizolowane piny.

57_1235217679.jpg

# Piny czerwone muszą być odizolowane, żeby nie dotykały socket'a.
# Pin niebieski (AK26) musi być połączony z czerwonym (AK4) bezpośrednio na CPU.
# Zielone piny muszą być połączone ze sobą, żeby dawać odpowiednie napięcie.
# (OPCJONALNE) Połącz VID1 (AM36) oraz VID2 (AL37) aby uzyskać napięcie CPU o 0.2V większe od standardowego. Niektóre płyty nie są w stanie, pomimo poprawnie wykonanej modyfikacji, współpracować z niskonapieciowym (1,45 - 1,475V) Tualatinem.

To już zasadniczo cała sztuka wykonania owego moda, na koniec tylko zdjęcie poglądowe jak to powinno wyglądać:
yr0j1f7l.jpg

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam jeszcze zasiupnął metodą łatwiejszą na łączenie. Zlutowanie socketu od [gluteus maximus] strony.

Ale to lutowanie to tylko dla zielonych i żółtych pinów. IMO nie warto bo czerwony z niebieskim i tak musi być połączony na procesorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak łączysz ten pin czerwony z niebieskim to musisz go jakoś dokładnie "przytwierdzić" tzn takżeby mieć pewność że do siebie przylegają.Jeśli tak to czym (jakimś klejem ,czy zlutować ?) ??

 

Jeszcze jedno .Tak żeby trafiło na "przylejone" :)) Mógłbyś dokładnie powiedzieć po co tego vmoda robić i co on daje .

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak łączysz ten pin czerwony z niebieskim to musisz go jakoś dokładnie "przytwierdzić" tzn takżeby mieć pewność że do siebie przylegają.Jeśli tak to czym (jakimś klejem ,czy zlutować ?) ??

 

Jeszcze jedno .Tak żeby trafiło na "przylejone" :)) Mógłbyś dokładnie powiedzieć po co tego vmoda robić i co on daje .

Pozdro

 

Nic nie kleić, kurczę ludzie ale modzicie :P. Wystarczy zawinąć, od razu byście całego proca cyną uwalali, to ma być bezinwazyjne, takie było założenie żeby założyć w 5 minut i równie szybko go zdjąć... Jezu

 

Jeżeli byś się przypatrzył to zauważyłbyś że na moim modzie nie ma vmoda zrobionego (to tylko opcja dla OC) także nikt Ci tego robić nie każe.

Edytowane przez -=Qroń=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od siebie dodam bo nie moge stać bezczynnie że po zaizolowaniu 2 dodatkowych pinów bell1 i bell2 można uzyskać sprzętowe wymuszenie szyny fsb na poziomie 133mhz co jest niezwykle istotne w płytach z chipsetami via nawet na takich dobrych płytkach jak tuv4x które nie podstawiaja innych dzielników pci i agp podczas podkręcania ten mały modzik powoduje sprzętowe wyyszenie na płycie podstawienia dzielników pci agp fsb w stosunku 4:2:1 co w efekcie pozwala wykręcać celerona 1.0-1,2ghz od fsb 133 w góre :] ten mod jaki i bx mod spisują sie idealnie na moim cusl2-c(bp mod) ja użyłem kanelków z myszki a4tech z kabla 7 żyłowego (stare myszki z rolka tej firmy) to jak do tej pory najcieńsze kable jakich uzywalem do modowania :] 2 razy cieńsze od 40 żyłowego porównywalny do żył z taśm ata 100

 

mod działa dla celeronów na magistrali 66 i 100

 

pozdrawiam

Edytowane przez kurczakin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można coś takiego zesmarkać dla Slotu 1? Płyta na BX440, aj supołz (MS 6119).

 

Wprawdzie BIOS oferuje FSB 133, komp startuje na takim ustawieniu, ale jest wysoce niestabilny i bywa, że byle Notepad powoduje zawieszenie wszystkiego z NumLockiem włącznie :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jonas: Teoretycznie jest to możliwe. Spraw sobie przejściówkę Slot1->FCPGA i zrób moda. Musisz tylko upewnić się czy płyta podoła z podaniem odpowiednich napięć na procka (1.475V lub 1.5V; ewentualnie możesz pokusić się jeszcze o v-moda, który podbija napięcie o 0.2V; dla tulipanka o nominalnym 1.5V robi się 1.7V, a na tym napięciu pracowały już P!!!, więc płyta nie powinna się problemować)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zmodowałem przejściówkę ppga na fcpga i uruchomiłem na niej pentiuma III coppermine. Czy da się na tej przerobione przejściówce (ppga do fcpga) zrobić fcpga2? Czy trzeba kupować przejściówkę fcpga na slot1. Jaką ewentualnie byś polecił shaqal płytę na s370 do moda, aby odpalić tualatina?

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

finish: To, że taka podwójna modyfikacja będzie działać jest prawdopodobne, jednak nie widziałem jeszcze, żeby ktoś to robił.

 

Co do płyty: może od razu rzucić sie na jakąś obsługującą tulipanka? Jeśli tak to polecane: Abit ST6, Asus TUSL-2C, MSI MS-6337 (rosolini na tym cuda-wianki wykręcał - poszukaj jego tematu o tulipanie 1300). Jeśli upierasz się przy płycie do moda, to Abit BX133. Możesz przeszukać też forum w poszukiwaniu innych ciekawych płyt - trochę się ich tu przewinęło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

finish: To, że taka podwójna modyfikacja będzie działać jest prawdopodobne, jednak nie widziałem jeszcze, żeby ktoś to robił.

kiedyś robiłem , mizerny skutek ale było fajnie , komp się wieszał i nie za każdym razem odpalał , ale to mogła być wina przejściówki dużo przeżyła...

Jeśli upierasz się przy płycie do moda, to Abit BX133

osobiście mam taką płytkę , większych problemów nie mam ale mimo wszystko wali się pare żeczy...między innymi agp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

finish: Najlepiej napisz jaki procesor masz/masz mieć, to coś wybierzemy. Niestety aktualnie nie ma wielkiego wyboru na Allegro. Z dostępnych tam płyt pod Tualatina brałbym chyba tego EPOXa. Jeśli chcesz modować to widziałem tam chyba dwie płyty ABIT BX133-RAID. Ten HPek tylko w ostateczności, bo na nim nie poszalejesz.

 

Dr@GuN: Na jakim FSB ciśniesz tego ABITA?

 

----

EDIT żeby nowego posta nie skrobać, bo się robi lekki OT:

Dr@GuN: Ładny wynik, zwłaszcza ze względu na pamięci.

 

Dla tych co nie wiedzą:

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
Dla chipsetu BX maksymalny dzielnik AGP to 2/3 więc z uzyskanych przez Dr@GuNa 150MHz na FSB mamy na AGP 100MHz zamiast zalecanych 66MHz. Tak mocne podbijanie taktowania AGP jest wysoce niewskazane i może prowadzić do uszkodzenia karty grafiki, niemniej całkiem sporo kart sobie z tym radzi. Tak wysokie taktowanie portu AGP może również powodować problemy, o których Dr@GuN pisał powyżej.
Edytowane przez shaqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej napisz jaki procesor masz

No mam Celerona tualatina 1000 i myślałem, że wyjdzie gdzieś tak poniżej 100 zł, ale teraz nie wiem czy się z tym bawić. Krucho jest z tymi płytami. Ewentualnie powiedz shaqal jakich chipsetów do moda się trzymać 810, 815 BX? jeżeli chodzi o socket 370, bo gdzieś w jakimś poście pisałeś, że odpala po modzie chyba na VIA 694A. Kurde tak w ogóle mam płytę jeszcze na s370 i mówię sobie tak ma mnożnik 10x, fsb ma 66, 100, 133, to kupie do tego celerona tualatina i może pójdzie. Robię moda proc nie dochodzi do socketu i nici, więc wkładam P3 coppermine tak żeby też nie dochodził i nie działa, więc sobie pomyślałem, że to wina złego umieszczenia procka, ale teraz jak czytam więcej tych postów, to wychodzi, że te tualatiny chodzą z góra czterema chipsetami, a ja właśnie mam na via 133 i ta końcówka 693A, więc na tym nie da rady.

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To krótko o chipsetach:

BX - do moda; beż moda Tualatiny nie chodzą; przy FSB 133MHz na AGP masz ~89MHz, bo brakuje dzielników, ale większość grafik sobie radzi (zobacz spoiler w moim poprzednim poście)

i810 - niby pod Tualatiny, ale bez AGP, więc raczej odpada

i815EP(T) - chyba najlepszy wybór pod Tualatiny ale nie bez wad (m.in. max 512MB RAM); oba Intele muszą być B-stepping

VIA 694T - na porządnych płytach wybór równie dobry co i815; podobno minimalnie wolniejszy od Inteli, ale za to możesz wpakować 1.5GB RAMu

 

Na 693A faktycznie chyba BX-mod nie działa, za to chyba działa na 694A (o ile mnie pamięć nie myli).

Edytowane przez shaqal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi shaqal jeszcze ty będziesz wiedział. Płyta na bx ma fsb 100 i mnożnik ma max 5.5 i na niej pentium 733-133fsb to ten proc chodzi na 550MHz-100fsb(to wiem), ale jak zapodam sobie jakiegoś np:650MHz z fsb100 to będzie płyta dawać mu te 6.5 mnożnika (na tej zmodowanej przejściówce) czy w ogóle się nie uruchomi? Podał byś dla ciekawości ile ci robi w SuperPi na 1M ten Tualatin 1300MHz@1521?

Edytowane przez finish

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku procków Intela, co wielokrotnie było poruszane na forum i nie tylko, mnożnik podany dla płyty głównej nie ma znaczenia, bo jest na stałe zablokowany w procesorze. Tak więc na pewno bedzie działać, a na fsb 100 masz większe możliwości ocerskie. Jedyną niedogodnością może być jedynie aktualizacja biosu płyty głównej.

 

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
W SPI się nie ścigam, ale na twoją prośbę zrobiłem. 1M zrobił w 02m 12.160s. Dlaczego tak dużo? System stoi już kupę czasu i zdązył się już zaśmiecić, nie ma też robionych optymalek pod SPI. Poza tym jeszcze pamięci pracują z timingami 3-3-3-7/9, czego SPI wybitnie nie lubi. O całość swoich problemów obwiniam lipną płytę główną, dlatego od jakiegoś czasu bezsuktecznie poluję na Abita ST6, żeby rozwinąć skrzydła. Bo fsb 117MHz to nie koniec możliwości mojego procka.

 

Aha, SPI v1.5 mod XS

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Shaqal za odpowiedzi. Na pewno po przeinstalowaniu systemu będziesz miał w SuperPi poniżej 2Min np: athlon 1,4 ghz na sdr-ram miał 1,48 min. Skoro mnożnik na płycie nie gra roli, to mogę kupić przejściówkę na fcpga i spróbować modować do fcpga2? Jeszcze jedno np: celerona coppermine chodzącego z fsb66 można przerobić łącząc piny na procku, aby chodził z fsb100?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałbym uruchomić na płycie z PGA na BX440, celerona tualatina 1200 (12x100) sam opisywałem na forum moda PGA>FC-PGA1 ale niewiem teraz czy robić te dwa mody na raz, czy tylko tego FC-PGA1>FC-PGA2?

 

Znalazłem taki spory opis tylko niewiem czy mam tak samo połączyć ak4 i an11 jak na tym przedstawionym przez Qronia, czy od strony płyty

Edytowane przez Trylobit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja walczę z przeróbką przejściówki slot1/FCPGA na FCPGA2. Mam z 7 przejściówek na PPGA i 1 na FCGPA (druga FC pożyczona wraz z moim ASUS-em P3B-F). Do dyspozycji mam tualatiny 1000 i kilka 1200 oraz ECS P6BAT-A+ v2.2, ABIT BX6 v2.0 i ASUS P2B-F. Testuje na ASUS-ie P2B-F (najnowszy BIOS) i na celinie 1000. A więc najpierw wziąłem jakąś przejściówkę ASUSa PPGA i zrobiłem z niej (porządnie - użyłem też 2 rezystorów 330ohm) FCPGA i było ok. Potem zrobiłem moda opisanego przez Qroń-a ale monitor pozostał czarny. Więc wziąłem przejściówkę slot1/FCPGA (taka zwykła bez żadnych układów jak to jest np. w MS6905) i zrobiłem jeszcze raz moda z opisu Qroń-a i znowu nic.. celek copermine 566 który ma 1,5V vcore (coppermine + 1,5V dziwne?) normalnie działał wiec napięcie nie powinno być problemem no ale spróbowałem złączyć piny AM36 i AL37 i dalej nic... Opisze jak przerabiałem: Piny usuwałem na przejściówce (wylutowywałem je z niej sposobem), łączyłem je też na niej za pomocą żył ATA100, a jeśli chodzi o AK4 to też użyłem tu żyły z taśmy ATA100 i wyprowadziłem na zewnątrz procka po czym przylutowałem go z tyłu przejściówki do AK26. Na koniec zrobiłem tak jak jest w linku pokazanym przez Trylobit-a (schemacik) bez łączenia AK36 z AL37 i elegancko komp włączył się tylko VCORE było 1,3V zamiast 1,5 więc połączyłem jeszcze te dwa piny i już jest 1,5V. Teraz seria pytań:

1. Czemu mod opisany przez Qroń-a u mnie nie działa?

2. Czemu bios mi wywala error że złe napięcie VCORE (przy VCORE 1,5 na celku 566 nic nie wywalał)?

3. Czemu nie jest stabilnie na 133FSB? (procek chodził na TUSL-2C cały czas na takiej magistrali, a P2B-F na tej przejściówce nie przerobionej jeszcze + P3 866 chodził na magistrali 150MHz w pełni stabilnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

dorzuce swoje 3gr - sam również z powodzeniem wykonałem tego moda na starusienkim asusie p2b. użyłem przejściówki slot> fcpga od abita - bodajże slotket III. niestety szczegułów nie pamiętam ale ja łączyłem tylko jakieś dwa sąsiednie piny w procku - dzieki temu użyłem przewodu bez izolacji. ogólnie w necie krążyło kilka wersji tego moda. problemem było też napięcie - celT wymagał niższego jak pamiętam i tylko niewiele płyt na bx dawało odpowiednie. ogólnie sprzęcik działał mi bez problemów ale żadnego OC już nie wykrzesałem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam problem z przerobieniem GA 686BX (slot1) na FCPGA2. Posiadam przejściówkę PPGA i Tualatina 1200, zrobiłem 2 mody PPGA--FCPGA i mod quronia FCPGA--FCPGA2 ale komp nie odpalil. Flufiar czy mogł byś zamieścić dokładny rysunek tego moda na którym Tualatin ci odpalil?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Posiadam przejściówkę GA-6R7+

http://oldweb.gigabyte.com.tw/support/user_pdf/6r7pro.pdf

oraz CPU CARD VER.1.0

http://img210.imageshack.us/img210/5514/b4df1bv0.jpg

 

Mam Tualatin 1.1GHz i 1.2GHz próbowałem zarówno na obu przejściówkach jak i na obu procesorach modu z opisem z pierwszego posta, i ciągle czarny ekran. Wszystko na mobo Asus'a P3B-F ver1.04 i najnowszy bios. Ktoś ma jakieś pomysły co mogłem "spaprać" po drodze ? ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to mobo może nie obsługiwać napięć poniżej 2.0V. Tak mi wpadło, bo generalnie innych pomysłów nie mam.

No nie bardzo skoro:

 

http://www.overclockers.com/tips965/index07.asp

 

Tu działa a mobo (zarówno rewizja jak i bios) identyczne, nie mówiąc już o tym że w bisie spokojnie można wybrać VCore np. 1.65v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...