Skocz do zawartości
xtoff

Msi Kt600 Delta + Hdd > 300gb = Problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy plyta MSI kt600 delta ma problemy z obsluga duzych dyskow? mam ja na biosie 4.5 i po podpieciu dysku 300gb na sata (nie pamietam dokladnie jaki model bo to juz troche temu bylo) nie wykrywala mi dysku, mimo iz byl on sprawny. Pytam bo chce sobie kupic wiekszy hdd a nie chcialbym przy okazji musiec wymieniac wszystkiego innego :/

W zwiazku z tym - czy probowal ktos dzialac na tej plycie z duzymi dyskami? byly jakies problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do konca sie zrozumielismy.

Dysk ktory podpinalem byl dyskiem SATA1, nie 2 a pytanie bylo o to czy plyta ma problemy z obsluga duzych dyskow czy to ze ten jeden nie dzialal bylo wynikiem innych czynnikow, ale wlasciwie dobrze ze podniosles temat, bo troche ostatnio nie siedze w tematyce i przyjalem ze sata 2 jest w 100% kompatybilne wstecznie, jak i wszystkie PATA 66-133. Czy w takim razie moga byc jakies problemy z dyskiem sata2 na plycie z kontrolerem sata1 jak moja? I kluczowe pytanie w tym watku: czy ktos podpinal pod taka mobo dyski 300gb lub wieksze i czy chodzily bez problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, mogą być problemy z dyskiem SATA2, ale nie koniecznie. Dyski można ograniczyć zworką do SATA1 i powinny działać na płycie tylko z SATA1. Co do obsługiwanego rozmiaru, to zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem problemów ograniczenia było zainstalowanie łatki SP2 do XP, sterowników i wgranie najnowszego BIOSU.

U mnie na tym samym chipsecie KT600 na płycie ASUS nie miałem, żadnych problemów z dyskami SATA1/2.

 

Co do problemów na twojej płycie to się nie dziwię. Jakiś przedpotopowy bios masz, pewnie oryginalny dostarczony razem z płytą. :D

Od tamtego czasu wyszło dla twojej płyty sporo uaktualnień biosu, zawierające także jakieś usprawnienia do kontrolera dysków. Wgraj nowy BIOS i powinno wszystko ładnie chodzić.

http://global.msi.com.tw/index.php?func=do...amp;prod_no=557

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, pomylka, bios mam nie 4.5 tylko 5.5, wgralem 5.7 gdy wyszedl ale znacznie (okolo 20% w Sandrze) obnizyl on wydajnosc mojego kompa wiec wrocilem do 5.5. Z reszta i tak z opisu wynika ze praktycznie jedyne co dodali w 5.6 i 5.7 to obsluga nowszych sempronow i zipow, a uaktualnienia do kontrolera sata byly we wczesniejszych update'ach :)

napisales ze u ciebie nie bylo problemow z dyskami - a jak duze dyski podpinales?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z dużymi dyskami były tylko wtedy, gdy nie miałeś obsługi 48-bitowego adresowania LBA.

Objawiało się to zawsze tym, że na większym dysku było zawsze widoczne tylko 137GB, nie ważne, czy to 320GB, czy nawet 1TB.

Jak nie masz problemu z dyskiem 160GB, to nie powinno być też problemu i z większymi.

Na Asusie podpinałem chyba max 160GB, ale na początku miałem właśnie taki problem, że wykrywał tylko 137GB. Dane które nagrane miałem na końcu dysku, zawsze po reinstalce systemu były niewidoczne, bdź były same krzaki zamiast folderów. W moim przypadku pomagała łatka SP2 na XP i najnowsze stery. Po jej zainstalowaniu wystarczyło ponowne uruchomienie i dane były już wtedy normalnie rozpoznawane.

 

Na pewno pamiętasz, czy miałeś dysk SATA1, a nie SATA2? Dysk powinno ci wykryć bez żadnego problemu.

Może wtedy nie maiłeś jeszcze tego nowego biosu. W biosie trzeba także włączyć kontroler SATA, żeby zaczął wykrywanie dysków pod niego podpiętych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontroler sata mam wlaczony bo moj jedyny dysk w systemie jest sata :) Tamten pozyczony ktory nie dzialal byl... no wlasnie nie pamietam, pozyczalem go zeby zrobci backup i jakos niespecjalnie przywiazywalem wage do innych parametrow poza pojemnoscia. Ale wychodzi na to ze pewnie byl to sata2 a ja nie przestawilem w nim tej zworki zeby go widzial jako sata1 i dlatego moja mobo go nie wykryla.... to jedyne logiczne uzasadnienie jakie przychodzi mi do glowy.

Ale twoj ostatni post byl budujacy :) Bo wychodzi na to ze wszystko powinno jednak dzialac, i nie bede musial wymieniac wszystkiego na raz (zakup dysku to czesc akcji "wymien swojego starego kompa ;)"

 

dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze procka/mobo i grafe tez bys zmienil

Nie mam funduszy zeby wymienic wszystko za jednym zamachem. A nie zamierzam wydawac kasy na tani sprzet tylko dlatego ze ma inna podstawke czy inne zlacze. W moim przypadku, musialbym wymienic procka i mobo i grafike i chlodzenie i pamieci. Sporo co? Dlatego na razie chce dokupic tylko dysk bo to mi jest potrzebne. Na reszte przyjdzie czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...