Skocz do zawartości
htw

Działanie Q6600

Rekomendowane odpowiedzi

Taki Phenom II X4 chyba przy podobnych taktowaniach dawałby radę z Q6600 w grach?

 

Tak.

 

Zastanów się na przykład nad Athlonem II X3 435 i Asrockiem A785GXH (DDR2). Oczywiście mam na myśli odblokowanie tego Athlona do Phenoma. Ewentualnie do Athlona II X4 630, jeśli chcesz mieć pewne 4 rdzenie. Poleciłbym PH II X2 555, ale nie wiem, jak by na nim było z odblokowaniem (Asrocki miały problemy z rewizją C3).

 

Dobra, kończę OT :wink: . Jakby co - zakładaj temat w dziale Co Kupić, tam możemy swobodnie pogadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar w zegar q6600 jest wydajniejszy od PII.

Q6600 @ 3,2-3,3 to tak jakbyś miał Phenoma II @ 3,5-3,6 a za Q6600 dasz <350 na allegro + mobasa za 100-150 uzywanego.

Do tego DDR2 już masz więc omija cię wymiana pamięci.

 

404

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar w zegar q6600 jest wydajniejszy od PII.

 

To akurat prawda... Choć taka propagandowa.

 

Q6600 @ 3,2-3,3 to tak jakbyś miał Phenoma II @ 3,5-3,6

 

W tym teście bierze udział PH II X4 920, który miał mniejsze taktowanie NB, więc trzeba odjąć jakieś 50-100MHz Phenomowi w Twoim porównaniu. No i nie zapominaj o większym poborze prądu (jak pokazuje Twój przykładowy test - zwłaszcza w spoczynku).

 

za Q6600 dasz <350 na allegro + mobasa za 100-150 uzywanego.

Do tego DDR2 już masz więc omija cię wymiana pamięci.

 

Musiałby się sporo nalicytować, żeby wyrwać dobre mobo za taką cenę. Przedział określiłbym raczej 150-200 zł.

 

Do tego DDR2 już masz więc omija cię wymiana pamięci.

 

Patrz na mój post wyżej - niekoniecznie.

 

Pominę już fakt, że na tę płytę w przyszłości wsadzisz Phenoma II X6... Q6600 miałby sens, gdyby chronicsmoke posiadał już dobrą płytę - wygodnie i tanio byłoby zmienić procesor. Jednak w tym przypadku moim zdaniem lepszym wyborem będzie zmiana platformy (na zasadzie skoro już zmieniamy pół komputera...).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej małe pytanie: czy Scythe Katana 3 nada się na chłodzenie Q66 zakładając, że nie zamierzam go kręcić? Szukam ogólnie czegoś uniwersalnego, bo w przyszłym roku chciałbym się przesiąść na coś nowego [i tego też zostawię na 90% na defoultcie]. Zastanawiam się jeszcze ewentualnie nad SilentiumPC Fortis HE1225, ale nie wiem czy jest sens pchać się mi w coś większego jeśli nie będę katował proca a cena do zawsze 30% większa. No i montaż katany jest prostszy i nie wymaga ode mnie teraz odkręcania płyty.

 

pozdrawiam,

m_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej małe pytanie: czy Scythe Katana 3 nada się na chłodzenie Q66 zakładając, że nie zamierzam go kręcić? Szukam ogólnie czegoś uniwersalnego, bo w przyszłym roku chciałbym się przesiąść na coś nowego [i tego też zostawię na 90% na defoultcie]. Zastanawiam się jeszcze ewentualnie nad SilentiumPC Fortis HE1225, ale nie wiem czy jest sens pchać się mi w coś większego jeśli nie będę katował proca a cena do zawsze 30% większa. No i montaż katany jest prostszy i nie wymaga ode mnie teraz odkręcania płyty.

 

pozdrawiam,

m_

 

Jeżeli nie będziesz kręcił, to jaki sens wydawać pieniądze? Pozostań przy boksowym chłodzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwią mnie temperatury. Mam teraz w idle ~50C, co wydaje mi się przegięciem, więc chciałbym biedaka choć trochę schłodzić. Plus dodatkowo mam niefortunne umiejscowienie kompa. Przy ścianie w rogu, ale niestety tu nie mam pola manewru i musi stać tak jak stoi. Więc pomyślałem, że może jakimś chłodzeniem np. SilentiumPC Spartan uda mi się go schłodzić o 10-15 stopni i mi to wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat prawda... Choć taka propagandowa.

 

W tym teście bierze udział PH II X4 920, który miał mniejsze taktowanie NB, więc trzeba odjąć jakieś 50-100MHz Phenomowi w Twoim porównaniu. No i nie zapominaj o większym poborze prądu (jak pokazuje Twój przykładowy test - zwłaszcza w spoczynku).

 

Pominę już fakt, że na tę płytę w przyszłości wsadzisz Phenoma II X6... Q6600 miałby sens, gdyby chronicsmoke posiadał już dobrą płytę - wygodnie i tanio byłoby zmienić procesor. Jednak w tym przypadku moim zdaniem lepszym wyborem będzie zmiana platformy (na zasadzie skoro już zmieniamy pół komputera...).

 

Wracajac do naszej dyskusji. Z racji , ze podkusilo mnie na wymiane Q6600 na X6 1055t to musze jednak podtrzymac swoje zdanie. Q6600 spokojnie radzi sobie z czymkolwiek od AMD. Nie zauwazam roznicy szybkosci w graniu miedzy X6@3,65 a Q6600@3,3. Jedyny zysk to 6 rdzeni zamiast 4 w mniej wiecej tym samym poborze pradu, ale biorac pod uwage ile kosztowalo dobre mobo am3 + koszt wymiany pamieci + koszt proca upgrade byl beznadziejny. Calosc idzie do wymiany na i7 przy najblizszej okazji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CrazzyIwan - mam jeden, wyciągający powietrze z budy. Za to teraz jak nie ma takich upałów to temp. w idle spadła mi do 43 stopni [choć i tak dwa rdzenie są w okolicach 50 a dwa w okolicach 43]. Za to w stresie wali mi do 70-80. No nic, przy najbliższej okazji jadę kupić nowe chłodzenie i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni posiadam Q6600 na płycie Foxconn P35A-S udało mi się osiągnąć OC 3,6GHz na napięciu w biosie 1,49V

Czy temperatury na rdzeniach max 72C przy odpalonym 4x SP2004 piorytet9 są OK

Chłodzenie to PENTAGRAM FREEZONE HP-120 AlCu Karakorum wentylator chodzi na 1500RPM

Edytowane przez Hubii1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 3.0 - 3.2 zrobisz, zależy od sztuki - jakiego napięcia będzie trzeba do danego taktowania. Ogólnie warto, trochę gier z tych 4, a częściej z 3 jajek korzysta, btw przeszedłem z e5200@3.7 i jestem zadowolony z tego proca. Nie bawiłem się wiele w oc ustawiłem fsb 351(następne bez dual boota u mnie na p5b to 375) vcore mam 1.16V podczas prime ffts prio 9(vdroop spory) i temperatury są naprawdę niezłe(btw program podający tj 100C daje +10C względem tego podającego tj 85C) przy raczej niezbyt wydajnym Freezerze 7 PRO(cooler nie kręci się maks). Jeszcze jedno jak bierzesz Q6600 to łykaj rev G0(SLACR) -> chłodniej, ,lepsze oc, niższe napięcia. 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi w ręce Q6600 G0, ale nie mogę rozgryźć chłopaka. Wiem, że płyta słabawa i sama zasiłka też nie pierwszych lotów już, ale raz udało mi się odpalić go na 3.2 przy bodaj 1.27v stable, nawet pod primem przez 2,5h. Oczywiście na drugi dzień już nie wstał i wyniku powtórzyć za cholerę nie mogę.

 

Celować bardziej w wymianę mobo, jeśli tak to co czy zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta chyba nie taka zła wkońcu 6 faz, ja jade na trzech   :wink:   Jakby zasiłka nie wyrabiała to raczej stawiałbym na resety pod obciążeniem, zmierz jak tam się ma 12V choć jak tabliczka tego szefa z twojego siga wygląda jak na tym foto <- klik to ma strasznie biedną linię 12V - tylko 216W. Mozna by odpalić kompa bez radka tylko z jakimś s3 virgem/trio/ati machem/itp/itd na pci wtedy będzie luźniej dla zasilacza. Btw to 1.27V to nastawa biosu czy wskazanie czujnika w czasie prime95 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiłka wydaje mi się, że właśnie zgodna z tym linkiem, wszak już dobre pięć lat ze mną jest. Myśle, że to jej wina. Obroty już w okolicach 1,9K, dla porównania gdy świeżo złożyłem zestaw było 1,2K. Poza tym wstaje na 3.2GHZ i niezależnie od napięcia sypie się (tzn. reset) teraz w primie po jakiś 10min, podobnie w GTA4, albo lepiej po tym samym czasie w Wormz Reloaded ;]

 

 

Wydaje mi się, że nie mogła mi się trafić, aż tak kaszaniasta sztuka, VID stosunkowo niski - 1,2375. Kombinuje kasę na wymianę PSU, wtedy zobaczymy. Jeszcze wyciągne miernik i się upewnie, ale raczej sprawca określony.

 

Twój robi to na stock czy jakieś mieszanie napięciami, jeśłi tak to co? NB? CPU?

Edytowane przez Konar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VID mam idento ;-). Ciekawe jaki masz batch(QxxxAxxx) podobno najlepsze to zazwyczaj  te z najniższą 3 cyfrową liczbą na końcu (u mnie 090). Ustawienia biosu wyglądają tak: Vcore 1.3V, FSB termination voltage 1.3V, a reszta najniższe sztywne wartości tj :NB 1.25V, SB 1.5V, ICH 1.057V  

 

Co do objawów niestabilności to u mnie wygląda to podobnie - reset, zresztą to samo było na e2140(nawet na niższych taktach/nizszych napięciach niż maks jakie uzywalem), za to na e5200 były raczej błedy, bsody, a reset pojawiał się jak proc był baardzo niestabilny.

 

Co do vcore u mnie to takie to uroki P5B - vdroop ze ho ho, zreszta przy e2140@3.2 był minimalnie mniejszy(spore woltowanie - 1.5V podczas prime, a ile z biosu to lepiej nie pisać - 2 lata to tak działało), przy e5200@3.7 było mniej ale i tak sporo bo koło 0,08V różnicy nastawa bios/stress(czujnik). Btw kiedyś robiłem jakieś mody ołówkowe żeby nie nastawiać kosmosów w biosie, ale tylko się przez to wkur.... bo mimo że miałem to jakoś zabezpieczone to raz po jakimś czasie, a później znowu jak pojechałem na lanparty miałem klocki bo pojawił się jakiś mały droop przez to ze zmieniła się rezystancja ołówka.

 

Zasiłkę jak już pisałem przy oc samego cepa można by wyeliminować zabytkiem na pci zamiast grafiki(o ile masz), ale i tak przy takich parametrach linii 12V kwalifikuje się do wymiany. 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak, jako, że wpadło mi trochę kasy to i od razu poszła inwestycja w Pceta. Chieftec wyjechał, przyszedł Seasonic - jednak 480 a 216W na +12V to fajna sprawa B-). Na dzień dobry pogoniłem Q na 3,24 i wziął to przy biosowym 1,2750. Batch L737B703, gdzieś coś widziałem na temat OC takiego samego batcha, ale nie mogę się już dokopać do strony. Wszystkie inne napięcia nietknięte nawet myślą. Ramy wymagają ustabilizowania, ale to kwestia nie na najbliższe dni. 900 na piątkach ok, na czwórkach lepiej.

 

Linx sobie śmiga właśnie. Cóż mogę powiedzieć więcej, chciałbym zrobić 3.6, dać ramy na stock i już sobie, żyć na spokojnie ze wszystkimi zabawkami pokroju oszczędność/chłód włączonymi w biosie. Temp, tu chyba spartoliłem coś nie coś, nie przekracza 70 stopni 67,66, 60, 60. Raczej nie wierzę w aż tak krzywą czapkę, ale nie chce mi się mobo wyciągać znowu i poprawiać.

 

Ogólnie, może kiedyś jeszcze jakaś grafa do tego kompa i myślę, że to będzie koniec mojej przygody z LGA775.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Moj batch to L739B090, ale vdrop to inna bajka, 3 fazy dają o sobie znać w biosie 1.3V, idle 1,256V, podczas GTA4 najniżej hwinfo zanotował 1.184V, podczas linxa 1.14V no, ale jest stabilnie(im wyzsze oc tym drop wiekszy, wiec zostalem na fsb 351 - nie mam dual boota, następne fsb bez dual boota jakie znam na mojej mobo to 375, choc nie sprawdzalem wszystkich pośrednich), sekcję zasilania da się dotknąć i trzymać palec więc mam to gdzieś. Mam sentyment do tej płyty gł, jest ze mną już ponad 3 lata(poza mobo z 286 to najdłużej urzędująca u mnie płyta), pomimo kilku swoich wad nigdy mnie nie zawiodła. Może skuszę się na P5B Premium/Deluxe bo da się czasem wyrwać za drobną dopłatą względem zwykłej P5B. Dalej przy oc pewnie złapie mnie freezer, choć zależy jak proc będzie się skalował z napięciem. Co do temp to zależy jakiego programu używasz, u mnie wygląda to tak że te co podają tj 100C to dają 10C więcej niż te co podają tj 71C(przy e2140 czy e5200 wszędzie było to samo). Nie wiem co o tym myśleć w każdym razie w biosie jest podawana ta niższa wersja temperatury, a w stresie cooler  nie wkręca mi się na maksa(nawet w lecie - sierpień, choć nie miałem tego Q w trakcie konkretnych upałów). Na tempy nie narzekam, przy prime95 blend ~50C(60 jak tj 100, tempy na rdzeniach ~1-2C roznicy), podczas grania cooler nie hałasuje mocno jak miało to miejsce na e5200 gdzie miałem tak - gra korzystająca z 2 jaj=>~60C=>2500rpm(gorzej niż na e2140@3.2@1.5V). Grafikę też może zmienię jak pojawi się coś sensownego(25-50% szybsze i najlepiej mniejszy smok) w przedziale 300-400zł.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak puszczasz blenda to na ile kręci Ci się Fryzjer? Bo u mnie blend na BT i Fanderze na skręconym do 1100 pokazuje sporawo bo 56 (tj. 100). Czy puszczałeś swojego Q powyżej 3.2?

 

Sam muszę ogarnąć ile musiałbym dać papu, żeby zrobić te 3,6 i czy temp będzie względna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 U mnie raczej maks  to 3.4(tyle probowałem), specjalnie się nie bawiłem więcej, bo drop robi się coraz większy tzn daje 1.35V a w stresie mam ledwo 1.2V, wyrażnie sekcja juz nie domaga, nie chce juz tak męczyć mobo. Będzie deluxe to się zobaczy, choć 3.6 z fryzjerem... raczej moze być kiepsko zwłaszcza w lecie. 

 

Tak to teraz wygląda po paru minutach prime95(temperatura w pokoju 21C, a ze okna nie otworzyłem poznasz po tempach radka :-), jak chcesz tempy z core temp - tj 100C to po prostu +10C). 

 

Dołączona grafika

 

dłuższe testy robiłem w sierpniu, przeszedłem też przez ten czas trochę gier. Btw przy e5200 miałem tak że prime czy gta4 czy inna gra ciągnąca dużo z proca równało się od razu 60C z groszem na rdzeniach i 2500rpm (freezer gdzies tak do ~1800 jest stosunkowo znosny, powyzej robi się trochę dokuczliwy, a okolice 2300 -2500 to juz spory hałas). 

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam nie ogarniać poważnie tego procesora. Linx bez problemu przechodzi 20, 50 pętli, jednak GFlopy skączą (znaczy nie przy jednym włączeniu aplikacji, tylko załóżmy po restarcie systemu) od 23 do 50, IBT pokazał mi nawet 12 i nie za bardzo wiem co ma na to wpływ. Ramy puszczone poniżej stock, a stabilności w tym za cholerę. Po prostu reset przy większej zadymie czy to w GTA4 czy to w NFSie HP reset i jedziemy od nowa. Miałem jeszcze problem z windą ale 0x000000c7 okazał się być związany z sterownikami do grafy.

 

Jakieś głosy wsparcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś kiedyś obiło mi się o uszy o problemach ze stabilnością na niektórych mobasach na p965 i fsb w przedziale ~ 360-399(nie wiem czy to nie tyczyło się P5B deluxe), choć przy e2140 leciałem jakiś czas na fsb 375 tyle że NB musiałem podbić do 1.4V - czyli następny krok po 1.25V (przy C2Q nie sprawdzałem dogłębnie stabilności przy >351). 

 

Może spróbuj fsb 400 i mnoznika 8, puść ramy na 1:1, do 400 to juz bankowo trzeba będzie coś podbić NB, albo od razu atakuj 3600. Jak sprawa ma się na 351 i mniej ?  Mobo masz z wyższej półki niż ja, powinieneś wyciągnąć więcej.  

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając E6400, FSB 400 to mobo robiło od przysłowiowego pierdnięcia. Co do tego Q to próbowałem już 370 i Linxa robił bez trudu natomiast coś gdzie dochodziła grafika czyli wcześniej wspomniane GTA4 i NFSHP przy dużej zadymie kończyły się resetem. Przy FSB 400 objawy są takie, że albo zawiesza się na etapie POST gdzieś w okolicach sprawdzania ramu, wykrywania urządzeń bądź dochodzi do windowsowych świetlików i umiera na nich.

 

Na poprzednim zasilaczu udawało się ustabilizować FSB 333, dochodziła grafa to zaczynały się schody, ale w 2D wszystko wyglądało na ok.

 

Cały czas staram się ugryźć 9X400, ale boje się o temperatury powyżej napięcia 1,35 (w sumie więcej nie dawałem do tej pory). Przeszperałem zapiski i wychodzi mi, że E6400 robił 8x437 przy MCH i FSB na +0,10. Ramy wiem, że na czwórkach spokojnie mogą ugryźć 900. Tylko teraz zastanawiam się czy 4x1 nie jest przyczyną problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...