Skocz do zawartości
htw

Działanie Q6600

Rekomendowane odpowiedzi

hej. mam pytanko male z ktorym podlacze sie w tym wątku zeby nie zasmiecac... :

jakie korzysci niesie posiadanie czterordzeniowca w wydaniu extreme ( jak np. QX6700 ) w porownaniu ze zwykłymi prockami quad-core? wiem ze moze lamerskie pytanie ale... Q6600 kosztuje obecnie poniżej tysiaka, więc tylko brać, a QX6700 twardo kosztuje w granicach czterech tysiecy. czy tak wysoka cena jest czymkolwiek uzasadniona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może spróbować na swoim Q6600 puścić test OCCT (v1.1) z www.ocbase.com link ?

Jak próbuję go odpalić, po zmianie w konfiguracji na test Custom: RAM i czas np 30 minut, to po 16~18 minutach zawsze mi sie wywala (komunikat Crashed)

próbowałem zarówno na standardowych ustawieniach proca i pamięci (2400 i pamięć 1:1) jak i na dowolnych podkręconych (do 3400 Mhz). Prime i Orthos działają dobrze, nawet po wiele godzin, a OCCT mi wywala błąd. Być może ten test nie nadaje sie poprostu do Q6600 (choć piszą, że obsługuje do 16 rdzeni)

Mam jeszcze takie wrażenie, ze moment w którym OCCT się wywala, to słychać wtedy leciutkie piszczenie z płyty głównej

 

a moze olać to OCCT i uznać, że Prime i Orthos potwierdzają wystarczającą stabilność ?

 

andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej. mam pytanko male z ktorym podlacze sie w tym wątku zeby nie zasmiecac... :

jakie korzysci niesie posiadanie czterordzeniowca w wydaniu extreme ( jak np. QX6700 ) w porownaniu ze zwykłymi prockami quad-core? wiem ze moze lamerskie pytanie ale... Q6600 kosztuje obecnie poniżej tysiaka, więc tylko brać, a QX6700 twardo kosztuje w granicach czterech tysiecy. czy tak wysoka cena jest czymkolwiek uzasadniona?

QX6700 vs Q6700

Dodatkowo porownac mozna Q6600 rev B3 i Q6600 rev G0

 

Roznic kilka jest ale chyba najwazniejsza to ta, ze seria QX ma odblokowany mnoznik takze w gore

 

EDYTA:

Of koz chodzilo o to, ze QX ma odblokowany mnoznik takze w gore - wcielo mi jedna literke w tekscie

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości pusciłem mojego Q6600 b3 na stocku przy 3ghz (zmienilem bus speed na 333 i dzielnik ramu)

 

po 3d marku 06 na najcieplejszym rdzeniu było 61*C. Na gtx 600/1400/1800(def) 12817 w tym marku.

 

Podczas rarowania kilku plików (menager pokazuje 100%) temp 69-70*C nie rośnie.

 

Dłuższych testów nie robiłem bo mi się nie chce ;P , W idlu najcieplejszy ma 50*C.

Edytowane przez Nerevar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości pusciłem mojego Q6600 b3 na stocku przy 3ghz (zmienilem bus speed na 333 i dzielnik ramu)

po 3d marku 06 na najcieplejszym rdzeniu było 61*C. Na gtx 600/1400/1800(def) 12817 w tym marku.

Podczas rarowania kilku plików (menager pokazuje 100%) temp 69-70*C nie rośnie.

Dłuższych testów nie robiłem bo mi się nie chce ;P , W idlu najcieplejszy ma 50*C.

Też z ciekawości puścłem 333x9 na boxowym wiatraku. Podobne wyniki, z tym że w spoczynku mam 39-41*C. W stresie 59-62*.

Chyba wygląda to nieźle jak na taki marny wiatraczek.

Próbowałem jeszcze renderowac w programach 3D, i jestem wniebowzięty. Po starym dwurdzeniowym Athlonie X2 4600+ przyrost mocy mam ponad czterokrotny !. Jednak tu liczą się megaherce. Dalej nie będe cudował, i jadę na ustawieniach fabrycznych. Noo może jak dojdzie duży kaloryfer :) . Ciekaw jestem czy jakaś różnica w temperaturach była by przy G0.

 

Płyta: Gigabyte P35C-DS3R

Ram: 2x1GB OCZ Special Ops PC800 CL 5-5-5-15

 

Natomiast są jaja przy odczytach w cpu-z i to niezależnie od tego czy procek chodzi na ustawieniach fabrycznych czy OC. Mnożnik zawsze pokazuje jako x6. Tak samo jest w starszych wersjach programu.

 

O co kaman? :blink: bios? drivery chipsetu? bug w cpuz?

 

Może ktoś miał podobnie?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewny nie jestem ale to ze mnoznik widac jako 6 to moze byc wina side-steppingu, na moich kompach mam to samo ( zmniejsza sie automatorcznie mnoznik zeby proca zwolnic kiedy nie ma obciazenia ). a co do renderów na czterech jajach to... fajne czasy nastały, co nie? ;-) ja krecisz to polecam Ci popularny scythe infinity. cichy i bardzo wydajny, i mozesz spac spokojnie ( cisza dla uszu, chłod dla krocka hehe ). szczegolnie jak krecisz. polecam, bo i sam do kazdego kompa ( kreconego czy nie ) kupuje go juz... z przyzwyczajenia :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natomiast są jaja przy odczytach w cpu-z i to niezależnie od tego czy procek chodzi na ustawieniach fabrycznych czy OC. Mnożnik zawsze pokazuje jako x6. Tak samo jest w starszych wersjach programu

No bo trzeba wyłączyc w biosie oszczędzanie energii czyli EIST i C1ST na disable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo trzeba wyłączyc w biosie oszczędzanie energii czyli EIST i C1ST na disable.

A warto to wylaczyc ? w czyms pomoze ? Bo ja w sumie nie widze przeciwskazan by w idle zmniejszala sie czestotliwosc. I oszczedza sie energie i procek zimniejszy. Chyba ze to jakos wplywa na zywotnosc procka (ciagle skakanie mnoznika) czy na OC

 

Pamietam ze przy AMD wylaczalo sie podobny mechanizm Cool&Quite (czy jak to tam sie zwalo) bo ponoc po oc padaly procki z wlaczonym C&Q

 

EDIT: zerknelem do biosu, mam opcje C1E wylaczylem ja ale nie moge sie dopatrzec EIST. (po ctrl+f1 tez)

 

EDIT2: po recznym ustawieniu napiecia na procku opcja EIST na mojej plycie znika. EIST jak rozumiem odpowiada za obnizenie napiecia, C1E obniza mnoznik

Edytowane przez dextor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też z ciekawości puścłem 333x9 na boxowym wiatraku. Podobne wyniki, z tym że w spoczynku mam 39-41*C. W stresie 59-62*.

Chyba wygląda to nieźle jak na taki marny wiatraczek.

Próbowałem jeszcze renderowac w programach 3D, i jestem wniebowzięty. Po starym dwurdzeniowym Athlonie X2 4600+ przyrost mocy mam ponad czterokrotny !. Jednak tu liczą się megaherce. Dalej nie będe cudował, i jadę na ustawieniach fabrycznych. Noo może jak dojdzie duży kaloryfer :) . Ciekaw jestem czy jakaś różnica w temperaturach była by przy G0.

 

Płyta: Gigabyte P35C-DS3R

Ram: 2x1GB OCZ Special Ops PC800 CL 5-5-5-15

 

Natomiast są jaja przy odczytach w cpu-z i to niezależnie od tego czy procek chodzi na ustawieniach fabrycznych czy OC. Mnożnik zawsze pokazuje jako x6. Tak samo jest w starszych wersjach programu.

 

O co kaman? :blink: bios? drivery chipsetu? bug w cpuz?

 

Może ktoś miał podobnie?

 

[img.]http://img75.imageshack.us/img75/7646/schowek2gd2.jpg[/img]

Nie cytujemy obrazków - moderator

 

EIST i ENHANCED HALT powoduja cos takiego w IDLE u mnie:

post-149477-1190283966_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A warto to wylaczyc ? w czyms pomoze ? Bo ja w sumie nie widze przeciwskazan by w idle zmniejszala sie czestotliwosc. I oszczedza sie energie i procek zimniejszy. Chyba ze to jakos wplywa na zywotnosc procka (ciagle skakanie mnoznika) czy na OC

 

Pamietam ze przy AMD wylaczalo sie podobny mechanizm Cool&Quite (czy jak to tam sie zwalo) bo ponoc po oc padaly procki z wlaczonym C&Q

 

EDIT: zerknelem do biosu, mam opcje C1E wylaczylem ja ale nie moge sie dopatrzec EIST. (po ctrl+f1 tez)

 

EDIT2: po recznym ustawieniu napiecia na procku opcja EIST na mojej plycie znika. EIST jak rozumiem odpowiada za obnizenie napiecia, C1E obniza mnoznik

IMO nie ma w tym większego sensu, żadnych zwiechów przez tą opcje nie zanotowałem... prędzej chyba padnie z wyzszym napieciem i taktowaniem niz nizszym. W koncu po co komu tyle GHz w Idlu... no chyba że Szpaaann ;]

 

EIST i ENHANCED HALT powoduja cos takiego w IDLE u mnie:

1st nie cytuj obrazków :)

 

2nd u mnie tak samo :

Dołączona grafika

Edytowane przez Nerevar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem swojego QX6700 Extreme na Q6600 ale nie żałuję. Stabilny (4xPrime) na razie na 3,6 GHz przy 1,43V bios.

Jego możliwości badam na płycie DFI i jak na razie muru na FSB 453 nie ma. Ładnie się podkręca w windzie, tutaj przy 1,48V:

 

http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=245691

 

Tempy znośne. Testuję dalej i pokażę póżniej screeny.

Edytowane przez atomel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie rozważam zamiane Q6600 na E6850.

Mam teraz w testach E6300 od kumpla i wydajnośc niewiele niższa a temp o niebo mniejsze!

 

@atomel - jakie masz max temp? Tzn podaj wszystkie rdzenie, mosfety itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie rozważam zamiane Q6600 na E6850.

Mam teraz w testach E6300 od kumpla i wydajnośc niewiele niższa a temp o niebo mniejsze!

 

@atomel - jakie masz max temp? Tzn podaj wszystkie rdzenie, mosfety itd

taka przesiadka to IMHO glupota

to nie patrz na temp skoro za wysokie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bebechy doszły, więc zacząłem testować q6600 na Thermalu Ultra 120 Extreme (+ podkładka dociskająca z gumy pod krzyżak mocujący).

 

Na codzień żeby było cicho, zimno i spokojnie, do słuchania muzyki i netu, chodzi sobie @2400MHz i @1,25V.

Jako wół roboczy stabilnie chodzi @3400Mhz i 1,55V (testowałem na 1,45 ale w prime95 były błędy)

 

Wyniki z SpeedFana - temperatury na rdzeniach:

 

2400Mhz @ 1,25V => spoczynek: 21-23*C (wot zagwostka jak w pokoju jest 24*C :) )/ stres: 35-38*C

3000Mhz @ 1,35V => spoczynek: 22-25*C / stres: 42-46*C

3400Mhz @ 1,55V => spoczynek: 30-34*C / stres: 58-64*C

3600Mhz @ 1,60V => spoczynek: 42-45*C / stres: 65-70*C prime po minucie wywala błędy - testowane w programach 3D.

 

Więc jednak da się na AC uzyskać spoko rezultaty i ci co kiedyś straszyli, że "tylko WC" na szczęście nie mieli racji (na boxowym chłodzeniu dawał rade na 3,3 GHz ale było zbyt ciepło). Kwestia rozstrzyga się o dobrego wiatraka. Sam się rozejrzę za czymś lepszym niż Fander. Generalnie bezbłędnej pracy @3600 nie udało mi się uzyskać ale nie jest to chyba kwestia chłodzenia, popracuję jeszcze nad tym. Programy działały na pierwszy rzut oka poprawnie, ale testy w Prime, Orthosie i OCCT dawały wynik negatywny (no i to wycie zasilacza :? ). Na razie stabilne jest @3400.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony bo podkręcenie z 2,4 na 3,4 GHz to wynik dla mnie satysfakcjonujący. Jak już wspomniałem we wcześniejszym poście benchmarki w programach 3D dają ponad 4 krotnie lepsze rezultaty w stosunku do mojego poprzedniego procka - niepodkręconego Athlona X2 4600+ (2,4Ghz).

 

Ktoś wie może czy na tej płycie (P35C-DS3R) jest możliwość zmiany napięcia procka o mniejszy przeskok niż tylko z 1,6 od razu na 1,8V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś uważam za mało realne te temperatury! Ciekawe czy Orthosa odpalałeś tak żeby wszystkie 4 rdzenie były na 100%.

Myśle że poprostu odpaliłeś program ;)

 

Dzisiaj zamieniłem się z kumplem (tymczasowo) na E6300 żeby sprawdzic temp procka i płyty. Mój Quad poszedł do niego. Dokładnie taka sama płyta. Chłodzenie WC, tylko słaby blok.

Po włączeniu natychmiast takie same temperatury jak u mnie (własciwie wyższe na CPU) i zwiecha po dłuższym testowaniu Otrhosem. Tu akurat wina chłodzenia PWM.

 

@genghiskhan - głupotą byłoby pozbywanie się takiego co 3.6 robi z łatwością ale u mnie temp powodują zwieche systemu przy wyższym OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś uważam za mało realne te temperatury! Ciekawe czy Orthosa odpalałeś tak żeby wszystkie 4 rdzenie były na 100%.

Myśle że poprostu odpaliłeś program ;)

O nie koledzy tak sie bawić nie będziemy :-P aż taka lama nie jestem i obciążam zawsze 4 rdzenie. W prime95 ustawiam opcje "In-place large FFTs (maximum heat itd itp)" Sam jestem wynikami zaskoczony. Procek to Q6600 - SL9UM czyli B3. Ultra 120 Extr. jest naprawdę mocno dociśnięta i ciężko ją obrócić. Pasta to Arctic Silver 5. Wentyl to Fander 120 biały puszczony na maxa. Panel boczny obudowy zdjęty i stad może tak niskie wyniki. Ale spier*** se wiatrak frontowy od tego Anteca więc testuje na otwartej.

Załączam pikczersy:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

szybki test-stres:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

i luz po chwili:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Jutro potestuje na dłuższą metę i przy zamkniętej obudowie, moze popróbuję na 3600 a dzis już spadam spać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, ładnie... Do mnie też wczoraj wieczorem wreszcie "chipsy przyszły", ale zapowiada sie raczej słabsza sztuka. Na razie tylko 30XX MHz @ 1.30/1.33v (bios/cpu-z). VID: 1.3125v. Temperatury przy 4xprime95 55-60*C. Na jakąkolwiek zabawę na razie czasu brak <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Rozumiem ze rewizja B3 będzie się gorzej podkręcać niż G0 ??

 

Czy tylko chodzi o ilość wydzielanego ciepła , pytam bo mam od ręki B3 za 895zł pod domem lub G0 ale wysyłkowo .

Edytowane przez Hans15336

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera to tylko moja sztuka jest tak gorąca że nawet WC nie daje rady? :angry:

Najwidoczniej. Moja sztuka G0 wyciaga spokojnie 3.2 przy 1.30v. Puszczalem mu 4xSP2004 stresujac maksymalnie procka i temperatura jego krecila sie w okolicach od 51 do 55 stopni w zaleznosci od rdzenia. W idle temperatury kolo 30 ale wtedy mnoznik mu spada i chodzi na 2.4. Testowalem do okolo 5h wiecej mi sie niechcialo. Teraz w sumie calymi dniami chodzi jeszcze seti na 4 rdzenie (temp od 47 do 51).

Edytowane przez dextor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...