Skocz do zawartości
htw

Działanie Q6600

Rekomendowane odpowiedzi

Skinek, na ile wykreciłeś Quada na tym mobasie?

 

Mi się udało max 3.64 GHz, ale pewnie mobo oganicza. Na nowej płycie mam zamiar wykręcić conajmniej 3.8, a może nawet przy dobrych wiatrach i 4GHz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem ORTHOSA tak jak radziłeś, a nawet do tego CPU rightmark i co?? i NIC.

Mnożnik podniósł sie zaledwie do 7x czyli 1866MHz jak widac na fotce, to jest duże obciążenie i dalej jest niskie taktowanie, czy wyłączenie C1E i EIST zwiększy pobór prądu bardzo?

Dziwna sprawa, zawsze skacze tylko z min na max i tyle. Może to działa jakieś zabezpieczenie termiczne, nie przegrzewa się procek? Zrób jak radzi lukaszrobert i zobaczymy co wyjdzie. A Orthosy musisz odpalać dwa i ręcznie przypisać im rdzenie żeby mieć pewność że wszystkie są obciążone.

 

SebaSonido :arrow: chłopak ma problem z uzyskaniem fabrycznego taktowania a ty pytasz ile wykręcił?

Ja wycisnąłem tylko 3,4GHz i podejrzewam że to wina płyty bo poprzedni E2140 poszedł dokładnie tyle samo. Jak jest tu ktoś z wawy kto wycisnął więcej i byłby uprzejmy przetestować mojego to niech się odezwie :) Bo niewiem czy warto zmieniać płytę czy nie ...

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo może bez OC nie ma standardowego taktowania, a kręcić przecież mógł :P

No, ale nieważne.

 

U mnie dokładnie na tej samej płycie działa bez problemu. Po pierwszym boocie zmieniłem tylko timingi i dałem voltage na manual.

 

Jak Ci to pomoże to zamieszczam screeny:

 

Oczywiście FSB ustaw na standard - 266MHz, reszta może zostać. No i ważne, żeby pamięci były ustawione na 800MHz (przynajmniej na początku).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z q6600 wyglada to bardzo dziwnie tzn nie moge przekroczyc bariery 2400 - płyta główna Gigabyte GA-EP35-DS4 ...kobinuję jak mogę ale nic dochodzę do 2400 i koniec. Próbowałem też za pomocą Easy Tune ale też nic... podkręcam i ciągle zbija do 2400 tak jak by była jakaś blokada na procesorze. Wcześniej miałem do czynienia z płytą gigabyte tez na P35 i q6600 i tam nie było problemu a tu jakieś jaja nie wiem o co chodzi....

O czym ty chłopie mowisz? 2400 to ten procek ma standardowo :rolleyes:

Przeczytaj posty chociaz te napisane od wczoraj nie mówiąc o całym wątku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Outlander a jak ustawić ręcznie obciążanie przez Orthosa danego rdzenia?? :unsure:

 

Ale to jest powalone, chciałem wyłączyć C1E/EIST w bisosie, wyłączyłem C1E a intel speedstem nie ma :blink:

normalnie w biosie nie ma.

I teraz taktowanie mam 1866 (7x266) nawet bez stresu, w stresie bez zmian.... :sad:

 

O co tu chodzi? :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Outlander a jak ustawić ręcznie obciążanie przez Orthosa danego rdzenia?? :unsure:

 

Ale to jest powalone, chciałem wyłączyć C1E/EIST w bisosie, wyłączyłem C1E a intel speedstem nie ma :blink:

normalnie w biosie nie ma.

I teraz taktowanie mam 1866 (7x266) nawet bez stresu, w stresie bez zmian.... :sad:

 

O co tu chodzi? :blink:

Tak jak napisał rafa ustawiasz menadżerze zadań tylko lepiej ustaw po odpaleniu programu ale przed uruchomieniem testu :)

A na pewno masz dobry/najnowszy bios? Może spróbuj z innym. Bo mnie to wygląda na jakieś problemy z płytą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie, nie znalazłem EIST'a w biosie aczkolwiek ustawiony miałem w biosie mnożnik na 7x, po wyłączeniu C1E i zmianie w biosie na 9x mam nareszcie normalne taktowanie (266x9).

 

I teraz takie pytanko.. nie podkręcałem jeszcze procesora i nie mam dużej wiedzy na ten temat, ale mam zamiar poczytać i się naumieć :lol2: tylko przedtem z pytaniem do was czy Q6600 na standardowym chłodzeniu będzie chodził stabilnie przy 3.0Ghz ?? :damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie, nie znalazłem EIST'a w biosie aczkolwiek ustawiony miałem w biosie mnożnik na 7x, po wyłączeniu C1E i zmianie w biosie na 9x mam nareszcie normalne taktowanie (266x9).

 

I teraz takie pytanko.. nie podkręcałem jeszcze procesora i nie mam dużej wiedzy na ten temat, ale mam zamiar poczytać i się naumieć :lol2: tylko przedtem z pytaniem do was czy Q6600 na standardowym chłodzeniu będzie chodził stabilnie przy 3.0Ghz ?? :damage_wall:

Nie wiem, czy nie będzie za ciepło... najlepiej podkręcaj stopniowo i monitoruj temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu to wymyślili to C1E i EIST, teraz jak to wyłączyłem mam w 3dmark06 ponad 1000pkt więcej, bez sensu ograniczanie sprzętu! :P

nie sadze zeby bylo tak jak piszesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem może u ciebie jest inaczej, ja tylko pisze co zaobserwowałem na swoim komputerze, jak miałem włączone te (wg. mnie) ograniczenia, nie mogłem za chiny ludowe osiągnać powyżej 1866MHz, a teraz śmiga aż miło, specjalnie robiłem test w 3dmark'u przed i po wyłączeniu ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu to wymyślili to C1E i EIST, teraz jak to wyłączyłem mam w 3dmark06 ponad 1000pkt więcej, bez sensu ograniczanie sprzętu! :P

Dobrze wymyślili, pierwszy raz coś takiego widzę. Teraz przyszło mi do głowy że nikt nie spytał czy przypadkiem nie masz ręcznie ustawionego mnożnika. Pokombinuj bo jakoś nie chce mi się wierzyć że to wina EISTa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w każdym razie mam moje 2.4Ghz ;]

I teraz chciałem zapytać czy ktoś nie zna jakiegoś dobrego poradnika o podkręcaniu CPU?

Wiem wiem - jest Google, ale znalazłem już kilka poradników .... wszystkie były starsze niż z 2005r.

Może ktoś zna taki auktualny jakiś :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie chodził ;) dłużej Ci to zajmie i przy wyższym napięciu ok.1.35V-1.38V (BIOS) zapewne, ale będzie. Ja na 3.0 u siebie puszczając podniosłem jedynie vCore do 1.3375 i dałem +0.1vNB. Reszta Voltów na normal. Minuta roboty ;)

 

Pamiętaj tylko, żeby zmniejszyć dzielnik dla pamięci, bo Twoje Kingi za wysoko napewno nie pójdą na CL4, dlatego też zachowuj przy OC zakres ok. 800MHZ.

 

Może się przyda (przynajmniej trochę wiedzy teoretycznej):

 

#1 Poradnik

 

#2 Poradnik

Edytowane przez SebaSonido

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

meeron dzięki za link!! Pierwsza klasa poradnik! Po jego przeczytaniu (wnikliwym) można naprawdę dużo się dowiedzieć.

 

Teraz tylko pojawiła mi się drobna refleksja... piszą że wraz z OC traci się gwarancję...

Czy zawsze tak jest?:P oddawaliście kiedyś na gwarancję procka po OC? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

meeron dzięki za link!! Pierwsza klasa poradnik! Po jego przeczytaniu (wnikliwym) można naprawdę dużo się dowiedzieć.

 

Teraz tylko pojawiła mi się drobna refleksja... piszą że wraz z OC traci się gwarancję...

Czy zawsze tak jest?:P oddawaliście kiedyś na gwarancję procka po OC? :rolleyes:

my tu nie podkrecamy wiec nie wiemy czy gwarancje sie traci wraz z OC.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens pakowac sie w mobo na p45 jesli ma zagoscic w nim q6600?

Czytalem ze nawet taki taka plyta jak Asus Maxumus II Formula raczej sredednio sie spisuje w tandemie z q6600, rozkladajac skrzydla dopiero z nowszymi quadami 45nm. Malo tego, q6600 mial tam problemy z osiagnieciem czestotliwosci do ktorych dobil na starszych chipsetach.

Stad moje pytanie - czy warto? Czy moze lepiej oszczedzic odrobine i wybrac sprawdzone p35?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q6600 ma wysoki mnożnik (x9) więc nie jest wybredny co do fsb. Za to jest wybredny co do sekcji zasilania płyty i pod tym względem wolałbym coś od DFI na dowolnym chipsecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez znaczenia płyty na p35 maja w wiekszosci odpowiednie sekcje zasilania, jedynie Abit IX38 QuadGT ma znakomita i na tej płycie podobnie jak na innych 5-fazowych cyfrowych sekcjach mozna uzyskac na q6600 wyniki takie jak na innych plytach z P35 tyle tylko ze z mniejszym napieciem, naprawde inż. sie postaralim, P45 tez dobre ale ja jak juz bys cos brał to polecam Asusa P5Q Deluxe, chociaz ma 16-fazowo sekcje (pewnie jest ich faktycznie mniej ale kto wie) to jesli chodzi o OC q6600 to nie wydusisz nic wiecej niz na P35 przy takim samym napieciu i wogóle nic wiecej nie wydusisz, a tak czy p35 czy p45 raczej porównywalne, ja wziąłem tego asusa i jestem zadowolony

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez znaczenia płyty na p35 maja w wiekszosci odpowiednie sekcje zasilania, jedynie Abit IX38 QuadGT ma znakomita i na tej płycie podobnie jak na innych 5-fazowych cyfrowych sekcjach mozna uzyskac na q6600 wyniki takie jak na innych plytach z P35 tyle tylko ze z mniejszym napieciem, naprawde inż. sie postaralim, P45 tez dobre ale ja jak juz bys cos brał to polecam Asusa P5Q Deluxe, chociaz ma 16-fazowo sekcje (pewnie jest ich faktycznie mniej ale kto wie) to jesli chodzi o OC q6600 to nie wydusisz nic wiecej niz na P35 przy takim samym napieciu i wogóle nic wiecej nie wydusisz, a tak czy p35 czy p45 raczej porównywalne, ja wziąłem tego asusa i jestem zadowolony

 

no jesli znakomita bo ma 5 fazowa sekcję (coraz większe kosmosy i dziwadła z nudów wymyslają) to ja mam znakomitszego gigabyte bo ma 6 fazowa.....

narazie nie4 podkręcam bo chwilowo nie zajmuję się renderigiem audio video a nie będę z siebie idioty robił pchając 3 ghz do przeglądania internetu i gier (na ta chwile każda gra nie zapcha procka klasy e8200 - zrobi to hdd gdy nie ma sie raid - zreszta jak się ma to i tak chodzi na maksa zapchany)

 

chcesz podkręcać to zastanów się po co - jak bijesz rekord to ok - ale do pracy gdy reszta ci zamuli nawet dużo słabszy procek to sobie daruj - nic to nie daje prócz zarobku dla dostawcy prądu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jesli znakomita bo ma 5 fazowa sekcję (coraz większe kosmosy i dziwadła z nudów wymyslają) to ja mam znakomitszego gigabyte bo ma 6 fazowa.....

narazie nie4 podkręcam bo chwilowo nie zajmuję się renderigiem audio video a nie będę z siebie idioty robił pchając 3 ghz do przeglądania internetu i gier (na ta chwile każda gra nie zapcha procka klasy e8200 - zrobi to hdd gdy nie ma sie raid - zreszta jak się ma to i tak chodzi na maksa zapchany)

 

chcesz podkręcać to zastanów się po co - jak bijesz rekord to ok - ale do pracy gdy reszta ci zamuli nawet dużo słabszy procek to sobie daruj - nic to nie daje prócz zarobku dla dostawcy prądu

przedewszystkim chodzi o to zeby bylo bardzo stabilne napiecie CPU i jak dotad cyfrowe zasilanie sie sprawdza pod tym wzgledem, natomiast sama ilosc faz wpływa przedewszsystkim na temperature całej sekcji im wiecej tym teoretycznie powinno byc chłodniej,

nie wiem jakiego Ty masz gigabyte-a bo nic o tym nie napisałes i czy wogóle jakis ma cyfrowa sekcje, o płytach DFI ze maja to wiem...

a wogóle gigabyte do OC sie nie kupuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

natomiast sama ilosc faz wpływa przedewszsystkim na temperature całej sekcji im wiecej tym teoretycznie powinno byc chłodniej,

Ilosc faz wplywa tez niekorzystnie na ogolna pobierana moc (wiecej elementow RLC , jednak nie warto o tym mowic , choc roznice potrafia byc nawet sporawe w obrebie danej klasy plyt) jak i na zywotnosc kondensatorow - wiecej faz > czesciej wystepuje przelaczanie sie kluczy :>

a wogóle gigabyte do OC sie nie kupuje

Dzieki mistrzu :damage_wall: Ponad rok smigam na podkreconym Gigabyte (a to juz moj 4 , z ktorym mialem doczynienia od 939 przez 775)

 

Juz nie wspominam ,ze najczesciej kupowanym mobasem pod tanie oc procow klasy pdc jest p31 ds3l od Gigabyte , z jego magicznym fsb.

 

 

polecam Asusa P5Q Deluxe, chociaz ma 16-fazowo sekcje (pewnie jest ich faktycznie mniej ale kto wie)

Ten Asus ma wedlug producenta 16 faz , prawdziwych. Ciekawe w takim razie gdzie mosfety upchali... Lepsze plyty maja po 2 , czasami 3 tranzystory , idac tym torem ten ma 1. Jesli nawet ma 1 to soreks , ale gdzie to zmiescili? Jakos watpie w te 16 faz , chyba ze tam dali cos kosmicznie nowego jak scalaki od MSI w mobasach z DRMOSEM , wiec moze ktos zdejmie radiatory z sekcji...

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisłes pod tanie OC tez miałem ich mobsy jakos nie powalały, nigdy nie miały tego co w standardzie było juz wczesniej ale nie chce mi sie o tym mówic, i o co Ci chodzi ze mowiłem ze Asus ma 16 fazowła sekcje zasilania i tak prawdopodobnie jest ich 4, a z mistrzem to juz złosliwa ironia z twojej strony, i mowiac o OC milem na mysli prawdziwe OC tj. własnie bicie rekordów, jakos nie słyszłem zeby gigabyte błyszczalł w tym temacie.... wybacz jesli zranilem twoja dume szczesliwego posiadacza mobsa firmy j.w. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Wybacz , ale slawete Asusy bija rekordy po modach... zas na forach malo to bylo zgonow , nawet durnych biosow? Mam sie tym podniecac? Lepsza promocja , lepszy marketing to i na nich jada. Tanie mobasy (nie pisze o ASR za 100 zl itd) nie maja tego co inne? A sprawdzales biosy tych GG? Jakos nie widze tam braku napiec , dzielnikow i innych dupereli.

 

EOT.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzisz chodzi mi o to że te plyty zawsze szokuja, jednego pozytywnie innego negatywnie, poczawszy od 965 a konczac na ostatnich chipsetach, niby bios w porzadku ma to co trzeba ale... wlasnie ale, po pierwsze problemy z dzielnikami przy wyzszych fsb, na niektorych działaja na innych juz nie czyli problem z doborem odpowiednich pamieci, gozrej jak juz cos kupiles i miałes po ptakach, o dziurach w fsb nie wspomne bo to jeszcze mozna obejsc, ale zeby raz plyta byla stabilna i przechodzila Pi a potem po ponownym wł. juz nie to lekka rzenada. Jest sporo róznych nieoprzyjemnych zgrzytow np. niestabilne napiecie procesora , zle dzialajacy safe-mode(pewnie nie na kazdej plycie), w wypadku plyt na P35 powazne problemy z podrecaniem przy uzyciu ddr3, koniecznosc ustawiania wyzszego napiecia na procesor, jedyne co mi osobiscie przypadlo do gustu to jakos karty dzwiekowej byc moze jestem juz uzalezniony od Relateka :rolleyes:

no i ostatni moj nabytek, N650SLI-DS4, niby plyta ma co trzeba, nawet zakres napiec wprawia w zdumienie CPU od 6 do 2,4V,

pamieci od 1,8 do 2,5V czestotliwosci fsb do 650Mhz( co z tego jak na jednym egz. plyty t.j. u mnie max fsb 390, a u innych nawet 500 bez modow) brak mozliwosci ustawienia GTL-i chociaz moglo by byc i tu podciete skrzydła jesli chodzi o Quady, tak wiem kto kupuje N650SLi do OC quadow ale gdyby była ta mozliwosc to nic by nie stalo na pzreszkodzie lekkiego OC,

tak asus jest duzo brdziej przereklamowany ale myle ze nie tylko dlatego ludzie go kupuja i by najmniej nie jestem jednym z tych co zachwalaja na sile to co maja aktualnie u siebie, jak cos jest kipskie to takie wlasnie jest

i wcale nie uwazam ze wtym segmecie Asusy sa najlepsze poprostu jakosc tych plyt jest zadowalajaca, osobiscie to i tak najlepsze dla mnie sa DFI,

... i wcale nie takie tanie te GB

 

ps. acha jesli chodzi o 939 i Gigabyte to nie wypowiadam sie bo nie mam o tym zielonego pojecia jak wogóle o plytach pod AMD

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...