Skocz do zawartości
anemus

Orthos-czyli Zabawy Z Stabilnością

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem delikatne teściki swojego zestawu. Po różnych zabawach i pomyślnym teście CPU&RAM na Orthosie przy różnym o/c wpadło mi do głowy żeby zrobić test kompleksowy :). Zrobiłem go na standardowych u mnie ustawieniach: /FSB 380/CPU 2660/RAM 676 4-4-4-12-2T/V-def all/.

Wcześniej cpu&ram chodził bezbłędnie przez 6h. Po równoczesnym zapuszczeniu testów: /CPU&RAM/RAM/CPU/CPU&GROMACS/ po około 1h wyżuciło mi błąd w CPU&RAM, przy czym temperatury komponentów nie wzrosły wyżej niż wześniej.

Może ktoś zapozna mnie bliżej z metodyka testów Orthosem? Uwagi, porady, wyjaśnienia mile widziane.

:mur:

EDIT: To był przypadek przy pracy z tym błędem lub za wiele aplikacji równocześnie odpalonych. Powtórzyłęm przez 2h i wszystko ok. Poniżej screeny z 5hx1ort i 2hx4ort:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Lecz prośba o wskazówki do użytkowania Orthosa jest aktualna

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matodykę testów możemy chyba sobie darować, chociaż jak bardzo byś chciał, to pewnie nawet na oficjalnych stronach twórców coś by się znalazło.

 

Natomiast co do porad, jak uzywać - osobiście RAMu praktycznie tym nie testuję, ew. typowo na szybko przy zabawach z memset, ale to raczej sporadycznie (superPi równie dobre). Do RAMu jest GoldMem. Orthos natomiast wyłącznie w ustawieniu Stress CPU, jak pochodzi sobie >3h, to procek powinien być stabilny. Choć czasami potem odpala się coś "skomplikowanego", np SETI i okazuje się, że jednak potrafi się jeszcze wywalić :lol:. Tak czy inaczej - orthos to przede wszystkim grzałka do procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

............... Tak czy inaczej - orthos to przede wszystkim grzałka do procesora.

Problem w tym, że ostatnimi czasy to nie proc jest głównym ograniczeniem (w dużej mierze). W moim przypadku to płyta główna, a więc FSB itp. Więc konieczny jest test CPU, RAM i wszystkiego co wpływa na komunikację między nimi i światem do testowania stabilności. Blend wystarczy?

Co z tego że proc zmieści się w dop T po wielogodzinnym stresie przy 3,5G jak reszta platformy generuje błędy?

Jest jakiś kompleksowy test?

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że ostatnimi czasy to nie proc jest głównym ograniczeniem (w dużej mierze). W moim przypadku to płyta główna, a więc FSB itp. Więc konieczny jest test CPU, RAM i wszystkiego co wpływa na komunikację między nimi i światem do testowania stabilności. Blend wystarczy?

Co z tego że proc zmieści się w dop T po wielogodzinnym stresie przy 3,5G jak reszta platformy generuje błędy?

Jest jakiś kompleksowy test?

Hmm.. Orthos to to samo co Prime95 (z tego co zauważyłem).

Ja mam Semprona 2600+, którego podkręciłem na 2112MHz. Chłodzenie fabryczne zmienione (większy wentylator z regulowanymi obrotami), na procesorze dobra pasta Titana. Napięcie podniesione z 1.6 na 1.65V. I co? Procesor w idle ma między 35 a 39 stopni (zależnie od temperatury w pomieszczeniu). Do tej pory grałem kilka godzin w NFS:MW, temperatura w pomieszczeniu przekracza 30 stopni (duszno..), a procesor po wyłączeniu gry ma 51 stopni. Zwykle, gdy jest bardziej normalna temperatuta w pomieszczeniu, nie dochodzi nawet do 50. Racjonalna granica dla mnie to ok.55 stopni (chociaż procesor ma max. temp. pracy 95 stopni - ale bez przesady żebym go tak zakręcał..) W gruncie rzeczy kilka godzin gry, żadnych zwisów, restartów, blue-screen`ów.. Tak już od kilku dni. Komputer chodzi od rana do wieczora - i bodajże raz się zawiesił, ale to raczej z winy gry. A tak ogólnie chodzi stabilnie.

A co na to Orthos i Prime95? Wywalają błąd na pierwszym teście. Wogóle - procesor nie podkręcony, też sypią błędami. Ja szczerze mówiąc to olałem - podobno te programy mają wychwytywać najdrobniejsze błędy - i generalnie jeżeli procesor jest stabilny podczas takiego normalnego użytkowania to jest ogólnie stabilny. Ja nie wiem po co komu takie programy..

 

Jeżeli chodzi natomiast o "grzałkę" - aby przed zapaleniem jakiejkolwiek gry na dłuższy czas sprawdzić, czy temperatura nie podskoczy za mocno - ja używam SuperPI - i jeżeli zrobię 16-megową próbkę i temperatura nie przekroczy tych 50 stopni oraz nie wywali błędu to jest OK. Ten program nie wywala niepotrzebnych błędów, zupełnie nieuzasadnionych dla mnie - też liczy cośtam wykorzystując procesor na maksa, służy do sprawdzania stabilności. Tak więc ja osobiście jak już polecam SuperPI i testowanie stabilności zwykłymi sposobami - bo skoro orthos i prime wywalają błędy nawet bez overclockingu, to dla mnie nie ma o czym mówić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...i generalnie jeżeli procesor jest stabilny podczas takiego normalnego użytkowania to jest ogólnie stabilny

Nie jest. Jeśli z powodu JAKIEGOKOLWIEK programu procek/RAM/płyta/cokolwiek generuje błędy albo się wywala, to komp nie jest stabilny.

 

To, co napisałeś powyżej, to w zasadzie to samo, co: "mój samochód jest w pełni sprawny, bo normalnie wszystko działa ok. I tylko gdy jest poniżej 0*C, to nie działają hamulce - poza tym wszystko ok, więc można bezpiecznie jeżdzić."

 

 

I jeszcze jedna kwestia - gratuluję pomysłowości, jeśli używasz orthosa na sempronie... :lol: :mur:

(hint - to jest program stricte pod proce dwurdzeniowe, pod 1-no używaj SP2004)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba logiczne ze jak odpalasz Orthosa na Sempie, to obciązasz jedno jajo w 100% tak jakbys odpalił SP2004. Nie widze w tym nic dziwnego - Orthos nie jest tylko do 2 rdzeniowek choc generalnie powstał z myślą o nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, faktycznie - początkowo, gdy robiłem test na niepodkręconym procesorze ustawiłem napięci nae 1.4V - i się wykładał. Teraz, gdy zauważyłem to i zmieniłem na domyślne 1.6V - Prime95 przestał się wykładać. Tak więc z całym szacunkiem zwracam honor.

 

Szczerze mówiąc raczej nie bawię się w podkręcanie, przede wszystkim dlatego, że mam procesor z dość kiepskiej serii i na nim zablokowany mnożnik - którego nie mogę odblokować, bo mam nForce2 :mur: I stąd mój niski poziom doświadczenia (i zarazem też wiedzy, bo wiedzę zdobywa się przez doświadczenie) w tych sprawach.

 

Jednakże utrzymywać będę, że ORTHOS to to samo co PRIME95 - logi z obu programów są co do słowa takie same.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez obiboqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie pozostaje bez odpowiedzi: Czy Orthos jest odpowiednim testem stabilności dla całej platformy?

Jeśli tak to które testy i w jakiej konfiguracji?

np. najpierw x potem y czy xy naraz, czy blend jako univers?

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla całej platformy raczej nie, dla proca raczej blend i raczej powyżej 5 godzin.

Do pamięci jest co innego, dla grafy też.

Interesuje mnie tylko MB+RAM+CPU.

Mówicie CPU - Blend z orthosa

NB?

RAM - coś innego ale co? Ktoś polecał GoldMem. ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...