Skocz do zawartości
Ziuk

Zewnętrzne Dyski Twarde - Prędkość Transferu, Opłacalność Zakupu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak jest z prędkością transferu danych w przypadku dysków zewnętrznych podłączonych przez USB? Niby jest to prędkość portu USB ale słyszałem, że to tak nie jest i że realnie prędkość jest mniejsza.

Ile razy zatem transfer danych jest wolniejszy na linii dysk zewnętrzny-dysk wewnętrzny od transferu danych na linii dysk wewnętrzny-dysk wewnętrzny?

 

Która z firm produkuje lepsze dyski zewnętrzne Western Digital czy Seagate?

 

W ogóle czy waszym zdaniem zakup dysku zewnętrznego jest opłacalny wówczas gdy komuś zależy na zarchiwizowaniu swoich danych? Nie za bardzo mogę ingerować w kompa ze względu na plomby gwarancyjne więc tego typu sprzęt jest chyba jedynym wyjściem.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie oryginalnych zewnętrznych dysków jakiejkolwiek firmy jest całkowicie nieopłacalne.

Płacisz za ładny znaczek na obudowie, jak zawsze. Mi np. obudowy oryginalne w ogóle się nie podobają.

Korzyści żadnych z tego także nie będziesz miał. 1-5MB więcej na transferze przez USB, ale to i tak zależy od tego jaką będziesz miał kieszeń niefirmową.

Co do transferu to na USB 2.0 uzyskasz 26-35MB/s. FireWire jest troszkę lepsze niż USB. Ja na swojej na USB miałem coś koło 28MB. Cały czas korzystam z E-Sata i tobie także polecam takie rozwiązanie.

Kup kieszeń z portem USB 2.0 (przydatne jak pójdziesz do kogoś bez SATA w komputerze) i SATA.

Przy mojej kieszeni jest w komplecie szyna pod PCI. Podłączasz wewnątrz kabelek SATA do płyty i masz wyjście na zewnątrz. Taka mała pierdółka, a jak cieszy. Transfery masz max jakie wyciągnie dysk. Na niczym innym nie wyciągniesz max transferu.

To ta:

http://www.allegro.pl/item212355346_obudow..._2_0_esata.html

Wrzucasz w nią dysk SATA1/2 i cieszysz się dodatkowym miejscem z szybkim transferkiem.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytam przy okazji - jak są widziane dyski zewnętrzne np. sata w systemie windows? tak jak dysk usb, czy normalnie jak partycje dysku zewnętrznego?

 

i czy tę obudowę do której wrzuciłeś link to można podłączyć jak nie ma się gniazda esata na płycie głównej tylko zwykłe sata I?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytam przy okazji - jak są widziane dyski zewnętrzne np. sata w systemie windows? tak jak dysk usb, czy normalnie jak partycje dysku zewnętrznego?

 

i czy tę obudowę do której wrzuciłeś link to można podłączyć jak nie ma się gniazda esata na płycie głównej tylko zwykłe sata I?

Dobre pytania też chciałbym poznać na nie odpowiedź.

 

Zauważyłem, że Elektronek ma tę samą płytę główną co ja czyli Asusa M2N-E, przeglądałem instrukcje do niej i tam nie ma nic o tym że ona posiada eSATA...

 

Jak to jest z tymi dyskami zewnętrznymi pod względem ich nazwijmy to budowy. Widomo jest obudowa i dysk twardy w środku ale czy te dwie części są rozdzielne tzn. czy można wyjąc z takiego dysku zewnętrznego sam dysk i czy on będzie mógł działać jak normalny wewnętrzny dysk twardy?

 

Czy do tej kieszeni o której tu wyżej mowa można włożyć zwykły dysk przeznaczony do funkcjonowania jako dysk wewnętrzny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobic tak jak pisal ktos wyzej. I tak jak zrobilem ja. Kupilem dysk Seagate na SATA + obudowa do dysku na SATA za 160zł. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiazania. Kopiowanie danych na poziomie 35MB/s wszystko kopiuje sie szybko bez zawieszek. Nic sie nie przycina przy odtwarzaniu filmow nagrywaniu DVD itp. Robilem backup dysku czyli okolo 60GB danych i o dziwo kopiowalo sie to bardzo szybko. Okolo 30 min i po bolu.

Ten dysk na USBwidziany jest normalnie jako partycja zwyklego dysku. Jedyna roznica jest jego identyfikacja w menagerze urzadzen bo zaznaczone jest ze USB DEVICE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kieszenie zewnętrzne mają w środku zwykłe dyski twarde, które można wyciągnąć i wrzucić do środka obudowy. Nie ma specjalnych dysków przeznaczonych tylko do kieszeni zewnętrznych.

U mnie np dysk podpięty pod usb jest widziany w MU jako normalny dysk: model oraz dopisane na końcu USB. Dodatkowo po podpięciu pod USB wyskakuje standardowa ikonka bezpiecznego usuwania sprzętu.

Po podpięciu przez E-SATA nie ma żadnych ikonek, po prostu dysk jest widziany jakby był w środku obudowy, bezpośrednio podpięty pod płytę.

M2n-E nie ma w standardzie E-SATA, ale uzyskujemy je po podłączeniu szyny, którą dostaje się w komplecie z tamtą kieszenią.

Tutaj macie dokładniejsze zdjęcia, jak wygląda szyna/przedłużka na zewnątrz na E-SATA http://www.allegro.pl/item211817596_najszy...ta_fv_raty.html

 

mobb77

Kieszeń tą bez problemu podłączysz pod komputer. Np. jak masz otwartą obudowę to wpinasz pod SATA i uruchamiasz kieszeń, nawet przy włączonym komputerze.

 

Ja mam podpięty dysk na stałe. Włączam komputer, a jak potrzebuję czegoś z dysku zewnętrznego, włączam go i wyskakują automatycznie partycje.

Kieszeń ma także bardzo ciekawą funkcję. Gdy mamy podpiętą kieszeń i gdy wyłączymy komputer, zasilanie dysku w kieszeni zostaje automatycznie wyłączone. Bardzo dobra opcja dla zapominalskich, hehe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk na USBwidziany jest normalnie jako partycja zwyklego dysku. Jedyna roznica jest jego identyfikacja w menagerze urzadzen bo zaznaczone jest ze USB DEVICE.

czyli normalnego windowsa nie da rady na nim zainstalowac...

jeszcze mam jedno pytanie - czy partycje można tworzyć tak jak na dysku wewnętrznym, czyli np. za pomocą Partition Magica? Czy tylko może być jedna partycja zajmująca cały obszar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskiem i partycjami na nim możesz robić to samo, co na zwykłym dysku. Jedyny minus, to na USB będzie to trwało trochę dłużej, jeśli będziesz miał jakieś dane np. na partycji którą przesuwasz.

Windowsa też da się zainstalować tylko płyta musi posiadać opcję startowania z dysku USB.

Na mojej jest na początku wykrywanie dysku USB, więc chyba dałoby radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety instalator Windowsa wykrywa dyski na USB i odrazu informuje ze nie oblsuguje tego typu urzadzen. Instalacja systemu musi odbyc sie na normalnie podpietym dysku. Probowalem zainstalowac Viste na dysku USb i niestety sie nie da. Z XP zapewne bedzie to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...