Skocz do zawartości
polemnik

Chłodzenie Kompa (trochę Szalone :d )

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, robiłem sobie dzisiaj porządki w kompie, wywaliłem wyjący 120 mm ztyłu (papsta, tak, rozwył się po 2 latach..), zmienilem chłodzenie na Nb, pochowałem kable i wpadłem na taki pomysł.

Obudowe mam na nóżkach, z 3 cm odstępu między nią a podłogą jest.. Może by wrzucić na dole ssający spod komputera jakis wolnobrotowy 92 mm wiatrak ? fandera skręconego na minimum... ( tam gdzie leży ten pomarańczowy na próbę :D)

Dołączona grafika

Nie będzie to ssało samego kurzu ? Myślę że schłodziło by to NB który ma 48 w idle aktualnie ^^ Co myślicie o czymś takim ? Pozdrawiam.

 

ps: i może ewentualnie 2-gi taki w "dachu" żeby ulatniać to ciepłe powietrze z nb ^^

Edytowane przez polemnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem ze nozki w chiefteku ktore na oko maja 12mm w najgrubszym punkcie tak naprawde sa 30mm potworami :wink:

Otwor w dole... Coz, osobiscie wolalbym poswiecic scianke boczna ktora mozna dokupic niz spod budy ktory stanowi integralna calosc. Pozatym dodatkowy wentyl tlaczacy moze zmniejszyc temperature elemntow w bezposrednim otoczeniu ale pod zasilaczem moze zrobic sie nadspodziewanie cieplo.

Nie sledzilem watku o dfi wiec nie pamietam czy czujnik jest zintegrowany z chipsetem czy jest tylko w jego otoczeniu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz, osobiscie wolalbym poswiecic scianke boczna ktora mozna dokupic niz spod budy ktory stanowi integralna calosc.

... już i tak zrył trwale budę rozpaskudzając tylną siatkę :huh: - mi osobiście byłoby szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyl wsadz 120mm Fander'a i powinno byc ok :)

No własnie zastanawiam się nad fanderem, tylko że od dołu !:) Co wy na to ? Jest sens montować wentylator od dołu ? Skręcony do minimum fander... może coś będzie dmuchał na NB bo temp mam 51 stopni aktualnie ;x(a obudowy już mi nie szkoda... ;) mam kilka powodów ;P Edytowane przez polemnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie zastanawiam się nad fanderem, tylko że od dołu !:) Co wy na to ? Jest sens montować wentylator od dołu ? Skręcony do minimum fander... może coś będzie dmuchał na NB bo temp mam 51 stopni aktualnie ;x(a obudowy już mi nie szkoda... ;) mam kilka powodów ;P

 

Wiecej zyskasz kupujac powiedzmy to lekko pilujac biorac poprawke na watek o dfi.

Bo w obecnej postaci ciecie budy dla wiatraka ktory ma wiac na mobo przemawia jak modyfikowanie kaszlaka - mozna, ale po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej zyskasz kupujac powiedzmy to lekko pilujac biorac poprawke na watek o dfi.

Bo w obecnej postaci ciecie budy dla wiatraka ktory ma wiac na mobo przemawia jak modyfikowanie kaszlaka - mozna, ale po co?

masz na myśli zamontowanie tego jako chłodziwo do NB ?

Chcę to zrobić jak najciszej.. : ) jestem chyba maniakiem ciszy, mam bardzo wrażliwy słuch, nie mogę spać jak dysk pracuje ...:P

może dałoby się coś bardziej wydajnego, pasywnego zamontować na to nieszczęsne nb ? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli zamontowanie tego jako chłodziwo do NB ?

Chcę to zrobić jak najciszej.. : ) jestem chyba maniakiem ciszy, mam bardzo wrażliwy słuch, nie mogę spać jak dysk pracuje ...:P

może dałoby się coś bardziej wydajnego, pasywnego zamontować na to nieszczęsne nb ? pozdrawiam

Tia.. Tyle ze wystarczy poszukac jak - http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=1839676

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia.. Tyle ze wystarczy poszukac jak - http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=1839676

Dołączona grafika

Co to jest? zmodowana wersja "czego?". Zainteresowało mnie to :)

 

edit : eee to jest AC Freezer 64 ? 0o respect dla tego kto to zrobił.. Tylko jak przymocował te blaszki do mocowania, skoro w środku jest chyba jakiś gaz czy cuś ??

Edytowane przez polemnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kati ma rację. Taka warstwa kurzu raczej nie pomaga w chłodzeniu kompa. Co więcej może doprowadzić do wieszania się kompa lub nawet (w skrajnych wypadkach) do uszkodzenia sprzętu.

 

Wiatrak pod obudowę się raczej nie zmieści. Wycinanie dziury w "podłodze" to nie taka prosta sprawa. Poza tym wiatrak tak blisko blatu może pracować głośniej niż na otwartej przestrzeni. Lepiej go rzucić z przodu. Ewentualnie na bocznej ścianie, ale to znów zabawa w robienie dziur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montowanie wentylatora na spodzie obudowy, tak jak to już przedmówcy zauważyli, jest niestety bezcelowe. Raz - kurz, dwa - zwiększone obroty, trzy - zmniejszony przepływ powietrza.

 

Podstawowe pytanie powinno być takie ile masz pieniędzy do wydania.

 

Każdy da Ci pewnie inną receptę, moja wcale nie musi być najlepsza. Aczkolwiek ja bym zrobił tak, jeśli żal obudowy by mi nie było:

1. Wszystko dokładnie zdemontował i wyczyścił każdą część z osobna. Przesmarował wszystkie mostki, procesory i karty dobrą pastą. Następnie wszystko złożył.

2. Zamontował wentylator 120mm z tyłu (gdzie powycinałeś fabryczny grill), wyciął otwór w suficie na kolejny 120mm - oba do roli wypompowywania powietrza. Jeśli dysk nie pozwala Ci spać to nie znajdziesz wentylatora o rozsądnej wydajności dla Ciebie. Ja osobiście bym oba miejsca obdarował dwoma wentylatorami o prędkości ok. 1200rpm - np. Tacensa Aura / Aura Ice czy Scythe S-Flex SFF21E.

3. Wyciął dziurę na kolejny wentylator 120mm w bocznej ściance na długości slotów PCI i tak aby obrysem znalazł się cały pod kartą graficzną. O ile ofkors nie ma tam już otworu. Tam zamontował wentylator o ustalonej prędkości ok.800rpm - np. Tacensa Aura Pro czy Scythe S-Flex SFF21D - do roli pompującego do wewnątrz oraz dorzucił jeden wolniutki wentylator 80/92mm (w zależności od wielkości otworu w obudowie) do chłodzenia dysków o obrotach ok. odpowiednio 1500 lub 1200rpm. Ofkors też pompującego powietrze do wewnątrz.

4. Gdyby temperatury nadal niepokoiły to kupił Evercoola Serpenta, z którego w razie zbyt uciążliwego hałasu zdemontował wentylator i zostawił do pasywnego chłodzenia.

 

I tyle w kwestii skutecznej wentylacji. Powinno być chłodno choć słyszalnie - nie wiem czy się wyśpisz ;)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej finezyjne rozwiązanie problemu: bierzesz 2 opaski samozaciskowe grubości ok 6 mm, robisz z nich dwie nóżki wentylatora o wysokości ok 3cm, stawiasz to na dnie budy i wyjmujesz 2-3 dolne śledzie - end :wink:

Z chęcia bym zrobił ten mod freezera, tylko nie wiem czym ucinać te blaszki.. Akurat leży jeden freezer u mnie w domu :P

Nożyczkami ? [; Edytowane przez q8ic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcia bym zrobił ten mod freezera, tylko nie wiem czym ucinać te blaszki.. Akurat leży jeden freezer u mnie w domu :P

A tak tak .... a jestem tylko ciekaw - czemu chcesz pogarszać możliwości tego chłodzenia ? Za dobrze działa ? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle

Spojz na czym ten freezer siedzi na tej fotce [; hint - porownaj z 1 zdjeciem [;

 

Patrzac na stockowy gwizdek dfi zwykly nb47j ( to jest chore - nie mam a znam symbol na pamiec...) jest juz super chlodzeniem [;

Mod procz masy ( jakies 40% mniej aluminium jak by nie patrzec ) umozliwia montarz karty w slocie pci-e [;

 

Posty gina przy re: :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle

Spojz na czym ten freezer siedzi na tej fotce [; hint - porownaj z 1 zdjeciem [;

 

Patrzac na stockowy gwizdek dfi zwykly nb47j ( to jest chore - nie mam a znam symbol na pamiec...) jest juz super chlodzeniem [;

Mod procz masy ( jakies 40% mniej aluminium jak by nie patrzec ) umozliwia montarz karty w slocie pci-e [;

 

Posty gina przy re: :?

No wiesz, na gwizdku miałem ~~44-46 stopni.

Na zalmanie mam 51. Na AC może temperatura zejdzie w dół ? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz nie rozpaskudził tylko ma to sens :P grill to zabezpieczenie przed dziećmi i kablami, nie służy ciszy,, kto wycinał grille z chiefów wie że żeby się pozbyć tych pozostałości i uzyskać jakiś owal trzeba by sie nad tym sporo poschylać,, samo wycięcie mi zajęło ze 2h a miałem sprzęt ciężki ;) (przy okazji średnio poręczny:P) + pilnik i się sprawdza,, chyba że ktos lubi se pooglądać obudowę od tyłu.. ale zostawmy onanistów i fetyszystów w spokoju...

 

co do pomysłu z wentylem na dole i na górze - górny to efekt gwarantowany z tym że dziura na górze to furtka dla dźwięków z budy,, kilka stopni w dół, kilka dB w górę, takie życie

wentyl na dole - imho dużo lepszy pomysł niż chieftecowe wentyle przy dyskach,,, sam miałem tak robić, nie zrobiłem z lenistwa ;] w wyciszonej budzie, na miękkim mocowaniu i o ile komp stoi na dywanie ten wentyl powinien łatwo znikać,, filtr przeciwkurzowy to kilka złotych lub 15 minut kombinowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raz nie rozpaskudził tylko ma to sens :P grill to zabezpieczenie przed dziećmi i kablami, nie służy ciszy,, kto wycinał grille z chiefów wie że żeby się pozbyć tych pozostałości i uzyskać jakiś owal trzeba by sie nad tym sporo poschylać,, samo wycięcie mi zajęło ze 2h a miałem sprzęt ciężki ;) (przy okazji średnio poręczny:P) + pilnik i się sprawdza,, chyba że ktos lubi se pooglądać obudowę od tyłu.. ale zostawmy onanistów i fetyszystów w spokoju...

 

co do pomysłu z wentylem na dole i na górze - górny to efekt gwarantowany z tym że dziura na górze to furtka dla dźwięków z budy,, kilka stopni w dół, kilka dB w górę, takie życie

wentyl na dole - imho dużo lepszy pomysł niż chieftecowe wentyle przy dyskach,,, sam miałem tak robić, nie zrobiłem z lenistwa ;] w wyciszonej budzie, na miękkim mocowaniu i o ile komp stoi na dywanie ten wentyl powinien łatwo znikać,, filtr przeciwkurzowy to kilka złotych lub 15 minut kombinowania

No własnie, wentyl na górze to hałas, hałas, hałas. Może fander 120 mm skręcony na minimum byłby bezszelestny ? :D

 

Własnie na zalmana zawiewa AKASA ultra silent czy jakos tak, 92 mm , 1000 obrotów i niestety ale jest za głośne ;x. Wywaliłem papsta 120 mm z tyłu bo był za głośny :P Czy fander na minimum skręcony wogóle coś wieje ? czy wogóle coś go wtedy słychać ?

 

 

W poniedziałek/wtorek zaczynam robic mod z freezera na chłodziwo do nb.

W poniedziałek przyjdą mi też maty bitumiczne, zrobie wyciszenie dysków w obudowach po starych cd-romach (najpierw jeden, stary do testu, zobacze jakie temperatury łapie, jak bedzie ok, obydwa "puszkuje" :D)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie, wentyl na górze to hałas, hałas, hałas. Może fander 120 mm skręcony na minimum byłby bezszelestny ? :D

 

Własnie na zalmana zawiewa AKASA ultra silent czy jakos tak, 92 mm , 1000 obrotów i niestety ale jest za głośne ;x. Wywaliłem papsta 120 mm z tyłu bo był za głośny :P Czy fander na minimum skręcony wogóle coś wieje ? czy wogóle coś go wtedy słychać ?

Jak go puścisz na 700obr to nie powinien być głośniejszy niż dysk, być może nawet wyższe obroty stworzą niewiele hałasu, bo nie masz grilla, który powoduje szum powierza przepływającego przez niego.

IMO kombinowanie z dodatkowymi wiatrakami w podłodze, suficie to lekka przesada. Zdecydowana większość posiadaczy tych obudów nie udziwnia, stosują standardowe otwory do montowania wiatraktów, podkręcają i zyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stara fotka jeszcze z przed wyciszenia dysku (leży na diy bla bla na spodzie pod grafiką..) i dołożenia kolejnego fa120 powyżej tego na drabince (@ 500rpm a co ;) ), przód gąbka insajd, boczki też, zasysa sobie 1 cm bez gąbki z dołu frontu, jeśli chodzi o chłodzenie nudy i podzespołów oraz współudział w koncepcji ruszania powietrzem w obudowie m to sensu jakieś 123 razy więcej niż chiefowe 92ki świszczące między drabinkami ;),, jak ci sie nie chce ciąć to wersja lajt racjonalizacji chiefteca ;)

 

edit:

właśnie się zorientowałem że zabrakło gestu ctrl+v hehe

 

oto foto

 

Dołączona grafika

Edytowane przez forest kila zbila

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...