Skocz do zawartości
לוק

Zmieniac Zworke Czy Nie? Asrock Conroe 865pe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Poniewaz nie uzyskafem satysfakcjonujacej odpowiedzi na moje pytania zakładam temat.

Sprawa dotyczy mojej płyty głównej a jest nia Asrock Conroe na chipsecie 865PE czyli bez zintegrowanej grafiki. Płyta obsługuje Core2duo oraz port AGP x8. No i ja mam u siebie E4400 na deflaucie 2 GHz oraz 2 Gb Ramu w dualu-Geil oraz Radeona X1950 Pro 512 Mb AGP x8.

Chciałbym podkrecic procesor tak do 3 GHz bo i tak moja płyta ma blokade do 300 MHz FSB wiec dalej nie idzie. Przypomne tylko ze mój procek ma dzielnik x10 i pracuje z wewnetrzna magistrala 800 MHz FSB- nie jest to procesor pracujacy z wewnwtrzna magistrala 1066 MHz FSB. Wiem ze takie procesory pracuja na 266 FSB płyty głównej, mój pracuje na 200 MHz FSB Motherboard x10=2GHz.

Teraz tak: w instrukcji mam napisane coś takiego

''NORMAL''(short pin1, pin2) is the default setting for the FSB jumper.

"1066"(short pin2, pin3) is the setting for the over cocking of CPU freguency.

Ponieważ płyta główna została wydana jak na rynku były tylko procesory pracujące na 1066 FSB chodzi mi o Core2duo E6.... ale moze to nie ma znaczenia juz bo wgrałem nowego biosa i poprawnie wykrywa mi czestotliwosci mojego E4400 poprzednio utstawiał mi płyte na 266 chociaz powinno na 200 jak jest teraz.

Moje pytanie czy chcąc podkrecic procesor podwyzszajc FSB płyty głównej powyzej 266 mam zmienic zworkę na pin2, pin3 bo teraz jest standardowo czyli pin1, pin2.

Mysle ze to "1066"(short pin1, pin2) dotyczy własnie podkrecania i trzeba tak ustawic ale mam obawy czy moze dotyczy to tylko procesorów pracujących na 1066 MHz wewnetrznej magistrali a mój pracuje przeciez na 800, co robic mamzmieniac zworke czy podnosic tak jak jest, a i czy zwiekszjac FSB płyty z 200 na powyzej 266,wewnetrzna czetotliwosc magistrali procka tez sie zwiekszy bo ktos pisał ze zwiekszy sie transfer co to znaczy? Dodam ze w instrukcji napisane jest ze jak wkładamy tam procesor 1066 to nalezy wsadzic tylko i wylacznie ddr 400, mysle ze zasada jest taka sama w przypadku podkrecania. Głownie chodzi mi o to czy to 1066 FSB dotyczy tylko płyty głownej pracujacej na 266 czy ma to jakies znaczenie na sam procesor i nie mozna tak ustawiac jesli sie niema procesora pracującego na 1066 czyli 266 fsb MotherBoard- bo takie procki na takich taktach chodza. Nie chce czegos zepsuc bo procka to ja nigdy nie kreciłem ale juz od roku o tym czytam wiec taki zielony to nie jestem tylko praktyki mi brak, ale nie chciał bym sie uczyc na własnych błedach w tym wypadku z wiadomych przyczyn...:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli twoj procesor z BIOSu pociagnie FSB 1066 to nie ma co sie bac tylko przestawic na plycie .

czyli jesli podkrece na płycie fsb to automatycznie zwiekszy sie wewnetrzna szybkosc magistrali procesora?z200MBx4=800CPU FSB, na

266MBx4=1066CPU FSB?

czy poprostu zostanie 200MB a zmieni sie tylko wewnetrzna predkosc proca jak zmienie zworke,

czy napewno moge zmienic na ta zworke jesli procesor jest standardowo na 800 fsb i czy podczs podkrecania poprzez płyte głowna predkaosc procesora tez sie zwieksza chodzi mi o to Cpu fsb które teraz wynosi 800, czy zwiekszy sie przy podkrecaniu czy zostanie takie samo bo jesli zostanie to moze nie mozna uzywac tej zworki dla takich procesorów???????

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta zworka zmieniasz FSB . Po prostu od samego poczatku procesor jest wykrywany jak by mial szyne 1066 .

a czy w istocie bedzie miał jak go podkrece? czy zostanie mu 800?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooooo to super bardzo mnie ucieszyles i jescze jedno pytanie, jak juz go podkrece to jakim programem najlepiej sprawdzic czy procesor jest stabilny i wogóle, bo pamiec to sprawdzam memtestem86 z dyskietki, tak mysle sobie bo niektóre płyty na chipsecie 865 podobnie jak te 875 które maja to w standardzie obsługuja PAT-a, tutaj podczas robienia memtestu pokazywalo ze PAT-a jest disable a wiem z jakis zródel ze na niktórych płytach po ustawieniu fsb na 266 Mhz automatycznie sie uaktywnia PAT, inna sprawa ze byc moze przyrost wydajnosci bedzie tu znikomy siegajacy dosłownie kilku a nie kilkunastu procent ale mam nadzieje ze moze u mnie tez tak sie da.

Moze równiez da sie to wl. w biosie ale opcji nie znalazlem a chyba ktos juz tez ten problem mial i chciał modowac bios płyty, ja napewno tego bym nie robil bo i nie znam sie wcale.

Jednak najwazniejsze jaki programik bo np. Orthosa to nie znam i nie wiem gdzie sciagnąc i jak korzystac czy tez z dyskietki? wiec moze byc inny jesli znasz jakis dobry to bardzo bym prosił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywaj Stress Prime 2004 a wszystko o nim znajdziesz poprzez www.google.com :) PATu nie ma w i865PE (jest wylaczony fabrycznie) ale ASUS jakos go w swoich mobo wlaczyl (tylko on) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm

 

I nie mów że nie wiesz gdzie coś sciągnąć, bo wszystko można ściągnąć w goglach.

Na drugiej pozycji po wpisaniu "orthos" się ten link pokazał.

to ja dobrze wiem tylko zwroc uwage ze tam jest napisane ze program byl testowany na win 2000 wiec nie mialem pewnoisci czy napewno moge go instalowac na XPeku a o linku wiem od kilku miesiecy i tez taki madry jestem ze poszukiwanuia czegokolwiek zaczynam od google-a, wiec moze powiedzial bys lepiej jak z niego korzystac: normalnie z windy czy z dyskietki czy co czy jak?no i czy na XP dziala....Thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro o linku wiesz od paru miesiecy to po co prosisz o niego na forum? Jakim cudem program pisany pod win2k ma nie dzialac pod xp? I-the last but not the least- jak mozna odpalic program z takim gui z dyskietki? Propozycja->rtfm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro o linku wiesz od paru miesiecy to po co prosisz o niego na forum? Jakim cudem program pisany pod win2k ma nie dzialac pod xp? I-the last but not the least- jak mozna odpalic program z takim gui z dyskietki? Propozycja->rtfm.

ajajaj, nie rozumiesz, ja nie krece na codzien, czytaj często, jedyne co krecilem do tej pory to moja stara sprzedana juz grafika geforce 6600 256 MB nie gt ale robilem na niej wiecej marków niz na gt a zplacilem 2 razy mniej i to na standardowych napieciach... moze zadne osiagniecie bo procesor gpu mógł stabilnie pracowac ustalajac wartosc o 5 % nizsza niz ta krytyczna przy której nastepował zwis badz arty, niby nic dziwnego ale ja sie o tym dowiedziałem pare miesiecy pózniej, wiec tym bardziej sie cieszyłem ze tak dobrze udało mi sie ja wykrecic robiac to pierwszy raz w zyciu łacznie z modyfikacja biosu o czym wczesniej zielonego pojecia nie miałem...

natomiast teraz chce podkrecic procek, o orthosie wiem od dawna i ten link znałem ale myslałem ze on jest nie do mojej wersji windy i ze jest inny, oczywiscie taki ciemnogród nie jestem i wiem ze XP jest robiony na win 2000 i powiedzmy w dalekim uogólnieniu ze to to samo moze nie pod wzgledem interface-u ale mechaniki, chociaz te wszystkie łaty i sp sporo pozmieniały, jednak nie miałem pewnosci, a specem takim nie jestem to ci nie powiem czy z takim gui da sie odpalic z dyskietki, ty to wiesz, wnioskuje teraz ze nie i o to mi chodziło, przeciez mozna powiedziec mniej obeznanemu koledze od razu, kazdy od czegos zaczyna, prosił bym raczej o informacje dotyczaca samego programu i jego obsługi, poprostu odpalam i sam robi test,

czy trwa on długo czy krótko,

czy nigdy sie nie konczy czy moze trzeba wybrac sobie jakies testy,

ale moze najlepiej jak sobie zainstaluje, a w razie pytan prosze o pomoc.

 

no i mam pytania :D

ale o ssso chodzi???

jaki test do czego słuzy, co to jest priority ile ustawic,

te sensory to pewnie pokazuja podczas testu jaka temperatuta napiecie i predkosc fan wiec mozna zaznaczc bez obaw

i czy moge przeprowadzic wszystkie testy czy czegos nie moge bo nie chce uszkodzic o ile mozna za pomoca tego progamu...

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz wypracowań tylko przestawiaj zworke i dziel sie rezultatami. Mam taka samą płytę, przeczytałęm z 80 stron tematu na forum deluxx o tej płycie i ludziom działa podkręcanie własnie poprzez zmainę zworki.

 

Napisz więc jak jest w twoim przypadku. Ja niestety mam e6400 i nie za bardzo mogę pdokręcać, ale może zmienię na e4400...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz wypracowań tylko przestawiaj zworke i dziel sie rezultatami. Mam taka samą płytę, przeczytałęm z 80 stron tematu na forum deluxx o tej płycie i ludziom działa podkręcanie własnie poprzez zmainę zworki.

 

Napisz więc jak jest w twoim przypadku. Ja niestety mam e6400 i nie za bardzo mogę pdokręcać, ale może zmienię na e4400...

aha.... idiota nie jestem, ja mam klegów co to tez bez pojecia sami robia cos na własna reke a potem oddaja na gwarancję badz kupuja nowy sprzet, najpierw staram sie zebrac jak najwieksza ilosc informacji na temat problemu a potem podejmuje okreslone kroki ale nic na łapu capu... jesli sparawa wymaga odemnie pisania wypracowan to napewno je napisze, zwłaszcza ze nie znalezlem postów by ktos krecil na tej płycie e4400, cała moja obawa dotyczyła tego czy mozna na tej płycie krecic procesory 800 mhz za pomoca zworki bo zgodnie z opisem w instrukcji zworaka słuzy dla procesorów 1066 fsb oraz do oc, tylko nie napisali czy chodzi o oc procesorów 1066 czy wszystkich pozostałych tez, wiec zbierałem informacje co do samej zworki , do czego ona słuzy i co sie stanie jak ja przestawie i podkrece proc 800 fsb, bo tak jak napisłaem w momecie premiery płyty na rynku nie było modeli E4... a jedynie E6...., a i tak na 100% nikt nie powiedzil do czego ta zworka jest, czy ona faktycznie tylko wspiera szyne 1066 czy moze ustawia na takich parametrach, bo jesli wspiera to mysle ze niema obaw z podkrecaniem mojego korka, ale jesli ustawia takie fsb no to boje sie ze popale, jak proc dostanie 1066 zamiast 800..., to chyba normalne ze pytam skoro nie jestem specem od oc, a jesli ktos jest na tyle obeznany ze potrafi mi powiedziec do czego słuzy i za co odpowiada ta zworaka - bede niezmiernie wdzieczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywaj Stress Prime 2004 a wszystko o nim znajdziesz poprzez www.google.com :) PATu nie ma w i865PE (jest wylaczony fabrycznie) ale ASUS jakos go w swoich mobo wlaczyl (tylko on) .

@viod : a skąd te wieści że PAT jest wyłączony we wszystkich z i865PE i pochodnych? Bo to by wskazywało że i848 - czyli kastrat z 865 nie ma PAT'a a u mnie on działa jak go uaktywnię ? Chodziło Ci tylko o AsRocki z tym NB czy ogólnie o cała rodzinę 865?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@viod : a skąd te wieści że PAT jest wyłączony we wszystkich z i865PE i pochodnych? Bo to by wskazywało że i848 - czyli kastrat z 865 nie ma PAT'a a u mnie on działa jak go uaktywnię ? Chodziło Ci tylko o AsRocki z tym NB czy ogólnie o cała rodzinę 865?

 

Pozdrawiam.

Czy jestes w stanie powiedziec jaki przyrost wydajnosci uzyskałes przy właczonym pat w stosunku do wyłączonego bo według intela przyrost wydajnoci oscyluje w granicach 3-4% wiec jest to wartosc znikoma i moim zdaniem chyba nie warta swieczki. wiem takze ze technologia pat na płytach z chipsetem 875 współpracuje jedynie z 800 cpu fsb i ddr 400 byc moze na 865 jest tak samo (tych wyjatkach, gdzie producent odblokował funkcje w bios) bo kazdy chipset 865 daje mozliwosc uaktywnienia tej technologii. ale do rzeczy-niech ktos kto zna sie na płytach powie jaka jest zasada funkcjonowania tej zworki i czy podkrecajac procesor po przez fsb płyty głównej podnosze wewnetrzna magistrale procesora czyli te 800 fsb w zwyz? - to chyba kazdy szanujacy sie overclocker powinien wiedziec..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanujacy sie uzytkownik forum powiniem zas przed zadaniem pytania poszukac nan odpowiedzi ktorej najczesciej juz ktos udzielil. Moim zdaniem temat jest bez sensu - przestaw ta zworke, w najgorszym przypadku wrocisz do jej wczesniejszego ustawienia. Tu na prawddd nie ma nad czym rozprawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanujacy sie uzytkownik forum powiniem zas przed zadaniem pytania poszukac nan odpowiedzi ktorej najczesciej juz ktos udzielil. Moim zdaniem temat jest bez sensu - przestaw ta zworke, w najgorszym przypadku wrocisz do jej wczesniejszego ustawienia. Tu na prawddd nie ma nad czym rozprawiac.

nie bede na to odpowiadła bo nie chce ciagnac polemiki z toba, powiem tylko tak zdadzwonilem do szefostwa i odpowiedziano mi wyczerpujaco tak ze jestem usatysfakcjonowany, ze nawet jak przestawie zworke na 1066 i faktycznie procesor bedzie miec takie takty to nic sie nie uszkodzi wiec niema obaw, zaraz zmienie i spróbuje podkrecac zobacze co i jak i powiem, byc moze wcale procesor sie nie ustawi na takich taktach to tym lepiej przy podkrecaniu bedzie bo zostanie zapasu, bo wiem juz ze podnoszac fsb podnosze takze wewnetrzna magistrale procesora- dziwne ze nikt mi nie opowiedzil na to proste pytanie laika, ale nie wazne ide krecic:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz wypracowań tylko przestawiaj zworke i dziel sie rezultatami. Mam taka samą płytę, przeczytałęm z 80 stron tematu na forum deluxx o tej płycie i ludziom działa podkręcanie własnie poprzez zmainę zworki.

 

Napisz więc jak jest w twoim przypadku. Ja niestety mam e6400 i nie za bardzo mogę pdokręcać, ale może zmienię na e4400...

ok, wiec tak

procesor lata na 2,66 GHz, fsb płyty ustawilem na 266 MHz, pamiec jest na auto jesli chodzi o MHz DDR, a tymingi sterowne przez SPD, w cpu-z pokazuje cos takiego:

212,8 MHz

5:4

2,5-3-3-5

standardowo przypomne były 2,5-3-3-6

nie wiem czy to dobry rezultat bo sie nie znam, w kazdym razie w biosie i tak pokazuje ze jest 133(266)MHz

jak ustawiam recznie tymingi to zwis systemu,

spróbuje jescze ustawic recznie MHz a tymingi SPD i zobacze czy tez sie zwiesi

narazie popróbuje tak jak jest podniesc jeszcze fsb i zobacze do ilu wytrzymaja pamiatki bo proc to idzie smiało

niepokoja mnie tylko te pasy na monitorze przy 300 fsb moze troche przegiołem ale niechciało mi sie podnosic stopniowo to odrazu zapodałem

teraz tak robie zeby sprawdzic stabilnosc

benchmarki poszły w góre z czego sie ciesze

pytanie teraz jaki testy zapodac w orthosie bo tez nie wiem?

temperatury w spoczynku to takie jak były 19 i 20 stopni na speedfunie bo coretemp u mnie nie działa nastepuje zrzut ekranu, natomiast w stresie podczas benchmarku ma 35-37 stopni ciutke wyzej jak normalnie bo max było 34 stopnie ale nie jest zle, spróbuje podkrecic obroty w speedfunie bo wydaje mi sie ze niezaleznie od temperatury chodzi ciagle na tych samych choc biosie wylaczylem funquiet, jakies sugestie to bardzo bym prosił, co z tymi tymami robic?

wgralem teraz coretempa 94 ten dziala na szczescie ale temperatury identyczne jak w speedfunie nie wiem czy sa prawdziwe bo niskie jak diabli, nawet w stresie jest nie wiecej jak 37 stopni w idle w orthosie 20, moze i dobrze porobie testy choc nie wiem co i jak podkrece jeszcze, ale prosze jaki testem najlepiej sprawdzac po oc i ile czasu, wiem wiem setki razy do znudzenia juz bylo to omawiane i wystarczy poszukac dlatego wszystkich znuzonych moimi prosbami przosze o nie udzielanie odpowiedzi a ci którym jeszcze nie obrzydło udzielanie odpowiedzi na takie pytania prosze o wyrozumiałosc

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna sprawa na 266 fsb mysz USB chodzi duzo szybciej jak normalnie i prawy przycisk nie dziala, porty USB sa czule na zmiany taktowania ale tez powinny miec blokade wiec nie rozumiem o co chodzi chyba ze to mysz tak ma, jak ustawie normalnie na 200 to juz wszystko gra i co ztym robic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procesor smiga teraz na 3 GHz,

fsb ustawilem na 300,

standardowe napiecia bo sie nieda podbic,

pamieci leca na 240(480) MHz, zadnych zwisów zadnych problemów,

w biosie czestotliwosci ddr ustawione na auto, chyba tak byc musi

tymingi dałem 2,5-3-3-6, ale na 2,5-3-3-5 tez ida, spróbował bym z 2,5-2-2-6 to zobacze,

w everest-cie takie wyniki:

odczyt- 6553 MB/s

zapis- 1353 MB/s

dostęp- 66 ns

 

jedyne co sie nie zmieniło prawie wcale to zapis który był wyższy tylko na takich tymingach 2,5-2-2-6

i 200 Mhz

robilem rózne testy w orthosie nic sie nie wykrzaczyło nie wiem tylko ile je robic

temperatury proca w spoczynku normalne 20 stopni w stresie podczas testu dochodzi do 42-43 stopni czsem wiecej, chciałbym zwiekszyc obroty witraka ale w biosie niema ustawien- chyba, a funspeedzie wszystko na 100% a tylko 1700 obrotów max, przydało by sie dużo wiecej

 

teraz niewiem co robic krecic powyzej 300 fsb bo niby płyta ma blokade ale da sie spokojnie ustawic nawet duzo wiecej?

jakies rady sugestie?

komisarz ty ykrecałes na tej płycie, co powiesz??

 

no nietety musilem zmniejszyc fsb do 296 bo wieszał sie komp przy tescie 32M na SuperPI, ale teraz jest juz dobrze i przechodzi ładnie całosc , czym tu jescze testowc ewentualnie ten orthos mnie zastanawia ale tam temperatury ida w góre...

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz taktowanie pamieci i/lub poluzuj timingi bo jesli procek konczy sie na 3ghz to masz na prawde sporego pecha. Za pisanie posta za postem zamiast je edytowac pewnie nagrodzi Cie moderka. Kto to jest szefostwo? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz taktowanie pamieci i/lub poluzuj timingi bo jesli procek konczy sie na 3ghz to masz na prawde sporego pecha. Za pisanie posta za postem zamiast je edytowac pewnie nagrodzi Cie moderka. Kto to jest szefostwo? :)

niestety zielony jestem to i niewiem co znaczy poluzowac tymingi :D,. nie chce wam głowy zawracac pierdółkami bo faktycznie macie racje ze trzeba najpierw troche pogmerac tu i ówdzie a potem sie konsultowac, no ale ja baranek jestem i znalesc nie moge badz zle szukam :)

na tej mojej plycie to mozna tylko zmniejszac badz zwiekszac fsb inaczej nie da sie odzielnie ustawic np. pamieci,

wiec zmniejszylem fsb do 290 bo niestety w 3dMarku 05 podczas testu procesora tego ze sterowcem sie zrestartowało pomimo ze SuperPI przeszło bez zwiech, teraz troche pokatowałem na tych ustwieniach i chyba jest stabilnie ale jescze pare razy przejade po wszystkim.

jesli bedzie dobrze to zostanie

290 fsb; 2,9 GHz core speed (rated fsb 1162 MHz),

DDR 232 MHz, dzielnik 5:4, tymingi 2,5-3-3-6

wszystko i tak ustawia płyta sama bo na niej nic nie mozna pozmieniac za wyjatkiem FSB, tam co prawda jest ustawianie napiec na low badz high ale w praktyce to chyba nic nie daje.

sadze ze to pamieci ograniczja no ale moze i proc

tak sobie mysle ze moze poluzowanie tymów to poprostu zwiekszenie wartosci zeby sie nie dusiły :D

to moze dam 2,5-3-3-8, lub 2,5-4-4-?cos tam bo nie wiem do ilu mozna ta wrtosc chyba do 8(zaraz sprawdze)"

moze na takich tymach da sie jescze podkrecic pamieci zeby bylo bez zwiech;

a te czasy to dobre w everescie mam czy raczej kiepsko z wydajnoscia pamiatek?

to aktualne przy ustawieniach jak wyzej:

odczyt - 6303 MB/s

zapis - 1630 MB/s (omg.własnie sprawdzilem cos wiecej jak wczesniej)

dostep- 69.9 ns

 

hehehe, szefostwo to wódz czyli Redaktor Naczelny PurePc, bardzo fajny chłopak ale swoja droga to chyba tez ma mnie dosc juz ale nigdy tego nie okarze- jednak ja wiem i wcale sie mu nie dziwie ani wam ze karzecie najpierw szukac bo to faktycznie irytuje po sto razy kazdmu z osobana mówic to samo, jednak ja zawsze mam pełno obaw : :sad: dlatego pytam wszedzie gdzie sie da..sorki :wink:

 

problemów wiecej nie było poza tymi które juz nadmienilem czyli szalejaca mysz która dzila szybciej i lewy przycisk nie zawsze kontaktuje a raczej rzadko kiedy jak wciskam szybko ale moze to wina samej myszy która padła podczs podkrecania- dziwne jak odłacze w trakcie gry i podłacze znowu to chodzi przez chwile dobrze potem znowu lewy pada i nie kontaktuje, natomiast po powrocie do standardowych ustawien wszystko wraca do normy i mysz dzila jak wczesniej,

jescze jedna sprawa- jak wrócilem do 200 fsb to nic sie nie stalo, ale jak przestawilem zworke spowrotem na pin 1,pin2 i pamieci ustawilem na 200 ddr i tymingi standardowe to po zalogowaniu windy pojawił sie komunikat ze system windows odzyskał pełna sprawnos po powaznym błedzie, byc moze powodem były te zwisy po oc ale przeciez pózniej komputer tez odpalałem i tego nie było dopiero po powrocie do standardowych ustawień tak sie stało,

chciał bym tylko jescze zapytac czy wie moze ktos z was jak zwiekszyc obroty na moim boxowym wiatraku bo niezaleznie od temp. on zawsze chodzi na 1700 a w biosie nie znalazłem opcji , czytałem ze mozna jeszcze kupic jakis regulator napiec ale on tylko zmniejsza obroty a nie zwieksza, czy wie ktos na ile max chodzą te boxowe wenty, bo np brat mój ma dwójajowca tylko nie Korka a zwykłego Pentima D i u niego w stresie wiatrak wyje i ma ponad 4 tys obrotów, a mówił mi ze chłodzenie moje wygłada tak samo jak u niego, to juz nie wim

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie im mniejsze tymingi tym lepsza wydajnosc?

 

przy 200 MHz ddr:

 

tymingi 2,5-3-3-6; 2,5-2-2-5; 2,5-2-2-6; a np. po oc do 232 MHz 2,5-3-3-6

 

odczyt 5028; 5019; 5148; 6438

 

zapis 1435 ; 1352 ; 1339 ; 1341

 

dostep 92; 89; 89 ; 68

 

z tym ze ostatni wynik był robiny na 290 fsb natomiast na 266 fsb czylo ddr 212 MHz

wyniki były takie

 

2,5-3-3-6

 

5844

 

1183

 

74

 

czy to ze zapis jest mniejszy jak na standardowej predkosci 200 Mhz jest normalne?

pózniej w miare podnoszenia sie zwiekszał az osiagna 1300 przy 290 fsb i ddr 232 Mhz ale i tak był mniejszy jak na 200 Mhz

dlaczego?

byc moze dlatego ze dzielnik wynosil 5:4 a nie jak na 200 fsb 1:1

ja to licze tak 290 x 4:5 czyli 290 x 0,8 = 232 i zgadza sie 232 MHz maja ddr przy 290 fsb analogicznie

266 x 0,8 = 212 i tez sie zgadza bo tyle maja ramy przy 266 fsb

jak z tymi odczytami czy to normalne ze podczas podkrecania pamieci'zapis'maleje?

 

o zrobilem odstepy to je beszczelnie zjadło :/

 

hahahahahaha ludzie o co chodzi?

robie teraz test w orthosie ten small FFTs cpu stres i mam mniejsze napiecie niz normalnie w idle bo 1.28 podczas 100% złuzycia procesora to samo pokazuje cpu-z i speedfun a temperatura to 43 stopnie!!!!!!!!!!!!!!!!! nie kumam juz nic:D:D:D:D:D:D:D:D

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z tą płytą jest taki że brak tu blokady PCI. Odepnij twardy i cdroma, wyciągnij karty z PCI i zobaczysz że więcej poleci. Pamięć ustaw jak najniżej sie da. Napięcia na middle z tym że uważaj na NB bo zaczyna sie grzać.

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem z tą płytą jest taki że brak tu blokady PCI. Odepnij twardy i cdroma, wyciągnij karty z PCI i zobaczysz że więcej poleci. Pamięć ustaw jak najniżej sie da. Napięcia na middle z tym że uważaj na NB bo zaczyna sie grzać.

?????????????????/ jak odepne twardego i powyciagam PCI/AGP to jak sprawdze czy wiecej poleci, tak to prawda NB grzeje sie ale daje rade jeszcze bo skierowałem na niego wentyl nie wiem co to natomiast u mnie AUX jest bo ma zawsze 30 stopni niezaleznie czy krece czy nie, mówisz ze niema blokady PCI to przeciez na 300 fsb dawno dysk i agp by padły na amen musi byc blokada tym bardziej ze w info jest napisane:

 

Untied Overclocking Technology

 

This motherboard supports Untied Overclocking Technology, witch means during

overclocking, FSB enjones better margin due to fixed AGP / PCI bus. You may set "CPU Hst Frequency" option of BIOS setup to [Auto], which will show you the actual CPU host frequency in the following item. Therefore, CPU FSB is united during overclocking, but AGP / PCI bus is in the fixed mode so that FSB can operate under a more stable overclocking environment.

 

po przetłumaczeniu na translatorze aby miec 100 % pewnosc ze plyta posiada blokade PCI bo człowiek jest omylny i czsem moze nie rozumiec tego co czyta zwłaszcza nie w rodzimym jezyku powstaje codowne niewiadomo co a jednak daje pewnosc ze blokada jest drogi przyjacielu otóz:

 

Rozwiązana Technologia Przetaktowywanie, którą Ta płyta główna popiera Rozwiązała Technologię Przetaktowywanie, wiedźma znaczy podczas przetaktowywanie, enjones FSB lepiej margines dzięki ustalonemu AGP / PCI autobus. Możesz ustawić " CPU Hst Częstość " opcję struktury BIOS do [ Auta], które pokaże tobie faktyczną częstość gospodarza CPU w poszły za rzeczą. Dlatego, FSB CPU jest połączony podczas przetaktowywanie, ale AGP / PCI autobus jest w ustalonym trybie, żeby FSB mógł działać pod bardziej stałym środowiskiem przetaktowywanie

 

ostatnie zdanie po angilsku mówi ze AGP/PCi bus is in the fixed mode- co dlamnie znaczy dosłownie ze jest w zablokowanym trybie

 

ale ze mnie wystraszyłes to wrzucilem to na translator i zdaje sie potwierdzac moje przypuszczenia dlatego nie strasz mnie wiecej kolego bo zawału dostane :huh:

 

ale dla 100% pewnosci poprosze o jakis programik do sprawdzenia aktualnych czestotliwosci pracy dal PCI/AGP

chyba sandra to potrafi ale nie umiem znalesc, moze jakis inny programik zna ktos?

 

Nie pisz wypracowań tylko przestawiaj zworke i dziel sie rezultatami. Mam taka samą płytę, przeczytałęm z 80 stron tematu na forum deluxx o tej płycie i ludziom działa podkręcanie własnie poprzez zmainę zworki.

 

Napisz więc jak jest w twoim przypadku. Ja niestety mam e6400 i nie za bardzo mogę pdokręcać, ale może zmienię na e4400...

dla pewnosci komisarz powiedz czy ma blokade pci/agp ta płyta czy nie, mówisz ze duzo czytałes o niej moze tam cos było na ten temat bo w sieci nie bardzo moge sie doszukac a klega mnie wystraszył...bardzo cie prosze!!!!!!!

 

a propo czytam na tym niemieckim forum ze ludzie z ta płyta głowna robia 300 fsb ale trzeba wyłaczyc Spread FSB Spectrum w tedy idzie, a tak to 290 fsb i jest stabilnie czyli tak jak u mnie 291 dokładnie i chodzi, tylko u nich jak zreszta u ciebie tez komisarz pamiec szla na 177 Mhz przy 266 fsb,

czyli dzielnik pamieci wynosil 3:2, natomiast u mnie płyta ustawia 5:4 i takim sposobem moge przekroczyc 200 Mhz bez problemu dochodzi u mnie do 232 MHz na 2,5-3-3-6 DDR, byc moze dlatego ze przestawiam ta zworke a pamieci ustawiam na auto MHz bo jak ustawie na 200 Mhz to tez mam wtedy w cpu-z odczyt ze jest 177 i taki dzilnik 3:2 z drugiej strony to porównam wydajnosc ale wydaje mi sie ze przy wyzszych zegarach poza wzrostem temperatury i wydajnosc powinna podskoczyc tych pamiatek ide dlaej czytac... aha mozna jakies V_mODy robic ale poco jak stabilnie jest 290 fsb

 

jednak cos niecos da sie pokombinowac z napieciami mozna jes podniesc ustawiajac na high u mnie narazie wszystko jest an low i spread spectrum enabled pozmieniam to pamieci ustawie na ddr 200Mhz zeby przy 266 fsb ustawiły sie na 177 i bede podkrecał zobacze do ilu proc wytrzyma

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie moge stabilnie osiagnac 3 Ghz na 300 fsb poniewz komputer sie wiesza lub restartuje podczas testów benchmarka 05 bo superPI przechodzi w całosci na 32 M, mysle ze przyczyna lezy w zbyt małym napieciu procesora poniewaz podczas czy to testu benchmark czy superPI płyta obniza napiecia Vcore do 2,88 bez wzgledu czy ustawie w biosie na high czy low, patrzylem po funkcjach czy przypadkiem nie sa jakies zabezpieczenia właczone ale nie wszystko na disable Enhanced Halt State- to zmniejszenie dzielnika podczs bezczynnosci, Max CPuid Value Limit- to nie wiem ale mam na disable, Cpu Thermal Throlting nawet jak na disable to i tak zwis a wentylator chodzi na max, jest jescze taka funkcjia zmniejszajaca napiecie na procesorze jakos intel speedstep czy jakos podobnie ale ja tez wylaczylem i nic cały czs mam w stresie 2,88-3,20 i a ni troche wyzej, co tu zrobic, chyba pozostaje jakiegos V-MOda poszukac zeby przynajmniej na stale bylo te 3.4 V tak mysle na ile u was chodza procesory przy 3 GHz tzn jakie jest def napiecie na waszych płytach?

 

no ale udało mi sie w pełni stabilnie ustawic 290 fsb czyli 2,9 GHz troszke wiecej podaje płyta o 17 MHz i uwazma ze to znakomity wynik jak na ten procesor z napieciem 1.285 a czsami nizszym duza w stresie, czytałem ze te procesory w najlepszych sztukach robia po 2.93 Ghz na tym napieciu a a na 1.6 co jest dlamnie ostym extremalem dochodza do 3.6 Ghz..... hmmmm no i co powiecie? fakt faktem meczylem sie 3 dni ale wkoncu sie udało ale dopiero jak na płycie ustawilem wszystkie napiecia na high, az dziw ze trzeba było ustawic VTQQ (AGP) Voltge na high, bo inaczej restartował lub bniebieskie okna, ale teraz jest dobrze, swoja droga myslałem ze to za grafike jest odpowiedzialne ale widac trzeba było dovoltowac port przy takim wysokim fsb. no i jest git :lol2:

Edytowane przez lukaszrobert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...