Skocz do zawartości
spieq

Brak Podświetlenia Lcd W Starszym Laptopie Hp

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś: laptop działa na bazie Ubuntu. Bywały momenty, że matryca zaczęła mrugać chwilę po czym: 1. gasło całkiem podświetlenie, ledwo można było dojrzeć cokolwiek 2. przestawało, gdy lekko poruszało się wyświetlaczem w pionie (a nawet zamknęło całkiem laptopa). Był to problem, ale po paru miesiącach przykre objawy zanikły całkiem, aż:

 

Dzisiaj: ekranik zgasł całkiem, akurat podczas pracy. By odzyskać (by móc w zasadzie działać nie po omacku na matrycy, która nie jest podświetlana) efekty ówczesnej pracy, podpiąłem laptopa pod CRT, oczywiście żadnych problemów nie było. Winna pozostaje tylko matryca. Poruszanie nią wte i wewte nic nie daje, nie daje również "ochłonięcie" na godzin parę. Na baterii czy z sieci - bez różnicy.

 

O co chodzi? Czy taki defekt to rutynowy zabieg wymiany diód itp.? (nie jestem elektronikiem, wiedza zerowa). Zaznaczam, że obraz jakiś TAM JEST, mogę przystawić lampkę i coś tam dostrzec. Aha - klawisze funkcyjne (jasność itd.) również nie pomagają.

 

Jeśli nie obędzie się bez zewnętrznej ingerencji, to czy możecie polecić jakiś dobry serwis z okolic Katowic, Sosnowca, D-G i pobliskich...?

 

Nie obowiązuje mnie żadna gwarancja, to sprzęt z PIII, 30gb, 512ram, ale to akurat bez znaczenia.

 

Proszę o jakąkolwiek wskazówkę/pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma podświetlenia również podczas startu, podczas demonstracji "butloga" HP i wyboru OS-a w Grubie... Niestety chyba nie chodzi tutaj o Ubuntu, chociaż kiedyś miałem podejrzenia, czy coś jest nie halo z odświeżaniem (ciężko pod Ubuntu bawić się Savage4). Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć temat tego inwertera? I najważniejsze - ile wyniosłaby wymiana +/- ?

Jest to część która zasila podświetlenie matrycy , mój laptop zepsuł się w podobny sposób rok temu ale był na gwarancji to naprawili mi za darmo.

 

Części poszukaj na allegro . Wymiana samego inwertera to około 100 zł + robocizna

(robota dla prawdziwego elektronika a nie pasjonata po liceum). Chyba że trzeba będzie wymienić całą matrycę , wtedy drożej od 500 do 1000 zł . A jaki masz rozmiar ekranu ?

Edytowane przez Haquim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar 14,1

 

Martwi mnie tylko jedno, bo po szybkich oględzinach wychodzi na to, że inwertery są dedykowane pod konkretne modele. A ten HP to kilkuletni staruszek (wystarcza jednak do pracy, więc przy kosztach 200-250zł jeszcze warto w niego włożyć). Nowa matryca odpada, już lepiej ciułać na nowy...

 

Będzie tego typu problem, jak przedstawiłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie koniecznie inwerter... moze sama swietlowka padla...

 

szukaj po symbolu laptopa inwertera na allegro...

wymiana? na dobra sprawe samemu mozna bez jakis wielkich umiejetnosci...

 

ba nawet by mozna ryzykowac zabawe z uniwersalny inwerter za 15-20zl o-) tylko nie wiem jak by to wygladalo w praktyce... napewno stracio by sie mozliwosc regulacji jasnosci (bo te tanie uniwersalne tego nie maja raczej) ale jesli tylko napiecie zasilajace by sie zgadzalo to nie powinno byc jakis duzych problemow, tylko zeby to gdzies tam zmiescic...

 

ja po pewnej starej latopowej matrycy podlaczylem taki wlasnie z allegro za 15zl i dziala... tyle ze mogla by nieco jasniej - ale nie mam porownania jak ona wygladala z oryginalnym - niestety dosc szybko go niechcacy spalilem o-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest uszkodzona taśma łącząca LCD i płytę.Ale w przypadku kiedy widać coś bardzo słabo na ekranie uszkodzony jest inwerter .Wymiana jest prosta :

-odkręcasz wszystkie śrubki wokół matrycy i po bokach ( wyciągnij baterię i zasilanie z gniazdka)

-obudowa LCD trzyma się na zatrzaskach i odciągnij ją wciskając paznokcie między obudowę a matrycę( trzeba to zrobić delikatnie)

-inwerter to ta płytka pod ekranem do ,której podłączone są przewody z płyty i matrycy

 

Przed zamówieniem jakiś części popraw styki w gniazdach bo często to jest przyczyną zanikania obrazu.

 

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...