Skocz do zawartości
vojt

C2d E6750 - Fsb 1333

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie chcesz powiedziec ze to 1.51v spadajace na 1.47v to mierzone programikiem abita...?

 

Powiem szczerze że niestety TAK :sad:

Mam miernik i to nawet dobry ale nie mam pojęcia gdzie na płycie można zmierzyć Vcore CPU.

Ale jeżeli jest jakikolwiek odczyt w wielu programach i nieważne ile pokazuje, akurat u mnie pokazuje identycznie jak w biosie, to podczas obciążenia np Orthosem spada prąd na CPU.Wiem że jest to mało rzetelne ale choć trochę prawdy w tym jest, znaczy się może być :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie prądu jest równe stosunkowi energii do

ładunku jaki tę energię przenosi.

 

Gdzie:

U - napięcie (jednostka wolt V)

W - energia prądu elektrycznego (jednostka dżul J)

q - ładunek (jednostka kulomb C)

 

 

Więc szczerze mówiąc powiedzieć że: "u mnie mam taki prąd a takie napięcie..." to jest dla mnie to samo chyba że powiemy: "u mnie idzie prąd na CPU o napięci np 1,53V" :damage_wall: eureka :-P

 

Ale nieznam się na tym i nigdy nie lubiłem tego przedmiotu hehehe :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie prądu jest równe stosunkowi energii do

ładunku jaki tę energię przenosi.

 

Gdzie:

U - napięcie (jednostka wolt V)

W - energia prądu elektrycznego (jednostka dżul J)

q - ładunek (jednostka kulomb C)

Więc szczerze mówiąc powiedzieć że: "u mnie mam taki prąd a takie napięcie..." to jest dla mnie to samo chyba że powiemy: "u mnie idzie prąd na CPU o napięci np 1,53V" :damage_wall: eureka :-P

 

Ale nieznam się na tym i nigdy nie lubiłem tego przedmiotu hehehe :-P

Nie ma czegoś takiego jak napięcie prądu :lol2: Jest napięcie elektryczne i przepływ ładunku w czasie zwany prądem czy też potocznie 'przepływem' prądu. Zazwyczaj przepływ ładunków (prąd) jest wywołany różnicą potencjałów pola elektrycznego (napięciem).

Tak więc jest ścisła zależność między przyłożonym napięciem a prądem przepływającym przez układ lecz nie są to pojęcia równoważne. Tym bardziej, że jeśli chodzi o zasilanie to mówimy napięciach w 'miarę' stałych. Energia wydzielana na sposób ciepła na rezystancji (układzie) jak pewnie wiesz jest zależna od obciążenia jednostki. Znaczy to, że przy tym samym napięciu mamy do czynienia z różnymi prądami bo jak pewnie wiesz moc czyli energia wydzielona w jednostce czasu równa jest napięcie*prąd. Mówimy o efekcie zewnętrznym a nie o procesach wewnątrz układu.

EDIT:

Pamiętać należy z drugiej strony, że ilość rozpraszanej do otoczenia energii w dużym stopniu zdeterminowana jest przez przyłożone do układu napięcie, oraz że tranzystory w zależności od technologi wykazują pewną 'wytrzymałość' prądową. Tak więc prądy muszą być ograniczone do stałych zakresów wartości co jest również uwarunkowane własnościami źródeł prądowych. Tak więc 'zwiększenie dostaw' energii realizowane jest głównie przez zmianę napięć gdyż prądy zmieniają się w ściśle określonych granicach w nieznacznym stopniu zależnych od przyłożonego napięcia.

Konkludując, przyłożonych napięć nie należy traktować równoważnie z prądami "dostarczanymi do układu".

ps.

W kontekście tych wywodów ważne jest by gruntownie przetestować platformę przy najniższych V (gdy ktoś się w to bawi) gdyż oscylujemy często na granicy max prądów (wydajności źródeł prądowych) co może powodować niestabilność.

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za gruntowny wykład. Jeszcze jak bys mógł to przełożyć na polski język, wiesz tak łopatologicznie bo jak wcześniej pisałem marnie mi to szło z tymi wszystkimi prądami itp itd :damage_wall:

 

No i w końcu jak z tym jest, czy mówiąc że podałem na proca taki i taki prąd to jest błąd czy nie.

Jak sam napisałeś: "przez układ przechodzi prąd" czy naszym układem nie jest procesor??

 

No i tak prawdę mówiąc stwierdzenie: "Napięcie prądu" wziąłem z tejże oto strony:

 

http://testgimnazjalny.pl/wzorcownia/fiz/page5.html

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Testy procesora E6750 Vcore 1,55V 3760Mhz 1H otrhosa i bład, wszystkie inne aplikacje, gry itp.narazie przy tym zegarze chodzą bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za gruntowny wykład. Jeszcze jak bys mógł to przełożyć na polski język, ..............

W skrócie:

Zasilając procesor regulujemy napięcia, a na prądy mamy ograniczony wpływ.

EDIT: Niestabilność wynikającą z niedowoltowania przy niskich częstotliwościach i temperaturach ciężej wykryć niż przy mocnym oc.

Jakie Temperatury przy 1,55V? Nie doczytałem jakie masz chłodzenie?

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlodzeni to Scyte infinity i bardzo dobrze wentylowana obudowa z odpowiednią cyrkulacją. Temp Procesora najwyższa zanotowana to około 49*C A PWM 70*C. Tyle że nie wiem na ile można wierzyć odczytom z programików, ponieważ Abit ma to do siebie że przekłamuje- prawdopodobnie, mi sie wydaję że może oszukiwać o jakieś 8 do 10*C.

 

Widzę że trochę się znasz na pradach i napięciach, więc o coś zapytam może będziesz mi wstanie odpowiedzieć.

Widzę to tak.

 

Zasilacz podaje odpowiednie napięcie na płytę główną z linii 3,3V (z tej linii jest zasilany procesor-tak?). Sekcja zasilania płyty głównej jest zbudowana z tranzystorów , które mają za zadanie ustawić nam żądane napięcie, kondesatory mają utrzymać je na tym samym poziomie, cewki mają przefiltrować i po tym całym zabiegu nasz CPU, a mowa tutaj o E6750, dostaje zadaną przez nas dawkę napięcia, tak ja to rozumiem.

I teraz pytanie:

To czego powodem może być spadek napięcia o 0,04V na CPU , po obciążeniu procesora na 100%?

-słabą sekcją zasilania płyty głównej czego powodem jest jak dla mnie bardzo wysoka temp 70*C.

-czy może zasilacz już się nie wyrabia przez co zasilanie na płycie głównej musi wykonywać podwójną pracę próbując utrzymać zadane przez nas napięcie na jednym poziomie.

 

Jeżeli to zasilacz to był by to dla mnie szok w końcu jest to model jak w Sigu.

 

A i muszę powiedziec jeszcze jedno to już tak na marginesie ale i na temat: Prywatnie jestem niesamowicie zadowolony z Tego procka, po przesiadce z Athlona jak w sigu jest dosłownie extremalna jak dla mnie różnica, choć mam nadzieje że AMD coś pokaże i wrócę na stare śmieci. Ale teraz obecnie oddaję hołd Intelowi za jego dzieciątka B-) .Procek jak dla mnie był warty tych pieniędzy i nie żałuje zakupu. Ciekaw jestem jak by tak jeszcze wbudować w takie C2D kontroler pamięci........ to by było szaleństwo :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czego powodem może być spadek napięcia o 0,04V na CPU , po obciążeniu procesora na 100%?

-słabą sekcją zasilania płyty głównej czego powodem jest jak dla mnie bardzo wysoka temp 70*C.

-czy może zasilacz już się nie wyrabia przez co zasilanie na płycie głównej musi wykonywać podwójną pracę próbując utrzymać zadane przez nas napięcie na jednym poziomie.

Nie wiesz czy naprawde jest taki spadek :P Programowe odczyty mozna wlozyc miedzy bajki. Jakis pewnie jest, ale dokladnie jaki nie wiadomo. Spowodowany jest sekcją zasilania plyty glownej, nie zasilaczem. Spojrz ze na roznych plytkach jest rozny vdrop, zasilacz ma niewiele do tego. Glowy nie dam, ale bodajze ludki na XS twierdza ze na IP35 (mowie o calej linii) ze swoim 4 fazowym zasilaniem spadek jest mniejszy niz na Asusach i GB ze swoimi cudownymi huk-wie-ilo-fazowymi sekcjami zasilania.

1.55v to duzo dla 3.7 GHz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kszonek ma rację. Teraz proc to główie z +12V jest zasilany. Ogólnie dla płyty najważniejsze obecnie są linie +12V i +5V. Chociasz ta dróga aktualnie już mniej znacząca. Dodatkowy wtyk 4/8 pin do zasilania proca to właśnie z lini +12V.

Więcej informacji o schemacie zasilania i zaleceniach normy ATX2.2.

Co do skoków napięć to tzw V drop zazwyczaj jest efektem 'niedoskonałości' sekcji zasilania procesora, ale oczywiście również zasilacz może tu dołożyć swoje trzy grosze ale to już musiałbyś mieć padakę do wymiany natychmiast.

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glowy nie dam, ale bodajze ludki na XS twierdza ze na IP35 (mowie o calej linii) ze swoim 4 fazowym zasilaniem spadek jest mniejszy niz na Asusach i GB ze swoimi cudownymi huk-wie-ilo-fazowymi sekcjami zasilania.

1.55v to duzo dla 3.7 GHz :P

Też zależy jaki jest max spadek po włożeniu prądożernego (w tym wypadku poprawne) proca - tu te 'stabilne' płyty z 3-4 fazami się wykładają. Choć bardzo wiele zależy też od jakości komponentów.

ps mam niemiłe doświadczenia z 3fazowym Asusem i 'zachłannym' procem ;)

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kszonek ma rację. Teraz proc to główie z +12V jest zasilany. Ogólnie dla płyty najważniejsze obecnie są linie +12V i +5V. Chociasz ta dróga aktualnie już mniej znacząca. Dodatkowy wtyk 4/8 pin do zasilania proca to właśnie z lini +12V.

Więcej informacji o schemacie zasilania i zaleceniach normy ATX2.2.

Co do skoków napięć to tzw V drop zazwyczaj jest efektem 'niedoskonałości' sekcji zasilania procesora, ale oczywiście również zasilacz może tu dołożyć swoje trzy grosze ale to już musiałbyś mieć padakę do wymiany natychmiast.

Powiedziałbym, że nie głównie, a wyłącznie. Nie ma chyba nowoczesnej mobo która zasilałaby procka z 5v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że nie głównie, a wyłącznie. Nie ma chyba nowoczesnej mobo która zasilałaby procka z 5v.

Procka nie ale elementy płyty już tak. Napięcie +5V masz dalej 'podawane' do płyty. Wszystko zależy od konkretnej konstrukcji.

Ale faktycznie w wypadku proca to można napisać już 'wyłącznie'

Edytowane przez anemus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to samemu popróbować to nie łaska? :wink: ja jak na razie nie mam czasu się bawić e675+p5w dh bo co po chwile wyjazdy/praca. Sztuka żadna boska nie jest pewnie, ale jak na razie mi pasuje bo kupione okazyjnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny wynik.

 

Powiedz jakie napięcia na CPU i pamięciach i czy przechodziłeś na tym ustawieniu jakieś testy czy tylko system wstał i dałeś print-screen ?

 

 

Ja na razie mam box wentylek i całkiem dobrze chłodzi ale nie będę się zabierał z motyką na słońce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

superdan

jak stukniesz 4GHz na 1,40-1,45 z biosa to będzie ładna sztuka (screena bez stres-a raczej nie wklejaj )

B-)

Porównując do Twojego e6600 to ciężko trafić dobre e6750 [; Twój cep jest jakiś kosmiczny, więc nie szpanuj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robilem tylko na tym ustawieniu co w sigu okolo 8h bez bledow, nie za bardzo sie znam na tym oc bo ostani muj procek to byl athlon 2500Xp@2300Mhz. i tam testy robilem po 15h ale tu mi sie nie chce i szkoda mi teraz czasu musze sie nacieszyc sprzetem i pograc troche w gierki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A zdajesz sobie sprawe że masz mnożnik 8 zamiast 7? Czyli nawet przy niższym wallu masz prawie 500 MHz więcej.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i chyba trafiłem na crapa- napaliłem sie na 6750 wieć zmieniłrem swojego 6320 i mam fsb walla zamist w okolicy 487 to bardziej pod 480 teraz :(

 

nie ma to jak dobry interes

 

Czego chcesz - 3.84 GHz to niezły wynik. Ja na def napięciu mam chyba niezłego vdropa bo 375 tylko wchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu miałem czas, żeby wc złożyć i tak jak Daamain mniej więcej, bo 420 na 1,31 cep robi, wyżej się na razie bawię z płytą, bo coś nie do końca współpracuje...

To nawet troche lepiej bo u mnie 1.35v, minimum z biosu. Moze bym jeszcze pare MHz wykrzesal, ale na razie mi 3.4 GHz wystarcza :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...