Skocz do zawartości
vojt

C2d E6750 - Fsb 1333

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście zależy mi na jak najniższym, zeby cooler chodził jak najwolniej - człowiek na starość zaczyna robić się wymagający - ale to trudno przewidzieć.

Zkupy zamirzam zrobić na początku przyszłego tygodnia, więc dam znać jak pójdzie.

Martwi mnie tylko mój zasilacz, Chieftec 400W boje się że nie podołą.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zależy mi na jak najniższym, zeby cooler chodził jak najwolniej - człowiek na starość zaczyna robić się wymagający - ale to trudno przewidzieć.

Zkupy zamirzam zrobić na początku przyszłego tygodnia, więc dam znać jak pójdzie.

Martwi mnie tylko mój zasilacz, Chieftec 400W boje się że nie podołą.........

Spokojnie da rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie jestem na etapie zmiany platformy i wybór najprawdopodobniej padnie na tego proca, początkowo chciałem kopić q6600, ale na chęciach sie skończyło :D

 

Wiec mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi w topicu:

 

- Czy sa jakieś wiadome serie które lepiej sie kręcą i jak można je odczytać z proca (mam dojście do magazynu )

- która płyta będzie lepsza pod niego Abit AB9 QuadGT czy Abit IP35, konkrety mile widziane na poparcie tez ...

- pamięci maja być OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Reaper EPP CL4-4-4 Heatpipe , mam nadzieje ze to dobry wybór ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie jestem na etapie zmiany platformy i wybór najprawdopodobniej padnie na tego proca, początkowo chciałem kopić q6600, ale na chęciach sie skończyło :D

 

Wiec mam kilka pytań, na które nie znalazłem odpowiedzi w topicu:

 

- Czy sa jakieś wiadome serie które lepiej sie kręcą i jak można je odczytać z proca (mam dojście do magazynu )

- która płyta będzie lepsza pod niego Abit AB9 QuadGT czy Abit IP35, konkrety mile widziane na poparcie tez ...

- pamięci maja być OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Reaper EPP CL4-4-4 Heatpipe , mam nadzieje ze to dobry wybór ...

- Nic nie wiadomo o lepszych seriach, moj byl jednym z pierwszych, ktos kupil ostatnio i oc prawie identyczne

- Nie wiem jak to teraz jest z obsluga fsb 1333 na QuadGT, mozliwe ze musialbys cos kombinowac zeby poszedl, a moze wystarczy update bios.

- Poczytaj dzial ram i wybierz cos dla siebie, moznaby znalezc cos ciekawszego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Nie wiem jak to teraz jest z obsluga fsb 1333 na QuadGT, mozliwe ze musialbys cos kombinowac zeby poszedl, a moze wystarczy update bios.

na 13 chodzi bez problemu, jest poprawnie rozpoznawany. a nowych biosow i tak nie ma sensu wrzucac bo sa zwalone;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy skończyłem składać nowego kompa. Niestety z braku czasu zainstalowałem tylko XP (z racji nowego Samsunga 400GB) i stery do płyty. Dziś postaram się sprawdzić jak z OC.

 

Ciąg dalszy nastąpi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie 1.35V 3200MHz

 

1.5 z biosu 3600MHz

 

Jakie dajecie napiecia na vtt fsb przy FSB 450?

Też nie zmieniam bo nie mam takiej opcji a na co dzień mam właśnie FSB 450 :wink:

 

 

 

PS

 

Kumpel złożył kilka dni temu zestaw taki jak mój (CPU, mobo, RAM, wentyl) i identycznie jak u mnie 3.4GHz default.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Hannhibal Lecter

Czy wiecie jakie jest bezpieczne napiecie dla architektury e6750? Bezpieczne czyli taki, ktore tylko w niewielkim stopniu skraca zywotnosc procka. Czy jest to 1,5V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiecie jakie jest bezpieczne napiecie dla architektury e6750? Bezpieczne czyli taki, ktore tylko w niewielkim stopniu skraca zywotnosc procka. Czy jest to 1,5V?

Jak przetestujesz to nam powiedz :wink:

 

... a tak na poważnie to zależy od temp. pracy i samej sztuki jaką posiadasz. Jeśli jesteś w stanie utrzymać w stresie przy 1.5V temp. dopuszczalną dla tego układu czyli 72C (odczyt z Core Temp 0.95.4 beta) to CPU powinien trochę pożyć. Jak dasz mu np. 1.4V a tempy skoczą na 80C to może krócej pożyć itd ... Nie zaleca się przekraczać 1.6V nawet przy dobrym chłodzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przetestujesz to nam powiedz :wink:

 

... a tak na poważnie to zależy od temp. pracy i samej sztuki jaką posiadasz. Jeśli jesteś w stanie utrzymać w stresie przy 1.5V temp. dopuszczalną dla tego układu czyli 72C (odczyt z Core Temp 0.95.4 beta) to CPU powinien trochę pożyć. Jak dasz mu np. 1.4V a tempy skoczą na 80C to może krócej pożyć itd ... Nie zaleca się przekraczać 1.6V nawet przy dobrym chłodzeniu.

czyli mówimy o tjunction 100'C? bo w wiekszosci programow starsze core temp, iTAT,everest jest tjunction 85'C.

ale ktos moze powiedziec o w miare dopuszczalnych napieciach i temp. tak gdy komp ma pochodzic z 5-6latek :P

 

Ps. dlaczego do odpalenia kompa na jakims napieciu a na ustawieniu by byl stable w stress w orthosie jest taka wielka zmiana napiecia, nawet ponad 0,05V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mówimy o tjunction 100'C? bo w wiekszosci programow starsze core temp, iTAT,everest jest tjunction 85'C.

ale ktos moze powiedziec o w miare dopuszczalnych napieciach i temp. tak gdy komp ma pochodzic z 5-6latek :P

 

Ps. dlaczego do odpalenia kompa na jakims napieciu a na ustawieniu by byl stable w stress w orthosie jest taka wielka zmiana napiecia, nawet ponad 0,05V

Tak, Tjunction 100C bo tyle wynosi w E6750.

 

Dla CPU który ma działać 5-6lat (naturalnie nie non stop 100% load) to dałbym granicę 1,4-1,45V nie przekraczając 60C ... ale to tylko zgadywanie :wink:

 

Uruchomienie compa obciąża znacznie mniej CPU niż test Orthos, stąd na niższym napięciu można pracować w Windows do czasu, aż rdzenie nie zostaną obciążone w znacznym stopniu (w przypadku Orthosa, czyli Colina Dirt wynosi to 100%).

 

Dodatkowy czynnik to spadek napięcia pod obciążeniem czyli tzw. "V drop" który jest wynikiem specyfikacji Intela a która mówi, że musi on nastąpić - choćby minimalny. W praktyce wielkość spadku zależy głównie od płyty głównej.

Edytowane przez epoxer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć mnożnik 6x i zobacz FSB 500 - u mnie pomyka orthos prioryty 9 przez 2h bez bledow.

Kilka dni temu wspominałem, że CPU/mobo nie chciało zrobić FSB 500 przy mnożniku 8x oraz 6x ale nie testowałem wtedy pozostałego mnożnika 7x :-P

 

Wczoraj wieczorkiem odpaliłem sprzęt 7x500=3,5GHz + memki 1000MHz 4-4-4-12 i jak na razie wszystko śmiga. Jeszcze wszystko posprawdzam i chyba zostanę przy tym ustawieniu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do Was.

 

Na razie - z uwagi na małą ilość czasu - nie sprawdzałem dogłębnie mozliwości OC mojego systemu, tylko pobieżnie. Na początek dałem FSB425 =proc@3.4ghz bez zmiany jakichkolwiek napięć (z wlaczona opcja zmieny w locie szybkosci proca z poziomu plyty) , ale SP2004 wywalił mi się po kilku sekundach. Zmieniłem napięcie dla NB na 1.29V i pamięci na 1.9V i FSB do 400 ->3.2ghz. Testowalem 8h w SP2004 CPU test i ok, nastepnie 10h w tescie Blend i tez ok. Wygląda wiec na stabilne, choc zdarzyl mi sie raz freez w 3D Mark05 i raz BSOD - choc to moze moja wina bo od razu podkrecilem grafe, a nie potestowalem bez OC procka czy jest to stabilne.

 

Mam pytanko: jaki teraz przyjac schemat dzialania zeby dobic do stabilnego OC@3.4~3.5ghz proca. Najpierw podnies FSB i VCore proca a potem podbijac napiecie dla NB? Czy od razu jedno i drugie?

 

Druga sprawa: poniewaz malo gram, a glownie pracuje w AutoCAD, Photo Shop, GG, Net itp, to chcialbym kozystac z automatycznego obnizanie taktow proca przez plyte. Czy nie bedzie z tym problemow? Jak np. skoncze rysowac w Cad i zapodam gre, to czy proc zdazy zmienic FSB i napiecia zeby sie nie zwiesic? Czy lepiej to wylaczyc z biosa, i czy jak teraz mam wyduszone w biosie FSB400 to plyta w windzie bez obciazenia proca i tak obniza dzielnik i VCore, czy trzyma dalej 3.4ghz?

 

Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko.

 

Składam taki oto zestawik:

 

E6750 (będzie kręcony)

MSI P35 Neo2-FIR

2x1GB GoodRam PRO 900. (też będą kręcone)

Radek x1950 PRO

Do tego 2 dyski i nagrywarka DVD.

Pytanie mam czy ten mój chieftec 450 W uciągnie to i pozwoli na jako takie O/C tego procesora.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanko.

 

Składam taki oto zestawik:

 

E6750 (będzie kręcony)

MSI P35 Neo2-FIR

2x1GB GoodRam PRO 900. (też będą kręcone)

Radek x1950 PRO

Do tego 2 dyski i nagrywarka DVD.

Pytanie mam czy ten mój chieftec 450 W uciągnie to i pozwoli na jako takie O/C tego procesora.

Spokojnie starczy na takie 'normalne' oc, czyli <3,8 lub 4ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do Was.

 

Na razie - z uwagi na małą ilość czasu - nie sprawdzałem dogłębnie mozliwości OC mojego systemu, tylko pobieżnie. Na początek dałem FSB425 =proc@3.4ghz bez zmiany jakichkolwiek napięć (z wlaczona opcja zmieny w locie szybkosci proca z poziomu plyty) , ale SP2004 wywalił mi się po kilku sekundach. Zmieniłem napięcie dla NB na 1.29V i pamięci na 1.9V i FSB do 400 ->3.2ghz. Testowalem 8h w SP2004 CPU test i ok, nastepnie 10h w tescie Blend i tez ok. Wygląda wiec na stabilne, choc zdarzyl mi sie raz freez w 3D Mark05 i raz BSOD - choc to moze moja wina bo od razu podkrecilem grafe, a nie potestowalem bez OC procka czy jest to stabilne.

 

Mam pytanko: jaki teraz przyjac schemat dzialania zeby dobic do stabilnego OC@3.4~3.5ghz proca. Najpierw podnies FSB i VCore proca a potem podbijac napiecie dla NB? Czy od razu jedno i drugie?

 

Druga sprawa: poniewaz malo gram, a glownie pracuje w AutoCAD, Photo Shop, GG, Net itp, to chcialbym kozystac z automatycznego obnizanie taktow proca przez plyte. Czy nie bedzie z tym problemow? Jak np. skoncze rysowac w Cad i zapodam gre, to czy proc zdazy zmienic FSB i napiecia zeby sie nie zwiesic? Czy lepiej to wylaczyc z biosa, i czy jak teraz mam wyduszone w biosie FSB400 to plyta w windzie bez obciazenia proca i tak obniza dzielnik i VCore, czy trzyma dalej 3.4ghz?

 

Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

Teoretycznie najlepiej OC przeprowadzać zaczynając np. od CPU - szukamy maxymalnego stabilnego OC bez podnoszenia napięć - jeśli się sypie to znaczy, że bez zwiększania napięcia nie pojedziemy dalej. 3.4-3.5GHz które chcesz osiągnąć powinny być w zakresie 1.35-1.45V. Testujemy CPU w Orthos/Prime testem Small FTTs - procek szybko będzie się nagrzewał i w razie niestabilności szybko się wywali.

 

Potem dorzucamy RAM - testujemy w testem Blend i najlepiej Memtestem pod DOSem. No i teraz sprawdzamy maszyne w dowolnej aplikacji - jeśli dzieją się jakieś dziwne rzeczy typu blue screeny to radzę podnieść napięcie NB zanim zaczniemy aplikować dodatkowe napięcie CPU i RAMom. Ja dla FSB 500 na zapas dałem 1.47V. Nie wiem ile de facto mu potrzeba ale z Thermarightem się nie przegrzeje.

 

W sumie metoda zwiększenia napięcia na wszystkim a potem schodzenie w dół też można przyjąć za prawidłową, pod warunkiem, że wiemy co robimy :wink: Należę do tych którzy podkręcają wszystko naraz - CPU, RAM, VGA, mobo i metodą testów sprawdzam co się ewentualnie wysypuje.

 

Automatyczna regulacja mnożnika i napięcia czasem może powodować niestabilność. Zalecane jest testowanie OC z wyłączoną tą opcją. Osobiście podkręcałem z włączoną funkcją i niestabilności u mnie brak. CPU wchodzi na max obroty bodajże przekraczając 80% obciążenia. FSB pozostaje stałe tak więc RAM pracuje zawsze w takich samych warunkach. Zmienia się natomiast mnożnik i napięcie. Napięcie u mnie przy 3GHz skacze od 1.16V do 1.30 w zależności od obciążenia w obrębie "1go biegu" czyli do wspomnianych 80% obciążenia. Po przekroczeniu tej bariery CPU wchodzi na maxymalny mnożnik dając 3.5GHz a napięcie rośnie do 1.37V (ustawione przez mnie jako stabilne dla tej wartości). I tak może sobie pracować non stop aż do momentu (jeśli włączymy tą opcję w biosie) aż nastąpi zbliżenie się do temp. krytycznej o 5C. Następuje wtedy "hamowanie" procesora, jeśli temp nadal rośnie o wspomniane 5C następuje wyłączenie komputera w celu uronienia CPU przed usmażeniem.

 

Jeśli chodzi o przejście z niższego mnożnika i napięcia na inne/maxymalne to nie ma obaw że CPU/mobo nie nadąży. Opóźnienia sięgają kilkudziesięciu nanosekund. Tak jak jednak wspomniałem wcześniej w pewnych konfiguracjach ta funkcja może być niestabilna przy podkręconych komponentach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maly update :)

Udalo sie zrobic stabilne 3,4. "Sekretem" okazala sie obserwacja, ze napiecie ktore w biosie ustawia sie na 1,4 w rzeczywistosci daje 1,37 (przynajniej tak pokazuje wszelki dostepny soft, lacznie z abitowym). W zwiazku z czy do tej pory probowalem zrobic 3,4 na rzeczywistym napieciu 1,32 i 1,35 (odpwiednio 1,35 i 1,37 w biosie) - bylo to, jak sie okazalo za malo. Teraz jest milo i przyjemnie - 3,4 nie jest to oszalamiajacy wynik ale przynajmniej nie czuje sie juz tak totalnym pechowcem. Pozatym tempy na tym napieciu i z infinity - 42 st. w stresie w zamknietej budzie (pracuja 2xAC12025L) :) Pozostale parametry takie jak VTT czy napiecia mostkow, to podnislem je o jeden "poziom" do gory (sorry za nieprecyzyjne dane ale siedze w robocie i nie pamietam ile to bylo dokladnie).

Co ciekawe - pojawila sie nowa granica - 3,5 - jak narazie nieprzekraczalna w sposb stabilny - orthos wywala szybko na small FTTs nawet po podniesieniu napiecia o 2 "poziomy" do gory.

Edytowane przez trojanuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest milo i przyjemnie - 3,4 nie jest to oszalamiajacy wynik ale przynajmniej nie czuje sie juz tak totalnym pechowcem.

Dokładnie. Kupując E6750 człowiek jednal liczy, że te ~3.5ghz będzie osiagalne bez wiekszy komplikacji. Na razie mam kilka rzeczy do zrobienia, więc OC na chwile musi poczekać, ale na pewno jeszcze trochę się pobawie :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póżno juz ale jeszcze robiłem małe testy.

 

Na razie proc nie chce smigać na FSB 425 - 3,4ghz. Mimo podniesienia napięcia Vcore do 1,37 i MCH do 1,33. Orthos wywala na teście CPU po chwili. Pewnie napiecia za małe. I tu mam pytanie. Mam duży Vdrop - dla E6750 płyta ustawia 1,35V bios, ale abitEQ i CPU-Z podają 1,3V. Jak daje 1,37 to mam 1,33V? CZy to aby normalne - wiem że Vdrop jest normalny ale u mnie chyba za duży? Pewnie zasiłka nie trzyma :? Ja z tym u Was?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póżno juz ale jeszcze robiłem małe testy.

 

Na razie proc nie chce smigać na FSB 425 - 3,4ghz. Mimo podniesienia napięcia Vcore do 1,37 i MCH do 1,33. Orthos wywala na teście CPU po chwili. Pewnie napiecia za małe. I tu mam pytanie. Mam duży Vdrop - dla E6750 płyta ustawia 1,35V bios, ale abitEQ i CPU-Z podają 1,3V. Jak daje 1,37 to mam 1,33V? CZy to aby normalne - wiem że Vdrop jest normalny ale u mnie chyba za duży? Pewnie zasiłka nie trzyma :? Ja z tym u Was?

 

U mnie zauwazyłem także , że 3.4 to raczej max - przynajmniej na Abit IP35-E i pamiątkach OCZ Platinum 800MHz. Vdrop na procku jest potworny. Podnosząc napięcie u siebie w biosie do 1.39V - pod obciążeniem w systemie mam 1.35-1.36 a więc niby takie, na jakim powinien chodzić normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest jednak klasyczny vdrop. Wydawalo mi sie przynajmniej ze vdrop dotyczy spadku napiecia pod obciazeniem. A np u mnie na ip35 po prostu ustawienie napiecia w BIOSIE na 1,39 daje rzeczywiste napiecie 1,37 niezaleznie od tego czy to stress czy idle.

Wydaje mi sie ze to raczej kwestia tej plyty i BIOSU - po prostu to co ustawiasz w BIOSIE jest o jeden "poziom" zawyzone w stosunku do tego co ustawiasz realnie. Jak ustawiam w BIOSIE 1,37 to "realnie" mam 1,35 - czyli znow jeden "poziom" w dol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NAPIECIA MIERZY SIE MIERNIKIEM!

 

Takie pytanie do Was ludzie, którzy "mierzycie programami".

Czy jak CPU-Z pokaże że macie np 3V na procu, to co zrobicie?

Aby sprawdzić droopa trzeba wziąć miernik i zmierzyć napięcie... to na prawdę nie jest takie trudne.

Poza tym czesto biosy ustawiają inne napięcie rzeczywiste niż to wskazane w biosie. Tak już niestety jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się łamac na zapas. Proc na pewno łyknie 3,5ghz. Ja dziś późno w nocy (jak skończe projekty) spróbuje dobic do 3,5ghz podbijajac napiecia. Nie ma szans proc musi tak się podkrecić - zawsze to lepiej wyglada niz 3,2 no i żal marnować sprzetu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...