Skocz do zawartości
aldam

Budowa Cichego Kompa W Formacie Micro Atx (fotki) (update Styczen 2009 Rev. 3)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Składam komputer typu SFF, a więc dość małych rozmiarów. Przy budowie priorytetem jest cisza.

Obudwę już zakupiłem - Silverstone Temjin TJ08 microatx. Posiada chłodzenie 2x120mm. Wymiary obudowy - 195 mm (szer.) x 381 mm (wys.) x 378 mm (gł.)

http://www.silverstonetek.com.tw/products/...08&area=usa

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Chłodzenie planuję oprzeć na dwóch wentylatorach 120mm @5V + zasiłka s12 lub BQ SP

CPU i GPU chcę chłodzić pasywnie.

 

Teraz mam pytanie do specjalistów od chłodzenia. Który zestaw sprawdzi się lepiej:

1. Biostar TA690G AM2 + x2

2. Gigabyte G33M-DS2R + E2160

Dodam, że planuję oc jednak w rozsądnych granicach bez podnoszenia napięcia.

 

Spójrzcie na te fotki

 

BIOSTAR

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

GIGABYTE

 

Dołączona grafika

 

Na Gigabyte wejdzie najpewniej Ninja. Zestaw z Biostar + Ninja może być kłopotliwy ze względu na ulokowanie socketu blisko ramu co może spowodować , że albo ramy nie wejdą albo trzeba będzie demontować koszyki na napędy w obudowie.

Dlatego też przy biostarze pomyślałem ,że lepiej sprawdzi się Termalright Ultra 120 Extreme http://zenfist.pl/pID/1549.htm, który nie powinien wyjść poza ram.

 

Teraz pojawia się pytanie, który zestaw sprawdzi się lepiej. Wydaje mi się, że w przypadku Intela Ninja będzie bliżej tylnego wentylatora i zasiłki, co spowoduje lepsze oddawanie ciepła na zewnątrz obudowy. Ale to tylko moje przypuszczenia. A może powinienem zastosować inny cooler. Wszelkie propozycje mile widziane.

 

PS. Wydajność obu zestawów nie gra roli.

 

UPDATE 10.09.2007

post #33

 

UPDATE 03.01.2008 Rev. 2

post #54

 

UPDATE styczen 2009 Rev. 3

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja wejdzie na oba ewentualnie w biostarze ram w zielone sloty, sam myslałem, że jest tam mało miejsca jednak się myliłem.

Gigabyte ma nieco lepiej umiejscowiona wtyczkę 24 pin, płyta będzie trochę przykryta przez koszyk od dysków i obawiam sie, że w przypadku biostara może być problem http://www.pro-clockers.com/FCKeditor/uplo.../tj08%20017.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ninja wejdzie na oba ewentualnie w biostarze ram w zielone sloty, sam myslałem, że jest tam mało miejsca jednak się myliłem.

Gigabyte ma nieco lepiej umiejscowiona wtyczkę 24 pin, płyta będzie trochę przykryta przez koszyk od dysków i obawiam sie, że w przypadku biostara może być problem http://www.pro-clockers.com/FCKeditor/uplo.../tj08%20017.jpg

Przyjrzałem się temu jeszcze raz dokładniej i wychodzi na to, że rzeczywiście ninja powinna wejść na biostara. Ram tak jak mówisz można włożyć w zielone sloty. Może nawet nie będę musiał demontować koszyków (swoją drogą muszę sprawdzić czy to jest możliwe).

Wtyczką bym się nie przejmował. Zobacz na 2 zdjęcie (mały obrazek po prawej stronie). Widać wyrażnie , że kieszenie 3,5" nie dochodzą do bocznej ścianki. Jedynie co bym musiał zrobić to zmienić miejsce dysku. Widać to wyrażnie na twoim zdjęciu, że dysk dochodził by do coolera. Można by go w ostateczności położyć na gąbce na dole budy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostar moim zdaniem jest lepszy od Gigabayte tym że ostatnie dwa sloty PCI są na samym dole a nie jak w GB odrazu pod PCI-E.

 

Poza tym C'n'Q bardziej się sprawdzi w takim komputerze niż SpeedStep.

 

Co do chłodzenia: zawsze można kupić taki wentylator aby nie haczył o nic na danej płycie. Przy nastawieniu, że komputer ma być cichy sądzę że nie będzie on okrutnie podkręcany co za tym idzie lepsze chłodzenie z wentylem na 5v da sobie rade z takimi prockami.

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poprzednik ma rację , bierz biostara ze wzgledu na sloty pci na dole płyty. Jak pisałes chcesz miec grafę pasywną. Podejrzewam ze kupisz accelero s1/s2 albo TR HR-03, które notabene zajmują 2 sloty, w takim wypadku lepiej będzie kupić biostara, wtedy będziesz miał wolne 2 sloty pci (np. na na karte wlan czy dźwiekową), w gigusiu miałbyś tylko 1 slot pci wolny

Edytowane przez romek-o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Swego czasu też chciałem zbudować mały, cichy zestawik w składzie ABIT NF-M2 nView + X2 EE 3800+ (35W) - na płytę nie namawiam bo się od tamtego czasu wiele zmieniło, ale procek ze względu na 35W powinien być idelany.

 

2. Chłodzenie rozważyłbym od ThermalRighta - jak wejdzie FanDuct ten lub ten to możnaby rozważyć Ultrę 120 i wtedy ten wentyl z tyłu budy spoko dałby radę tym 35W. Co do Ducta to Labovsky tak chyba ma - zapytaj go lub poszuka fotek jego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie

 

Ewentualnie można wykorzystać zatokę 5,25" jeśli nie będziesz nic montował po za jednym napędem.

Zatoczka będzie zajęta na kable z zasilacza , które chcę tam upchnąć:)

Dysk jednak pójdzie na dół na gąbkę, będzie ładnie chłodzony przez przedni wentyl

 

Biostar moim zdaniem jest lepszy od Gigabayte tym że ostatnie dwa sloty PCI są na samym dole a nie jak w GB odrazu pod PCI-E.

Niewątpliwie jest to zaleta biostara. Jednak u mnie wszystkie sloty z wyjątkiem pcie16 będą najprawdopodobnie wolne. Gigabyte ma lepszą dźwiękówkę ALC889A, podobna gra bardzo przyzwoicie, porównywalnie a nawet lepiej od Audigy2 (opinie od użytkowników). Po 20 zł są śledzie na allegro z wyjsciami cyfrowymi.

 

Sorki ale nie mam teraz dostępu do neta (jestem gościnie u kolegi), jutro odpowiem na pozostałe opinie,

Dzieki za zainteresowanie

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentaki grzeją się dużo bardziej niż te brisbanki - zdecydowanie lepsza będzie ta platforma, + coś na chipsecie AMD.

Do procusia fajne będzie nawet chłodzenie box - nie przesadzaj bo wyniesie cie ono 50% całego zestawu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi Ninja nie pasuje do takiego zestawu mATX.

Jeśli nie zamierzasz kręcić procesorka, to spokojnie można kupić coś mniejszego, lżejszego i poręczniejszego niż taki Ninjo-pustak.

Jeśli koniecznie coś od Scythe to może Katana? Jest zgrabniejsza a zarazem niewiele gorsza od Ninjy. Choć w przypadku nie kręconego AM2 nawet chłodzenie za 60zł będzie wydajne i niesłyszalne przy odpowiednich obrotach.

 

BTW, bardzo ładna i sprytna ta obudowa pomimo że taka mała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zostawisz biostara to jednak chyba bez sensu będzie kupować oddzielna grafę, ta integra mnie zaskakuje, COD2 na standardowych ustawieniach sprzetu, 800x600 wszystko na normal i dx 7.0 pełna płynność, w przypadku dx 9.0 jak cos sie wiecej dzieje już rezanka, jednak procek do 2,5GHz i juz jest pełna płyność przy dx 9.0 lub dx 7.0 i wszystko na max :) Podsumowując x1250 jak na integre jest świetną kartą, biorąc pod uwagę cene płyt 200-250 naprawdę bardzo opłacalny zakup, szkoda tylko, że ten biostar obecnie niedostępny, najlepsza płyta pod tego typu zestawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To może i ja coś dorzucę, od siebie.

 

Obudowa pierwsza klasa... pozazdrościć :)

 

Jeśli planujesz OC to wydaje mi się, że jednak lepiej byłoby wybrać opcję z Pentiumem i Gigabytem, aczkolwiek w kwestii platform lepiej zdać się na innych speców. Problem chłodzenia jest drugorzędny, bo generalnie wszystko, o czym myślisz nie powinno czynić komplikacji przy budowie systemu :rolleyes:

Jako, że nie planujesz podnoszenia napięcia to osobiście zaproponowałbym Ci:

Thermalright HR-01 + tunel dedykowany temu coolerowi. HR-01 jest mniejszy i lżejszy od Ultry120 i Ninjy. A że był projektowany do pracy pasywnej to powinien sobie z tym radzić całkiem dobrze. I radzi - posiadałem go przez pewien czas :)

 

Nie wiem jak z chłodzeniem karty graficznej, bo o niej ani słówka nie wspomniałeś. Czy zamierzasz po prostu kupić jakąś pasywną "z fabryki", jak to sygnalizujesz w wątku, do którego dałeś odnośnik w sygnaturze? Jeśli nie to i tak Romek-O wyczerpał temat :rolleyes:

 

Tyle ode mnie na dziś ;)

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Benek wspominał o tym, że posiadam właśnie rozwiązanie z rzeczonym tunelem - jeśli Cię to Aldam interesuje to tu są zdjęcia. Aczkolwiek ja go naciągnąłem na Ultrę120... co by jeszcze poprawić jej wydajność. Jednak HR-01 z nim powinien spokojnie spełnić Twoje wymagania.

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak pisałes chcesz miec grafę pasywną. Podejrzewam ze kupisz accelero s1/s2 albo TR HR-03

Myślałem o accelero, ale to zależy jaka grafikę uda mi się kupić - czy z fabryczną pasywką czy wiatrakiem.

 

Poza tym C'n'Q bardziej się sprawdzi w takim komputerze niż SpeedStep.

Właśnie trudno znaleść mi opinie w sieci na ten temat. Możesz napisać dlaczego?

Myślę także o używaniu programów typu RMClock czy CrystalCPUID.

 

1. Swego czasu też chciałem zbudować mały, cichy zestawik w składzie ABIT NF-M2 nView + X2 EE 3800+ (35W) - na płytę nie namawiam bo się od tamtego czasu wiele zmieniło, ale procek ze względu na 35W powinien być idelany.

Tak też myślę o tym cpu. Ceny teraz są b. atrakcyjne. Nie wiem tylko czy jednak brisbane nie będzie lepszy. W sumie samemu możemy obniżyć napięcie i mamy to samo. Poza tym ten 35W to 90nm czyli powyżej 2300mhz bez zwiększania napięcia będzie trudno. W przypadku brisbane 2600 przy 1.25V jest jak w banku.

 

Pentaki grzeją się dużo bardziej niż te brisbanki - zdecydowanie lepsza będzie ta platforma, + coś na chipsecie AMD.

Do procusia fajne będzie nawet chłodzenie box - nie przesadzaj bo wyniesie cie ono 50% całego zestawu :)

2687967[/snapback]

Jakoś mi Ninja nie pasuje do takiego zestawu mATX.

Jeśli nie zamierzasz kręcić procesorka, to spokojnie można kupić coś mniejszego, lżejszego i poręczniejszego niż taki Ninjo-pustak.

Dlaczego? Jeżeli tylko się zmieści to uważam , że jest ok. Procek będzie podkręcany tyle, że bez podnoszenia napięcia.

 

Jak zostawisz biostara to jednak chyba bez sensu będzie kupować oddzielna grafę, ta integra mnie zaskakuje, COD2 na standardowych ustawieniach sprzetu, 800x600 wszystko na normal i dx 7.0 pełna płynność, w przypadku dx 9.0 jak cos sie wiecej dzieje już rezanka, jednak procek do 2,5GHz i juz jest pełna płyność przy dx 9.0 lub dx 7.0 i wszystko na max :)

Dzięki za test cod2:) Jeżeli zostawię biostara to czywiście najpierw sprawdzę jak się spisuje integra i jeżeli spełni moje oczekiwania to odpuszczę sobie zakup grafy.

 

Chłodzenie rozważyłbym od ThermalRighta - jak wejdzie FanDuct 2688152[/snapback]
Jako, że nie planujesz podnoszenia napięcia to osobiście zaproponowałbym Ci:

Thermalright HR-01 + tunel dedykowany temu coolerowi. HR-01 jest mniejszy i lżejszy od Ultry120 i Ninjy. A że był projektowany do pracy pasywnej to powinien sobie z tym radzić całkiem dobrze. I radzi - posiadałem go przez pewien czas :)

 

Rzeczywiście ciekawe to chłodzenie , jakoś wcześniej go nie zauważyłem.

Zastanawiam się tylko czy założenie tego tunelu nie spowoduje, że gorące powietrze z dysku , grafy i chipsetu nie będzie miało jak wydostać się na zewnątrz?

btw czy hr01 pasuje do AM2?

 

 

A co myślicie o tym co napisałem w pierwszym poście, że w przypadku Intela Ninja lub Termalrihgt będzie bliżej tylnego wentylatora i zasiłki, co spowoduje lepsze oddawanie ciepła na zewnątrz obudowy?

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciekawe to chłodzenie , jakoś wcześniej go nie zauważyłem.

Zastanawiam się tylko czy założenie tego tunelu nie spowoduje, że gorące powietrze z dysku , grafy i chipsetu nie będzie miało jak wydostać się na zewnątrz?

btw czy hr01 pasuje do AM2?

Powietrze będzie wypompowywane tak samo jak i bez tunelu, tyle, że dzięki tunelowi wszystko będzie przepływać przez HR-01.

Do AM2 trzeba dokupić niestety albo specjalną 2688543[/snapback]

A co myślicie o tym co napisałem w pierwszym poście, że w przypadku Intela Ninja lub Termalrihgt będzie bliżej tylnego wentylatora i zasiłki, co spowoduje lepsze oddawanie ciepła na zewnątrz obudowy?
Czy jakoś znacząco lepsze to nie wiem - na pewno ciepło procesor będzie skuteczniej odprowadzane. W przypadku Thermalrighta z tunelem nie ma to znaczenia.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo nic się nie zmieniło a więc:

- SpeedStep minimalny mnożnik to 6

- C'n'Q - minimalny to 4

 

Wystarczy tylko trochę podkręcić procka i już wiadomo co jest lepsze.

 

Ja właśnie głównei z tego powodu sprzedałem C2D...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie kupiłem Gigabyte G33. Skłoniła mnie do tego coraz mniejsza poddatność na oc brisbane i wydanie nowego steppingu M0 przez Intela wywodzącego się procków mobilnych. Na takiego będę polować. Trochę boli ten mnożnik 6 ale trudno.

 

Teraz konkretne pytanie - wybór coolera. Na podstawie Waszych opinii mam do wyboru 3 zawodników:

 

- Thermalright HR-01

- Thermalright Ultra-120 eXtreme

- Ninja rev.A (tylko używki)

 

Nie znalazłem w sieci żadnego bezpośredniego porównania tych 3 coolerów.

Stąd pytanie, który sprawdzi się najlepiej (oczywiście pasywnie)?

 

EDIT

Znalazłem jeszcze chłodzenie AKSA Evo 120

http://www.akasa.co.uk/akasa_english/spec_...spec_ak_920.htm

 

Dołączona grafika

 

Patent trochę z barebonów Shuttle, gdzie wentylator jest stosowany do chłodzenia radiatora procesora i zarazem do wyrzucania gorącego powietrza z obudowy.

 

Dołączona grafika

 

Tak sobie myślę, że można by wyjąć tylny wentylator i zostawić otwór przez który gorące powietrze mogłoby swobodnie być wyrzucane na zewnątrz. Dwie pieczenie na jednym ogniu - chłodzenie procka i wyciąganie powietrzna z wnętrza obudowy.

?

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj evo w antecu nsk3300 moze Cię zainteresuje:

 

http://www.silentpcreview.com/forums/viewt...ighlight=evo120

dzięki, wygląda interesująco, powinno wejść do mojej budy. Tylko ja bym przełożył tylny wentyl na cooler.

 

EDIT

Znalazłem fotkę evo 120 w tj08Dołączona grafika

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Evo120 nie jest przewidziany do pracy pasywnej. Widać też, że nie da się go tak zamontować by wykorzystać jeden wentylator do chłodzenia radiatora i wypompowywania powietrza nazewnątrz.

 

Ninja i HR-01 mają porównywalną wydajność same w sobie. Nadal jednak bym Ci proponował nabycie HR-01 z tunelem. Ale to już pisałem - nic nowego Ci nie napiszę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się kręci ten GB ? bo korci mnie wywalien IP35-e budowa SSF na tym GB/C2Q z wc - tylko mam problem z budą bo tj08 miałem i wc tam nie wejdzie (chłodnica 3x 120mm), myśle nad Sugo SG03 lub LanBox Lite - przy SG03 chłodnica na zewnątrz ale przy LanBoxie Lite moze do środka się zmieści

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się kręci ten GB ? bo korci mnie wywalien IP35-e budowa SSF na tym GB/C2Q z wc

Max fsb jakie widziałem to 540 wiec b. dobrze. plyty stabilne i nie padaja.

 

tylko mam problem z budą bo tj08 miałem i wc tam nie wejdzie (chłodnica 3x 120mm), myśle nad Sugo SG03 lub LanBox Lite - przy SG03 chłodnica na zewnątrz ale przy LanBoxie Lite moze do środka się zmieści

3x120 jednak jest dosc duza. przy tj08 widzialem tylko zestawy 1x120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dorzuce co nieco :)

Odradzam Akase - mam (ale już nie używam) 120mm i muszę przyznać że podwójne łożysko kulkowe jest dość głośne - słychać specyficzny trekot dla tego typu łożysk. Jest jeszcze opcja na że zmienisz wenta na np XTHERMAL'a, ale to są niepotrzebne koszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dorzuce co nieco :)

Odradzam Akase - mam (ale już nie używam) 120mm i muszę przyznać że podwójne łożysko kulkowe jest dość głośne - słychać specyficzny trekot dla tego typu łożysk. Jest jeszcze opcja na że zmienisz wenta na np XTHERMAL'a, ale to są niepotrzebne koszta.

Masz na myśli pewnie sam wentylator. Tak jak piszesz zawsze go można zmienić.

Używałeś może tego chłodzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli tam bedzie siedziec jakas pasywna grafika to dalbym ninje z nawiewem w kierunku gory i zasilacz z wiatrakiem 12cm......

 

wywalilbym te dwa w obudowie i ja wyciszyl pianka

 

bedzie nieco cieplej ale bedzie cicho

 

mozesz co najwyzej zostawic wwiewajacy z przodu

 

bedzie dobry i prawidlowy niezaklocony obieg powietrza - gorace z grafiki przeleci przez proca i wyciagnie to zasilacz...........

 

teraz mam na arcticu tylko ustawiony wywiewem na tyl i troszke cieplo jest jak gram(pasywny gforce 7600gt gigabyte ver1)

a wiatraki tylko dwa - arctic i 12cm w zasilaczu

 

generalnie cisza tylko podczas grania troszke glosniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemyślał bym kwestię chłodzenia grafiki - jeśli standard pasywna to będzie miała raz okrutnie gorąco dwa zero oc.. można by wystosować o ile pasywki mają wtyczki z kontrolą (pcb chyba to samo.. ;)) dodatkowy wentylator ruszający na grafie powyżej iluś tam stopni, w praktyce włączający się w 3d,,pozwoli to na jakieś oc a przy graniu cisza nie jest taka ważna,, głupie 92mm @ 700rpm to będzie różnica 10 alb o i 20*c

co do cpu - ninja na pewno wejdzie ? u mnie w budzie 19,5 dotykała końcówkami hp boku bud a wentyl był na niej montowany na partyzanta :P

imho intel,, fajnie fajnie 3800+ ale - to jest na dzisiaj wolny procek co z tego że ma 2 jajka ;] ponizej 2,7-2,8ghz bym się a64/x2 nie interesował wcale,, kwestia chłodzenia jest wtórna wobec platformy,, jak ma być cicho i wydajnie to na pewno coś z wysokiej półki, jak ma być ledwo oc to pewnie taniej

nie rezygnował bym z wentyla na cpu, starał bym sie ustawić to softowo tak aby włączał się tylko po dłuższym obciążeniu i na niskie obroty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie złożysz WC?...

dlatego, bo, ponieważ :P

1. widzisz nazwę działu - gdyby ktoś chciał kibelek to pisałby w odpowiednim

2. a po co upychać to wszytko do microATX, skoro w gąszczu węży, zapinek, ... i tak trzeba dać wentylator, żeby np. mosfety się nie ugotowały -> wnosek sokoro i tak ma być wentylator to po co ładować kibelek

 

Będzie bardzo cicho i na pewno chłodniej niż na AC.

i bardzo niemobilnie, nieekonomicznie, niemicorATXowo, nie... chce mi się już wymyslać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...