Skocz do zawartości
aldam

Budowa Cichego Kompa W Formacie Micro Atx (fotki) (update Styczen 2009 Rev. 3)

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki sam zestaw jak pierwotnie planował aldam

wenty na 5V (grille wyrzucone - tylko z tyłu jeden)

 

najgorzej z napędami - łożyska "piszczą" a bez acoustic management po prostu tragicznie skrobie, hitachi leci na serwis

 

zasiłka przydałaby się cichsza i z odpinanymi kablami, choć ładnie upchałem je w zatoczce 5,25"

 

odniośnie pasywnej grafy, buda ma na tej wysokości wycięcie, w połączeniu z przednim wentylem, myślę że nie byłoby tak źle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja buda jest sporo mniejsza od Silverstone i nie jest tragicznie, mam 2 wentylki AC 80mm@5V na tyle i jeden 120mm na chłodnicy z przodu. Procek w orthosie dochodzi do około 42*C, podczas grania proc ma do 40*C, grafa do 50*C. Proc A X2 3 GHz@1.3V, GPU 640/1800. Nie mówcie mi, że to są straszne temperatury.

 

 

Silverstone ma fajnie umieszczone wentyle: z przodu raczej nie wejdzie chłodnica ale na tyle na 99% wejdzie króćcami do góry, do tego wężyki 8/10, blok CPU i GPU, pompka 12V i wentyl na przodzie i nie potrzeba nic więcej w kwestii chłodzenia. Na OC też będzie można sobie pozwolić. Na chłodnicy którą teraz mam pracowałem na c2d e63@3.4 GHz i 79GS i temp były nieznacznie wyższe (3-4*)

 

 

dlatego, bo, ponieważ :P

1. widzisz nazwę działu - gdyby ktoś chciał kibelek to pisałby w odpowiednim

2. a po co upychać to wszytko do microATX, skoro w gąszczu węży, zapinek, ... i tak trzeba dać wentylator, żeby np. mosfety się nie ugotowały -> wnosek sokoro i tak ma być wentylator to po co ładować kibelek

i bardzo niemobilnie, nieekonomicznie, niemicorATXowo, nie... chce mi się już wymyslać :P

A co to jakieś zalecenia, ze zawsze obowiązkowo trzeba dać wentyl na mosfety bo wypalą dziurę w PCB? Daj spokój...

 

Nie wiem jak Ty ale ja WC nie składam po to aby otwierać co chwila budę jak tylko mam gościa w postaci ładnej dziewczyny. Na randki też nie chodzę z PCtem ;)

Jak ma być mobilne to kupuje się laptopa ;). PC składasz raz i zamykasz i ma chodzić tak jak należy.

 

Wytłumacz mi jeszcze dlaczego ma być nieekonomicznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 10.09.2007

 

Sprzęcik złożony. Ostatecznie kupiłem

E2180, Gigabyte GA-G33M-DS2R, 2GB GoodRam 900 PRO, EVGA 7900GS KO, Samsung HD321KJ, Corsair VX450W

 

Najważniejsze , że trafiłem na cichego samsunga. Zamontowałem go na gumkach w zatoce 5.25" pod DVD. Praktycznie jest niesłyszalny, jedynie to miejsce nie jest zbyt szczęśliwie. Brak wentylacji powoduje , że temperatura HDD dochodzi do 47st. Więc muszę pomyśleć nad innym rozwiązaniem.

 

Zasiłka corsaira 450W jest bardzo cicha. Nawet pod dużym obciążeniem wydmuchiwane powietrze jest tylko letnie. Ma tylko jedna wadę - brak odpinanych kabli.

 

Mam też problem z wentylami od silverstone. Podłączam je na 5V i nie chcą ruszyć bez popchnięcia palcem :mur: Rozmawiałem już z Marcinem_gps i u niego na 5V wentyle same ruszają.

Jeżeli ktoś ma pomysł jak to rozwiązać to proszę o wskazówki.

 

Teraz przyszła kolej na wyciszanie.

Przede wszystkim muszę kupić chłodzenie do GPU i CPU oraz zamontować inaczej HDD.

Oczywiście założenie max 3 wentyle 120mm jest nadal aktualne.

 

@bobson37

Przyznam ci się, że też myślałem nad WC. Miałem gdzieś nawet fotki takiego zestawu w tj08 ale w tej chwili nie mogę znaleść. Z tego co pamiętam to chłodnica weszła na przód. Może to głupie ale obawiam się , że z moimi zdolnościami to mogę zalać kompa :oops:

Nie mniej jednak czy możesz napisać jaki jest w przybliżeniu koszt takiego zestawu.

 

@zbynia

Twój pomysł jest dość ciekawy. Widzę to tak: Przednia 12-ka + Ninja 12cm + zasiłka 12cm. Musiałbym zrezygnować z tylnego wentyla. Nie wiem tylko czy wejdzie Ninja z wentylem koło GPU. No i musiałbym poszukać rev.A ponieważ sporo osób narzeka na rev B _ socket 775.

 

@forest kila zbila

 

Ten przedni wentyl jest tak blisko krawędzi płyty , że tak jak napisał Marcin_gps, Accelero S1 powinno dać radę.

Masz rację odnośnie chłodzenia CPU. Zaczynam się skłaniać ku aktywnemu chłodzeniu cpu.

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica - 100 zł

Bloki CPU i GPU - 200 zł

Pompka - 120 zł

5m węża - 10 zł

(woda/borygo) - 20 zł

 

 

Wentylki masz, przydałby sie potencjometr na przód budy skoro maja problem z startem na 5V.

 

 

Ja w przeciągu 2 lat musiałem tylko dokupić zapinke do bloku na CPU aby zamontować go na AM2. Tak to bezproblemowo na każdym sprzęcie, cicho i wydajnie.

Edytowane przez bobson37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnica - 100 zł

Bloki CPU i GPU - 200 zł

Pompka - 120 zł

5m węża - 10 zł

(woda/borygo) - 20 zł

Wentylki masz, przydałby sie potencjometr na przód budy skoro maja problem z startem na 5V.

Ja w przeciągu 2 lat musiałem tylko dokupić zapinke do bloku na CPU aby zamontować go na AM2. Tak to bezproblemowo na każdym sprzęcie, cicho i wydajnie.

Czyli 5 stówek trzeba mieć <_<

Jednak AC wyjdzie mnie max 250. Muszę to przemyśleć.

 

 

47 stopni na dysku to przeciez nic takiego, czym tu sie przejmowac?

Wczoraj jak instalowałem system (więc dysk był dodatkowo dogrzewany przez DVD) osiągnął 50st. wg. speedfana :-|

Myślałem, że optymalnie to ok. 40st.

 

 

PS. Jak można oprócz potencjometru spowodować aby wentyle ruszały na 5V ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 5 stówek trzeba mieć <_<

Jednak AC wyjdzie mnie max 250. Muszę to przemyśleć.

Wczoraj jak instalowałem system (więc dysk był dodatkowo dogrzewany przez DVD) osiągnął 50st. wg. speedfana :-|

Myślałem, że optymalnie to ok. 40st.

PS. Jak można oprócz potencjometru spowodować aby wentyle ruszały na 5V ?

Ustawić je na wyższą wartość i potem zaraz je skręcić do 5V :)

 

Zrezygnowałeś mimo wszystko z HR-01 + tunel, o którym pisałem na samym początku? Ten zestaw umożliwiłby Ci utrzymanie załozenia "max 3 wentylatory 12cm". :)

Niedługo ma się pokazać HR-01 Plus o sześciu ciepłowodach zamiast czterech :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 5 stówek trzeba mieć <_<

Jednak AC wyjdzie mnie max 250. Muszę to przemyśleć.

 

Ale jakiekolwiek większe OC spowoduje coraz to większy hałas AC. WC to po prostu zabawa i szczerze do tego zachęcam. A plusy tego są każdemu dobrze znane. Dobrze dobrane bloki (zapinki i ich kompatybilność w przód) może spowodować, że przez np 2 lata nie wydasz nic na chłodzenie, w przypadku AC to już raczej ciężko (zakładam, że bawisz się sprzętem i zmieniasz go co jakiś cza)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiekolwiek większe OC spowoduje coraz to większy hałas AC. WC to po prostu zabawa i szczerze do tego zachęcam. A plusy tego są każdemu dobrze znane. Dobrze dobrane bloki (zapinki i ich kompatybilność w przód) może spowodować, że przez np 2 lata nie wydasz nic na chłodzenie, w przypadku AC to już raczej ciężko (zakładam, że bawisz się sprzętem i zmieniasz go co jakiś cza)

Trudno mi oceniać innych producentów, ale dobrze znany mi Thermalright nie ma najmniejszych problemów z kompatybilnością w przód i wstecz. Vide zapinki dla HR-01 do zapięcia ich w socket 478, czy ramki pod AM2 czy LGA775 dla starych już przecież XP-90/120 i SI-97/120.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnowałeś mimo wszystko z HR-01 + tunel, o którym pisałem na samym początku? Ten zestaw umożliwiłby Ci utrzymanie załozenia "max 3 wentylatory 12cm". :)

Niedługo ma się pokazać HR-01 Plus o sześciu ciepłowodach zamiast czterech :rolleyes:

Oczywiście nie zrezygnowałem. Słyszałem o tej nowej rewizji i wstrzymuję sie z ostateczną decyzją do pierwszych testów.

 

Ustawić je na wyższą wartość i potem zaraz je skręcić do 5V :)

Moje wentyle maja tylko podłączenia bezpośrednio do molexa. Kupiłem więc przejściówkę molex - 2 pin (czerwony czarny), a później te 2 pin do przejściówki z molexa z zasiłki (czerwony czarny) na 5V (jest jeszcze 12V). Mogę je podłączyć na 12V i z powrotem na 5V, ale czy to pomoże i przy następnym włączeniu kompa będą chodzić na 5V , już bez kombinacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie zrezygnowałem. Słyszałem o tej nowej rewizji i wstrzymuję sie z ostateczną decyzją do pierwszych testów.
>>2748997[/snapback]
Moje wentyle maja tylko podłączenia bezpośrednio do molexa. Kupiłem więc przejściówkę molex - 2 pin (czerwony czarny), a później te 2 pin do przejściówki z molexa z zasiłki (czerwony czarny) na 5V (jest jeszcze 12V). Mogę je podłączyć na 12V i z powrotem na 5V, ale czy to pomoże i przy następnym włączeniu kompa będą chodzić na 5V , już bez kombinacji?
Niestety nie. Każdy wentylator ma swoje napięcie startu - widocznie te Silverstone'y mają je wyższe od 5V.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labovsky, to co byś brał z myślą o tunelu

Ultrę-120 Extreme czy tego HR-01 Plus?

Jeśli priorytet to wydajność to bierz Ultrę120 eXtreme - jest wydajniejsza od HR-01 i jak się postarasz to naciągniesz tunel jak ja. Jeśli zaś super wydajność nie jest najważniejsza, a np. wolałbyś coś mniejszego, lżejszego i stworzonego do pracy pasywnej to HR-01 powinien lepiej się nadać.

bo jakiegoś bezpośredniego porównania nie widzę

muszę jednak kupić coś konkretnego bo box nie wyrabia przy 3Ghz@1,45V

Oba wyrobią na tym taktowaniu i napięciu. Tylko HR-01 będzie potrzebował już wentylatora.

 

Niedługo ma się pojawić HR-01 Plus z 6 ciepłowodami w miejsce 4.

i ja się pochwale moim serwerem w formacie sff. (...)

Całkiem fajne cacuszko :)

Ale w takiej obudowie to już nie lada sztuka utrzymać porządek... a i za ciche to to nie jest, co nie? :)

 

A ja niedawno złożyłem pewnemu amatorowi sprzętu HD komputer w obudowie tego samego typu - AeroCool M40. Warto mieć na uwadze, że procesor chłodzi mu... Pentagram HP-100AlCu - jako jedyny jest na tyle niewielki by zmieścić się w dolnej części obudowy - pod poziomą ścianką. A do tego jeszcze jest zachowany przepływ powietrza :)

Niedługo Tacens wypuści być może na polski rynek Gelusa Light, który ma identyczny radiator, lecz dużo cichszy wentylator.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-->Labovsky

 

z tego testu wynika, że hr-01 plus jest wydajniejszy od ultry-ex

poczekam na inne testy i cenę

Wszystko zależy od zastosowanych wentylatorów - przyjrzyj się temu testowi.

 

Jeśli szukasz innych testów to na tej stronie znajdziesz ich więcej. Bardzo dobry test przeprowadził również serwis dzikie.net.

 

Ultra120 eXtreme jest obecnie chyba najwydajniejsza na rynku - brakuje jeszcze potwierdzenia raczej dość średnich wyników IFX-14.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raptor

 

Ładny masz porzadek z kabelkami. Muszę u siebie tez troche posprzątać i wrzuce foty.

 

Chyba jednak zmienie wentyle na takie co na 5v ruszą :)

Wstępnie wybralem

Fander, S-flex 800, z tanszych AC z L

Co polecacie?

 

EDIT

 

Rev. 1

 

Chłodzenie:

CPU E2180 @ box

GPU 7900GS @ Accelero S1 pasywnie

PSU Corsair 450W ze standardowym wentylem ADDA.

Dodatkowo dwa Xthermale 120mm na przodzie i tyle budy podłączone do mobo (wg. speedfana rozpędzały się do 750rpm).

 

Dysk

Początkowo zamontowany był na gumkach w zatoce 5.25”. To rozwiązanie sprawdza się w praktyce bardzo dobrze. Na obudowę nie są przenoszone żadne drgania.

Jednak wysokie temperatury dysku (dochodziły do 48st.) oraz konieczność „upchnięcia” kabli z zasiłki w tej zatoce zmusiły mnie do położenia dysku na dole obudowy na gąbce.

Temperatury dysku poszybowały w dół do poziomu 37st. Jednak gąbka nie tłumi już tak idealnie drgań.

 

Temperatury

Temperatury komponentów podczas grania:

CPU – 58-62st. (orthos nawet 70st)

GPU – 65-68st.

HDD - 37 st.

Idle odpowiednio: 37st oraz 52 st.

 

Fotki

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE 03.01.2008

 

Rev. 2

 

ZMIANY

 

1. PSU – Corsair 450W

Trafiłem na zasiłkę z głośną elektroniką. Świerszczała strasznie.

Więc trafiła na serwis i po 2 tyg. dostałem nówkę sztukę. Na forum pojawiły się głosy, że dostępna jest nowa rewizja tej zasiłki. Jedyna różnica, jaką zauważyłem to brak dwóch kabli do zasilania CPU z wtyczką 8pin oraz 4pin. Otrzymujemy teraz jeden kabel z rozłączaną wtyczką 8pin/4pin.

Na plus mogę ocenić pracę obecnej zasiłki. Elektronika jest słyszalna dopiero po przyłożeniu ucha bezpośrednio do PSU. Zanika całkowicie już w odległości ok. 15cm. Mam nadzieję, że tak już zostanie. Dla porównania dodam, że poprzednie PSU zagłuszało box Intela oraz dysk samsunga.

Wentyl ADDA, jak wiadomo jest kulkowy, więc słychać ciche terkotanie.

Na piątkę muszę ocenić sprawność Corsaira 450W. Wydmuchiwane powietrze jeszcze nigdy nie było ciepłe, ba one nawet nie było letnie.

 

2. GPU – sprzedałem i obecnie jadę na integrze.

 

3. Cooler CPU

Miałem kupić Thermalright HR01 Plus lub Ultime90.

Jednak ostatecznie kupiłem Scythe Katana2.

Zdaję sobie sprawę, że wymienione wyżej coolery TR byłyby wydajniejsze jednak cena wyższa o 90-110% oraz wydajność lepsza o ok. 15% spowodowały, że kupiłem Katane2.

Na cooler zamontowałem wentyl Xthermal 120mm. Lekko odginał się ku górze, więc dodatkowo przymocowałem go opaską.

 

4. Dysk

Pozostawiłem go na dole obudowy. Tym razem gąbkę zastąpiłem futerałem, w który zapakowany był corsair.

 

Ostatecznie obecny config przedstawia się następująco:

CPU E2180 OC 3.0ghz 1.237v + Katana2 + xthermal 120mm

PSU Corsair 450W wentyl ADDA.

Na przodzie obudowy zostawiłem Xthermala 120mm podłączonego do molexa na 5v. Przy takim podłączeniu kręci się ok. 500rpm.

 

Tym samym spełnione zostały moje pierwotne założenia, czyli max 3 wentyle 120mm ;)

 

Tak prezentuje się teraz komp.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

TEMPERATURY

 

Idle - pulpit windowsa xp po ok. 20min.

 

Dołączona grafika

 

Load - Orthos po 30min

 

Dołączona grafika

 

Jak widać temperatury spadły dość znacznie w porównaniu do Rev. 1, szczególnie CPU. Ciekawie wyglądają obroty wentyla na Katanie. Jeżeli nie odpalę zaraz po załadowaniu systemu jakiegoś programu to wentyl wcale nie rusza i Katana pracuje pasywnie. Poza tym nawet przy dużym obciążeniu (orthos) wentyl nie kręcił się szybciej niż 770rpm. Na pewno dużą rolę odgrywa w tym przypadku umiejscowienie coolera zaraz pod zasilaczem, który odbiera częściowo ciepłe powietrze z radiatora.

 

HAŁAS

Zainstalowanie 3 wentyli:

PSU - ok. 700rpm

Xthermal przód - ok. 500rpm

Xthermal Katana – 0-800 rpm.

pozytywnie wpłynęło na ciszę całego zestawu.

 

Doszedłem do miejsca gdzie najbardziej przeszkadza mi dźwięk dysku. Najbardziej kręcących się talerzy. Jest to zdecydowanie najgłośniejszy komponent. Myślę, że porównać go można do pracy xthermala @ 1100-1200rpm.

W drugiej kolejności za najgłośniejszy uznaję wentyl zasiłki.

Xthermale przy obrotach, na jakich pracują są praktycznie niesłyszalne.

 

W ciągu dnia komputera nie słyszę już z odległości 70-100cm (mieszkanie mam bardzo ciche). W nocy jest już dla mnie minimalnie słyszalny do ok. 1 – 1,5 m. Dodam, że mam wyczulony słuch B)

 

Wiadomo, że wyciszanie jest jak nałóg ;), więc w głowie mam już nowe pomysły, ale zostawiam je do czasu zakupu GPU.

 

 

Mile widziane wszelkie sugestie i uwagi.

Edytowane przez aldam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie to wszystko wygląda... i działa przede wszystkim :)

 

Mam tylko dwie uwagi. HR-01 Plus obecnie kosztuje 60zł więcej, a więc 60% ;) Poza tym nieco niepokoi mnie ten XThermal pracujący poziomo. Ślizgowe łożyska szybciej się zużywają pracując poziomo... ale o ile szybciej trudno powiedzieć.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Labovsky

Dzięki:)

 

Katanę udało mi się kupić na aukcji za 66 pln +przesyłka dlatego zrezygnowałem z TR. Pisząc o róznicy w cenie miałem na mysli cenę za jaką nabyłem katanę.

W innym wypadku rzeczywiście np. ultima90 w cooling kosztuje 138,- katana2 99,- więc można się szarpnąć na TR:)

 

Masz rację z tym Xthermalem. Będę myślał o zastąpieniu go Sflexem (swoją drogą który model polecasz?).

Poza tym zdaję sobie sprawę , że po dołożeniu GPU 8800GS/GT ew. 3870 będę musiał i tak dołożyć jeden wentyl.

 

PS. Myślicie, że przełożenie przedniej 120-stki na tył budy lepiej się sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tym Xthermalem. Będę myślał o zastąpieniu go Sflexem (swoją drogą który model polecasz?).

Polecam S-Flex -E (1200 obrotów). Wolniejszy na domyślnym napięciu i tak jest za głośny, a niezbyt dobrze reaguje na spowalnianie (często nie startuje). Szybszy jest za głośny, nawet na 5V go słychać. Łożyska bardzo dobre, wentylatory nie wpadają w wibracje.

 

PS. Myślicie, że przełożenie przedniej 120-stki na tył budy lepiej się sprawdzi?

IMO stracisz chłodzenie dysku i mostków, a rolę wyciągającego i tak pełni zasilacz i otwór z tyłu. Spróbuj, pięć minut roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w stresie na procku masz masz 55 stopni ????

 

kurcze spadlo Ci z 70 stopni na Boxie ?

 

Roznica 15 stopni to sporo zwlaszcza ze wentylatorek wolno sie kreci.

 

Czy na np. Mugenie wynik bylby jeszcze lepszy ? czy to juz roznica sie zatrze bardziej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, jeżeli chcesz kupić thermalrighta hr-01 plus albo jakieś inne wielkie z zamiarem zamontowania go w budzie microATX - zastanów się, a potem zastanów się jeszcze raz!

 

przed

Dołączona grafika

 

sprzęcik

Dołączona grafika

 

podstawka

Dołączona grafika

 

montaż

Dołączona grafika

 

efekt

Dołączona grafika

 

 

kosztowało mnie to 3 godziny "zabawy", masę nerwów i krew na rękach...

ale w końcu się udało, tyle tylko że mogę zapomnieć o raidzie, bo koszyk na napędy jest raczej nieużyteczny ;/

podstawa trafiła się w miarę równa, montaż nie był zbytnio skomplikowany, ale zabawy dużo...

rezultaty będą kiedy indziej, na razie napiszę że jest idealna cisza ;) OC raczej powyżej 3GHz nie będzie, to co osiągnąłem na boxie to max tego proca, jeszcze się pobawię biosami w wolnej chwili, ale generalnie zostanie poniżej 3GHz na codzień.

 

Sądziłem, że będzie opcja zamontowania radiatora pionowo, ale nic z tego, dysk musiał polecieć na dół, xthermal jest idealnie cichy ale z tego co słyszałem w tej pozycji nie powinien pracować..

 

Nie wiem czy było warto dawać 300zł - bajera jest, cicho jest ale męka z montażem i upchaniem tego wszystkiego, ehh, nie życzę najgorszemu wrogowi [;

jakieś rezultaty i temperaturki będą po weekendzie

 

 

EDIT

na razie na noc ustawiłem lajtowo i jestem rozczarowany - albo pasta jeszcze się nie "ułożyła" albo zapinka słabo dociska (dokręciłem na amen) albo mam zbyt wygórowane wymagania [;

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Marcin_gps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...