Skocz do zawartości
kam!LL0

Zapytanie O Sposób Nakładania Pasty.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zaznaczyć na początku że jestem tu nowy i nie mam doświadczenia w nakładaniu past termoprzewodzących na procesory. Chodzi mi o procesor Intel Core 2 Duo E4300 - słyszałem o dwóch sposobach nakładania pasty na procesor z heatspreaderem. Pierwszy mówi że należy wycisnąć niewielką ilość pasty wielkości ziarna ryżu na środek heatspreadera , po czym nałożyć radiator i pasta powinna się rozejść sama po całej powierzchni . Drugi sposób natomiast znalazłem na stronie domowej past Arctic Silver i polega on na nałożeniu paska pasty wzdłuż headspreadera z góry na dół i rozprowadzeniu cienkiej warstwy za pomocą np karty telefonicznej. Który sposób będzie korzystniejszy i lepszy ?

Edytowane przez kam!LL0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie nakładam to drugim, jak komuś to pierwszym, chodź nie widzę różnicy coś mam zapędy oszczędnościowe i czasami lecę na środku niewielką ilość ponieważ reszta często i tak wypływa. Oddaje głos na pierwszą metodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Który sposób będzie korzystniejszy i lepszy ?

Logiczne, że 2 sposób :!: Bo kto zagwarantuje, że pasta się sama rozprowadzi po całej powierzchni IHS, a wiadomo że najważniejsza jest jak największa powierzchnia styku IHS <-> radiator. Chociaż często sam styk IHS z rdzeniem pozostawia wiele do życzenia.

 

przykład

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie pierwszy sposob ;) niejednemu to udowadnialem wygrywajac niejedno piwo ;]

 

w drugim czesto powstaja mikro pecherzyki/komory powietrzne znacznie utrudniajac transport ciepla...

 

drugi sposob dobry jedynie przy prockach bez IHS'a gdzie rdzen odsloniety jest nieduzej wielkosci, i sytuacja z pecherzykami juz nie wystepuje...

 

zalezy takze jakiej pasty uzywamy, te o mniejszej lepkosci/gestosci daja wieksza pewnosc dobrego rozprowadzenia po procesorze gdy nakladamy na sam srodek nasze ziarenko, pasty typu arctic silver 5 juz sa gestsze i tam czasem mozna rozsmarowywac, bo nie zawsze sie dobrze rozejda gdy slaby docisk (zalecam dociskanie lub coolery z silniejszym mocowaniem), ale to zadkie sytuacje...

 

mimo wszystko zdecydowanie 1 sposob ;)

 

ps. wcieranie pomaga, ale bardzo malej ilosci, ledwo widoczna powierzchnia, wcieraj nie palcem bezposrednio, ale poprzez np folie, rekawiczke foliowa ;)

 

noi przypominam po kazdorazowym zdejmowaniu/zakladaniu coolera o czyszczeniu alkoholem powierzchni ;)

Edytowane przez wspac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

devilpage >>> Pasta termoprzewodząca, specjalna substancja posiadająca bardzo dobre właściwości przewodzenia ciepła. Jest powszechnie stosowana w komputerach. Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, mostku północnym, RAM) wypełnia mikronierówności powierzchni styku z radiatorem i poprawia odprowadzanie ciepła z układu.

 

Istnieje wiele rodzajów past termoprzewodzących: na bazie silikonu, metali (np. srebra), ceramiczne. Występuje w postaci gęstej, lepkiej masy lub płynu. Zazwyczaj najlepszą przewodność cieplną oferują produkty na bazie metali. Pasty termoprzewodzace sprzedawane są najczęściej w małych strzykawkach ułatwiających aplikację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak można ją stosować(a nawet trzeba) na dowolnym sprzęcie: procek, karta graficzna, ą ściślej jej procesor GPU :D itp.

 

Widzę, że jesteś świeży w temacie to masz jeszcze ode mnie Nakładanie pasty na procesor - praktyczne porady

http://hardpc.pl/readarticle.php?article_id=43

Edytowane przez cavarr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dorzucę swoje trzy grosze na podstawie moich doświadczeń z procesorem E4300, pastą Arctic Silver 5 i chłodzeniem Scythe Infinity. Próbowałem wielokrotnie rozsmarowywać pastę po całym headspreaderze. Nakładałem więcej... mniej... różnie... Temperatura w Orthosie sięgała 80 stopni a mnie krew zalewała. Ostatnio jednak przy okazji porządków w budzie zmieniłem strategię. Postawiłem cooler na "głowie" i na sam środek miedzianej powierzchni radiatora wycisnąłem kropkę pasty ( słynne ziarenko ryżu :) ). Następnie odwracając płytę główną do góry nogami nasunąłem ją na nóżki coolera i docisnąłem. Ważne żeby wszystkie nóżki kliknęły i żeby czarne kołeczki równo i maksymalnie wystawały. Po odpaleniu Orthosa przez ponad godzinę temperatura nie przekroczyła 63 stopni. To w moich oczach obala powszechnie głoszoną teorię jakoby tylko karta kredytowa i rozsmarowanie po całym headspreaderze było poprawne.

Edytowane przez LordKszyh
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, że taka różnica - to jednoznacznie mówi, że poprzednio coś skiepściłeś - albo nawaliłeś kilo pasty, albo był źle dociśnięty radiator, albo whatever.

Powtarzam iż poprzednio robiłem wszystko tak jak wszędzie o tym pisze. Robiłem to wiele razy! Już nie zliczę ile razy wyciągałem całą płytę główną z kompa. Skoro nie pomogła cieniutka warstwa to kładłem grubszą. Jak nie pomagała grubsza to kładłem cienką i tak w kółko. Dopiero teraz jest dobrze. Kompy mają swoje fochy i tyle. Czasem racjonalizm i logika nie idą w parze z praktyką w tej materii :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku dobrych lat stosuję metodę z kartą (u mnie kawałek telefonicznej :) ) i nigdy problemów nie było... ale to nie oznacza że u wszystkich tak musi być ;-)

Sprawdzałeś po rozsmarowaniu kartą, jaki ślad po paście zostaje na radiatorze? Jeśli kontakt był dobry i pasta się ładnie odbiła na całej powierzchni no to nie ma siły - temp. nie mogą być wysokie. Jedynie może czapka procka była na tyle wklęsła że gdzieś się powietrze uchowało, przez co kontakt z radiatorem był gorszy....no ale to tylko gdybam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dobry sposób pokazany - sam go stosuje i jest OK :

 

http://video.google.pl/videoplay?docid=752...ient=firefox-a#

No nie wiem czy taki dobry. Przede wszystkim nie powinien dotykać paluchami IHSa a jak już go dotkną to wypadałoby go przed nałożeniem pasty przeczyścić z tłuszczu. Pomysł z taśmą wydaje się ciekawy ale wystarczyłoby ją nakleić tylko na PCB. Pasta na brzegach IHSa nie zaszkodzi a może nawet poprawić nieco oddawanie ciepła, to po co je zaklejać taśmą? I trzecia sprawa to wydaje mi się że została nałożona zbyt gruba warstwa tej pasty, choć może się mylę bo filmik był w dość niskiej rozdzielczości i nie było dokładnie widać.

 

Natomiast co do preferowanych sposobów nakładania pasty, to ja stosuję sposób z kartą. Ale używam dość gęstej pasty AS Ceramique, która w przypadku metody z ziarenkiem ryżu raczej by się równo nie rozprowadziła po całym IHSie pod wpływem nacisku radiatora. Natomiast w przypadku rzadkich past jak np. silikonowe, podobno lepsza jest właśnie metoda z ziarenkiem ryżu.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy będziesz ją rozsmarowywać gołym palcem czy przez jakiś worek/foliową rękawiczkę. W przypadku rozsmarowywania przez worek/rękawiczkę myślę że raczej nie ma przeciwwskazań. Natomiast gołym palcem raz że do pasty przedostaje się tłuszcz pogarszający termoprzewodność, a druga sprawa to po rozsmarowaniu niektórych past gołym palcem, możesz mieć później problem z jego domyciem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy będziesz ją rozsmarowywać gołym palcem czy przez jakiś worek/foliową rękawiczkę. W przypadku rozsmarowywania przez worek/rękawiczkę myślę że raczej nie ma przeciwwskazań. Natomiast gołym palcem raz że do pasty przedostaje się tłuszcz pogarszający termoprzewodność, a druga sprawa to po rozsmarowaniu niektórych past gołym palcem, możesz mieć później problem z jego domyciem ;)

Kiedyś bawiłem się kartą, potem zacząłem palcem przez folię, a jak zbrakło folii to gołym paluchem. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...