Skocz do zawartości
arthurrr

Czy Muszę Usuwać Starego Linuxa żeby Zainstalować Innego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po przerwie, ale mam pewne pytanie. Otóż wyczytałem w CHIP'ie że Ubuntu 7.05 jest wg. nich najlepszym linuxem po polsku no więc pomyślałem żeby może go wypróbować, aktualnie posiadam openSUSE 10.2 i nie zachwyca mnie, ponieważ mam z nim dużo problemów (głównie z konfiguracją, przez tydzień nie mogłem go dobrze skonfigurować a szukałem pomocy wszędzie i i tak nic) przez co mało go używam. Więc mam pytanie:

czy jeżeli nie usunę najpierw tego linuxa którego aktualnie mam zainstalowanego to czy z poziomu instalacji ubuntu będzie taka opcja, bo chcę mieć tylko jednego linuxa.

Jeżeli jednak muszę usunąć najpierw to jak to zrobić?

I jeszcze jedno pytanie: czy jest jeszcze jakaś godna uwagi inna dystrybucja linuxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuniecie partycji / format rozwiarze twe problemy w mig . Godnych uwagi jest jakies ~300 podobno ,a dla Ciebie moze byc jescze Mandriva .

poczytam o mandrivie, dzięki

 

Tyle, że ta partycja na której jest linux jest mówiąc łagodnie dziwna (zdjęcie z partition magic 8).

 

Co mam najpierw usunąć? I co z menu GRUB podczas startu komputera?

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRUB zostanie po prostu zaktualizowany przy instalacji nowego systemu.

Podczas instalacji także formatujesz istniejące partycje dystrybucji i w ich miejsce dajesz nowe :)

Co do wyboru dystrybucji - ja ze swojej strony polecę Debiana Sid ( czyli 'teoretycznie' unstable, ale każdy kto korzystał wie, że jest bardzo stabilny :) ). Ubuntu jest budowane na Debianie, wiec podobieństwo będzie widoczne. Ja zaczynałem od Ubuntu 6.06 poprzez wszystkie aktualizacje, aż do 7.10 tribe (alpha) 3. Przejście na Debiana było bezbolesne :)

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ta partycja na której jest linux jest mówiąc łagodnie dziwna (zdjęcie z partition magic 8).

SWAP prawdopodobnie za duzy, bo raczej nie potrzebujesz az 1.5GB. Mozesz instalować na tych samych. Podczas instalacji mozna je przeformatowac lub usunąć i zalozyc nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GRUB zostanie po prostu zaktualizowany przy instalacji nowego systemu.

Podczas instalacji także formatujesz istniejące partycje dystrybucji i w ich miejsce dajesz nowe :)

Co do dystrybucji to wybrałem ubuntu z tego powodu że mam go już na płycie CHIP'a i jest to LiveCD więc jeżeli mi się nie spodoba to nie zainstaluję. Ale wolę się przygotować i usunąć openSUSE'a.

 

Ale jeżeli chcę usunąć GRUB to najpierw mam to zrobić czy najpierw usunąć openSUSE'a?

 

co do tych partycji to openSUSE tak zrobił, ja tylko wydzieliłem 20GB wolnego miejsca dla linuxa a on zrobił swoje. w każdym razie chce wszystko usunąć i mieć czyste 20GB po linuxa, teraz: czy robić to przez partition magic czy z poziomu instalatora ubuntu?

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszaj nic PM bo to jest &^$$&^.

W ubuntu masz gparted.

Tylko żeby ten program ubuntu mi nie ruszył partycji windowsowych. a usuwać GRUB?

i jeszcze pytanie:

na płycie CHIP'a jest ubuntu na klasyczne procesory 32 bitowe chyba (architektura i386). Czy jest sens ściągać wersję 7.04 na procesory 64 bitowe (mam athlona 64 jak widać w sygnaturze)?

 

nawet nie wiem czy tą polską można dla procesorów 64 bitowych

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji ubuntu wybierasz dotychczasowe partycje susła, formatujesz je i wybierasz punkt montowania ( czyli która będzie / a która swap, ew jeszcze /home możesz sobie zrobić ).

GRUBa nie tykasz, ubuntu podczas instalacji sam sobie go zastąpi swoim, wykryje Windowsa i będzie git ;) Tylko po instalacji najlepiej zwiększ sobie czas wyboru w GRUBie, bo o ile pamietam ubuntu ustawiało baaardzo mały przedział czasu na wybór systemu :)

 

A co do wielkości swapa - kiedyś na forum debiana bojdaże znalazłem taką tabelkę:

pamięć ram <=128 MB ----- swap = ram*3

pamięć ram <512 MB ----- swap = ram*2

pamięć ram >=512 MB ----- swap = 512 MB

i tego się trzymam. Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji ubuntu wybierasz dotychczasowe partycje susła, formatujesz je i wybierasz punkt montowania ( czyli która będzie / a która swap, ew jeszcze /home możesz sobie zrobić ).

GRUBa nie tykasz, ubuntu podczas instalacji sam sobie go zastąpi swoim, wykryje Windowsa i będzie git ;) Tylko po instalacji najlepiej zwiększ sobie czas wyboru w GRUBie, bo o ile pamietam ubuntu ustawiało baaardzo mały przedział czasu na wybór systemu :)

Ok, czyli kwestia usuwania openSUSE i GRUB rozwiązana teraz pozostaje jeszcze kwestia wersji którą zainstaluje.

czy to będzie 7.05 po polsku dla 32 bitów czy może 7.04 która nie wiem czy jest po polsku ale może być na 64-bity. Czy opłaca się instalować te 64 bity, wiem że zaletą jest szybsze działanie ale problemem mogą być niektóre aplikacje które nei działają na 64 bity i trzeba kombinować żeby działały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się, jest wiele problemów z instalacją programów na wersji 64bitowej. Przyrostu mocy też zbytnio nie odczujesz wiesz kwestia imo rozwiązana -> system 32bit.

Instaluj ubuntu 7.05. ( defaultowo ze środowiskiem GNOME, jak chcesz KDE to ściągaj kubuntu )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie opłaca się, jest wiele problemów z instalacją programów na wersji 64bitowej. Przyrostu mocy też zbytnio nie odczujesz wiesz kwestia imo rozwiązana -> system 32bit.

Instaluj ubuntu 7.05. ( defaultowo ze środowiskiem GNOME, jak chcesz KDE to ściągaj kubuntu )

Już zainstalowałem, ale teraz pojawiają sie przede mną kolejne problemu takie jak:

błędy GPG przy dodawaniu repozytoriów, firefox podkreśla mi wyrazy na czerwono nawet gdy są napisane poprawinie i jeszcze pare innych pierdół.

 

Dzięki za pomoc. Temat do zamknięcia.

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do błędów GPG, rozwiążesz je w ten sposób:

gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv-keys KLUCZ (czyli cyferki które są po NO_PUBKEY w kodzie błędu)

gpg --armor --export ID_KLUCZA | sudo apt-key add -

a potem już

sudo apt-get update

Co do firefoxa - zainstaluj polski słownik, synaptic (czyli menadżer pakietów, znajdziesz w podmenu Administracja bodajże) po wpisaniu firefox powinien coś znaleźć, przeszukaj wyniki. Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem tych komend i i tak nie pomaga bo wyskakują jakieś dziwne komunikaty, znalazłem te komendy na forum o ubuntu

 

Już zaczynam mieć dość tego linuxa i ogólnie wszystkich linuxów. Jeżeli jutro nie uda mi sie skonfigurowa tego Ubuntu jako tako to go usuwam i zostaje przy windowsie. Więc mam pytanie:

jeżeli chciałbym usunąć GRUB to mam w konsoli odzyskiwania windowsa XP (po włożeniu płyty instalacyjnej) wpisać FIXMBR tak? I jak się uruchamia tą konsolę odzyskiwania?

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem to lepiej zostań przy windowsie :)

Może tak ujawnisz jakie to komunikaty? Większość jak nie wszystkie są tak czytelne [w odróżnieniu od windowsowskich], że posiadając umiejętność czytania ze zrozumieniem spokojnie można je rozwiązać. Trzeba skorzystać z forum dot. danej dystrybucji i / lub google :)

Konsole uruchamiasz wkładając płytkę z win xp i w menu wciskając R o ile mnie pamięć nie myli. Korzystasz z fixmbr.

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już sobie poradziłem :)

 

repozytoria skonfigurowane, sterowniki nvidii zainstalowane (juhuu, mam rozdzielczość 1280x1024).

tylko jeszcze nie wiem czy mogę używać razem Easyubuntu, Automatix2 i to co jest normalnie w Ubuntu czyli Synaptic i Dodaj/Usuń. Czy mogę instalować rzeczy z każdego po trochu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz, choć najrozsądniejszym wyjściem będzie synaptic. Nie mam zaufania do tych automatixów i innych śmiksów :) A synaptic-iem to wiem co instaluję.

Dodatkowo polecę ze swojej strony (o ile nie znasz) forum :

http://ubuntuforums.org/

a w szczególności dział Tutorials & Tips.

 

i najważniejsze.. nie poddawaj się po pierwszym lepszym errorze! ;)

Edytowane przez andrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskie forum też jest :)

tyle że już użyłem easyubuntu ale zawsze mogę odinstalować to co nim zainstalowałem, synaptic jest ok, w szczególności dlatego że w openSUSE 10.2 taki program nazywa się YaSt2 :) i już wiem trochę więcej o takich wspomagaczach instalacji

 

a mam pytanei o Beryla (efekty pulpitu), zainstalowałem go według poradnika a i tak nie widać tych efektów, czy muszę gdzieś ustawić żeby on był np. domyślnym jakimś menedżerem okien?

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już też jakoś mi się udało z nim poradzić chociaż troche inaczej, bo zainstalowałem, ale potem usunąłem bo coś poszło nie tak i zainstalowałem znowu innym sposobem i wszystko ok.

 

 

teraz mam kolejne sprawy:

chodzi o problem z nie wydobywaniem się dźwięku z głośników (ale tylko tych od wieży), bo przy komputerze mam Logitech X-230 (stereo 2.1) a na tyłach pokoju jest wieża z dwoma głośnikami stereo podłączonymi do kompa, pod windowsem dźwięk ładnie gra z tych i z tych a pod linuxem tylko z tych logitechów. I gdzie mam coś ustawić żeby to zmienić?

 

Oglądam sobie na stronach GNOME jak może wyglądać pulpit i tak: tapeta, spoko, już mieniłem, ikony - też już mienione, ale jest jeszcze jedna rzecz, a dokładniej pasek który znajduje się u góry i na dole. Na niektórych screenach ma zupełnie inny wygląd niż ten domyślny ubuntu. Co trzeba zainstalować żeby wyglądał inaczej niż standardowo?

Chodzi mi o to żeby mój pulpit wyglądał TAK

 

No i zobaczyłem że mój skaner nie jest obsługiwany więc ze skanowania nici. Trzeba się będzie przełączać do windowsa.

 

Więc znów musze parę rzeczy ustawić, ale to już raczej będą ostatnie rzeczy, po nich już będzie system w pełni gotowy do działania.

Edytowane przez arthurrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do panelów, usuń ten który przeszkadza, zrób nowy umieszczając w nim jakie tam sobie chcesz elementy.

Ten dolny panel z screenshota to zwykły gnome-panel, powywalaj z niego wszystkie applety i przeciągnij do niego ikonki z menu, zwiększ rozmiar panelu do większej liczby (miarki pixelów w oku nie mam niestety).

Pokombinuj z opcjami Rozwijaj czy jakoś tak, dawno na GNOME nie zaglądałem.

Co do skanera - zobacz czy xsane go wykrywa. (dostępne w menu grafika bodajże)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...