Skocz do zawartości
°°°

Wszystko O Samsung Spinpoint F1

Rekomendowane odpowiedzi

siemka!

dzisiaj stalem sie posiadaczem Samsunga Spinpoint F1 320GB! pierwsze wrazenia b.pozytywne :

dysk chodzi ciszej od mojego poprzedniego Samsunga 120GB a tamten juz dla mnie byl cichutki

charakterystyczny 'pisk' przy odpalaniu i gaszeniu kompa faktycznie jest ale jak dla mnie to zadna wada tego modelu( te typy tak maja :lol2:

 

wydajnosc jak dla mnie wystarczajaca w zupelnosci (dodam ze moja 120-tka miala transfer na poziomie 50Mb/s)

 

Na dysku narazie postawiona jedna partycja 298GB i narazie bez danych

 

Hdtach test Long

post-114632-1216990252_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Spinpoint'a 640gb, puscilem sobie na szybko hdtach no i niestety jestem w szoku, sprawdzcie sami:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dodam tylko, ze na pierwszym kanale pracuje hitachi T7250 ata, czy to moze dlatego burst speed jest zanizony o polowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawać jakieś zworki na F1 bo w instrukcji pisze że musi być zworka żeby dysk pracował jako master ?!

widze ze pobierznie przejrzales te instrukcje! obrazek i opis ze zworkami odnosi sie ogolnie do dyskow Pata samsunga!

co do dyskow Sata to w biosie ustawiasz sobie kolejnosc dyskow :wink:

 

Mam Spinpoint'a 640gb, puscilem sobie na szybko hdtach no i niestety jestem w szoku, sprawdzcie sami:

 

Dodam tylko, ze na pierwszym kanale pracuje hitachi T7250 ata, czy to moze dlatego burst speed jest zanizony o polowe?

jak wszyscy doskonale wiedza najwazniejszym wspolczynnikiem wydajnosci dysku jest :

1.average read

2.czas dostepu(random access)

3.obciazenie procka(cpu utilization)

 

na wartosc burst speed nie zwraca sie uwagi!!!!!!!!!!!

Edytowane przez dr@bollo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się nie zwróciłem uwagi że chodzi o Pata :wink: , wywaliliby wreszcie te miejsca na zworki. Btw po co to komu.

Jesli plyta glowna nie obsluguje interfejsu SATA II, to trzeba dysk przestawic zworką w tryb SATA I ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli plyta glowna nie obsluguje interfejsu SATA II, to trzeba dysk przestawic zworką w tryb SATA I ;)

zgadza sie! ale w starych dyskach! w serii Spinpoint F1 przestawia sie to programem ktory jest do sciagniecia na oficjalnej stronie samsunga(tak przynajmniej mowi instrukcja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy F1 pracuje poprawnie na płycie głównej z obsługą tylko SATA 1 ?

 

Bo wiadomo że nie ma zworek ale jest program do przestawiania ESTOOL Samsunga. http://downloadcenter.samsung.com/content/..._Eng_200704.pdf

Najczęściej nie działa, u znajomka na płycie Biostar (P4) nie działał F1. Inni na forum też próbowali ale z marnym skutkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie działa na sata 150 wcale.

Zworka tez nie ESTool nie hutil nie ....

 

Kupuj WD320AAKS on ma ograniczenie do Sata 150.

Róznica w predkosci niewielka w porównaniu do F1.

A kultura pracy wieksza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy F1 pracuje poprawnie na płycie głównej z obsługą tylko SATA 1 ?

Ja mam Abit AN7 z SATA1 i mam podłączonego Samsunga F1 640GB, nic nie musiałem robić, żadnego softowego zmieniania programami udostępnionymi przez Samsunga... kupiłem, podłączyłem i działa.

 

 

Swoją drogą 125 starów i 487 godzin przepracowanych i działa jak malina. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tygodnia ciesze sie dwoma Samsugami F1 500gb pracujacych w parze w Raid 0.

 

Ogolnie, bylem od zawsze wielkim fanem Seagateow. Pierwszy seagate jaki mialem to byl 1.2gb, pozniej 6.4gb, przez pomylke raz byl WD 30gb po to tylko by przeskoczyc na 2x120gb Seagate i pozniej w 250gb.

 

No i co...

Jesli chodzi o niezawodnosc seagate to podczas tych wsztkich lat nigdy mnie nie zawiodl, jesli chodzi o cisze to roznie z tym bylo, czasem lepiej, czasem gorzej ale nigdy nie bylo tak cicho ja te Samsungi. Naprawde praktycznie nie slyszalne.

Gdy mam odpalone Seagatey w drugim (rowniez bardzo cichym kompie) to slychac taki metliczny wysoki dzwiek, dosc cichy ale jednak slyszalny.

 

Jednym slowem Samsungowi mowimy TAK, jesli chodzi o twarde dyski ;)

 

(tak dla tych co by byli nie zdecydowani)

 

PS

wydajnosc - pare mb w ta czy w druga, nie robi to roznicy dla mnie. Technologia HDD to i tak pomimo swojej baardzo zaawansowanego stopnia jest przeszloscia w dobie SDD. Tak wiec tylko czekac jak ceny spadna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście coś doradzić bo mam problem z postawieniem Raid0.

Płyta Foxconn p35a-s, 2 x HD322HJ.

Jak w biosie jest ustawiony tryb IDE to wszystko jest ok, dyski wykrywa jak uruchamiam windowsa z innego dysku, albo próbuje instalowac windowsa na tych dwóch samsungach.

Jak przestawiam w tryb AHCI albo RAID to już nie są wykrywane. Sterowniki ze stronki Foxconna próbowałem wgrywac przez fdd albo przez zintegrowanie z płytką windowsa. Zawsze wyskakuje że instalator windows nie wykrył stacji dysków . . . Już nie wiem co moge z tym zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj temat o raid i tam pytaj dalej.

 

Nie przestawiaj na AHCI tylko RAID. Na pewno właściwe sterowniki zintegrowałeś z instalką windozy?

Sterowniki ściągnięte stąd czyli ze stronki foxconna. Podejżewam że zostały poprawnie zintegrowany bo jak próbowałem jeszcze z dyskietki wgrywać to instalator mówił że już takie sterowniki ma.

OK napisze w temacie o Raidzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki problem ze swoim nowo zakupionym dyskiem...

 

płytka to Abit AB9 Pro, więc w pełni działająca z SATA II :-) Zresztą w kompie mam same Szajsungi ;-) i teraz doszedł HD103UJ czyli 1 TB by zrobić podmianę dwóch najmniejszych na ten jeden... jest jednak małe ale - podłączyłem dysk pod ostatni z 6 slotów SATA (tych głównych, bo ta płyta ma ich w sumie 9)

 

uruchamiam kompa i mój Intel Matrix Storage leży... tzn. wisi nic się nie dzieje a dioda HDD na obudowie świeci się światłem ciągłym...

 

odłączyłem inny dysk, wpiąłem się z tym Samsungiem HD103UJ w jego miejsce i to samo...

 

dopiero Jmicron (obsługujący pozostałe sloty SATA) podłączył wykrył mi dysk z poziomu BIOSu no i oczywiście Intel Matrix Storage też przeleciał bezproblemowo (przy boocie jest wpierw, przed Jmicronem)

 

OCB? :mur:

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie był u mnie kumpel z dwoma Samsungami 640GB F1. U niego jeden z nich jest wykrywany przez bios bardzo długo (ok 2-3min). Płyta Abit QuadGT.

 

U mnie te same dyski sa wykrywane szybko (normalnie) na kazdym kontrolerze łącznie z zewnętrznym.

Widocznie jest jakiś problem w biosach starszych plyt Abita. Bo raczej to nie wina ICH8R.

 

 

Przy okazji porównałem je do swoich WD 640GB. Samsungi są rzeczywiście sporo cichsze (szum wirujących talerzy). Głowice pracują podobnie za to WD dużo mniej wibrują.

Jednocześnie Samsungi są wolniejsze w odczycie i czasie dostępu.

A więc potwierdzam "nausznie" poprzednie opinie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z was coś wie o nowej wersji F1 tzn. F1 Raid. Jest droższa prawie o połowę i czy ma sens ta dopłata? Zamierzam kupić 2 takie 320GB i zrobić z nich raid0.

 

Dla mnie piorytety to:

1. cisza

2. bezpieczeństwo danych

3. wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro bezpieczeństwo jest przed wydajnościa to chyba nie raid0 a raid1 powinenes zrobić - ewentualnie jak masz intela to matrix raida 0/1 - np. ja mam teraz 400GB jako raid0 i 400gb jako raid1 - jest szybko dla systemu i aplikacji oraz bezpiecznie dla ważnych danych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...