Skocz do zawartości
°°°

Wszystko O Samsung Spinpoint F1

Rekomendowane odpowiedzi

Szybsze moze i sa, ale o duuuuzo glosniejsze tez ;) Ja wlasnie sie przesiadlem z barki 7200.11 na F1 i cud miod i orzeszki ;)

 

Swoja 640'tke mam w Scythe Quiet Drive i jest bezglosna, nawet przy odczycie/zapisie slysze tylko fajny niski pomruk.

I co może się opłaca? ok 120 PLN więcej...to ja już wolę mieć lekkie szmery ppdczasu zapisu/odczytu niż 120 dawać. Poza tym Scythe Quiet Drive wchodzi w 5.25 chyba, więc u mnie odpada, bo wolę mieć dyski w koszyku i przewiew w budzue i wentyl skierowane bezpośrednio na nie z frtont'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 7200.11 500Gb i F1 640Gb. Seagate jest głośniejszy i bardziej tez słychać chrobotanie głowic. Samsung jest cichy ale i tak mam zamiar go wsadzić w SQD. A czy się opłaca? Do proca kupujemy chłodzenia za 200zł, do obudowy wentyle po 50zł i czy się to opłaca to trzeba samemu na to odpowiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś pomysły?? Dlaczego takie wyniki?? Te dyski powinny osiągać 90MB/s.

O wlasnie, tez mialem o tym napisac.

Okolo tydzien temu kupilem Samsunga F1 640GB (HD642JJ) i po wstepnych testach okazalo sie, ze jest o wiele wolniejszy od innych w tym watku (o okolo 17MB/s). Nie przejalem sie tym az tak bardzo, bo dla szybkosci kupilem inne dyski, ten ma byc do backupow.

Jednak sprawa mnie zaciekawila i przetestowalem dysk na innych kontrolerach, sadzilem ze winny jest moj nForce 4. Okazalo sie, ze na ICH8R jest zupelnie to samo - slaba wydajnosc i falowany wykres, a na SiI3114 tez podobnie, poza tym, ze pierwsza czesc jest splaszczona, ale to wynika tylko z ograniczen szyny PCI.

 

Wyniki testow

- nForce 4 (na ICH8R tak samo, wynikow nie zapisalem)

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

- SiI3114

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Przed chwila znalazlem podobny problem tu: http://www.tomshardware.co.uk/forum/246721...g-640gw-hd642jj. Autor posta sugeruje, ze winny jest firmware, dyski z 1AA01108 byly wolniejsze niz 1AA01112, ale moj ma wlasnie 1AA01112 i tez jest wolny, wiec to nie to.

Raczej nie uda mi sie wymienic dysku mowiac sprzedawcy "bo jest zbyt wolny" ;)

Ktos ma jakies informacje czym to jest spowodowane albo jak to "naprawic"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo wymienilem moje kochane 2x320gb na 2x640gb i to byl najgorszy zakup jakiego dokanalem :cry: na starym pojedynczym mialem w hdtach average read 96,3 MB/s a na nowym mam 79,1 MB/s zupelna wtopa musieli cos w samsungu pozmieniac prawdopodobnie wsadzili stare taleze dziady :(

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez napisalem wyzej wyniki ale prosze dziwnie sie urwal ale jest normalnie w porownaniu tak wyszlo Dołączona grafika

 

jade do sklepu wymieniec na jeden dysk 1tb moze sie uda a 320gb odwolam sprzedaz :( ehh

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez napisalem wyzej wyniki ale prosze dziwnie sie urwal ale jest normalnie w porownaniu tak wyszlo

Niebieski jest urwany na 320GB bo odnosi się do dysku 320GB :) To mi faktycznie wygląda na talerze 250GB, może to są dyski 750GB sprzedawane jako 640GB?

Jeżeli tak faktycznie jest, to Samsung ma u mnie dużego minusa za coś takiego - no chyba że to jakieś podróby...

Jeszcze byłem w stanie przełknąć dwie wersje dysków 320GB na różnych talerzach, bo przynajmniej różniły się oznaczeniem, dyski 750GB na talerzach 250GB też przełknąłem, bo wiadomo było które pojemności są na jakich talerzach... Ale różne talerze bez jakichkolwiek dodatkowych oznaczeń?

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jednak czyms znaczacym sie roznia, jesli mozecie porownajcie swoje egzemplarze z moim "wolnym" (avg. 79MB/s), screeny z HD Tach i HD Tune wklejalem wyzej (post 607).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Na przyklad co to jest "F1_3D" albo moze macie REV. B zamiast REV. A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem dwie sztuki kupione w arest wiec napewno nie podroby i obie to samo udalo mi sie wymienic na 1tb i na szczescie ma 95 MB/s

 

Ps. Zawoor moj 1tb wyglada identycznie tez F1_3D i REV. A tylko pojemnosc inna i szybkosc dobra prawie jestem pewny ze tamte maja taleze 250gb

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze że 642JJ jest na talerzach 250GB. Zazwyczaj te dyski mają ok. 95 MB/s, tylko wam sie trafiły jakieś gorsze sztuki.

Też wątpię w to, ostatnio przeglądałem ten temat i z tego co pamiętam jeśli byłyby to 250-tki to raczej wyniki oscylowałyby w okolicach 60-65 MB/s jak przy dyskach 750GB Edytowane przez G.R.E.G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakto 60-65 MB/s? Spojrzalem na poczatek tematu i pierwsze dwie 750-tki jakie znalazlem maja wlasnie okolo 75 - 80MB/s - posty #24, #35 i #59 (http://forum.purepc.pl/index.php?act=attac...st&id=18111).

 

Jesli to sa 750-tki z talerzami 250GB obciete do 640GB, to wykres troche nie pasuje, bo powinien sie konczyc na 60MB/s, a nie 50MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza metoda, ktoś rozkręca dysk i sprawdza ile ma talerzy :P. Ktoś chętny się poświęcić. Żartuje hehe, ale tak czy siak, Szajsung coś nieźle miesza, bo z 320GB talerzami na pewno takich rozbieżności by nie było.

GREG, pomieszałeś prędkości, bo dyski na 250GB miały koło 75MB/s

Z wykresów Miczq wszystko się zgadza. Skoro 320GB ma minimum na 60MB/s to 250GB ma mniej. Jeśli dysk miałby 3 talerze i 5 głowic to by się wszystko w miarę zgadzało.

Oj Samsung... Samsung... A miałem sobie takiego sprawić, bo zachęcająca cenka. Niestety po takich matactwach to coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że dobrze robiłem trzymając się z dala od firm "wszytskoprodukujących"

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur1 - jak mogla by byc gorsza sztuka? Taka roznica jest nie mozliwa po za tym szukajac po internecie coraz wiecej znajduje takich przypadkow i to poza naszymi granicami a samsung zawsze mieszal w dyskach i nie uzywal tych samych komponentow w obrembie modelu

 

A co do ilosci talezy to mozna by bylo zwazyc dysk szybki i wolny powinna byc zauwazalna roznica

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem kilka testow i porownan i jestem w kropce. Sprzet taki jak w podpisie, czyli kontroler ICH9R, tryb AHCI, Intel® Matrix Storage Manager w wersji 8.5, podobnie jak sterowniki do kontrolera, Windows XP Pro SP3. System na osobnym dysku, Samsung podpiety na kanal 0, bez partycji.

 

Wyniki zestawilem z Seagate 250, jednotalerzowy...

Dołączona grafikaDołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Czy moj samsung jest na talerzach 250 czy wiekszych? Niewielka roznica w porownaniu do Seagate 250. :sad: Zastanawia mnie jeszcze ten duzy spadek transferu na poczatku dysku, praktycznie az do 76MB/s. Powtarza sie to we wszystkich testach. Druga sprawa, te schodki, gora dol, gora dol... :blink:

 

Porownanie wygladu z dyskiem Zawoora:

Dołączona grafikaDołączona grafika Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Jak widac: zmiany czcionki w naklejce, roznica w miesiacu produkcji, w moim spod wygladzony, roznice w elektronice - Zawoor ma wiekszy uklad z literka M, ma zmostkowane niektore koncowki sciezek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj odpalić w trybie IDE zamiast AHCI.

Przelaczylem Samsunga na kontroler Gigabyte w tryb IDE, oto wyniki. Identyczne jak poprzednio. Czyzby na ICH9R tryb AHCI to sciema? Niepokoi mnie jeszcze wartosc Reallocated Sector Count, ktora wartosc wskazuje konkretna ilosc Threshold czy Data? Moze to ma wplyw na spadek transferu na poczatku dysku?

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ok a wskazuje data czyli 0 badow

 

A co do dyskowego problemu jeszcze to roznice w elektronice nie maja znaczenia mam dwa 1tb i oba sie roznia a jednak transfery 95-97MB/s tak samo bylo z tymi 640 tez byly rozne i wyniki slabe

Edytowane przez Miczq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety potwierdzam problem z nowymi 640 Samsunga

Mam taką od wczoraj i transfery też słabsze

Albo zmienili coś w elektronice albo są talerze po 250GB

 

Dla mnie wydajność wystarczająca po przesiadce z dwóch 250GB SP2504C

Wszystko chodzi zauważalnie szybciej a dysk jest i cichszy (buczenie) i zimniejszy.

Ma też zauważalnie mniejsze wibracje

 

Trochę to syf z tymi talerzami ale co oczekiwać za 200PLN ?

Rok temu tyle dawałem za 250GB i cieszyłem, że tanio :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moj samsung jest na talerzach 250 czy wiekszych? Niewielka roznica w porownaniu do Seagate 250.

Wyniki wyglądają OK, transfer zaczyna się od ca 110 MB/s, average transfer rate powyżej 90MB/s - tak właśnie wyglądają dyski z talerzami 334 GB... A że Seagate niewiele wolniejszy, widać nadrabia jakimiś wewnętrznymi mechanizmami albo lepiej sobie radzi z NCQ - swoją drogą słyszałem, że właśnie obsługa NCQ w Samsungach nieco kuleje :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia samsunga nasunęło mi się pytanie.

Czy można go wsadzić do Scythe Quiet Drive ??

Czy nie jest problemem otwór wentylacyjny na górze dysku - ten którego "do not cover....".

W SQD będzie on przykryty padem żelowym, na ile to jest szkodliwe ?? ... ??

 

P.S.

Czy WD 640AAKS też ma taki otwór w miejscu "nieodpowiednim" dla użycia SQD ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wyglądają OK, transfer zaczyna się od ca 110 MB/s, average transfer rate powyżej 90MB/s - tak właśnie wyglądają dyski z talerzami 334 GB... A że Seagate niewiele wolniejszy, widać nadrabia jakimiś wewnętrznymi mechanizmami albo lepiej sobie radzi z NCQ - swoją drogą słyszałem, że właśnie obsługa NCQ w Samsungach nieco kuleje :/

Martwi mnie tylko ten spadek wydajnosci na poczatku dysku... ze 116 az do 75 i pozniej znowu skok... Jade dzisiaj wymienic dziada i zobaczymy na innym...

Edytowane przez Barty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie tylko ten spadek wydajnosci na poczatku dysku... ze 116 az do 75 i pozniej znowu skok... Jade dzisiaj wymienic dziada i zobaczymy na innym...

Takie skoki pojawiają się gdy dysk zaczyna mieć badsectory, maskowane sektorami realokowanymi - głowica musi skakać po dysku i stąd takie zachwiania transferu, ale u Ciebie reallocated sectors count = 0, więc to nie to. Dysk bez partycji, więc teoretycznie AV czy jakieś procesy systemowe nie powinny po nim jeździć... Z kolei wartość C3 masz różną od 0 w kolumnie RAW, może to jest powód takiego skoku transferu, w sensie że dysk ma problemy z odczytem fragmentu talerza, w efekcie C3 idzie w górę a na wykresie transferu widać spadek?

No nic, potestuj nowy dysk jak wymienisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reasumujac obecnie chyba najlepiej jest kupic F1 1TB, zgadza sie? Chyba tylko ta pojemnosc jak narazie gwarantuje brak miny.

Mam na razie 3 HDD. 2x250GB Raid 0 Seagate ES'y i 250 GB Seagate AS i brakuje miejsca wiec zastanawiam sie nad zakupem kolejnego i bralem pod uwage od 500 do 750 GB bo mialy chyba najlepszy stosunek Cena/MB ale po przeczytania kilku ostatnich postow stwierdzilem ze chyba wezme 1TB

Powiedzcie jeszcze czy cena 350 PLN za nowke sztuke z przesyłka to jest w miare sensowna cena?

 

No i kolejna sprawa czy brac wlasnie tego Samsunga czy moze Barke 1TB ale fakt barka jest o 50 PLN drozsza ale mtbf ma 75000 vs 60000 Samsunga. Nie wiem czy zwracac na to uwage czy nie. Moje obecne ES'y maja 1,2 mln godz mtbf no ale sa to typowe dyski macierzowe.

Edytowane przez disaster3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...