Skocz do zawartości
°°°

Wszystko O Samsung Spinpoint F1

Rekomendowane odpowiedzi

A czy ktoś z was coś wie o nowej wersji F1 tzn. F1 Raid. Jest droższa prawie o połowę i czy ma sens ta dopłata? Zamierzam kupić 2 takie 320GB i zrobić z nich raid0.

 

Dla mnie piorytety to:

1. cisza

2. bezpieczeństwo danych

3. wydajność

Tych f1r nie ma w Polsce, od zwykłych F1 różnią się tym, że mają większy mtbf. W praktyce więc nie różnią się te dyski niczym więc nie ma sensu przepłacać i brać dwóch f1r 320GB. Lepiej jakbbyś wziął 3x320GB f1 do raid 0 a jeśli boisz się o dane to możesz równie dobrze stworzyć macierz 0+1, która jest kompromisem między wydajnością a bezpieczeństwem danych. Można też stworzyć raid0 na części powierzchni dysków a resztę powierzchni (czyli 3 osobne dyski) używać jako magazynu np na filmy czy pliki iso.

Edytowane przez olafo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bezpieczeństwo umieściłem przed wydajnością ponieważ sam raid0 zapewni mi wydajność i nawet wtedy gdy pojedyńczy dysk jest wolniejszy niz konkurenci. Szybkość jest mi potrzebna do obróbki wideo. Stąd pomysł na raid0 potem filmy idą na DVD więc nie muszę się bać o ich bezpieczeństwo. A samsungi wybrałem, bo słyszałem, ze są ciche. A jako, ze zmieniam kompa to jeszcze nie wiem jaki bedzie raid. Planuję Asus P45K Pro lub Gigabyte GA-EP35C-DS3R i muszę się przyjrzeć innym układom niż raid0 jeśli mi tak radzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz trzeciego dysku na kopie ważnych danych to nie jest to idealny układ. Z drugiej strony ewentulne problemy zdarzają się rzadko.

Idealnie byłoby RAID5 ale trzeba 3 dysków takich samych. Za to do obróbki wideo RAID0 jest na prawde świetny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj WD320AAKS on ma ograniczenie do Sata 150.

Róznica w predkosci niewielka w porównaniu do F1.

A kultura pracy wieksza.

Czyli piszesz, że WD będzie cichszy i mniej rzucał obudową ??

Czy odnosi się to też do większych pojemności ??

Potrzebuję do zestawu dysk ~ 500-600GB, jako że wszystkie są b. wydajne to najcichszy.

I chyba nie Seagate 11 ze względu na hmmm ...... bo tak, nie będę plotkował.

 

Kurcze, ale o tych WD AAKS to naczytałem się swego czasu wiele sprzecznych opinii.

Wspólną była przyzwoita wydajność.

Natomiast głośność i kultura pracy to skrajnie różne opinie ....

 

 

P.S.

Dodam, że lubię 2 talerze w 1 obudowie .....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za radą forumowiczów postanowiłem zakupić dysk Samsung HD322HJ. Niestety, mam problem, otóż:

W biosie ustawiłem kontroler sATA w tryb AHCI i włączyłem S.M.A.R.T w dyskach. Mam jeszcze 1 dysk na pATA na którym jest system. Po uruchomieniu systemu wgralem sterowniki AHCI do systemu i wykryło mi dysk. Odczyt liniowy w normie (ok. 93MB/s), ale nie mam temperatury dysku na sATA (na IDE mam), ani nic w zakładce health w HD Tune. Wie ktoś o co chodzi?

Z góry dzieki za pomoc. Pozdrawiam, :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kupilem w tym tygodniu nowy dysk, praktycznie cale zycie kupowalem Seagate'y, ale po namowie znajomego i poczytaniu testow zdecydowalem sie na dysk Samsunga, kupilem Samsung HD103UJ

 

musze przyznac ze rozczarowanie tym dyskiem z mojej strony jest bardzo duze.

 

pomijajac to ze testy wychodza mi bardzo slabe (mam na nim 3 partycje w tym systemowa), to jest strasznie glosny ( a mial byc cichszy od seagate'ow), jak cos sciagam (emule, lub ftp) to strasznie rysuje glowice, trze itp do tego stopnia ze budzi mnie w nocy.

 

byc moze cos zle podlaczam? najpierw mialem ten dysk na AHCI teraz na IDE, na obu testy sa slabe a dysk glosny.

 

Pierwszy test jaki zrobilem w AHCI (po starcie systemu, bez programow w tl, pomijajac procesy)

post-152449-1220169689_thumb.png

 

najlepszy test jaki mi wyszedl w AHCI

post-152449-1220169507_thumb.png

 

Test w AHCI

post-152449-1220169600_thumb.jpg

 

Test po przelaczeniu w IDE

post-152449-1220169532_thumb.png

 

Nie wiem czy to cos komus mowi...

post-152449-1220174240_thumb.png

 

Windows XP SP3

Asus P5KE

Drugi Dysk Seagate 500GB ST3500320NS

 

czy jests zansa ze cos zle robie? zle podpialem? bo to mocno denerwujace gdy ten dysk tak rzezi i ma takie wyniki a mial byc najcichszy i najszybszy:(

 

pozdrawiam

 

p.s. zastanawiam sie, czy to moze byc jeszcze wina za slabego zasilacza? komp chodzi 24/7 (wczesniej na 3dyskach) teraz tylko/az te dwa

 

mam Tagan 420W -- TG420 U01 v2

 

wykaz health z seagate

post-152449-1220175396_thumb.png

Edytowane przez DarkMind

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DarkMind

 

twoje wyniki wygladają ok - nie wiem czego się spodziewałeś - zrobie na swoim wieczorem dla porównania :)

 

co do rzężenia to nie wiem - mój chodzi cicho :|

 

moj znajomy z tym samym dyskiem w HD Tach ma:

 

Burst Speed: 257,1 a ja: 234,6

Random Access: 16,7 a ja: 13,4

Average Read: 95,4 a ja: 89

 

sa roznice i to chyba dosc duze, ciezko mi porownac bo pierwszy raz w zyciu robilem taki test, ale te rozbieznosci mnie draznia, kwestia tylko jest taka ze ja mam na tym dysku system a on nie, moze to "zakloca" testy.

 

ale martwi mnie tez stastu health obu dyskow, chociaz zauwazylem na zagranicznych i polskich forach ze inni z samsungami tez maja w healt problem z (B8) (unknown attribute)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj znajomy z tym samym dyskiem w HD Tach ma:

 

Burst Speed: 257,1 a ja: 234,6

Random Access: 16,7 a ja: 13,4

Average Read: 95,4 a ja: 89

Burst Speed nie powinienes sie w ogole przejmowac,

Random Access im nizszy tym lepszy,

a poza tym zrob w HD Tach'u long bench.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burst Speed nie powinienes sie w ogole przejmowac,

Random Access im nizszy tym lepszy,

a poza tym zrob w HD Tach'u long bench.

o burst speed czytalem zeby sie nie przejmowac tym, ale o random access nie wiedzialem, ale jak mowilem pierwsyz raz robie takie testy.

w kazdym razie to napewno zapamietam:)

 

zrobilem test long bench

post-152449-1220185091_thumb.jpg

 

dysk zachowywal sie cichutko, wrecz nieslyszalnie (test robilem wylaczajac wszelkie mozliwe aplikacje)

jednak jak doszedl do: Random Access Test to zaczal rzezić okropnie a przy kolejnym kroku znowu ucichl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz i wykres już jest ok.

To zrozumiałe że przy losowym odczycie dysk hałasuje bo głowica "lata" po całym dysku. W noramalnym użytkowaniu dane nie są zwykle aż tak pofragmentowane żeby odczyt był tak głośny jak przy teście.

 

A tak na zdrowy rozum - Random Acces - Czas dostępu do danych - chyba wolisz szybciej docierać do swoich plików? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz i wykres już jest ok.

To zrozumiałe że przy losowym odczycie dysk hałasuje bo głowica "lata" po całym dysku. W noramalnym użytkowaniu dane nie są zwykle aż tak pofragmentowane żeby odczyt był tak głośny jak przy teście.

 

A tak na zdrowy rozum - Random Acces - Czas dostępu do danych - chyba wolisz szybciej docierać do swoich plików? ;)

 

no tak fakt, masz racje ze wole szybciej niz pozniej ;) ale martwi mnie wykres w hd tune pro, gdy robie test to sa widoczne duze spadki i w momencie gdy te spadki powstaja to dysk halasuje, rzezi, albo raczej... dysk zaczyna rzezic i pojawiaja sie te duze spadki a potem znowu wraca do gory. w tych momentach jest mocno glosny

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Jako ze nie chce pisac postu pod postem to postanowilem edytowac moj post.

jako ze dysk nie dawal mi spokoju, zaczalem kombinowac dalej, czytalem logi ze S.M.A.R.T.'a ale tu wydawlao sie wszystko ok.

dogrzebalem sie do: Automatic Acoustic Management

troche pomoglo, chyba.

 

bylem bliski sprzedania lub wyrzucenia dysku, w koncu zastosowalem inna metode, po paru probach dochodzac do tego ze jest sluszna.

 

nadmienie jeszcze ze nigdy z zadnym dyskiem nie musialem tak robic, nawet z seagate'em 500GB NS, ale byc moze te talerze w samsugnu mocniej sie kreca itp.

 

otoz, wyjalem dysk z koszyka (obudowa chieftec dragon), odkrcajac srubki i polozylem go w tym koszyku na gabce wycietej.

dysk od razu stal sie bezglosny. jestem zadowolony, dzis jeszcze pokombinuje z gabka, ale ciesze sie ze tak jest.

 

dziwni mnie jednak ze jest tak glosny bedac przykrecony w obudowie, jak pisalem z innymi dyskami takich problemow nie mialem.

Edytowane przez DarkMind

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Aktualny dysk Segate 500GB coś mi pada, nie wykrywa mi go i wiesza się bios na wykrywaniu dysku, dopiero zaskoczy za 2 włączenie komputera, więc muszę go wysłać na gware, ale przez ten czas muszę mieć nowy dysk.

Czy opłaca się kupić samsunga F1 640GB ?. Czy szybko on nie padnie ? I w jakim z tych sklepów kupić ten dysk http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/317674 ?

Edytowane przez racegrid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Aktualny dysk Segate 500GB coś mi pada, nie wykrywa mi go i wiesza się bios na wykrywaniu dysku, dopiero zaskoczy za 2 włączenie komputera, więc muszę go wysłać na gware, ale przez ten czas muszę mieć nowy dysk.

Czy opłaca się kupić samsunga F1 640GB ?. Czy szybko on nie padnie ? I w jakim z tych sklepów kupić ten dysk http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/317674 ?

Sorry za OT, ale to się robi komedia i emocje rosną.

500-tki Seagata zaczynają padać jak komary po raidzie .....

Koniec OT

 

Rozważ albo F1 640GB albo WD 640 GB AAKS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Aktualny dysk Segate 500GB coś mi pada, nie wykrywa mi go i wiesza się bios na wykrywaniu dysku, dopiero zaskoczy za 2 włączenie komputera, więc muszę go wysłać na gware, ale przez ten czas muszę mieć nowy dysk.

Czy opłaca się kupić samsunga F1 640GB ?. Czy szybko on nie padnie ? I w jakim z tych sklepów kupić ten dysk http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/317674 ?

Przeczytaj wątek a potem zadawaj pytania po pierwsze. Po drugie dysk kup tam gdzie jst najtaniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jako ze dysk nie dawal mi spokoju, zaczalem kombinowac dalej, czytalem logi ze S.M.A.R.T.'a ale tu wydawlao sie wszystko ok.

dogrzebalem sie do: Automatic Acoustic Management

troche pomoglo, chyba.

 

bylem bliski sprzedania lub wyrzucenia dysku, w koncu zastosowalem inna metode, po paru probach dochodzac do tego ze jest sluszna.

 

nadmienie jeszcze ze nigdy z zadnym dyskiem nie musialem tak robic, nawet z seagate'em 500GB NS, ale byc moze te talerze w samsugnu mocniej sie kreca itp.

 

otoz, wyjalem dysk z koszyka (obudowa chieftec dragon), odkrcajac srubki i polozylem go w tym koszyku na gabce wycietej.

dysk od razu stal sie bezglosny. jestem zadowolony, dzis jeszcze pokombinuje z gabka, ale ciesze sie ze tak jest.

 

dziwni mnie jednak ze jest tak glosny bedac przykrecony w obudowie, jak pisalem z innymi dyskami takich problemow nie mialem.

Seria F1 ma cicho pracujący napęd ale stosunkowo dość mocne wibracje. Zupełnie odwrotnie jak odpowiedniki WD.

W sumie nic w tym dziwnego że dysk przykręcony na sztywno znacznie głośniej pracuje. Polecam zawiesić go na odpowiednich gumowych tłumikach w zatoce 5.25.

Chociarz Twoje rozwiązanie też pewnie jest skuteczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki średni czas dostępu notuje SpinPoint F1 1TB w HDTachu ?

 

Zastanawiam sie nad zakupem Spinpointa F1 1TB i jeszcze nad nowym Seagatem ST31000333AS 1TB tez z 3 talerzami o poj. 1TB. Co bedzie lepsze :)?

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seria F1 ma cicho pracujący napęd ale stosunkowo dość mocne wibracje. Zupełnie odwrotnie jak odpowiedniki WD.

W sumie nic w tym dziwnego że dysk przykręcony na sztywno znacznie głośniej pracuje. Polecam zawiesić go na odpowiednich gumowych tłumikach w zatoce 5.25.

Chociarz Twoje rozwiązanie też pewnie jest skuteczne :)

wlasnie to zauwazylem, w zatoce 5.25 nie mam miejsca, bo jesli bym tak zrobil to chcialbym wstawic wiatrak ktory zajmuje 3 zatoki, a niestety nie mam az tyle miejsca.

ale metoda "na gabke" ;) jest calkiem dobra, zwlaszcza ze z gabki zrobilem dwa podluzne kawalki, wiec powietrze z wiatraka zupelnie przechodzi spodem i dobrze chlodzi dysk.

 

 

jaki średni czas dostępu notuje SpinPoint F1 1TB w HDTachu ?

 

Zastanawiam sie nad zakupem Spinpointa F1 1TB i jeszcze nad nowym Seagatem ST31000333AS 1TB tez z 3 talerzami o poj. 1TB. Co bedzie lepsze :)?

powyzej jest sporo nawet moich testow, i w samym temacie sa, wystarczylo sie przyjrzec:P

 

ja stalem rpzed tym samym wyborem, samsung podobno cichszy i szybszy, wiec po wielu latach wiernosci segate'owi kupilem samsunga, po uporaniu sie z chalasem jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważam ostatnio manie użytkowników na punkcie chłodzenia dysków :) one na prawde nie wymagają jakiś dodatkowych radiatorów czy wentylatorów.

Jak obudowa jest dość przewiewna albo dyski nie sa zamknięte i oplecione masą kabli wszystko będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważam ostatnio manie użytkowników na punkcie chłodzenia dysków :) one na prawde nie wymagają jakiś dodatkowych radiatorów czy wentylatorów.

Jak obudowa jest dość przewiewna albo dyski nie sa zamknięte i oplecione masą kabli wszystko będzie dobrze.

ja swoja manie mam od lat;)

zdecydowanie wole utrzymywac w budzie nizsze temp, zwlaszcza dyskow, prawda jest taka ze im wyzsza tym sie wszystko szybciej zuzywa, a niskiej nigdy za wiele;)

 

temp mojego samsunga to 25stopni ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu czytałem artykuł poświęcony serwerom google , jak wiemy serwery te są zbudowane z ogólnodostępnych części. Z artykułu tego wynikało że ich dyski pracują w temp około 60*C i nie jest ona szkodliwa. Gdzie indziej spotkałem się z twierdzeniem że dyski najwydajniej pracują właśnie w temp 40-60*C , w niższych uzyskiwane wyniki były odrobinę gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu czytałem artykuł poświęcony serwerom google , jak wiemy serwery te są zbudowane z ogólnodostępnych części. Z artykułu tego wynikało że ich dyski pracują w temp około 60*C i nie jest ona szkodliwa. Gdzie indziej spotkałem się z twierdzeniem że dyski najwydajniej pracują właśnie w temp 40-60*C , w niższych uzyskiwane wyniki były odrobinę gorsze.

niestety nie udalo mi sie znalesc zadnego ciekawego artykulu na ten temat, jednak na stronie seagate znalazlem cos takiego:

 

"Temperature, Operating (°C) 5 to 55"

 

na stronie samsunga cos takiego:

 

Temperatura Pracy 0~60°C

Przechowywania -40~70°C

 

nigdy nie zdarzylo mi sie zeby jakis dysk mi padl a mialem juz ich calkiem sporo, zawsze chlodzone, wole zeby byly chlodniejsze niz cieplejsze, nie chce tracic danych itp.

 

wydaje mi sie ze zywotnosc urzadzen elektronicznych jest tym wyzsza im chlodniejsze sa, oczywiscie do jakiejs tam dolnej granicy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze zywotnosc urzadzen elektronicznych jest tym wyzsza im chlodniejsze sa, oczywiscie do jakiejs tam dolnej granicy;)

Tyle że HDD to również urządzenie mechaniczne, które z różnych względów (np. opory tarcia w łożysku olejowym) może nie lubić zbyt niskich temperatur. W każdym razie wiadomo, że przegięcie w dowolną stronę zawsze jest szkodliwe :wink:

Też kojarzę ten artykuł o serwerowniach Google, ogólnie wymowa była taka, że częściej padały dyski zbytnio wychłodzone (np. w bardzo dobrze klimatyzowanej serwerowni) niż te, które operowały w temperaturach ok. 30-40 st. C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że HDD to również urządzenie mechaniczne, które z różnych względów (np. opory tarcia w łożysku olejowym) może nie lubić zbyt niskich temperatur. W każdym razie wiadomo, że przegięcie w dowolną stronę zawsze jest szkodliwe :wink:

Też kojarzę ten artykuł o serwerowniach Google, ogólnie wymowa była taka, że częściej padały dyski zbytnio wychłodzone (np. w bardzo dobrze klimatyzowanej serwerowni) niż te, które operowały w temperaturach ok. 30-40 st. C.

z tym sie zgodze, zbyt nisko nie jest dobrze, ale bez przesady, temp na seagatach mialem i mam ok 30stopni, a samsung coz jest chlodniejszy min 25.

chldoze jednym wiatrakiem ktory przy okazji robi przewiewke w budzie, nie mowie przeciez o chlodzeniu dyskow cieklym azotem ;) to tylko jeden malutki cichutki wiatraczek;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...