Skocz do zawartości
°°°

Wszystko O Samsung Spinpoint F1

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie odnosnie 640 GB.

 

Zakupilem ostatnio taki dysk, wsadzilem go do obudowy Chiefteca w te lipne plastikowe zatrzaski.

Pierwsze 2 dni wydaje mi sie ze bylo ok, od wczoraj slychac wyrazne chrobotanei dysku podczas pracy, zwlaszcza uciazliwe w nocy. To wina tych plastikowych zaciskow?

 

HD Tach tez slabo w porownaniu z innymi chyba. Czas dostepu i Average Read :/ ?

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez trafiq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja sprawdzilem i u mnie nowa 640 : /

 

Jak go wyjme dam na reke to fakt czuc silne drgania ale cisza, nie wiem czy on ma tak pracowac czy odrazu z nim do sklepu isc niech mi to wymienia.

Raczej Ci nie wymienią, moje samsungi też tak mają, a mam 2 F1 320GB i 640GB, i są położone na gąbkach i chłodzone 12cm wentylatorem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy nie dalo by rady miedzy sroby wcisnac takich malych uszczelek w ksztalcie kola, moze zniwelowaly by drgania :)

 

Jak mi sie uda z pracy wyniesc kilka to sprawdze ;) A ten wykres dysku to normalny?: /

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gumki na śrubkach to zdecydowanie za mało. Pomysl o czymś w rodzaju tłumiko-chłodnic np Revoltec'a

ALE nie Pentagram Freezone Anti-Vibration Silencer KLIK - zarówno seagate jak i hitachi zaczęły głośniej chodzić w tym czymś niż bezpośrednio przykręcone do budy. Scynhe Quiet Drive też niewiele pomaga na "buczenie" wibracji. Najlepszy na to patent to albo zawieszenie na gumkach - dysk dosłownie ma wisieć, bez śrub przykręconych do obudowy, albo dysk leżący na gąbce . folii bąbelkowej.

Ktoś się bał o elektronikę - do dysku od spodu można przykręcić tekturę / plastik na podkadkach i zrobić prześwit pomiędzy elektroniką a gąbką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ze jak czytalem testy i kazdy sie podniecal samsungiem, predkoscia i cisza to nikt nie pisal o tych drganiach.

 

ja mam w tej chwili na gabkach i jest ok, przykrecony halasowal niemilosiernie.

 

nawet gdy gabke przykleilem do grubej teORT: ORT: ktury, zeby dysk nie przechylal sie lezac w koszyku to halasowalo, w tej chwili znowu na samej gabce lecy, na dwoch dosc ggrubych paskach chlodzony wiatrakiem.

 

ciesze sie ze nie jestem w tym odosobniony:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez jakiś czas miałem zrobione w ten sposób, że ze starej budy dosłownie wyciąłem koszyk na hdd, przykręciłem dyski w ten koszyk, a koszyk od spodu i po bokach (tak do 1/3 wysokości) obkleiłem grubą gąbką i położyłem to wszystko na dno obudowy - było trochę wibracji. Więc pod gablę podsadziłem jeszcze folię bąbelkową - wyciszyło wszelakie wibracje....

 

Więc nie ma 1 metody, trzeba kombinować. Gąbka, mata bitumiczna, pianka, folia bąelkowa, gumki - różne rzeczy ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem f1. Wklejam screena - może ktoś sprawdzi czy wszytko ok - mi się wydaje że tak.

Dysk jest cichy ale skurczybyk wibruje jak wściekły. Mi np. dzwoniło jakby blachą oderwaną - przestawało jak wysunąłem klapkę od dvd :blink: Dysk powędrował na gąbkę bez nawiewu - temperatura 27 idle - 35 stres, na dotyk też nie gorący. Przy okazji koszyk wyleciał z budy - od razu luźniej. Mam jeszcze wd 80 na ata w 2. pc i tamten ma tempy 40-52. Nie sądzę żeby ten samsung padł od leżenia na gąbce. No chyba że się elektronika przegrzeje - jest taka możliwość ?

 

Acha i jednak świszczy- coś jakby turbinka w dieslu osobowym, albo jak sie gwiżdże jednocześnie wydając dźwięk gardłem.

Ja to słyszę - inni mówią że jestem przewrażliwiony [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzał ktoś jak się zachowuje 640Gb w Scythe Quiet Drive?

Zastanawiam się czy kupić ale jak to niewiele pomoże to lepiej i taniej będzie jak go zawieszę na gumkach.

Jak Ci nie świszcze wysokim tonem, nie ćwierka itp to na gąbkę go lub na gumki.

A jak chcesz gotowe to coś takiego można kupić

post-10657-1221061608_thumb.jpg

post-10657-1221061840_thumb.png

Sharkoon HDD Vibe-Fixer I

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

Tak sobie patrzyłem an te screeny z HD Tach więc sam zrobiłem:

 

SMART: OFF, NATIVE MODE: ON, AHCI: OFF, Long

 

Dołączona grafika

 

 

SMART: ON, NATIVE MODE: OFF, AHCI: OFF, Small

 

Dołączona grafika

 

 

Co o tym sądzicie? Jak dla mnie komp chodzi wyraźnie szybciej po zmianie na tego F1 z Seagate 7200.10 300GB. Dziwnie wygląda jednak średni odczyt - ~68MB w porównaniu do waszych 85-100. Czy ten model tak ma czy to może np. wina tego iż nie korzystam z AHCI a tym samym z NCQ.

 

 

EDIT:

Czemu to ma inne oznaczenia?! KUR... chyba dali mi w sklepie nie F1 a starszym model... jutro postaram się wyjaśnić ale jeżeli ktoś jest pewien niech od razu mi napisze.

Edytowane przez Łukasz Tkacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Łukasz Tkacz

To JAK chodzą te nowe?! :D W porównaniu do tego 7200.10 to i tak błyskawica...

 

Kurde... musze to jakoś załatwić. Jak załatwię to zrobię screeny i dam znać.

Ale już teraz zapytam - warto na nich włączyć AHCI i korzystać z NCQ (1 dysk, bez żadnego raid).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już teraz zapytam - warto na nich włączyć AHCI i korzystać z NCQ (1 dysk, bez żadnego raid).

Wg mnie nie warto, bo (przynajmniej w moim wypadku) tracisz odczyt temperatury i S.M.A.R.T. Niby to NCQ ma dac jakiegos 'boosta', ale ja takiego nie zaobserwowałem (moze byl, ale maly). Poza tym ja mam nagrywarke na sATA, wiec u mnie musi byc w Native IDE, bo inaczej nie zainstaluje systemu. Także wygodniej jest miec kontroler ustawiony w tryb NATIVE IDE niż AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest optymalna temperatura dysku?

Zastanawiam się czy monując hdd w obudowie /Antec 900/, gdzie cały czas jest nawiew na dyski, hdd nie będzie miał za niskiej temperatury?

A w takim Scythe Quiet Drive nie przegrzewa się skoro jest zamknięty? Obudowa dysku odprowadza ciepło ale co z elektroniką?

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już teraz zapytam - warto na nich włączyć AHCI i korzystać z NCQ (1 dysk, bez żadnego raid).

Zyskujesz parę % wydajności + problemy z instalacją Windozy - trzeba podawać sterowniki na dyskietce lub preparować płytę instalacyjną Windows przy pomocy nLite. Można też kombinować z podmianą sterowników na działającej Windzie, mi się ta sztuka udała na Asusie P5Q3. Nie tracę odczytów SMART ani temperatury gdy mam włączone AHCI, tak dzieje się jedynie gdy mam włączoną funkcję RAID kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się ku Samsungowi F1, co opłaca się bardziej <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> 500, czy 640? Potrzebuje cichego i wydajnego dysku, także co byście kupili na moim miejscu?

Tylko i wyłącznie 640GB - dostajesz nowe talerze 334 GB, 500 ma talerze 250 - różnica w transferze i czasie dostępu zauważalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tracę odczytów SMART ani temperatury gdy mam włączone AHCI, tak dzieje się jedynie gdy mam włączoną funkcję RAID kontrolera.

U mnie sie traci, gdy kontroler jest w trybie AHCI (RAID nie sprawdzałem), a na Native IDE są oba odczyty i brak problemu z instalacja 'ikspeka' ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sie traci, gdy kontroler jest w trybie AHCI (RAID nie sprawdzałem), a na Native IDE są oba odczyty i brak problemu z instalacja 'ikspeka' ;).

A jaka płyta i cipset, że tak się z ciekawości zapytam? Swoją drogą bardzo nietypowy objaw, bo ze swoich doświadczeń to zarówno na nForce3/nForce4 i teraz na Intelu P45 nie mam problemów przy pracy kontrolera w natywnym trybie SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest optymalna temperatura dysku?

Zastanawiam się czy monując hdd w obudowie /Antec 900/, gdzie cały czas jest nawiew na dyski, hdd nie będzie miał za niskiej temperatury?

A w takim Scythe Quiet Drive nie przegrzewa się skoro jest zamknięty? Obudowa dysku odprowadza ciepło ale co z elektroniką?

ze strony producenta i wczesniejszej na forum gdzie sam to pisalem:P

 

Temperatura Pracy 0~60°C

Przechowywania -40~70°C

 

u mnie w koszu bylo 25stopni przy wiatraku

na gabce jest 26stopni, jak jest bardzo goraco dochodzi do 28

 

seagate 500GB NS nie schodzi ponizej 30, sklamalem, teraz ma 29:P ale to wyjatkowo:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Pytam bo nie wiem czy temp. nie wpływa żle na trwałość dysku.

Teraz mam zamontowany w koszyku 250Gb WD, od spodu wiatrak na 5V w idle mam ok 26-38°C w stresie 36-45°C. Oczywiście wszystko zależne od temp. w pokoju.

Włożyłem raz dysk w coś takiego w zatokę 5.25":

post-126368-1221159895_thumb.jpg

 

ale tempy od razu skoczyły w górę - w idle 42°C, dlatego pytałem czy w SQD dysk się nie przegrzewa, bo miałem zamiar zamontować nowy 640Gb F1 w taką obudowę.

Ale jeżeli będzie cichy to powiesze go na gumkach, tylko nie wiem czy może być stale chłodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Pytam bo nie wiem czy temp. nie wpływa żle na trwałość dysku.

Teraz mam zamontowany w koszyku 250Gb WD, od spodu wiatrak na 5V w idle mam ok 26-38°C w stresie 36-45°C. Oczywiście wszystko zależne od temp. w pokoju.

Włożyłem raz dysk w coś takiego w zatokę 5.25":

post-126368-1221159895_thumb.jpg

 

ale tempy od razu skoczyły w górę - w idle 42°C, dlatego pytałem czy w SQD dysk się nie przegrzewa, bo miałem zamiar zamontować nowy 640Gb F1 w taką obudowę.

Ale jeżeli będzie cichy to powiesze go na gumkach, tylko nie wiem czy może być stale chłodzony.

na stronie wczesniej, jest dyskusja na temat temp dyskow, wiec poczytaj:) w sumie w dyskusji tej nie ma konkretnych odpowiedzi ale daje do myslenia.

 

ja z wiatrakow pod dyskami sie wyleczylem, przynajmniej kiedys byly glosne i specjalnie nie chlodzily, u mnie jest koszyk, w nim dwa dyski a przed nimi wiatrak 80mm, ktory raz ze chlodzi dyski i to calkiem dobrze a dwa wtlacza powietrze do obudowy, do tego ma zwolnione obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. Elektronika lubi chłodniejsze temperatury, mechanika cieplejsze - pytanie tylko jak to pogodzić i zapewnić optymalną temp. dysku a przy okazji uzyskać ciszę.

Edytowane przez wwd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALE nie Pentagram Freezone Anti-Vibration Silencer KLIK - zarówno seagate jak i hitachi zaczęły głośniej chodzić w tym czymś niż bezpośrednio przykręcone do budy. Scynhe Quiet Drive też niewiele pomaga na "buczenie" wibracji. Najlepszy na to patent to albo zawieszenie na gumkach - dysk dosłownie ma wisieć, bez śrub przykręconych do obudowy, albo dysk leżący na gąbce . folii bąbelkowej.

Ktoś się bał o elektronikę - do dysku od spodu można przykręcić tekturę / plastik na podkadkach i zrobić prześwit pomiędzy elektroniką a gąbką.

Za to te powinny dać rade. Mieszanka gumy amortyzującej jest tutaj kluczowa.

Ja używam Nexusa (bliźniaczo podobne do revolteca) i od ok 2 lat jestem z nich bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie bo doleciałem do 5 strony tematu i mi sie czas skonczył  :D

 

rozumiem, że nic się nie zmieniło i dalej 640 będzie wydajniejszy od 750? TAK/NEI

 

a co z wydajnością wersji 1TB, różnica w cenie to 79e (640 HD642JJ) do 109e (1TB HD103UJ) więc śmieszna, a wtedy mógłbym się pozbyć mojego biurkowego 1TB na FW, warto?

sorry za moje lenistwo :rolleyes:

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem. Elektronika lubi chłodniejsze temperatury, mechanika cieplejsze - pytanie tylko jak to pogodzić i zapewnić optymalną temp. dysku a przy okazji uzyskać ciszę.

Odkręcic koszyk i położyć na gąbce na dole budy ? [;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wisisz mi piwo za odwalenie tej roboty za Ciebie :rolleyes:

 

rozumiem, że nic się nie zmieniło i dalej 640 będzie wydajniejszy od 750? TAK/NEI

Tak, wersja 640GB nadal jest wydajniejsza od 750 i póki Samsung nie zmieni talerzy to taki stan nie powinien ulec zmianie.

 

a co z wydajnością wersji 1TB, różnica w cenie to 79e (640) do 109e (1TB) więc śmieszna, a wtedy mógłbym się pozbyć mojego biurkowego 1TB na FW, warto?

W 1TB talerze są identyczne jak w wersji 640GB, cache o 16MB większy. Wydajność ociupinkę większa. Masz kasę, masz zastosowanie dla tego dysku to bierz i się nie zastanawiaj.

 

sorry za moje lenistwo :rolleyes:

Mam dzisiaj dobry humor, normalnie to zaraz mi mroczki przed oczami latają jak coś takiego czytam B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...