Skocz do zawartości
°°°

Wszystko O Samsung Spinpoint F1

Rekomendowane odpowiedzi

no i nie dostaniesz gorszego, bo teoretycznie oba sa takie same hhehehehe

 

a ja swojego pomęczyłem troche wg przpisu Barty, i powiem że te chrobotanie przy takim obciążeniu nie było głośne. musiałem się wręcz wsłuchiwać

ale ja też nie jestem maniakiem ciszy, nawet lubie jak mi hdd pohrobocze trochę, albo gdy słyszę lekki szum wiatraków, wiem bynajmniej że sprzęt pracuje :D :D :D

No wlasnie teoretycznie...

 

Jednak praktycznie dostane cos gorszego i chyba to jest niezgodne z polskim prawem.

 

 

No nic, robie zrzuty ekranu z testow i zapisze w bezpiecznym miejscu, jesli dysk padnie bede sie klocil.

 

 

 

A mam podstawy sie bac, jakis czas temu parametr "C8 Write Error Rate" podskoczyl mi z 0 na 11...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

(...) ale oczywiście musisz pamiętać, że dwukrotnie wzrasta Ci prawdopodobieństwo utraty danych!

Bzdura panie. Prawdopodobieństwo jest tylko minimalnie wyższe od pojedyńczego dysku. Dyski to nie kostki do gry (chyba że narysujesz na nich numerki i będziesz nimi rzucał :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura panie. Prawdopodobieństwo jest tylko minimalnie wyższe od pojedyńczego dysku.

Ar ju siur? O ile dobrze pamiętam zajęcia ze statystyki to zwiększając ilość elementów związanych z jakimś wydarzeniem, automatycznie i proporcjonalnie zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia tego wydarzenia - porównaj prawdopodobieństwo wyrzucenia wybranej liczby przy rzucie jedną kostą a przy rzucie 6 kostkami. Zwiększając ilość dysków z którymi związane jest jakieś prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, zwiększamy również to prawdopodobieństwo.

Zresztą, każde opracowanie o RAID0 (np. TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ) o tym pisze, więc jeżeli możesz podważyć te teorie to z przyjemnością poczytam.

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura...

Jak mam 4 dyski w macierzy, z których każdy z prawdopodobieństwem 25% padnie w ciągu roku, to macierz w ciągu roku padnie na 100% ? :D

 

Albo może lepiej 30%, to wyjdzie 120% (co jest niemożliwe). :D

Edytowane przez borsuczy_król

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura...

Jak mam 4 dyski w macierzy, z których każdy z prawdopodobieństwem 25% padnie w ciągu roku, to macierz w ciągu roku padnie na 100%?

Z grubsza wychodzi na to, że masz 100% prawdopodobieństwa że w ciągu roku padnie Ci JEDEN dysk z tych 4, co przy RAID0 może trochę namieszać. Tyle że wiadomo, jest małe kłamstwo, wielkie kłamstwo i statystyka :wink:

 

Wiadomo, że prawdopodobieństwo padu dysku to są jakieś małe % czy wręcz promile, dodatkowo nikt nie trzyma dysku przez cały okres jego, założonego przez producenta, życia, więc to prawdopodobieństwo jest jeszcze mniejsze, ale mimo wszystko jest. Zawsze też może zawieść elektronika albo sterowniki kontrolera RAID (nie ma softu bez błędów) i np. odczepić jeden dysk z macierzy po resecie kompa, co czasami jest odwracalne, a czasami nie. Dodatkowa warstwa sprzętowo - programowa = dodatkowe źródło potencjalnych błędów, które mogą wystąpić ale wcale nie muszą.

 

Kwestia subiektywnego odczucia, czy zgadzamy się na to ryzyko czy nie, ale określanie RAID0 jako posiadający taki sam lub odrobinkę niższy poziom niezawodności jak pojedynczy dysk, tak jak to określił tomazzi, jest w moim odczuciu co najmniej nadużyciem. Ja np. takiego ryzyka nie przyjmuję i dlatego na RAID0 mam tylko system i gry, czyli czego utrata będzie mnie kosztowała najwyżej trochę czasu poświęconego na reinstalację systemu. Jeżeli ktoś trzyma sobie jeszcze na tym dane których utrata może zaboleć - jego dane, jego sprawa.

Ale to już chyba OT, mało to ma wspólnego z naszymi Samsungami F1 :)

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Należałoby przede wszystkim zdefiniowac pojęcie "utrata danych" - chodzi o bezpowrotną utratę, czasowy brak dostępu, czy problemy przeciętnego użyszkodnika? Dane można odzyskac praktycznie z każdego dysku - kwestia ceny/posiadanego sprzętu/softu/wiedzy, rozłączenie macierzy to w większości przypadków pikuś - sam wywalałem raida dziesiątki razy z powodu OC - bez uszkodzenia danych.

 

Poza tym prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z dyskiem jest silnie zależne od warunków jego użytkowania: temperatura, zasilanie, OC kontrolera (przy okazji OC CPU) itp. itd. - dlatego prędzej padnie pojedyńczy dysk u nieświadomego użytkownika niż macierz u fachowca - takie są fakty.

 

Należy przyjąc do wiadomości, że NIE MA w 100% bezpiecznego sposobu przechowywania danych - najlepszym, najbardziej niezawodnym zabezpieczeniem jest okresowy backup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krotkie pytanie - SAMSUNG HD103UJ czyli F1 1T - sprawdzi sie jako magazyn ( foto/projekty ) ? Wzglednie Western Digital WD10EACS jeszcze mam do wyboru ( ceny 315 WD i 340 F1 )

Oba sprawdza się w tym dobrze. F1 bedzie cichszy. Może troche szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od kilku dni staram sie znalezc dysk Samsung F1 HD322HJ 320GB, niestety nigdzie ich juz nie ma... wszedzie tylko towar na zamowienie albo w oczekiwaniu na dostawe od kilku ladnych tygodni (agito).

Dzwonilem po roznych sklepach i w jednym uzyskalem informacje ze dysk HD322HJ zostal wycofany z produkcji przez Samsunga :( nie wiem na ile jest to prawda, ale nie da sie ukryc ze obecnie zaobserwowac mozna deficyt na rynku na ten dysk.

 

Czy ktos ma jakies namiary na sklep gdzie mozna dostac ten dysk (Warszawa), nie chce kupowac na Alledrogo.

 

 

 

 

Pozdrawiam,

P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszły do mnie dwa Samsungi HD322HJ :) Jeden dla mnie, drugi dla kolegi. Obecnie w kompie mam HD321KJ (T166). Czy mogę zrobić RAID z nim?

 

Czy Abit AN7 ma RAID`a? :P

 

 

 

Creer, na Allegro te dyski są ciągle w takim jednym sklepie w dziesiatkach egzemplarzy. Ja kupiłam za 136zł + wysyłka, ale obecnie już są po 144zł. :)

 

 

 

S/N: S17AJ1CQ404079

S/N: S17AJ1CQ404080

 

:)

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od kilku dni staram sie znalezc dysk Samsung F1 HD322HJ 320GB, niestety nigdzie ich juz nie ma... wszedzie tylko towar na zamowienie albo w oczekiwaniu na dostawe od kilku ladnych tygodni (agito).

Dzwonilem po roznych sklepach i w jednym uzyskalem informacje ze dysk HD322HJ zostal wycofany z produkcji przez Samsunga :( nie wiem na ile jest to prawda, ale nie da sie ukryc ze obecnie zaobserwowac mozna deficyt na rynku na ten dysk.

 

Czy ktos ma jakies namiary na sklep gdzie mozna dostac ten dysk (Warszawa), nie chce kupowac na Alledrogo.

 

Pozdrawiam,

P.

W sumie jaki sens ma nabycie 320 po 150 zeta jak 640 z takimi samymi talerzami są po 220 zeta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jaki sens ma nabycie 320 po 150 zeta jak 640 z takimi samymi talerzami są po 220 zeta ?

Nie potrzebuje narazie wiekszego dysku, mam dodatkowy zewn. 500GB i 320GB byla by wystarczajaca dla mnie.

Poza tym zniechecaly by mnie do 640 np komentarze na komputroniku: http://www.sklep.komputronik.pl/Dyski_twar...pelny,id,54492/

Edytowane przez Creer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tera.

 

 

Podpięłam właśnie drugi dysk.. narazie się formatuje, lecz.. Everest go wykrył jako HD321KJ. :|

 

Zainstaluje nowszą wersję everesta..

 

 

Edit:

 

Everest 2,2 tez pokazuje HD321KJ.

 

Edit2:

Ok, HD Tune 2,55 wykrył go jako HD322HJ

 

 

Dołączona grafika

 

Stary Samsung T166 320GB (poprzendia generacja) vs. nowy F1 320GB.

 

Raczej niemiarodajny test, bo T166 zapchany w 98%, a nówka puściutka.

 

 

Przy robieniu żółtych kropek (sprawdzaniu czasu dostępu) dysk chrobocze... starszy model jest wówczas 2-2,5x głośniejszy ! (2-2,5x jest większa wartość liczona od progu słyszalności).

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozpoznać czy moje 640gb f1 są na talerzach 333gb? Czy jakiś tam lepszych :lol2:

Wykres z HD tach jeśli masz maksimum na poziomie 113-116 MB/s average kolo 90 to jest ok :) Przejrzyj topic było kilknaśćie screenow z testowanych 640.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przyszły do mnie dwa Samsungi HD322HJ :) Jeden dla mnie, drugi dla kolegi. Obecnie w kompie mam HD321KJ (T166). Czy mogę zrobić RAID z nim?

 

Czy Abit AN7 ma RAID`a? :P...

AN7 ma Raid jak najbardziej - sam takiego używałem pare lat temu i spisywał się zupełnie dobrze. Tylko żeby stawiać na nim system oczywiście trzeba dodatkowych sterowników zintegrowanych z instalką systemu bądź podanych na fdd podczas instalacji.

 

Te Samsungi mozna połączyć ale potencjał F1 będzie oczywiście zmarnowany w porównaniu do macierzy z dwóch F1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój SpinPoint f1 640 po jednym dni od podłączenia (jeszcze nie ma na nim żadnych danych) ma 85% health w programie HDD Health, gdzie starszy 400gb samsung ma cały czas 100%. Czy powinienem się martwić, że będę musiał go oddać na gwarancje i lepiej poczekać z wrzucaniem na niego danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy któryś z posiadaczy tego cacka (HD322HJ) może mi powiedzieć czy podłącze go do płyty głównej z kontrolerem SATA1 ? :( Chciałem go kupić ale nie wiem czy będzie działać....

Mój dysk chodzi na płycie z nForce 2 i zewn. kontrolerem Silicon Image. Mam SATA I.

 

Mój ma firmware 1AA01108 i jest wolniejszy od twojego o 10MB/s.

Nie znam sie na tym. Jest jakaś możliwość zmienienia tego oprogramowania??

Gdzie i jak sprawdzić firmware?

 

Ten wykres wyglada jakby go cos ograniczalo ?

 

F1 na 333 GB talerzach powinien robić ponad 100 MB/s w tym teście (a nawet stokilkanaście? )

Może dlateog, że jest podpięty do kontrolera SATA I. Czy modele 640GB z natury osiagają wyższe transfery od 320GB?

 

 

 

Ktoś coś wie o tym programie:

http://www.samsung.com/global/business/hdd...es/ES_Tool.html

?

 

Można zmniejszyć nim czas dostępu? Kosztem hałasu, żywotności...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...