Skocz do zawartości
Stefan BoliMniewKrzyżu

Masz Centrino? Powinieneś Mieć Ten Program.

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz laptopa z procesorem centrino to zapewne wiesz, że zmienia on swój mnożnik w zależności od obciążenia. Jeżeli wolałbyś, aby twój laptop nie wydzielał tyle ciepła, wentylator nie hałasował cały czas, oraz jeżeli chcesz znacznie wydłużyć czas pracy baterii

to jest to program dla ciebie.

Tak naprawdę to program ten potrafi znacznie, ale to znacznie więcej. Jeżeli masz grafikę ati możesz ja podkręcać jak i obniżyć taktowanie. Jeżeli np. korzystasz z laptopa „bez prądu”

i twoja bateria raczej nie jest pierwszej młodości albo jest jeszcze całkiem niezła, ale potrzebujesz, kompa na chodzie przez bardzo długi czas to możesz ustawić bardzo łatwy i automatyczny schemat. Otóż ustawiasz, że gdy korzystasz z akumulatora

taktowanie twojej grafiki może zostać automatycznie zredukowane do ustawionego przez ciebie poziomu. Gdy włożysz wtyczkę do lapa, automatycznie zostanie zastosowany schemat

stałego dostępu do energii i twoja grafika uzyska częstotliwości taktowania domyślnego. Mogą to być częstotliwości domyślne albo nieco bądź drastycznie zwiększone. To wszystko zależy od ciebie. Jeżeli chodzi o procesor tu również można stosować schemat. Gdy korzystamy z baterii możemy ustawić, że procesor nigdy nie skorzysta z mnożnika większego jak 6x, albo nie większego jak 8x. Możemy również ustawić dowolne napięcie dla każdego mnożnika i to jest właśnie najciekawsze w tym programie. Możemy otóż z niezwykłą łatwością dobierać dowolne napięcie dla danego mnożnika. Naturalnie chodzi o to ażeby je zmniejszać gdyż wówczas temperatura spadnie, nasz wentylator odezwę się tylko sporadycznie a czas działania baterii ulegnie znacznemu przedłużeniu. Osobiście zmniejszyłem napięcia na każdym mnożniku na wyjątkowo niskie (ale bez przesady) i mimo to komp jest stabilny jak skała. Na stronie internetowej producenta jest wykaz bezpiecznych napięć. Po ustawieniu danego napięcia program testuje stabilność lapa. Mi osobiście zawsze przeszkadzał wentylator. Zawsze zastanawiałem się czy intel wyda program, który umożliwi użytkownikom kontrolę nad procesorem centrino. Gdy znalazłem ten program nie sadziłem, że da mi on tak wielka możliwość kontroli swojego sprzętu. Osobiście mam ustawiony schemat w taki sposób, że ilekroć wtyczka od zasilania jest wyjmowana mój radon taktuje 150/100 a nie jak domyślnie390/200(rdzeń/pamięć) a mnożnik nigdy nie przekroczy 6x.Co uzyskuje? Wentylator aż do momentu wyczerpania baterii nie odezwie się ani razy. Czas działania baterii jest wydłużony niemal dwukrotnie. Dawniej komp od spodu był gorący a tera jest nieznacznie ciepły.

Oczywiście schemat ten zmienię, gdy będę miał zamiar grać w podróży w jakąś gierkę, bo nie polecam nikomu grać na takich ustawieniach w jakakolwiek grę. Jednak, jeżeli piszesz coś w wordzie czy chodzisz po necie to nie potrzebujesz chyba ażeby wentylator wył jak oszalały

a grafika działała na domyślnych energo żernych ustawieniach domyślnych.

 

Program podaje nam dokładną temperaturę procesora, dysku, grafiki oraz stan baterii oraz przypuszczalny czas jej działania.

 

Masz centrino? Zastanów się nad ściągnięciem tego programu. Niezmiernie mały, ale dający

ci ogromne możliwości kontroli twojego laptopa.

 

Notebook Hardware Control

 

http://www.pbus-167.com/nhc/nhc.htm

Edytowane przez Stefan BoliMniewKrzyżu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie dramat panie Stefan.

 

Zapomniales o ustawieniach dla HDD, ograniczeniach temperaturowych i power mizera. Mozliwosc procentowej zmiany taktowania procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...