Skocz do zawartości
Evelka

Laptop Do 3200 Z Dobrą Matrycą Do Programów Graf.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Na początek WIELKI SZACUNEK dla tych, którzy odpowiadają na te wszystkie posty. Takie fora to ostatni ratunek dla tych, którzy próbują tak jak ja kupić jakiś dobry sprzęt, a o komputerach wiedzą niewiele.

Przebrnęłam już przez większość stron i forów o laptopach i wreszcie trafiłam tutaj. Potrzebuję ostatniej rady - co wybrać? i - ile zapłacić żeby nie przepłacić?

 

Chcę kupić laptopa do max 3200 zł

Laptop ma całkowicie zastąpić komp stacjonarny. Oprócz standardowych funkcji takich jak: internet, office, muzyka, filmy, będę na nim obrabiać zdjęcia (Corel, Adobe itp.) i robić prosty skład DTP. Dlatego też liczy się dla mnie dobra matryca (wierność wyświetlanych kolorów). Z tego co się zorientowałam to chyba w tym przedziale cenowym najlepiej wypada ASUS? Co do rodzaju matrycy matowa/błyszcząca nadal mam wątpliwości. Podobają mi się błyszczące, ale bardziej zależy mi na jakości pracy. Raczej będę pracować na laptopie w pomieszczeniach.

 

Bazowe wymagania to:

1 GB RAM (na 2 GB za tą kasę nie ma co liczyć?)

procek Intel Core Duo (intel Core 2 Duo to już chyba wyższa półka)

120 dysk

 

Cała reszta - ważne żeby dobrze sprawował się przy pracy w programach graficznych i w codziennym używaniu (zdarza mi się pracować w kilku aplikacjach na raz) -

Sczerze to nie do końca kumam jak w tym przypadku mają się do tego parametry częstotliwości procesora, chipset, pamięć cache no i karta graficzna (oprócz tego że czym wyższe tym lepiej) - co z tego można sobie odpuścić, jeśli raczej nie będę grała w gry. Czy karta Intel Graphics Media Accelerator 950 GM wystarczy, czy powinnam dołożyć do Nividy GForce?

 

Wybrałam trzy modele o podobnych parametrach i podobnej cenie:

ASUS F3F-AP266 ok 3062 zł

HP nx7300 GC086ES ok 2899 zł

TOSHIBA Satellite A200-13O ok 3197 zł

 

 

Wiem, że każdy producent ma swoich fanów, ale może będziecie w stanie coś doradzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o jakość matrycy, wygodę używania no i może sam wygląd.

Jakieś rady co do miejsca zakupu? jakiś dobry serwis internetowy?

 

 

Z góry dzięki za każdą podpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toshiba A100-763 :

core2duo t5500, 1gb, 120gb hdd, geforce 7300, z przesylka ok 3100pln,

w porownaniu z twoimi: lepszy procek, zdecydowanie lepsza grafa (smieciowa zintegrowana intela jest tragiczna przy obrobce)

 

a moze cos wiekszego?: Toshiba P200-157

matryca 17'', do obrobki o wiele lepsza, chyba ze laptop za duzy do przenoszenia, moze gorszy procek bo T2080 ale lepsza grafa gf7600, cena 3650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli piszesz o "programach graficznych" i "obróbce zdjeć" to zintegrowana karta raczej odpada.

przy obróbce grafiki, a nawet przy renderowaniu 3d karta grafiki nie ma znaczenia ;) tylko przy modelowaniu jest potrzebna do wyświetlenia podglądu ;)

 

ps. te laptopy z 2. posta, to są z Francuską klawiaturą?

Edytowane przez DiJo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam projektuje strony www i mogę Ci powiedzieć że matryca w laptopie się do grafiki w ogóle nie nadaje. Mam laptopa asusa i hp i kolory są tak przekłamane że szok. Jak zobaczyłem swoją zaprojektowaną stronę później na CRT to się wystraszyłem :)

Do grafiki polecam monitor CRT, ewentualnie dobry monitor LCD na pewno będzie lepszy od tej matrycy w laptopie. Są też monitory LCD dedykowane dla grafików ale cena jest bardzo nieciekawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy obróbce grafiki, a nawet przy renderowaniu 3d karta grafiki nie ma znaczenia icon_wink2.gif tylko przy modelowaniu jest potrzebna do wyświetlenia podglądu

karty zintegrowane maja gorsza jakosc, widzialem gma950, u siebie 7300go, u kumpla x1400 i zintegrowana wyraznie odstaje, porownywalem oczywiscie na dobrym monitorze CRT, mozliwe ze to jest rowniez wina kiepskiego ramdaca

sa wolne, to czuc nawet na okienkach, moze mozna na to nie zwracac uwagi

pamiec z ramu, kolejny duzy minus

 

sam pracuje na cadach i na zintegrowanej sie dla mnie nie da

 

co do matrycy to zalezy, oczywiscie w laptokach sa gorsze niz oddzielne ale za dobra cene mozna miec przyzwoita matryce, jesli ktos ma hopla na tym punkcie to powinien laptoki omijac z daleka i kupic skrzynke ze specjalizowana karta (ujda jeszcze laptoki profesjonalne np dell precision/latitude), ja mam takiego kompa w pracy i jest ogromna roznica pomiedzy zwyklymi kartami

 

ps. te laptopy z 2. posta, to są z Francuską klawiaturą?

tak, klawiatura AZERTY, przyzwyczailem sie, ustawilem uklad klawiatury pl i pisze na czuja bo nie patrze na klawierke, jesli komus przeszkadza to moze kupic na allegro naklejki na klawisze, warto bo mozna nawet kupic taniej o 1000pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Rzeczywiście zintegrowana karta grafiki może być za słaba (chociaż jak widzę są różne opinie). Postanowiłam rozejrzeć się za czymś mocniejszym z przynajmniej NividąGF. Niestety chyba nie znajdę (w polsich serwisach) HP, Toshiby czy Asusa z taką kartą do 3200 zł. Ta propozycja Toshiby z http://www.cdiscount.com wydaje się niezła. Tylko nie za bardzo wypbrażam sobie zakup z zagranicznego serwisu. Na raty raczej nie da się kupić, no i ta klawiatura...

Obejrzałam też sobie te modele w sklepie. Jedno mogę powiedzieć - HP zupełnie nie przypadł mi do gustu (taka dziewczyńska zachcianka że laptop musi być ładny.

 

Polecono mi za to jeszcze PHILIPSA X54 :

Core Duo T2300E 1,66Ghz

667 MHz FSB

2 MB Cache

2048 MB RAM

nie pamiętam tylko czy dysk 120 czy 100GB

no i NVIDIA GeForce Go 7300

 

Niestety nie znalazłam tego modelu w żadnym sklepie internetowym. Nie wiem też czy to dobra firma? Jak się będzie sprawować matryca?

 

Co do porównywania jakości matryc laptopów i monitorów to oczywiście że nie ma się co łudzić, że te w laptopie będą lepsze czy porównywalne. Postanowiłam jednak przesiąść się na coś bardziej mobilnego i zależy mi na dobrym sprzęcie. Tylko, która będzie najlepsza?

 

Wróć... :D

Ta propozycja TOSHIBY Satellite A100-763 jest trafiona w 10!!!! :) (ale trochę mało realna z w/w powodów). Widziałam ją w sklepie. Ten laptop jest po prostu śliczny no i ma też niezłe parametry. Mniej RAM niż Philips ale chyba lepsza jakość, co? W Electro World był za 3899 zł. Niestety jak na moje możliwości trochę za dużo....

Edytowane przez Evelka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie za bardzo wypbrażam sobie zakup z zagranicznego serwisu. Na raty raczej nie da się kupić, no i ta klawiatura...

ja juz tam kupilem dwa laptopy, jeden ponad dwa lata temu, okazalo sie ze ma walnieta grafike (akurat ati 7000igp byly awaryjne) ale w polsce oddalem do serwisu i wymienili plyte glowna bez zadnych problemow, teraz kupilem kolejnego i rowniez bez problemow, w tym samym czasie kumpel tez tam kupowal

klawiatura jak napisalem wyzej, pamietaj ze to tylko kwestia nalepek na klawiszach, sama klawiatura nie rozni sie niczym, albo nalepiasz nalepki albo piszesz bez patrzenia, uklad klawiatury przeciez okresla sterownik a nie sprzet

dla mnie to zadne problemy, a kupe kasy mozna zaoszczedzic

 

ostatnio na kilka dni znowu sie pojawila swietna oferta Toshiba A100-749 ale juz wykupili, sam tego laptoka kupilem, 2600pln z przesylka, takiego sprzetu nigdzie w pl nie znajdziesz, nawet na allegro, a roznica z a100-763: matryca 15.4'' i procek T5200

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy do takiego laptopa można podpiąć zwykłą klawiature? Dużo robie w programach do 3d a tam sie korzysta intensywnie z numpadu ;) lptopka zamierzam kupić za niedługo, narazie sie tylko rozglądam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić laptopa do max 3200 zł

Laptop ma całkowicie zastąpić komp stacjonarny. Oprócz standardowych funkcji takich jak: internet, office, muzyka, filmy, będę na nim obrabiać zdjęcia (Corel, Adobe itp.) i robić prosty skład DTP. Dlatego też liczy się dla mnie dobra matryca (wierność wyświetlanych kolorów). Z tego co się zorientowałam to chyba w tym przedziale cenowym najlepiej wypada ASUS? Co do rodzaju matrycy matowa/błyszcząca nadal mam wątpliwości. Podobają mi się błyszczące, ale bardziej zależy mi na jakości pracy. Raczej będę pracować na laptopie w pomieszczeniach.

Zapomnij :(

 

a teraz do rzeczy (zastosowanie obróka zdjęć):

1. Zewnętrzny monitor to podstawa, bez tego zapomnij o właściwym odwzorowaniu kolorów

2. Dużo ramu 1Gb min.

3. Szybki procek (żadnych celeronów)

4. GMA950 na luzie wystarczy, jak nie będziesz grał to po co przepłacać, a i bateria dłużej wytrzyma i lapek będzie mniej się grzał (poszukaj z wyjściem DVI)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GMA950 na luzie wystarczy, jak nie będziesz grał to po co przepłacać, a i bateria dłużej wytrzyma i lapek będzie mniej się grzał

pracowales kiedys na cadach na karcie zintegrowanej, slabej niezintegrowanej, mocnej nie zintegrowanej i specjalizowanej? chyba nie bo nie masz pojecia, zintegrowane sa tragiczne, jasne mozna pracowac ale po co sie meczyc? niezintegrowana dopiero w zupelnosci wystarczy a jej szybkosc nie ma znaczenia, specjalizowana to dopiero luksus ale dla szarego uzytkownika droga

a i bateria dłużej wytrzyma i lapek będzie mniej się grzał

zintegrowane wcale mniej energii nie pobieraja

poszukaj z wyjściem DVI

a widzial ktos laptopa w cenie ~3000pln z dvi na core2duo? na turionie owszem

poza tym polecasz mu zintegrowana z dvi? w zyciu takiego polaczenia nie widzialem poza apple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o TOSHIBIE Satellite A200-14D za 3300 zł? Ma mniej RAMU niż ten Philips x54 (o którym nikt nic nie wie), ale to chyba solidniejsza firma. Jeśli chodzi o porównanie jakości monitorów dobrej klasy i matryc w laptopach to już wiem, że nic nie zastąpi monitora. Da się to połączyć, więc to nie będzie problem. Trochę mnie martwi wytrzymałość baterii 2,5h. Poza tym Toshiba zbiera same pozytywne opinie.

 

Dobra, a teraz co to jest to wejście DVI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pracowales kiedys na cadach na karcie zintegrowanej, slabej niezintegrowanej, mocnej nie zintegrowanej i specjalizowanej? chyba nie bo nie masz pojecia, zintegrowane sa tragiczne, jasne mozna pracowac ale po co sie meczyc? niezintegrowana dopiero w zupelnosci wystarczy a jej szybkosc nie ma znaczenia, specjalizowana to dopiero luksus ale dla szarego uzytkownika droga

 

zintegrowane wcale mniej energii nie pobieraja

 

a widzial ktos laptopa w cenie ~3000pln z dvi na core2duo? na turionie owszem

poza tym polecasz mu zintegrowana z dvi? w zyciu takiego polaczenia nie widzialem poza apple

1. A kto tutaj (oprócz) ciebie pisze o cadzie? bo ja widze corel i adobe

 

2. Pisanie że zintegrowane wcale mniej energii nie pobierają jest wyssane z palca (teraz nie mam czasu, ale poźniej poszukam linków to sobie trochę doczytasz)

 

3. Laptopa w cenie 3000 -> a przeczytałeś 1 wyraz w moin poście "Zapomnij"

 

4. Jeśli nie widziłeś GMA950 + DVI to nie znaczy że nie ma, bo np.FS V3205 ma :)

 

5. Co do monitora LCD polecam Eizo S1931 (na forach fotograficznych oceniony jako najlepszy stosunek cena/jakość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto tutaj (oprócz) ciebie pisze o cadzie? bo ja widze corel i adobe

faktycznie moj blad, jednak przy obrobce obrazow w wysokiej rozdzielczosci zintegrowana bedzie ostro zamulac

Pisanie że zintegrowane wcale mniej energii nie pobierają jest wyssane z palca (teraz nie mam czasu, ale poźniej poszukam linków to sobie trochę doczytasz)

sam gpu wcale mniej nie bedzie pobieral, roznica bedzie znikoma, roznica bedzie tylko w pamieci bo zintegrowana jej nie ma, ale wszystko kosztem wydajnosci, czy intel gma ma w ogole obnizanie taktowania gpu?

Jeśli nie widziłeś GMA950 + DVI to nie znaczy że nie ma, bo np.FS V3205 ma

no faktycznie, niezly wynalazek bo kupic za 4300pln laptopa ze zintegrowana to kretynizm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie, niezly wynalazek bo kupic za 4300pln laptopa ze zintegrowana to kretynizm

 

OMG ... ty juz lepiej nie pisz wiecej glupot na tym forum.

Widze ze nie masz bladego pojecia o notebookach... jeszcze powinienes napisac ze notebooki z mniejsza matryca powinny byc tansze :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie jasno powiedzieć, że laptop jest zupełnie chybionym pomysłem do zastosowań jakie chcesz. Złe odzwierciedlenie kolorów, wolne karty graficzne ( oczywiście można lepiej, ale nie w tym budżecie ), znacznie ograniczone możliwości rozbudowy. Laptop dla grafika ? Tak jako przenośna zabawka, ale nie nadaje się do pracy.

 

Pamiętaj, że laptop to nie tylko parametry, liczy się również jakość wykonania, jakość użytych materiałów itd. Jest to równie ważne jak "cyferki". Także pisanie, że prawie za to samo oznacza, że ktoś się na notebookach wcale nie zna

Edytowane przez Skibi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a widzisz jakas wielka roznice miedzy tymi dwoma laptopami? bo ja nie poza malymi szczegiolami: procek teoretycznie lepszy w PB, minimalnie lepsza grafa w FS, DVI w FS

ale biorac pod uwage wykonanie to FS jest duzo gorszy

 

laptopy dla grafika sa i mozna na nich spokojnie pracowac, warunek? odpowiednia grafika (np dell precision czy latitude) + zewnetrzny monitor w miejscu pracy, znam wiele osob, ktore potrzebuja przenosnego kompa a laptop + skrzynka to juz duzy wydatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3400pln za prawie to samo, dac 4300 za takie cos to kretynizm

Sorka, ale chyba nie po tym ocenia się czy osoba jest niepełnosprawna psychicznie

każdy ma inne potrzeby i wymagania, o gustach się nie dyskutuje, a wyrabianie opinii na podstawie parametrów to można sobie w buty wsadzić

 

ale biorac pod uwage wykonanie to FS jest duzo gorszy

"dużo gorszy" - znowu gadasz jak lepperek, tezy nie poparte dowodami

A chociaż go używałeś, czy tylko widziałeś zdjęcia w internecie

Zaden laptop nie jest doskonały i zawsze trzeba pójść na pewien kompromis

 

laptopy dla grafika sa i mozna na nich spokojnie pracowac, warunek? odpowiednia grafika (np dell precision czy latitude) + zewnetrzny monitor w miejscu pracy, znam wiele osob, ktore potrzebuja przenosnego kompa a laptop + skrzynka to juz duzy wydatek

Widzisz piszemy tym samym, tylko tobie to zajeło trochę więcej czasu :) Co do odpowiedniej grafiki się nie zgodzę w zastosowaniach o które pytał autor wątku

 

Zintegrowane układy graficzne

Kategoria ta obejmuje rdzenie graficzne połączone z chipsetami płyt głównych w laptopach. Układ graficzny jest w tym wypadku zintegrowany z mostkiem północnym chipsetu, a podczas pracy najczęściej korzysta z pamięci operacyjnej RAM, obsługującej także pozostałe komponenty peceta. Powoduje to pewne ograniczenia. Po pierwsze, pojemność RAM, związana z wydajnością notebooka, będzie mniejsza, bo układ graficzny zachowa jej część na swoje potrzeby. Po drugie, zintegrowany układ graficzny nie może pracować z wysoką częstotliwością i być rozbudowany, bo bardzo wzrosłaby temperatura jego pracy, zatem trudno byłoby go stosować w urządzeniu przenośnym. Integracja ma jednak swoje zalety. Komputery z takimi układami zużywają mniej energii niż modele z oddzielnymi kartami graficznymi, i dłużej pracują na baterii. Zaletą jest także oszczędność miejsca w obudowie notebooka. Brak zewnętrznej karty graficznej umożliwia konstruowanie tzw. ultraprzenośnych notebooków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wyrabianie opinii na podstawie parametrów to można sobie w buty wsadzić

no spoko, co za roznica van czy maluch, i to i to samochod

A chociaż go używałeś, czy tylko widziałeś zdjęcia w internecie

Zaden laptop nie jest doskonały i zawsze trzeba pójść na pewien kompromis

kilka FS juz w zyciu widzialem (te z niskiej i sredniej polki) i wykonanie jest kiepskie, klawiatura sie wyrabia a obudowa i touchpad sciera, mowa o normalnym uzytkowaniu a nie ekstremalnym

jasne kompromis musi byc, ale pewnych marek nalezy sie ustrzegac, dla mnie acer i FS to szajs, widialem i wiem co mowie, jesli ktos ma inne zdanie to jego sprawa

zintegrowany układ graficzny nie może pracować z wysoką częstotliwością

karty niezintegrowane w trdybie 2d maja o wiele mniejsze taktowanie niz zintegrowane, nadal nie wiem czy intel gma ma mozliwosc zmiany czestotliwosci

Komputery z takimi układami zużywają mniej energii niż modele z oddzielnymi kartami graficznymi

to wynika z braku dodatkowego ukladu pamieci, jesli jednak zintegrowane nie maja mozliwosci zmiany zegara to i tak nie beda zzeraly mniej energii

Co do odpowiedniej grafiki się nie zgodzę w zastosowaniach o które pytał autor wątku

podam przyklad, obrobka zdjecia 8Mpixeli na nastepujacych kompach:

- core duo 1,83MHz + intel gma 945 (256MB z ramu) + 2GB ram

- core 2 duo 1,6MHz + GF go 7300 64MB (0 z ramu) + 2GB ram

na pierwszym kopiowanie, wklejanie, przesuwanie duzych kawalkow (np 4Mpix) strasznie mulilo, nastepywaly kilkusekundowe zwisy

na drugim odbywalo sie to prawie plynnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za głupie pytanie, ale jak wygląda karta niezintegrowana? ;) chodzi o takie przyłączane na pcimcia czy jest w środku laptopa osobna płytka?

 

a co do obróbki grafiki z wykorzystaniem laptopa, to może sie bardzo przydać :P mozna połączyć przez sieć ze stacjonarnym i wykorzystać razem ich moc :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta zintegrowana nie ma wlasnego ukladu, znajduje sie on w mostku polnocnym plyty glownej

karta niezintegrowana jest wlozona w plyte przez zlacze pcie/agp, jej uklady znajduja sie na dodatkowej plytce, jesli sie nie myle to moze tez znajdowac sie na plycie, taka polintegracja bo nie ma dodatkowej plytki ale jest osobny uklad grafiki i pamieci

Edytowane przez cmsydney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Śledzę wątki dotyczące wykorzystania laptopów w grafice. Mam parę pytań zwłaszcza do cmsydney widzę że orientuje się w temacie a w poprzednich wątkach zasugerował że korzysta z Linuxa :D. Potrzebuję lapka do grafy 3D konkretnie modeling. Programy Wings oraz Blender. Co byście doradzili? Na co położyć nacisk? Procesor, Ram... Jak się ma grafa FireGL do NV serii Go7xxx lub 8xxx? Coś co jest oczywiste przy stacjonarkach tutaj lekko odbiega...

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procek - im szybszy tym lepiej, wielordzeniowce mile widziane ale pamietaj o tym co pisalem wczesniej o wykorzystaniu rdzeni, albo linux albo windows z oryginalnymi programami, inaczej zapomnij o wykorzystaniu procka w pelni

ram - im wicej tym lepiej, windows 32bit wiecej niz 2gb nie ma sensu (z 64bit chyba dziala, tego nie jestem pewien)

grafika - specjalizowane masz tylko serie ati firegl i nvidia quadro, wszystkie inne beda gorsze

 

z lapow to znam dell precision, akurat moj lab ma umowe z dellem (40% znizki), na laptopie nie pracowalem bo w biurze mam skrzynke stacje robocza precision 790 (xeon 3GHz, FireGL, 4gb ram)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...