Skocz do zawartości
860lacov

Aparat Z Optyczną Stabilizacją Czy Bez?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.

 

Przymierzam się do kupna cyfrówki. Zanim to zrobię minie jeszcze kilka dni, ale praktycznie byłem już zdecydowany na Panasonic FZ8.

Wydaje mi się, że ma wszystko czego potrzebuję.

Wczoraj niestety mój wybór został zachwiany. W jednym z komentarzy ktoś napisał, że wybrał Fuji S6500 ponieważ nie chciał stabilizacji obrazu bo aparat jest przez to bardziej podatny na uszkodzenia/delikatniejszy.

 

Niestety nie mam na ten temat zbyt wysokiej wiedzy i dlatego pytam.

 

p.s.

 

Obydwa wymienione wyżej aparaty są w cenie ok 1000zł. Czy jest jeszcze jakaś inna opcja w podobnej cenie, ale lepsza?

Proszę nie karać mnie za to pytanie :) jest ono tylko małym dodatkiem do pytanie głównego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stabilizacja obrazu przy sporcie nie zda ci się na wiele, tu się liczy czas otwarcia migawki a nie stabilizacja z tego co pamiętam to poniżej 1/50 sek postacie będą rozmazane, więc lepiej poszukaj aparatu z minimalnym otworem przysłony f/2.8 lub mniej i poczytaj co daje stabilizacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilizacja przyda się tylko do strzałów przy większej ogniskowej. Jak chcesz zamiast tego wyższe użyteczne iso to w cenie fz8 najlepszy będzie fuji s6500 (jest nawet tańszy). Jeśli mimo wszystko chcesz stabilizację soczewki to proponuję poczekać na panasa fz18 - to taka ulepszona wersja fz8: ma ogniskową 28-504mm makro od 1cm, zapis RAW, ogólnie parametry robią wrażenie, szkoda że matryca taka mała

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Pana...nic_dmcfz18.asp

Jak dla mnie największa wada w porównaniu z fuji to gwint do filtrów na korpusie a nie na końcu obiektywu (to jakieś nieporozumienie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stabilizacja obrazu przy sporcie nie zda ci się na wiele

:huh: Czytam ten temat już 10 raz i nigdzie nie mogę znaleźć fragmentu, że aparat będzie wykorzystywany do sportu ... Może za wcześnie wstałem ? :huh:

 

 

 

p.s.

Obydwa wymienione wyżej aparaty są w cenie ok 1000zł. Czy jest jeszcze jakaś inna opcja w podobnej cenie, ale lepsza?

Proszę nie karać mnie za to pytanie :) jest ono tylko małym dodatkiem do pytanie głównego

 

Takie pytanie zadaj TUTAJ.

 

 

Co do tematu ... Bierz Panasonica i nie słuchaj takich "wykrętów", że aparat jest bardziej delikatny, przecież w końcu i jeden i drugi do "pancerniaków" się nie zaliczają i chyba tym rzucać nie będziesz ? Brat ma FZ8 i spisuje się całkiem OK :) Lepiej mieć stabilizację niż jej nie mieć. ;) (zwłaszcza przy długich ogniskowych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:huh: Czytam ten temat już 10 raz i nigdzie nie mogę znaleźć fragmentu, że aparat będzie wykorzystywany do sportu ... Może za wcześnie wstałem ? :huh:

heh to ja chyba za wcześnie wstałem :) wydawało mi się że była tu wzmianka o koszykówce ale pewnie pomyliłem fora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat katuje Panasonica FZ30 i nie zauwazylem zeby byl jakos specjalnie delikatny a jezdze z nim na rowerze, wszelkie wypady wakacyjno-weekendowe, koncerty oraz imprezy plenerowe i knajpiane.

Fuji o ile wiem ma dwie przewagi nad Panasonic - mniejsze szumy przy wyzszych ISO i lepszy szeroki kat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo wiem, że pytania o kupno do jakiejś ceny powinny być zadawane w innym miejscu, ale kiedy wchodzę do kategorii aparaty do 1200 to wyskakuje mi napis:

"Link który zaprowadził cię do tej strony jest zły lub nieaktualny", więc spytam jeszcze tu.

Widziałem dziś ofertę media mark i okazuje się, że szykuje się promocja na Sony DSC-H7 i będzie można go kupić za 1149zł.

Co o tym sądzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz nieco rozwinąć to stwierdzenie o awaryjności sony?

Jak by nie było jego cena na skąpcu wynosi min 1280zł, a w mediach ma kosztować prawie 150 zł mniej.

W sumie fz8 kosztuje praktycznie tyle samo plus jakaś wysyłka, ale po przeczytaniu porównania chyba warto te parę złotych dopłacić

 

Przyznam się, że chcę kupić aparat z dwóch powodów.

1. Mój aktualny sprzęt to kodak ls755 (iso 64-200, brak możliwości umocowania na statywie, a najbardziej zaawansowane opcje jakie w nim są to zmiana zmiana balansu bieli i trybu autofocus'a)

2. łączy się bezpośrednio z pkt 1. Od dłuższego czasu chcę bardziej zainteresować się fotografią, a z ww sprzętem mogę robić foty jedynie w dzień na grillu rodzinnym.

 

Jestem w zasadzie takim pól laikiem, ale chętnie się podszkolę :)

 

myślałem też nad fuji s6500, ale coś mi się wydaje, że jak się zrobi trochę ciemniej to beż stabilizacji może być ciężko przy zdjęciach z ręki, a czasem jakiś ciekawy cel może się trafić, chyba, że strzelę sobie iso np na 1600, ale jakie mogą być skutki zbyt wysokiego iso to już zdążyłem się naczytać :)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem też nad fuji s6500, ale coś mi się wydaje, że jak się zrobi trochę ciemniej to beż stabilizacji może być ciężko przy zdjęciach z ręki, a czasem jakiś ciekawy cel może się trafić, chyba, że strzelę sobie iso np na 1600, ale jakie mogą być skutki zbyt wysokiego iso to już zdążyłem się naczytać :)

I jak zdążyłeś przeczytać, stabilizacja nic Ci nie da przy zdjęciach z dłuższym czasem, który jest potrzebny, żeby zrobić zdjęcie przy słabym oświetleniu. O robieniu fotek samochodów wieczorem możesz zapomnieć, tu przydaje się tylko duża iso itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak zdążyłeś przeczytać, stabilizacja nic Ci nie da przy zdjęciach z dłuższym czasem, który jest potrzebny, żeby zrobić zdjęcie przy słabym oświetleniu. O robieniu fotek samochodów wieczorem możesz zapomnieć, tu przydaje się tylko duża iso itd...

Oczywiście rozumiem to, ale w przypadku obrazu statycznego stabilizacja chyba się przyda prawda? (nie chodzi mi o zdjęcia w ciemnościach tylko powiedzmy takie, w których najszybsza migawka będzie już za szybka)

 

I nasuwa mi się takie o to pytanie. Co jeśli FZ8 i S6500 byłyby w tej samej cenie? Wydaje mi się, że po doliczeniu kosztów karty XD (do FZ8 w tej samej cenie są albo dużo pojemniejsze, albo dużo szybsze) do fuji oraz jakichś lepszych akumulatorków ceny się wyrównają.

 

Tak jak napisał S_Works fuji ma pewne parametry lepsze, ale panasonic też coś tam potrafi :)

Choćby to co jest w temacie czyli stabilizacja, większy zoom (nie jest to priorytet, ale skoro już super zoom to też jest to jakiś parametr)

W fuji martwi mnie jeszcze plastikowy gwint w miejscu do przymocowania statywu.

 

 

p.s.

 

Czy ktoś z was może wrzucić na jakiś serwerek zdjęcie w formacie RAW? Photoshop powinien dać sobie radę z otwarciem, a szczerze mówiąc jeszcze nie miałem przyjemności pobawić się taką fotką.

Co prawda najnowsza Camera RAW może otworzyć i jpg'a, ale mam przeczucie, że to nie to samo :)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was może wrzucić na jakiś serwerek zdjęcie w formacie RAW? Photoshop powinien dać sobie radę z otwarciem, a szczerze mówiąc jeszcze nie miałem przyjemności pobawić się taką fotką.

Chodzi ci o fotke z jakiegos konkretnego aparatu? Bo z FZ30 moge ci takie fotki udostepnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o fotke z jakiegos konkretnego aparatu? Bo z FZ30 moge ci takie fotki udostepnic.

Aparat dowolny:)

 

Camera RAW ma w swojej bazie sporo modeli także jest szansa, że i z F30 się odpali więc jeśli to dla Ciebie nie problem to możesz jakąś fotkę pstryknąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki

 

Teraz tylko muszę dozbierać kasę i sam zacznę się bawić.

Jak na razie moim wyborem jest FZ8, ale prawdopodobnie zakup nastąpi około września także jeszcze dużo może się zmienić.

 

Dziękuję za wszelką pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@modman

Szukam jednak czegoś innego

 

Wygląda na to, że będzie to jednak FZ8.

 

Stabilizacja, tańsze karty niż w fuji, Przysłona na końcu = 3.3 co w tej kategorii raczej rzadko się zdarza, Autobracketing.

 

Za fuji przemawia szerszy kąt i jak wyczytałem z opinii dość wysokie używalne ISO, ale ma też wadę jak plastikowy gwint pod statyw, a reszta to chyba już podobnie.

 

Jeśli wg was jednak powinienem się rozejrzeć za czymś innym to chętnie przeczytam każdą opinię.

 

Mam jeszcze pytanko

Wydaje mi się to głupie, ale gdzieś przeczytałem, że lepszym wyborem może być srebrny kolor bo mniej się nagrzewa w słońcu (nagrzewanie miało przynieść jakieś negatywne skutki, ale nie pamiętam o co chodziło)

 

p.s.

To taka mała głupota na którą nie warto zakładać nowego temtu.

Przeglądałem różne parametry aparatów i taki np. FZ8 ma najszybszą migawkę 1/2000

Obliczyłem, że samochód jadący 100/h w ciągu 1/2000s przesuwa się o ok 1.39cm.

Czy jest w takim razie jakiś sposób na zrobienie nie rozmytego zdjęcia pojazdu jadącego z taką prędkością?

(pomijając śledzenie aparatem lub jazdę innym pojazdem obok)

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s.

To taka mała głupota na którą nie warto zakładać nowego temtu.

Przeglądałem różne parametry aparatów i taki np. FZ8 ma najszybszą migawkę 1/2000

Obliczyłem, że samochód jadący 100/h w ciągu 1/2000s przesuwa się o ok 1.39cm.

Czy jest w takim razie jakiś sposób na zrobienie nie rozmytego zdjęcia pojazdu jadącego z taką prędkością?

(pomijając śledzenie aparatem lub jazdę innym pojazdem obok)

Nie bierzesz pod uwagę wielu czynników, chociażby odległości aparatu od samochodu - im dalej tym optyczne "przesunięcie" mniejsze. Wielu ludzi chwyta nie poruszone, lecące myśliwce przy czasach 1/640sek. Przy czasach rzędu 1/2000sek trudno znaleźć coś takiego co by się rozmazało. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o ustawienie aparatu na statywie na chodniku przy ulicy prostopadle do niej lub zrobienie zdjęcia z okna pociągu.

Rozumiem, że samochód oddalony o kilkadziesiąt metrów będzie ostry, ale taki przejeżdżający jakieś 2m od nas? A w przypadku pociągu to co jest daleko będzie ok, ale to co blisko już nie bardzo?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o ustawienie aparatu na statywie na chodniku przy ulicy prostopadle do niej lub zrobienie zdjęcia z okna pociągu.

Rozumiem, że samochód oddalony o kilkadziesiąt metrów będzie ostry, ale taki przejeżdżający jakieś 2m od nas? A w przypadku pociągu to co jest daleko będzie ok, ale to co blisko już nie bardzo?

No w takim wypadku może być problem. ;) Popatrz :

 

Dołączona grafika

 

To fotka wykonana z samolotu przy prędkości pewnie już koło 300-400km/h. To co dalej (statek) jest ostre a to co bliżej ? Heh :) fotka właśnie 1/2000s. Mam nadzieję, że się przykład przydał. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to mi chodziło. Dzięki!

 

Widzę, że za bardzo nikt nie beszta decyzji o kupnie FZ8 także niedługo powinienem się pochwalić nowym nabytkiem.

 

1. Jeśli komuś by się chciało to może niech się wypowie w sprawie pytania o kolor aparatu. Dodam, że czarny kolor podoba mi się bardziej, ale jeśli przez to coś ma się dziać z aparatem (nie mam pojęcia co) to może jednak srebrny?

 

2. W zasadzie do czego służy większość opcji w cyfrówkach to wiem, ale chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie one działają.

Znalazłem też kilka ciekawych stron o fotografowaniu, ale czy możecie mi podać jakieś namiary na naprawdę dobre serwisy czy tytuły literatury dotyczącej tego tematu?

Z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Teoria o wrazliwosci czarnych aparatow wydaje mi sie grubo przesadzona, produkuje sie takie od lat i jest dobrze, wszystkie topowe aparaty sa czarne. Oczywiscie jak bedzie wystarczajaco dlugo na ostrym sloncu to cos moze sie stac ale kto zostawia kosztowny sprzet samopas na sloncu gdzie wszystko moze sie zdarzyc? (urazy mechaniczne, zalanie) Normalna praktyka jest ze aparat chowa sie do futeralu/torby/plecaka.

 

ad.2. Kupilem to i owo (zwlaszcza wydawnictwa NG) i chyba sa nieco przereklamowane jak na swoja cene, ja ucze sie sam i prawie wszystkie foty robie w trybie manual, czesto robie wiecej ujec tego samego obiektu w roznych nastawach zeby zobaczyc co i jak.

Jak juz kupisz aparat poswiec weekend na pstrykanie rozmaitych fotek w roznych warunkach oswietleniowych.

Korzystalem z forum cyberfoto.pl ale niestety gdzies zniknelo :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

Na jednej ze stron o tematyce fotograficznej jest napisane o FZ8 tak:

"Jeśli wystarczy nam jakość 3 Mp, to do dyspozycji będziemy mieli aż 18-krotny zoom - aparat używa do rejestracji tylko centralnej części sensora, dzięki czemu zwiększa się efektywna ogniskowa."

 

Wcześniej już to czytałem, ale myślałem, że to tylko chwyt marketingowy, a teraz już nie wiem. Czy faktycznie w FZ8 można osiągnąć 18x zoom optyczny czy jest to nadal powiększanie zoomem cyfrowym?

 

2.

Mam pytanie do posiadaczy fz8. Czy jakość obudowy ni budzi waszych zastrzeżeń? Jest to plastik i chciałbym się dowiedzieć jak się spisuje przy dłuższym użytkowaniu.

Chciałbym się też dowiedzieć czy może przeglądać zdjęcia z zamkniętym obiektywem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

Na jednej ze stron o tematyce fotograficznej jest napisane o FZ8 tak:

"Jeśli wystarczy nam jakość 3 Mp, to do dyspozycji będziemy mieli aż 18-krotny zoom - aparat używa do rejestracji tylko centralnej części sensora, dzięki czemu zwiększa się efektywna ogniskowa."

 

Wcześniej już to czytałem, ale myślałem, że to tylko chwyt marketingowy, a teraz już nie wiem. Czy faktycznie w FZ8 można osiągnąć 18x zoom optyczny czy jest to nadal powiększanie zoomem cyfrowym?

Mozna osiagnac takie zblizenie, identycznie jest w moim FZ30 (osiagam 19,1 zblizenie, lub 15,3x przy 5 Mpix), zoom cyfrowy nie ma tu nic do rzeczy. Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz tak.

Ponawiam pytanie:

Mam pytanie do posiadaczy fz8. Czy jakość obudowy ni budzi waszych zastrzeżeń? Jest to plastik i chciałbym się dowiedzieć jak się spisuje przy dłuższym użytkowaniu.

 

Czy przy założonej "przejściówce' do filtrów i osłony przeciwsłonecznej da się po zakończeniu pstrykania założyć osłonę na obiektyw bez zdejmowania przejściówki?

Na allegro widziałem futerały, które wg sprzedawców pasują i do fz8 i do fz50. Pomyślałem, że w takim wypadku do takiego futerału powinien też zmieścić się fz8 z przejściówką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hot_lopez: do jakich zadan bedziesz glownie uzywal aparat ? Tak bardzo jest Ci potrzebne 432mm ? :) imo w tego typu obiektywach to juz od polowy musi byc mleko ;) Czesciej Ci zabraknie 28mm niz 432mm :) A 36mm Panasa to jednak wasko.

 

Btw. Zdjecia wieczorem i noca to tylko statyw. Chyba ze ktos poprostu pstrykac bez wzgledu na jakosc , ewentualnie ma jasna L'ke z ISem podpieta do 5D to wtedy mozna na koncertach czy w teatrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to różnie.

Będzie to aparat rodzinny z tym, że ja będę go używał w 98% czasu.

 

Aparat czasem trafi na działkę, a czasem w góry :)

W sumie może nie jest zbyt szeroko, ale tego się akurat nie boję.

Zależy mi żeby był przyzwoity manual i w fz8 chyba takowy jest bo może kiedyś jak się studia skończą to dorobię się jakiegoś lusterka :).

 

W sumie poziom mojej wiedzy o aparatach nie jest jakiś mega wysoki, ale raczej jest trochę powyżej przeciętnej i na prawdę w tym aparacie zoom nie był priorytetem, a zdjęć w iso >200 raczej będę unikał.

 

Jak już pewnie łatwo zauważyć raczej wybrałem aparat, a te 2 ostatnie pytania, które zadałem po prostu mocno mnie zastanawiają bo jeśli chodzi o zakładanie osłonki do obiektywu przy założonej przejściówce to myślę tu raczej o bezpieczeństwie aparatu, a co do wytrzymałości i jakości obudowy to wiadomo. W sklepie mogę obejrzeć, ale jak się trzyma obudowa to można ocenić dopiero po zakupie i dłuższym używaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aparat czasem trafi na działkę, a czasem w góry :)

W sumie może nie jest zbyt szeroko, ale tego się akurat nie boję.

Zależy mi żeby był przyzwoity manual i w fz8 chyba takowy jest bo może kiedyś jak się studia skończą to dorobię się jakiegoś lusterka :).

Jesli panoramy, widoczki to "szerokie" szklo jak znalazl. :)

 

 

 

 

W sklepie mogę obejrzeć, ale jak się trzyma obudowa to można ocenić dopiero po zakupie i dłuższym używaniu.

Nie mialem do czynienia z FZ8 ale z FZ7 i jesli obudowa jest ta sama to lepiej lezy w dloni s6500 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna osiagnac takie zblizenie, identycznie jest w moim FZ30 (osiagam 19,1 zblizenie, lub 15,3x przy 5 Mpix), zoom cyfrowy nie ma tu nic do rzeczy.

I nie ma żadnej straty jakości (pomijając powiększające się zapewne aberracje)

Bo jeśli dobrze rozumiem to aparat przy 3mpx rejestruje po prostu środek klatki z 7mpx (a nie powiększa jak przy zoomie cyfrowym)

Czy tak?

 

p.s.

 

Jednak zdecydowałem się na Panasonica. Miałem w rękach i S6500 i FZ8 ten drugi jakoś bardziej mi przypasował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...