Skocz do zawartości
860lacov

Aparat Z Optyczną Stabilizacją Czy Bez?

Rekomendowane odpowiedzi

I nie ma żadnej straty jakości (pomijając powiększające się zapewne aberracje)

Bo jeśli dobrze rozumiem to aparat przy 3mpx rejestruje po prostu środek klatki z 7mpx (a nie powiększa jak przy zoomie cyfrowym)

Czy tak?

Nie zauwazylem strat jakosci, jak na ta klase sprzetu Panasonic dysponuje swietnymi obiektywami Leica wiec nawet maksymalne zblizenie potrafi dobrze wygladac.

Tak sobie pomyslalem ze przy najblizszej okazji zrobie eksperyment ktory empirycznie porowna zoom przy roznych rozdzielczosciach.

zrobie fote obiektu z maksymalnym zblizeniem przy 8mpix a potem przy 2mpix - przekonam na ile widoczna bedzie roznica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauwazylem strat jakosci, jak na ta klase sprzetu Panasonic dysponuje swietnymi obiektywami Leica wiec nawet maksymalne zblizenie potrafi dobrze wygladac.

Tak sobie pomyslalem ze przy najblizszej okazji zrobie eksperyment ktory empirycznie porowna zoom przy roznych rozdzielczosciach.

zrobie fote obiektu z maksymalnym zblizeniem przy 8mpix a potem przy 2mpix - przekonam na ile widoczna bedzie roznica.

Pewnie niewiele. ;) Ja robiłem przy 400mm na 20D (400x1.6=640mm - 8mpix) i na 5D (400x1=400mm - 13mpix) potem wycinek z 5D i różnica zerowa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację grzmot. Co więcej, należy tu wyprowadzić z błędu niektórych. Jak postawisz aparat na statywie, i będziesz robił zdjęcia samochodu w ruchu, to stabilizacja nie da ci nic a nic. Stabilizacja została wymyślona właśnie na "trzęsące się łapy". I wbrew pozorom często się przydaje, zwłaszcza gdy zapomnisz statywu, a trafi Ci się niepowtarzalne ujęcie w trudniejszych warunkach oświetleniowych czy w większej odległości. Wtedy dzięki stabilizacji masz choćby cień szansy na złapanie danego ujęcia we w miarę przyzwoitej jakości. Myślę, że lepiej ją mieć, niż nie mieć. W każdym razie ja dzięki niej zrobiłem kilka dobrych zdjęć w takich warunkach, w których wiem, że bez niej z ręki nie dało by się zrobić dobrego zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz do was jeszcze jedno pytanko. Czy stabilizacja może być cały czas włączona czy raczej używać jej w trudniejszyh warunkach?

 

Chodzi mi po prostu o to czy włączona stabilizacja może czasem źle wpłynąć na jakość zdjęcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy, nie zauważyłem różnicy. Ale spotkałem się z taką informacją, że kiedy stabilizacja nie jest potrzebna, należy ją wyłączać. Wszystko zależy od tego, jaki masz chwyt: jeśli ręce Ci się nie trzęsą, to lepiej wyłączać. W końcu jest to kolejny ruchomy element w układzie optycznym, i może jakoś pogarszać jakość zdjęcia. Dlatego kiedy nie zapomnę, to wyłączam. Ale lepiej, żeby była stale włączona, zwłaszcza kiedy zdjęcie chce zrobić: mama, siostra, dziadek, ciocia Hela itp. Moja żona ostatnio przypadkiem wyłączyła stabilizację, to się przekonałem, jak można poruszyć zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pojawił mi kolejny problem, a w zasadzie to pytanie.

W FZ8 można ustawić wielkość tego celownika od autofocus.

Do tej pory szczególnie się w to nie zagłębiałem bo byłem przekonany, że po prostu widać różnicę w wielkości celownika.

Ostatnio wziąłem do ręki instrukcję i lekko się zdziwiłem.

Pomijając inne ustawienia moją uwagę szczególnie przykuła jedna opcja.

Normalnie ostrość jest ustawiona celownikiem oznaczonym jako kwadracik, ale jest też inna opcja, mianowicie ten sam symbol kwadracika, ale z literą H. Co się okazało wg instrukcji jest to po prostu szybsze ustawienie ostrości.

I tu moje pytanie. W sumie różnicy w jakości obrazu nie widać, a w takim razie czy jest wogóle jakiś powód dla, którego warto zrezygnować z tego przyspieszacza? Jedyny sensowny argument jaki mi przychodzi do głowy to szybsze rozładowanie baterii (chociaż może nie bo w sumie szybciej-krócej). Oprócz tego przyszło mi do głowy coś co chyba jest odrobinę abstrakcyjne czyli szybszy fokus -> szybsze poruszanie się soczewek-> szybsze zużycie??

 

W sumie nie jest to jakieś wielkie nie wiadomo co, ale kto wie, może lepiej spytać?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pojawił mi kolejny problem, a w zasadzie to pytanie.

W FZ8 można ustawić wielkość tego celownika od autofocus.

Do tej pory szczególnie się w to nie zagłębiałem bo byłem przekonany, że po prostu widać różnicę w wielkości celownika.

Ostatnio wziąłem do ręki instrukcję i lekko się zdziwiłem.

Pomijając inne ustawienia moją uwagę szczególnie przykuła jedna opcja.

Normalnie ostrość jest ustawiona celownikiem oznaczonym jako kwadracik, ale jest też inna opcja, mianowicie ten sam symbol kwadracika, ale z literą H. Co się okazało wg instrukcji jest to po prostu szybsze ustawienie ostrości.

I tu moje pytanie. W sumie różnicy w jakości obrazu nie widać, a w takim razie czy jest wogóle jakiś powód dla, którego warto zrezygnować z tego przyspieszacza? Jedyny sensowny argument jaki mi przychodzi do głowy to szybsze rozładowanie baterii (chociaż może nie bo w sumie szybciej-krócej). Oprócz tego przyszło mi do głowy coś co chyba jest odrobinę abstrakcyjne czyli szybszy fokus -> szybsze poruszanie się soczewek-> szybsze zużycie??

 

W sumie nie jest to jakieś wielkie nie wiadomo co, ale kto wie, może lepiej spytać?

HS AF ostrzy na mniejszy obszar niż standardowy AF, dlatego jest szybszy, btw. w FZ8 powinieneś mieć jeszcze trzypolowy HS AF

IMO szybsze zużycie odpada, bo dzięki temu system AF ma mniej do roboty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...