Skocz do zawartości
G.Suss

Jaka Karta Graf. Do 2d Na Pci-e?

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do wymiany bebechów w komputerze i przejścia na Core 2 Duo i płytę z PCI-E, ale mam zgryz z wyborem karty graficznej.

 

Docelowe zastosowania to _wyłącznie_ 2D - Photoshop, Illustrator, skład itp. + typowe aplikacje desktopowe. Wydajność w grach i 3D zwisa mi kalafiorem, bardziej interesuje mnie:

 

a) jak najlepsza jakość generowanego obrazu w 2D (karta będzie używana z monitorem CRT)

b) pasywne chłodzenie (koniecznie)

 

Rozglądam się i szukam i [gluteus maximus]. Są niby matroxy na PCI-E, ale cena jak dla mnie obecnie zaporowa. Wobec tego zostaje mi coś na chipsecie nVidia albo ATI jakiejś lepszej firmy - nie zamierzam przepłacać za nieużywaną wydajność 3D, więc raczej coś z dolnej półki. Zastanawiałem się np. nad ASUSowym GF 7300GT z radiatorem, ale czytałem że lubi się grzać jak diabli, więc sam nie wiem. Przypominam, że osiągi mnie nie interesują, interesuje mnie 2D, cisza i niska temperatura. Czyżby wyglądało na to, że znalezienie "zbyt prostej" karty to problem?

 

Ktoś coś doradzi? Bo ja już mam mętlik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie na Gf 6600 w rozdzielczościach powyżej 1024x768 bolały oczy i to na markowej karcie, bo Leadteka.

Raczej ATI ma lepszy obraz.

Edytowane przez jesus79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Sugeruje patrzeć na ilość pamięci na karcie, a w drugiej kolejności brać stare, topowe karty.

 

Gdyż w high endach zawsze używali najlepszych komponentów, które to mają marginalny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.

 

 

Jesus, a jaki masz monitor?

 

 

Ja na Eizo Flexscan T966 (21" realne 19,6")

 

2048x1536 75Hz

1600x1200 100Hz

1024x768 150Hz

 

pomiędzy R9550, a GF7600GT nie widze różnicy w samej jakosci obrazu.

 

ALe to trzeba by odpalić na dwóch monitorach naraz.

 

 

No nic, karta grafiki w grafice ma niewiele wspolnego, gdyby Matroxy były szybsze, to bez oporów, można by je poecać. Lepiej kupić tanią kartę (7300GT@7600GT) i reszte kasy zainwestować w pamiec ram. PhotoShop na PC potrafi wykorzystać do 8GB pamięci.

 

Tyle, ze Win XP obsluguje max 3,25GB.

 

 

Szkoda, ze Quadro FX1000, które kupiłam, było walnięte, to i o tym bym się wypowiedziała. ;/

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Ktoś coś doradzi? Bo ja już mam mętlik.

IMO szukaj używanego MATROXA na zwykłym PCI - kiedyś na Alledrogo.pl był koleś co miał dużo G450 Dual Headów - o ile pamiętam po 120 PLN chodziły i miały 6 miechów gwarancji. To IMO najrozsądniejsze rozwiązanie pod 2D i CRT.

Chyba że karta musi być nowa, to gorzej. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do 2D, to polecam karty ATI. Pewnie wiele osob mnie tu zje, ale naprawde ja widze roznice w obraznie w 2D na kozysc kart ATI, maja ostrzejszy obraz i przyjemniejsze kolory. Co do Matroxa, to ojciec mojego znajomego zajmuje sie zawodowo robieniem czcionek, wiec ubraz musi miec dobry, zawsze siedzial na Matroxach, a jakis czas temu kupil sobie ATI i mowi, ze nie widzi zadnej roznicy i ATI ma swietny obraz.

 

EDIT:

 

W sumie to przy okazji jak bys chcial, to mam do sprzedania fajna X700 na DDR2. Nie traktuj tego co wyzej napisalem jako reklamy, zeby sprzedac, napisalem jak uwazam, a mam do sprzedania przy okazji :)

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kart typu NVIDIA QUADRO, ATI FireGL, Matrox (Millenium, Parhelia) - koniecznie markowych producentów. To są profesjonalne rozwiązania do grafiki 2D. Obraz z tego typu kart to po porostu żyleta.

 

http://www.komputronik.pl/Karty_graficzne/...atalog,kat,677/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem karty ze średniej pulki od nvidi w rozdzielczościach powyżej 1024x768 generują dużo gorsza jakość obrazu (jesus79 tez posiadam 6600 od ladeka i w rozdzielczości 1600x1200 rozmywa obraz i jest gorsza jakość obrazu niż na staram matroxsie 440 mistiqe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje patrzeć na ilość pamięci na karcie, a w drugiej kolejności brać stare, topowe karty.

 

Gdyż w high endach zawsze używali najlepszych komponentów, które to mają marginalny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.

Jesus, a jaki masz monitor?

Ja na Eizo Flexscan T966 (21" realne 19,6")

 

2048x1536 75Hz

1600x1200 100Hz

1024x768 150Hz

 

pomiędzy R9550, a GF7600GT nie widze różnicy w samej jakosci obrazu.

 

ALe to trzeba by odpalić na dwóch monitorach naraz.

No nic, karta grafiki w grafice ma niewiele wspolnego, gdyby Matroxy były szybsze, to bez oporów, można by je poecać. Lepiej kupić tanią kartę (7300GT@7600GT) i reszte kasy zainwestować w pamiec ram. PhotoShop na PC potrafi wykorzystać do 8GB pamięci.

 

Tyle, ze Win XP obsluguje max 3,25GB.

Szkoda, ze Quadro FX1000, które kupiłam, było walnięte, to i o tym bym się wypowiedziała. ;/

@Pussik

Mam Hitachi CM813U

 

Był nawet osobny temat na Tweak/purepc o bolących oczach na GF6600;

Klik

 

Przesiadłem się na tego GF z Radeona 8500

 

Po tym GF chwilke miałem X700 od Gigabyte i od razu było widać róznicę.

 

Może to tylko odosobniony przypadek, może inne modele już nie possysają tak.

 

Popieram to co napisał benek.

 

Pozdrawaim

Edytowane przez jesus79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

P.S

G550 chyba będzie najlepsza z pośród nich.

E tam w G550 filtr dolnoprzepustowy jest silniejszy niz w starszych modelach i obraz jest gorszy - przy 1600x1200 widać. IMO na D-SUB'a najlepsze są G400 i G450.

 

A tak BTW w sumie skoro to idzie pod CRT (czyli po D-SUBie) to można sie pobawić w wywalenie filtrów - obraz bedzie żyleta

 

http://norton.robi.to/zts.php?txt=filtry

http://norton.robi.to/zts.php?txt=faq

poradnik - a w dawnych czasach u nas na forum tez byli spece od tego np zibi322 - wystarczy przeszukać ARCHIWALNE działy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Te przeróbki GF`ów na Quadro i Radeonów na FireGL to tylko prowizorka. Bo komponenty typu cewki, rezystory, kondensatory i rezonatory kwarcowe, są nadal gorszej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te przeróbki GF`ów na Quadro i Radeonów na FireGL to tylko prowizorka. Bo komponenty typu cewki, rezystory, kondensatory i rezonatory kwarcowe, są nadal gorszej jakości.

Zauważysz różnice miedzy @quadro a quadro? Nie sądzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Zauważyłam różnice między R9550, a R9500 tego samego producenta. No ale to trzeba zapodac conajmniej 1600x1200 przy wysokim odświerzaniu, np 100Hz.

 

Kobiety mają lepszy wzrok jeśli chodzi o porównywanie punktów itp, za to faceci lepsze widzenie perspektywiczne i szersze pole widzenia.

Edytowane przez Pussik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pussik

Masz racje, nie da sie ukryć.

 

Trzeba by dorwać prawdizwego Quadro i jego odpowiednik GF oraz porównać. Najlepiej na dwóch takich samych monitorach naraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...