Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak z Soft Read Error Rate, ale reszta wygląda dobrze.

No właśnie to mnie niepokoi. Wartości resetują się po włączeniu kompa. Po czym ponownie narastają do jakichś ogromnych wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nagle Vista zaczęła pokazywać ostrzeżenie o błędzie dysku z propozycją zrobienia kopii zapasowej danych.

Zerknąłem na SMARTa w Everescie.

Jest aż tak źle? Wymieniać dysk?

 

Dołączona grafika

 

Dysk Seagate ST3250620AS 250GB SATA2.

 

Jeśli dysk do wymiany to czy uda mi się na inny, niekoniecznie tego samego producenta (i trochę większy) przenieść Vistę ze wszystkimi programami bez problemów?

Trochę tego dużo żeby od nowa instalować.

Edytowane przez AndiX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smart jest w porządku.

Co z pozycją Spin Retry Count?

 

Sprawdzałem jak S.M.A.R.T. wygląda na lapku i jest zupełnie inne wskazanie parametru Spin Retry Count, wartości to:

* Próg: 0

* Wartość: 100

* Najgorsze: 100

* Dane: 204.

 

Jak należy odczytywać wartości tego parametru?

Edytowane przez AndiX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałbym prosić o odpowiedź, czy waszym zdaniem dysk w takim stanie kwalifikuje się do wymiany?

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika >>> "...may be..." ale chyba nie są - chkdsk /f /r itp raczej nic nie daje

Dołączona grafika

 

Z góry thx za odpowiedź! Pozdr!

 

PS.

Coś widzę, że foty się nie ladują więc może w ten sposób

http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/hdd/1.JPG

http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/hdd/5.JPG

http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/hdd/8.JPG

http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/hdd/9.JPG

http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/hdd/10.JPG

Edytowane przez KaniBhaal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałbym prosić o odpowiedź, czy waszym zdaniem dysk w takim stanie kwalifikuje się do wymiany?

...

nie jest to do końca jasne

SMART wydaje sie być ok

ten 1 sektor wyryty na czerwono w HD TUNE może oznaczać błąd logiczny

najlepiej skasuj wszystkie partycje, otwórz na nowo, jeśli będą problemy z instalacja systemu czy kopią danych to nie patrz na żadne programy/testy tylko zanoś na gwarancje [ew. zobacz na innej tasiemce]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi...

Jeśli jeszcze ktoś ma w tym temacie jakaś wiedzę, to proszę o komentarze.

Mnie najbardzie dziwi ten błąd pojawiający sie przy 'quick teście' dedykowanego programu WD. Tym bardziej, że sie wysypuje po 5-8 sekundach...

 

Nie wydaje mi się, żeby to były błędy logiczne, bo to zauważyłem dopiero po tym jak zpartycjonowałem na nowo hdd i zrobiłem formata (za pomocą QParted z [brzydkie określenie na linuksa]a - wtedy dopiero to zauważyłem... zgodnie z zaleceniami Qparted zrobilem scandisca... pod winem x2, który niby coś tam poprawił, ale dalej jest ten bad - liczba 'offline uncorrectable sector...' wzrosła o pare jednostek. W każdym razie 320 GB to jak dla mnie całkiem sporo danych i nie chce mi się tego po raz kolejny zrzucać na dyski uprzejmych znajomych, w razie przyszłej awarii, stąd to pytanie.

 

No nic, dzieki i może rusze 4 litery do sklepu prosić o wymianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na pierwszy rzut oka - wymiana tasiemki SATA/kabla ATA wskazana. Napisz czy pomogło.

Tasme zmienilem zaraz jak stalo sie to przedostatni raz, po zmianie zaczalem robic testy no i w sandrze wyskoczylo to co wyskoczylo + freez czyli nie pomoglo. :(

 

EDIT: Przed chwila zrobilem test sandra, 2 freezy chytnalem w odstepie 30sekund-1minuta, udalo mi sie zrobic screena przed calkowitym zfreezowaniem:

 

Dołączona grafika

 

Teraz [21:20] zrobilem jeszcze raz ten sam test ale juz 3 freezy mialem. :(

 

Dodam ze parametr 'Ultra DMA CRC Error Count' nie zwiekszyl sie po owych 2 freezach.

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiaj przez przypadek zauważyłem, że na moim dysku są problemy ze smartem. Everest daje takie wyniki:

Podczas startu systemu również pokazuje się informacja: "Pri Master Hard Disk: S.M.A.R.T. Status BAD, Backup and Replace"

 

Dołączona grafika

 

Da się coś zrobić z tym dyskiem jeszcze? jak długo jest w stanie jeszcze pociagnąć?

Jak dotąd nie mam problemów z dyskiem (odpukać), zapis, odczyt bez problemów.

 

Przepatrzyłem kilka tematów, ale nikt nie miał konkretnie tego problemu, a co faq mało szczegółowo opisuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzisiaj przez przypadek zauważyłem, że na moim dysku są problemy ze smartem.

Smart twierdzi, że są problemy z prędkością talerzy (smartowi nie można do końca wierzyć). Wstaw wykres z testu odczytu w HDTune.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[obrazek]

Z tym dyskiem jest coś nie tak. Za niskie transfery... W tym wypadku SMART raczej dobrze pokazuje -> sugerowałbym zanieść dysk na gwarancję (o ile jeszcze jest).

 

Pozdrawiam

 

Edit: Wstaw jeszcze wykres z HDtacha dla pewności...

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Proszę o ocenę SMART-ów tych dwóch dysków:

WD 200 GB

 

Dołączona grafika

 

 

SEAGATE 320 GB

 

Dołączona grafika

 

Prosiłbym o opinię, czy z dyskami wszystko OK, bo sam nie potrafię zinterpretować tych danych.

 

WD ma jakies 2 lata, a SEAGATE rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskami ogólnie wszystko w porządku. Jedyne co jest nieładne, to te Ultra ATA CRC Error u Seagate'a. Sprawdź połączenia tasiemki od dysku, czy dobrze wpięta, najlepiej przepnij od razu na inny port, bo masz masę błędów. Jak wartość, o której mówiłem nadal będzie rosnąć, to albo tasiemka do wymiany, albo kontroler coś szwankuje, albo dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już wiem co to jest!!! Kiedyś ten dysk był podłączony do innego komputera ze starą płytą EPOXA. I wtedy w czasie korzystania z dysku, np. przegrywania na niego czegokolwiek, co chwilę system zamrażał się na kilkanaście sekund, a potem wszystko przegrywało się normalnie. I tak było co chwilę. Było to winą kontrolera SATA na płycie głównej, inni użytkownicy tej płyty doświadczali podobnych problemów. Więc, jeśli chodzi o ten błąd to wszystko się wyjaśniło. :)

 

Poza tym te dyski nie sprawiały jak dotąd żadnych problemów. :)

 

Jeszcze jedno pytanko. Który z tych wskaźników jest najważniejszy, najszybciej wskazuje problemy z dyskiem? Relocated Sector Count?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha. Czyli z dyskiem wszystko wporzo. Co do najważniejszych parametrów to masz rację. Dochodzi do tego jeszcze C5, a z innych parametrów świadczących o problemach z silniczkiem dysku, to 0A i 04. POZDRO

Do tego dochodzi Write Error Rate, ale jeśli jego wartość jest różna od zera to w większości przypadków dysk wędruje do kosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem checkdiska i wykazał 0KB w uszkodzonych sektorach, czyli nie mam się czego bać?

Sorki, skrót myślowy - obserwuj parametr 05 w smarcie. Jeśli będzie się zwiększać to z dyskiem zaczyna się coś dziać. Jeden bad sektor to jeszcze nie jest tragedia, bo został zastąpiony sektorem z puli zapasowej dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam prosbe o pomoc w ocenie dysku,co sugerujecie .dysk jest nowy 70 h na chodzie chodzi u mnie kilka dni.jest to seagate 3500630A (500 gb).Sytuacja wyglada nastepujaco:smart nie przechodzi blad jest przy (07) error seek rate status failed pomimo w sumie niskich wartosci 29,30.Czasem cos stuknie jakby zaladowac cos chcial jak start dyskietki tylko troche innaczej ciezko opisac ten dzwiek co tez bardzo mnie niepokoi.Bad sektorow zadnych nie ma reszta chyba ok jednak ogolny status failed Czy moze to miec zwiazek z partycjami czy systemem( sa to teoretycznie bledy operacji).we wczesniejszych postach widzialem u innych w seek error duzo wieksze wartosci a statusy sa ok. u mnie wyglada to nie ciekawie.pytam bo niekoniecznie musi byc uszkodzony.nie chce dawac na gwarancje nie majac pewnosci bo ponoc smartem tez do konca sie nie sugeruja.pozatym czekaloby mnie ponowne juz zrzucanie spowrotem 150 gb danych,wysylki czekanie itp ogolnie problemy.Tasma wymieniona jest na nowke nawiasem mowiac.Czekam na odpowiedz.Podaje screena smarta w zalaczniku post-158951-1208980291_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze Elektronek to do mojego posta bylo.Tutaj zapodaje wykaz z ewerlasta jak pisales:

ID Opis atrybutu Próg Wartość Najgorsze Dane Stan

01 Raw Read Error Rate 6 116 99 106668527 OK: wartość w normie

03 Spin Up Time 0 93 93 0 OK: zawsze pozytywnie

04 Start/Stop Count 20 100 100 34 OK: wartość w normie

05 Reallocated Sector Count 36 100 100 0 OK: wartość w normie

07 Seek Error Rate 30 30 29 1840649 Prognoza błędu: Nieuchronna utrata danych

09 Power-On Time Count 0 100 100 77 OK: zawsze pozytywnie

0A Spin Retry Count 97 99 99 0 OK: wartość w normie

0C Power Cycle Count 20 100 100 34 OK: wartość w normie

BB <specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

BD <specyficzne dla dostawcy> 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

BE <specyficzne dla dostawcy> 45 56 52 739573804 OK: wartość w normie

C2 Temperature 0 44 48 44 OK: zawsze pozytywnie

C3 Hardware ECC Recovered 0 74 57 202503664 OK: zawsze pozytywnie

C5 Current Pending Sector Count 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

C6 Off-Line Uncorrectable Sector Count 0 100 100 0 OK: zawsze pozytywnie

C7 Ultra ATA CRC Error Rate 0 200 193 340 OK: zawsze pozytywnie

C8 Write Error Rate 0 100 253 0 OK: zawsze pozytywnie

CA <specyficzne dla dostawcy> 0 100 253 0 OK: zawsze pozytywnie

 

seek error błedny(progzoza tragiczna) co Ty na to?:> czytalem troche po forach,te trzaski sa ponoc normą w seagatach choc brzmia tragicznie jakby cos sie posypac mialo zaraz tak ma chyba byc(choc watpie ze przyzwyczaje sie do tego to jednak nie jest uszkodzenie chyba:> lecz nadal martwi mnie ten seek error rate bledny tak jak pisalem wartosci o dziwo wlasnie nie sa wysokie a niskie(prog wartosc ,najgorsze->30,30 29)a smart nie przechodzi z jakiegos powodu jest zle???

 

dodam jeszcze ze w hdd life pro stan dysku jest ok lecz sprawnosc ma 0 % i nie odczytuje wogole smarta komunikat "Frequency of the off track errors" ten sam co przy probie instalacji sea toolsa.Moze cos z systemem,biosem (choc wydaje mi sie ze nie ma to zwiazku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...