Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

bartupac, seek error rate możesz olać, za to taśmę masz do wymiany (C7=340)

Odgłosy to sprawa subiektywnej oceny - jeden powie trzaski, drugi stukanie albo jeszcze co innego. Może to być wina szajowego zasilacza lub wtyczki zasilania HDD.

 

ps. widać że szukałeś (?) na jakichś badziewnych forach, bo to co napisałem wyżej zostało już milion razy wcześniej powiedziane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.



Pozwole się dopisać do tego tematu - mam nadzieje że mi nie macie tego za złe :lol2: :lol2:
Sprawa wygląda następująco: W czwartek (24 kwietnia) zakupiłem laptop Acer Aspire 5315, którego do 5 dni moge zwrócić a dostanę zwrot pieniązków. A więc ten dzień upływa jutro...a ja nie wiem co robić :cry: A jak go nie oddam to później czeka na mnie tylko serwis Acer-a który sami wiecie jaki jest szybki. Zresztą nie po to go kupiłem by mógł pozwiedzać czechy :cry:
Dysk to 80-tka....uwaga...Toshiby (model MK8046GSX).
Wiem że mało spotykane na polskim rynku, gdyż nic o niej nie znalazłem na polskich www

Wczoraj rozładowałem go do zera i pozwoliłem mu się samoistnie wyłączyć.
Po uruchomieniu (a wcześniejszym naładowaniu) z dysku słychać chichutkie stukanie wydobywające się co ok. 20s(chyba głowica parkuje,ale pewnie się myle) <_< .
Zaniepokoiło mnie to więc zaczęłem grzebać i szukać w smarcie błędów.
Znalazłem niepokojące sygnały a więc DC (disk Shift), reszta jak na amatora oglądającego SMART-a wygląda w porządku B-)

post-122156-1209316513_thumb.jpg
Z góry dzięki wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak:

ostatnio mam problemy z dyskiem co chwile sie programy wylanczaja, komp sie zacina na amen lub bluescreeny mozliwe tez ze to od oc ale...

dysk jest nowy ma okolo 2 tygodnie ale wczoraj podczas instalacji gry z innego dysku (z obrazu plyty) komputer sie zacial po zresetowaniu ponownie odpalilem instalacje ale wywalilo bluescreena przy nastepnym wlaczaniu pisalo mi juz ze dysk w 4tym slocie jest "BAD" backup and replace

jakos sie umeczylem i zainstalowalem ta gre pozniej oczywiscie podczas grania co chwile zacinal sie komp i resetowal lub typowe bledy windowsa wyskakiwaly

dzisiaj zrobilem test SMART i wyszly takie wyniki

 

S.M.A.R.T Data

Raw Read Error Rate (01) : 0 (Threshold 51; Worst 200; Maximum 200)

Spin-up Time (03) : 5025 (Threshold 21; Worst 159; Maximum 157) Tu powinno być 0

Start/Stop Count (04) : 149 (Threshold 0; Worst 100; Maximum 100)

Re-Allocated Sector Count (05) : 1265 (Threshold 140; Worst 41; Maximum 41) Tu również 0

Seek Error Rate (07) : 296 (Threshold 51; Worst 192; Maximum 179)

Power-On Time Count (09) : 167 (Threshold 0; Worst 100; Maximum 100)

Spin Retry Count (0A) : 0 (Threshold 51; Worst 100; Maximum 100)

Calibration Retry Count (0B) : 0 (Threshold 51; Worst 100; Maximum 100)

Power Cycle Count (0C) : 143 (Threshold 0; Worst 100; Maximum 100)

Power-Off Park Count (C0) : 880 (Threshold 0; Worst 199; Maximum 199)

Load/Unload Cycle Count (C1) : 914 (Threshold 0; Worst 200; Maximum 200)

Drive Temperature (C2) : 36 (Threshold 0; Worst 111; Maximum 105)

Re-Allocated Data Count (C4) : 100 (Threshold 0; Worst 100; Maximum 100)

Pending Sector Count (C5) : 0 (Threshold 0; Worst 200; Maximum 200)

Un-Correctable Sector Count (C6) : 0 (Threshold 0; Worst 100; Maximum 253)

CRC Error Count (C7) : 0 (Threshold 0; Worst 200; Maximum 200)

Write Error Rate (C8) : 0 (Threshold 51; Worst 100; Maximum 253)

 

najbardziej mnie 03 i 05 niepokoi i nie wiem co z tym zrobic

na gwarancje? jakos da sie to naprawic?

 

Dysk nadaje się tylko na gwarancje. Masz sporo uszkodzonych sektorów

Edytowane przez robowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...

Znalazłem niepokojące sygnały a więc DC (disk Shift), reszta jak na amatora oglądającego SMART-a wygląda w porządku B-)

Disk shift to parametr "mechaniczny" - raczej nie może ulec zmianie po zaniku/wyłączeniu zasilania. Ważna jest zmiana tego parametru -> jeśli nie wiesz co było wcześniej to nie wiadomo czy jest ok.

 

Disk Shift jest określany na podstawie różnicy sygnałów kompensacji wysokości lotu "górnej" i "dolnej" głowicy dla danego talerza - jest to więc pomiar pośredni i może zmienić wartość także na skutek uszkodzenia głowicy/aktuatora. Jeśli nie rzucałeś lapem, to pewnie jest to "fabryczny" odczyt. Pozostałe wartości są w porządku.

 

"Pykanie" dysku co parę/prędziesiąt sekund może być spowodowane aktywnością softu/APM i na to raczej bym stawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Disk shift to parametr "mechaniczny" - raczej nie może ulec zmianie po zaniku/wyłączeniu zasilania. Ważna jest zmiana tego parametru -> jeśli nie wiesz co było wcześniej to nie wiadomo czy jest ok.

 

Disk Shift jest określany na podstawie różnicy sygnałów kompensacji wysokości lotu "górnej" i "dolnej" głowicy dla danego talerza - jest to więc pomiar pośredni i może zmienić wartość także na skutek uszkodzenia głowicy/aktuatora. Jeśli nie rzucałeś lapem, to pewnie jest to "fabryczny" odczyt. Pozostałe wartości są w porządku.

 

"Pykanie" dysku co parę/prędziesiąt sekund może być spowodowane aktywnością softu/APM i na to raczej bym stawiał.

 

No okey. Pewnie masz racje bo widze ze się na tym znasz i wiesz co z czym. laptop już poleciał do Acera i się dowiem co to było.

A najważniejsze się dowiem czy moje obawy były słuszne.

Miałem pare dysków już w życiu i rzaden tak się nie zachowywał. Możliwe że 2,5" zachowują się inaczej niż 3,5".

 

Przyznam że to "tykanie" wg mnie pojawiło się po tym rozładowaniu. Chociaż w 100% nie jestem tego pewnien.

Te stuki głowicy były raczej stałe jeśli chodzi o czas w jakim się powtarzały. Po odinstalowaniu jakiegokolwiek softu to stukanie miało dalej miejsce.

Tak jak napisałeś nie wiem co było wcześniej...ale równie dobrze jest to po jakimś uszkodzeniu - bo kto powiedział że ktoś w transporcie nim nie rzucił?

Mi nie musiał upaść ale równie dobrze mógł komuś.

A i nie mam porównania ze smartem i zachowaniem identycznego dysku więc nie mam też co twierdzić że ta wartość jest okey.

Dzięki za odpowiedź-poinformuje jak Acerek wróci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, skrót myślowy - obserwuj parametr 05 w smarcie. Jeśli będzie się zwiększać to z dyskiem zaczyna się coś dziać. Jeden bad sektor to jeszcze nie jest tragedia, bo został zastąpiony sektorem z puli zapasowej dysku.

Wiem już, że dysk ma jednego bada, jednak zaczęły się pojawiać read errory (01) i już twardziel kończy swój żywot. Czy na podstawie tych screenów jest szansa uznania gwarancji?

 

zrzuty z MHDD

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam niemaly problem. Zakupilem niedawno (ma zaledwie 2 dni) Samsung SpinPoint T166 HD501LJ 500 gb. jeden dzien dzialal w miare sparwnie ... do pierwszego resetu kompa :?

 

wlazlem z szybciora na strone samsunga i znalazelm program do sprawdzania dyskow, przelecialem dysk i zobaczylem komentarz "S.M.A.R.T Error -> Service error AJ26" ... wiec grzebiac w temacie trafilem na to forum

 

co mozecie doradzic, czy jest mozliwosc zabawy z tym czy odrazu gwarancja ??

 

Moj scan SMARTA

 

post-159154-1209780931_thumb.jpg

 

doradzcie co i jak, bo ja jestem juz bezradny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pozwole sobie dolaczyc do tematu i zalaczyc plik ze smarta - chodzi mi glownie o parametr C8 Write Error Rate, ktory powinien byc zero a jest 12451. To jest notebook samsunga (kupiony w niemczech, ale mam nadzieje, ze jesli juz sprzedaje samsung w PL tez to i na gwarancji pojdzie tutaj). W Waszym tutorialu widzialem, ze musi byc 0, a jak nie jest to do serwisu - czyli mam zwalony dysk? Nie widac zadnych objawow jakby co.

 

post-159170-1209916339_thumb.jpg

 

Z gory dzieki za pomoc.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...czyli mam zwalony dysk? Nie widac zadnych objawow jakby co.

Od każdej reguły są wyjątki, które ją potwierdzają ;)

W tym przypadku nie ma jeszcze powodów do paniki - ten typ poprostu "tak ma". Niezależnie od tego radzę pomyśleć o zmianie dysku - Fujitsu jest jeszcze bardziej zawodne od szajsunga, choć mogłoby się wydawać że to niemożliwe xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od każdej reguły są wyjątki, które ją potwierdzają :wink:

Dzieki za odpowiedz. Hmm, rozumiem, ze poki wartosci Worst i Current beda rowne 100 (czyli nic zlego sie nie dzieje) to moge spac spokojnie? Moze i sa zawodne, ale wiesz, nie stac mnie na razie na nowy dysk, a ten jest 250 GB wiec calkiem niezly (pojemnosciowo) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wartości Worst i Current nic nie znaczą w praktyce. SMART pokazuje bzdury w polu C8, tym samym pozbawiając użytkownika jednego z najważniejszych odczytów diagnostycznych. Reszta rejestrów też zresztą "kuleje" - SpinUp Time = 0 lub 1, C1, C4, CB = kosmos -> bzdety. Mówiąc inaczej system SMART w dyskach Fujitsu/Siemens jest praktycznie bezwartościowy -> nie zobaczysz żadnych nietypowych wskazań nawet na minutę przed całkowitym padem dysku... bo odczyty cały czas są/będą "nietypowe" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo, warto wiedziec :) Jednym slowem poki co nie martwie sie, a jak padnie, to padnie i tyle.

Tak jeszcze w ramach dokladnego zrozumienia, napisales, ze wartosci Current i Worst nic nie znacza, masz na mysli, ze nic nie znacza tylko w dyskach Siemensa i Fujitsu, a juz np w Seagatach i Samsungach i WD znacza i sa miarodajne?

 

Dzieki raz jeszcze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wartości Worst, Current i Treshold afain we wszystkich dyskach nic nie znaczą. Liczy się tylko to, co programy pokazują jako RAW Data lub Data.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś dysk Seagate ST3250410AS i wartości w SMART nie wyglądają najlepiej:

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/14cba24d8dbaf5c3.html

 

Do tego dysk stale wydaje z siebie jakieś dźwięki, szum pomieszany ze skrobaniem, nawet jak nic nie czyta ani nic nie kopiuje. Proszę o znających się na rzeczy o podpowiedź, czy z dyskiem wszystko ok.

 

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zauważyłem że takie masz i także Twoje opinie brałem pod uwage przy kupnie. Ogólnie jego głośność przy odczycie, zapisie jest w porządku, ale denerwujące jest to, że w stanie spoczynku dysk wydaje praktycznie takie odgłosy jak w trakcie odczytu/zapisu. Slyszalne z 2 metrów w zamkniętej obudowie.

Czytałem, że Seagaty mają szum talerzy i gdyby to był szum to ok, ale to jest ciągłe skrobanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... w stanie spoczynku dysk wydaje praktycznie takie odgłosy jak w trakcie odczytu/zapisu.

Pomijając efekty działania softu w tle, sporo egzemplarzy wykonuje rekalibrację głowic w idle. Nie jest to przypadłość konkretnego modelu/firmware - można to zaobserwować we wszystkich generacjach zaczynając od 7. Nie wpływa to na wydajność, żywotność ani też nie świadczy o uszkodzeniu dysku. Zauważyłem natomiast, że duży wpływ ma zamocowanie (wibracje) dysku, może to być też wina zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk mam zamontowany w obudowie Lancool K7 na śrubkach z gumowymi podkładkami. Od razu po zamontowaniu spodobał mi się, że nie przenosi drgań na obudowę, praktycznie w ogóle nie dra. Ale za to skrobie, i nawet polozenie go na gabce nic nie zmieni.

Co do zasilania - mam zmienić wtyczkę do której jest podłączony? Tylko że mam tylko 1 Sata, to najwyżej zastosuje przejściówkę. Czy to może od samego zasilacza zależy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o oceny smarta i wykresow, bo nie wiem co dzieje mi sie z dyskiem. Kopiowanie z partycji na partycje kilku plikow wydluza sie, dysk czesto mieli i doczytuje, bede robic format to moze pomoze, ale tak na wszelki wypadek chciabym sie upewnic czy nic mu nie dolega oto screeny:

post-159026-1210867858_thumb.png

post-159026-1210867899_thumb.png

post-159026-1210867920_thumb.jpg

 

Dysk to ST3250620AS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosze o oceny smarta i wykresow, bo nie wiem co dzieje mi sie z dyskiem. Kopiowanie z partycji na partycje kilku plikow wydluza sie, dysk czesto mieli i doczytuje, bede robic format to moze pomoze, ale tak na wszelki wypadek chciabym sie upewnic czy nic mu nie dolega oto screeny:

Dysk to ST3250620AS

Parametry typowe dla sprawnego Seagate'a. To wcięcie na pierwszym wykresie to imo wina softu, bo ten z Hd-tacha jest ok. Mielenie i doczytywanie może być powodem dużego pofragmentowania plików. Zobaczy jak się hdd będzie zachowywał po formacie :) (a i koniecznie zrób defragmentację, jeśli tego jeszcze nie robiłeś).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam mały problem z laptopem HP nx6110, a dokładniej chciałem zrobić mu formata. wszystko przebiegało bardzo dobrze, ale nagle przy formatowaniu staneło na 96%.... Partcja ta była w FACie, wiec przy formatowaniu tez wybrałem FAT. czekałem prawie 1h i nawet o 1% nie podskoczyło... zdenerwowałem sie i spróbowałem w NTSC i niestety to samo... Moje nerwy osiagneły stan krytyczny i usunąłem ta partycje-myślałem że po jej usunięciu i utworzeniu nowej partycji format zakonczy sie powodzeniem. Niestety sie myliłem i nadal zatrzymuje sie na 96%.... Przy formatowaniu w Biosie tez staje na 96%. Czy dysk padł? Przed rozpoczęciem formata wszystko działało jak nalezy.

Pewien forumowicz mowil bym sciagnął Hiren Boot CD i przeskanował dysk HDD Regeneratorem i SMARTEM...

wiec tak po tej regeneracji programem HDD Regenerator 1.51 wyskoczyło mi takie coś:

sector 42343849 was successfully recovered

sector 42359508 was successfully recovered

78140160 sectors scanned. 2 found bad. 2 recovered.

ugólnie wszystko trwało grubo ponad 12h...

 

potem odpaliłem program SmartUDM 2.00-Hard Disk Drive S.M.A.R.T. Viewer

i pokazało sie takie coś:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

myslałem ze potej regeneracji będę mógł już normalnie zrobić formata, ale jednak nie-znów ten sam problem na 96%

 

co mam zrobić?? :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Czy z moim dyskiem wszystko jest w porządku ?? Mam go zaledwie 2 dni. System jest niestabilny. Gierki restartują kompa albo natychmiast albo po kilku/kilkunastu minutach :-/ Dysk skrobie... także wtedy gdy nie wykonuje żadnej operacji...

Tutaj odczyt z everesta

post-159122-1211305031_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

staja w nim talerze, po wejsciu w zawartosc ruszaja ponownie:

Zajrzyj do zarządzania energią i ustaw czas automatycznego wył. dysku. Masz/miałeś uszkodzoną taśmę, poza tym SMART w normie.

 

yofcborc: masz pecha, Twój dysk przepracował niecałe 2400h a już wykorzystał sektory "zapasowere" i zablokował prawie 4k - szmelc. Wygląda jakby dostał "kopa" podczas pracy.

 

dante_19: masz nowiutki dysk, który nie zgłasza żadnych nieprawodłowości. Poszukaj problemu w zasilaniu/pamięciach/CPU.

SMART nie jest wyrocznią, więc jeśli chodzi o "skrobanie" dysku: najprościej sprawdzić to podczas POSTu - wciśnij PAUSE i słuchaj ;) (masz wówczas pewność że to nie zasługa softu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to mało się znam na tym ale:

post-159122-1211406282_thumb.jpg

to odczyt z dnia dzisiejszego. Te liczby uległy zmianie.

A i jeszcze to

post-159122-1211406293_thumb.jpg

Na początku miałem 98% a teraz tylko 61%

 

Nowy mam cały komp praktycznie:

Dual Core E2220 2.4 Ghz

Mobo : Gigabyte EP35-Ds3R

3Gb ramu Kingstone 800 mhz cl5

GeForce 7800GT (tymczasowo)

No i dysk taki jak powyzej na screenach.

 

Został tylko stary zasilacz. Chieftec ATX-410-212 (410W)

 

Procek sie nie przegrzewa, grafika tez

Facet ze sklepu radzil mi zeby pogrzebac cos w biosie i sprawdzic czy plyta nie jest ustawiona na pamieci CL6 ale nie wiem gdzie to dokladnie jest w tym biosie :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Te liczby uległy zmianie.

Na początku miałem 98% a teraz tylko 61%

Facet ze sklepu radzil mi zeby pogrzebac cos w biosie

Te liczby będą ulegać zmianie, ale to nie świadczy o uszkodzeniu dysku.

HDD_Health: ten program jest tak bezużyteczny, że wręcz szkodliwy (bo pokazuje fałszywy obraz sytuacji). Czytałeś "przyklejony" opis SMART?

Jeśli "ten facet" ci go sprzedał, to niech go naprawia. Jeśli nie -> dział "zagadnienia podstawowe" oraz wyszukiwarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yofcborc: masz pecha, Twój dysk przepracował niecałe 2400h a już wykorzystał sektory "zapasowere" i zablokował prawie 4k - szmelc. Wygląda jakby dostał "kopa" podczas pracy.

no to ładnie... miałbym wielką prośbę o polecenie mi dysków tak do 200-250zł by pasowały do HP nx6110. Najbardziej interesują mnie linki do allegro. I jeszcze jedno pytanko bo ten laptop nie ma juz gwarancji i czy przełożenie takiego dysku jest trudne? (czy mógłbym zrobić to samemu?) Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowane przez yofcborc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...