Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość <account_deleted>

Wygląda na to, że nie za każdym razem - masz 1462 włączenia i "tylko" 84 Spin Retry Cnt. Problem występuje sporadycznie albo od nieadawna. Może to świadczyć o uszkodzeniu dysku albo problemach z zasilaniem (zasilacz, wtyczka lub gniazdo zasilania w dysku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem wtyczkę zasilania, przedmuchałem zmieniłem na inną, włożyłem spowrotem tą samą, kilka razy poodcinałem zasilanie, kilka resetów i spinup retry count - 84. Czary jakieś? Czy poziom 84 jest podstawą do oddania na gwarancję? Czy uznają gwarancję? Segate sea tools pokazuje, że smart ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Czy poziom 84 jest podstawą do oddania na gwarancję? Czy uznają gwarancję?

A niby na jakiej podstawie? Z powodu syfnej wtyczki zasilania? Daj spokój - wyszło na to, że dysk jest sprawny ;)

Jeśli objawy powtórzą się ponownie to najpierw sprawdzenie zasilacza (innego) a dopiero później ew. gwara. Miernik niestety nie nadaje się do sprawdzania napięć podczas rozruchu hdd - jest zbyt wolny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Pierwszy dysk juz zemrzyl pod wzgledem bad sectorow, drugi juz zaczyna zemrzywac powoli - zgadza sie?

Najprawdopodobniej dyski chodziły razem w raidzie (09, 0C, C0, C1), za to na pewno przyczyną problemów jest wyłączanie kompa przez wyciąganie wtyczki z sieci ( :lol: ) - poważne problemy z zasilaniem - C0 = 204

C7 > 0 pewnie też jest skutkiem niestabilności zasilania.

Jak na razie można je jeszcze używać, (zwłaszcze ten drugi - mniej oberwał) jednak w raidzie0 nie polecam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej dyski chodziły razem w raidzie (09, 0C, C0, C1), za to na pewno przyczyną problemów jest wyłączanie kompa przez wyciąganie wtyczki z sieci ( :lol: ) - poważne problemy z zasilaniem - C0 = 204

C7 > 0 pewnie też jest skutkiem niestabilności zasilania.

Jak na razie można je jeszcze używać, (zwłaszcze ten drugi - mniej oberwał) jednak w raidzie0 nie polecam ;)

Zrobilem pelny skad HDTune i na obu mam sektory oznaczone jako Damaged wiec oba dyski dzis juz polecialy na gwarancje, a co do rejestru C0 to przypuszczam ze problemem moze byc to ze u mnie w przypadku BSOD'a wylaczaja sie dyski i wydaje mi sie ze to moze byc to. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Sektory wykryte jako "bad" czy "damaged" w testach nie mają nic wspólnego z sektorami widzianymi praez smart. C0 oznacza "niezapowiedziane" wyłączenia/ przysiadki zasilania natomiast C7 jest całkowicie niewrażliwe na BSOD. Proponuję obejrzeć 3x wszystkie połączenia oraz pomierzyć napięcia w stresie. Poza tym dlaczego wogóle dostajesz BSOD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sektory wykryte jako "bad" czy "damaged" w testach nie mają nic wspólnego z sektorami widzianymi praez smart. C0 oznacza "niezapowiedziane" wyłączenia/ przysiadki zasilania natomiast C7 jest całkowicie niewrażliwe na BSOD. Proponuję obejrzeć 3x wszystkie połączenia oraz pomierzyć napięcia w stresie. Poza tym dlaczego wogóle dostajesz BSOD?

Dostaje bo np dam za malo papu na cpu i Orthos czasem tak oznajmnia niestabilnosc, i w momencie BSOD'a slysze jak sie dyski wylaczaja. W sumie tak mnie troche to dziwilo czemu tak sie dzieje no ale skoro tak sie dzialo to myslalem ze to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Aaa, no tak OC ;) OCknięte mobo niekoniecznie musi trzymać częstotliwość portu SATA w zakresie tolerowanym przez hdd (tzw asynchroniczne taktowanie FSB/HT itp jest emulowane przez dynamiczną zmianę dzielników DPLL, stąd wahania). Błędy C7 mgą być właśnie skutkiem tego zjawiska. W przypadku WD sprawa jest prosta - wystarczy wymusić SSC (jumper na dysku).

Takie dziwne BSODy mogą być potwierdzeniem problemów z zasilaniem - jeśli błędy występują w logice chipsetu będą dziać się cuda - ale to już inna bajka i w dodatku trudno to zdiagnozować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa, no tak OC ;) OCknięte mobo niekoniecznie musi trzymać częstotliwość portu SATA w zakresie tolerowanym przez hdd (tzw asynchroniczne taktowanie FSB/HT itp jest emulowane przez dynamiczną zmianę dzielników DPLL, stąd wahania). Błędy C7 mgą być właśnie skutkiem tego zjawiska. W przypadku WD sprawa jest prosta - wystarczy wymusić SSC (jumper na dysku).

Takie dziwne BSODy mogą być potwierdzeniem problemów z zasilaniem - jeśli błędy występują w logice chipsetu będą dziać się cuda - ale to już inna bajka i w dodatku trudno to zdiagnozować.

Dokladniej rzecz ujmujac wygladalo to mniej wiecej tak:

 

Dyski te mialem od okolo marca 08, od samego poczatku dzialaly w R0 na IP35-PRO. W styczniu 09 kupilem nowy RAM ktory chcialem niezle przycisnac co skutkowala czestą i duzo iloscia BSOD'ow, po jakims czasie odpuscilem sobie ze wzgledu na to ze mobo duzo papu chciala zeby ten RAM na niej chcial chodzic tak jak chcialem.

 

Nastepnie tak w okolicach przelomu lutego i marca najpierw zaliczylem Error Occurred(0) na pierwszym dysku ale wszystko poszlo dzialalo ok. Po tej awarii odczyt ze SMART wskazywal po 2 bledy w C7, nastepnie po kilku tygodniach nastepny Error Occured(0) tyle ze na drugim dysku, tutaj problem byl bardziej zryty ale w koncu sie udalo. Tak wszystko chodzilo w miare do wczoraj.

 

Na poczatku kwietnia kupilem Rampage Formula i tez wszystko chodzilo ok, zero BSOD'ow mimo ostrego pocisniecia pamieci, jedynie napiecia na vCPU i vDDR zmienione [wiec raczej watpie zeby to moglo wplynac na ostateczne napiecie ktore dostaja dyski] i wczoraj nastapil taki owy pad, co ciekawe dzien wczesniej wszystko chodzilo bez zadnego problemu.

 

BTW: Mam kompa podlaczonego 'na pajaczka' czy ewentualne delikatne poruszenie dyskiem w czasie pracy moglo doprowadzic do czegos takiego?

Oczywiscie mowie tu o wczorajszym przypadku bo podczas dwoch wczesniejszych mialem dyski w budzie + nawiew na nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wybacz, ale przy OC przyczyn może być naprawdę masa - raczej nie ma sensu gdybać.

Lekkie poruszanie dyskiem podczas pracy nie ma prawa zaszkodzić - zobacz sobie ile g wytrzymują dyski podczas pracy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale przy OC przyczyn może być naprawdę masa - raczej nie ma sensu gdybać.

Lekkie poruszanie dyskiem podczas pracy nie ma prawa zaszkodzić - zobacz sobie ile g wytrzymują dyski podczas pracy ;)

A to SSC powinno pomoc, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tak jeśli przyczyną C7 byla niewłaściwa częstotliwość portu SATA - nic nie pomoże jeśli winne jest zasilanie lub błędy chipsetu wywołane zbyt mocnym OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem mili koledzy dzis dziwna sprawe, otoz moj WDC WD16000AAJS-PSA0 odmowil mi dzis smiesznie posluszenstwa. Bylem na dole komp chodzil wlaczony na gorze w tle tylko sciaganie zalaczone w dodatku na zupelnie inny dysk, wracam do kompa a co widze ..... Windowsowy komunikat mowiacy "aby kozystac z dysku D: nalezy go wpierw sformatowac".

 

Dalem anuluj i nagle wywalilo urzadzenie (tzn. dysk zniknal explorera np moj komputer, jak i rowniez z listy urzadzen), wyglada mi to na brak zasilania, poniewaz po restarcie wszystko jest cacy tak jak bylo przed incydentem. Dolaczam odczyt smart, moze cos pomoze.

 

P.S dysk juz przeskanowany i zero bledow na nim ...

 

post-156088-1240607754_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to i ja poprosze o sprawdzenie wynikow SMART z moich dyskow:

 

1.

Dołączona grafika

 

2.

Dołączona grafika

 

3.

Dołączona grafika

 

Trzeci dysk (IDE) wpakowalem do zewnetrznej obudowy i spialem go po USB. Od tego czasu mam z nim czasami problemy. Jezeli zaczynam "bawic" sie na dysku (ciagle przelaczanie sie miedzy odcinkami serialu, ciagle przewijanie pliku video) - po jakims czasie dysk "zalicza" freeza i przez chwile nie mozna nic zrobic. Jak sie juz odwiesi to nie mozna wykonac zadnej operacji na dysku (odczyt/zapis), jednak po katalogach mozna lazic - czasami z niektorych znika ich zawartosc. Dopiero wylaczenie i ponowne wlaczenie dysku pomaga. Kilka razy takze zdazylo mi sie (ale to juz na innych komputerach) podczas kopiowania kilkunastu/kilkudziesieciu GB zaliczyc komunikat "opóźniony zapis nie powiódł sie" (na systemach XP Pro SP2) - ale z tego co czytalem, to zdaje sie tez taka przypadlosc na tych systemach. Pare dni temu niestety na tym dysku polecialy mi partycje, ale dane udalo mi sie odzyskac.

 

Dzieki z gory :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskami ogólnie w porządku. Nie ma nic strasznego.

Co do Samsunga w kieszeni, to takie przypadłości mogą być też przyczyną kiepskiej kieszeni.

Identyczne problemy z Samsungiem miał mój znajomy, bo wziął "najtańszą jaka jest w sklepie".

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem opisałem w temacie:

 

http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdromy...47#entry3274347

 

Teraz sprawdziłem smarta:

 

Dołączona grafika

 

 

Dysk się rozpędza i zatrzymuje, po kilku krotnym zatrzymaniu, zaczyna warkotac i transfer spada do okolo 3MB/s, po jakims czasie system wogole go gubi i pomaga restart kompa, i tak sie bawie zgrywajac dane poki jeszcze daje znaki zycia :)

Edytowane przez Mane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, Elektronek.

Co do kieszeni to nawet trafiles, bo wzialem najtansza, jaka byla dostepna.

Ale jest to Akasa P2 IDE/SATA -> USB/eSATA, wiec wydawalo by sie, ze chyba nie az taki badziew.

 

Posprawdzam w niej jeszcze kable.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Mane: Smart pokazuje przede wszystkim problemy z zasilaniem (C0) - sprawdź wtyczki i gniazdo zasilania dysku (np. czy nie są zbyt lużne). Winny może być też zasilacz.

 

kuebk: takie wykresy mogą być skutkiem działania softu (jak napisał Elektronek), ale w takim przypadku kształt wykrecu będzie się zmieniał za każdym razem. Jeśli każdy test daje taki sam wynik, to dysk jest uszkodzony.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk Samsung SP2504C w pozycji (CA) Data Address Mark Errors - S.M.A.R.T. zliczył już 45 błędów co one oznaczają ? Przepracował już ok 16 tys. godzin.

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj coś dziwnego zaczęło się dziać z moim dyskiem prze chwile dochodziły z niego dźwięki jak by talerz co chwile zatrzymywał się i startował ponownie dopiero po ponownym uruchomieniu zaczął się normalnie zachowywać. Odczyt smarta niby ok ale wrzucam screena bo nie bardzo się na tym znam...

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj coś dziwnego zaczęło się dziać z moim dyskiem prze chwile dochodziły z niego dźwięki jak by talerz co chwile zatrzymywał się i startował ponownie dopiero po ponownym uruchomieniu zaczął się normalnie zachowywać. Odczyt smarta niby ok ale wrzucam screena bo nie bardzo się na tym znam...

 

Dołączona grafika

błędy na taśmie masz, zmień i powinno pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem swoje dyski z gwarancji, oba mi wymienili - tyle ze jeden z dyskow ktory dostalem srednio mi sie podoba, screeny:

 

Pierwszy dysk:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

Drugi dysk:

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

RAID0 Write Back Cache

Enabled:

Dołączona grafika

 

Disabled:

Dołączona grafika

 

Czemu wykres drugiego dysku jest tak poszarpany? Domyslam sie ze wplywa to na poszarpanie wykresu z RAID0 - dodam ze nie mam niczego co mogloby dzialac w tle, dyski sa wogole nie spartycjonowane czy tam zainicjowane jak to sobie xp nazywa.

 

HDTACH:

Dołączona grafika

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...