Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Boskie dyski ;)

 

Poza tym to brawa dla pana sw1ssst. Te przekroczone progi reloków wg Kazora to bzdura że hej.

Kiedyś panowało takie przekonanie, że dyski mają 36 zapasowych sektorów. Pewnie wzięło się to właśnie z podobnego programu, który pokazał "próg" 36. Ktoś raz źle zinterpretował, poszło na forum. Potem następny powiedział następnemu itd. i nagle 36 zapasowych sektorów zostało przyjęte jako norma i coś co wskazuje na totalną awarię dysku. Rellocated Sectors Count ponad 36 - trup i na ścianę jako ozdoba. Normalnie aż śmiać mi się chce jak raz po raz czytam takie bzdury.

Coś na logikę... dysk ma próg 36 sektorów, tak?

Dysk 500GB posiada 976,773,168 sektorów. Kto jest za tym, że ma ich 36 na zapas?

SMART pokazuje wartości jednostkowe, tak? Czy może tutaj też należy zastosować zabieg mnożenia przez 256? A może lepiej od razu przez 25600, bo przecież mnożąc 256x 40(oznaka trupa) to i tak pikuś w porównaniu do ogólnej ilości sektorów. Nawet nie 0,0001%! zapasowych sektorów - KTO TO PROJEKTOWAŁ! CZIZAS! 36 sektorów - Toż to ledwo 20MB na gigabajty pojemności! Miejcie nad nami litość producenci dysków... nad sobą w sumie też.

Także proszę wreszcie skończyć pierdzielić bzdury na temat wartości 36 pod Rellocated! Błagam!

 

Jeśli błędne działanie dysku jest z winy badów, to na takim dysku nie da się nic zrobić, bo co kilka sekund po prostu będzie zawieszać system, aby przeprowadzić operację próby odczytu/zapisu tego błędnego sektora... nie jest to jedna próba i stąd w tym czasie masakryczne zwiechy systemu. Jak nam się natłoczy kilka badów w kupie, a nie pojedyncze, to nic nie zrobimy, ratunkiem systemu będzie BSOD albo nasz ręczny - reset.

Jak mamy coś podobnego, to wtedy można, ae nie ostatecznie powiedzieć, że to jest dysk na ścianę, jak to mówi tutejszy SMART'owy "guru" Kwazor.

Nie dajmy się zwariować. Jeśli dysk chodzi i nie widać jakichkolwiek oznak złego działania, to proszę przestać się sugerować bzdurami odnośnie niby przekroczonych według różnych wierzeń i zabobonów wartości progowych SMART.

Jak dysk się sypie, to wartość badów rośnie naprawdę szybko i nie sposób tego nie zauważyć w codzinnym korzystaniu z kompa.

36 to na pewno nie jest wartość krytyczna. Tak samo jak @sw1ssst widziałem dyski ze znacznie przekroczoną tą wartością i w MHDD było tak jak u kolegi wyżej. Może nie aż tak bosko - były tam 500ms, ale na pewno wynik skanu nie kwalifikował definitywnie dysku na ścianę, tak jak to nieraz sugeruje Kwazor widząc tylko i wyłącznie zrzut SMART i ponad 36 w wiadomym miejscu.

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś mądra głowa znajdzie dokładniejsze dane nt. realnej puli sektorów zapasowych, ja tylko przypomnę raport Google nt. używanych przez nich dysków twardych - dość reprezentatywna próbka ponad 100 tysięcy różnych modeli dysków. Wśród wielu wniosków był i taki, że występowanie relokowanych sektorów (nawet jednego!!) znacząco (ponad 14-krotnie) podnosi ryzyko awarii dysku w krótkim czasie:

 

"After their first reallocation, drives are over 14 times more likely to fail within 60 days than drives without

reallocation counts".

 

Cały raport do poczytania tutaj:

 

http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/research.google.com/en/us/archive/disk_failures.pdf

 

Dysk z "badami" może, ale wcale nie musi działać dobrze. Jeśli na gwarancji, wymieniać, jeśli po, trzymać mało ważne dane. Sporo osób tutaj próbuje programowo reanimować dyski, których nie dałbym nawet teściowej Dołączona grafika niestety, czasem trzeba odżałować tych parę złotych, żeby za chwilę nie płakać na forum, że wcięło całą kolekcję zdjęć i wszystkie dokumenty....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Night_Bird

O tym, że trzeba robić backup danych, to raczej nie ma co dyskutować. Jak wiadomo awarie dysków to nie tylko pojawianie się badów i coraz częstsze zwisy, bo to akurat pozwala jeszcze na niemal 100% odzyskanie danych. Może być masę innych usterek, które nie pozwolą nam na nic. Np zwalenie głowicy. Wtedy ratunek leży tylko w firmie odzyskującej. Co do pojawienia się badów to fakt, ryzyko rośnie, ale dlatego zawsze się powtarza, aby monitorować ich ilość co jakiś czas. Jak pojawiło się kilka i nie rusza się przez długi czas, to prawdopodobnie nic takiego, ale jak systematycznie przybywa, to powinna się włączyć lampka ostrzegawcza dla właściciela.

Co do mądrych danych na temat puli zapasowej, to raczej ciężko znaleźć o tym informacje, a być może takowych nawet nie ma, bo producenci się tym nie chwalą. Ale wydaje mi się, że im większy dysk, tym ta pula jest większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mądrych danych na temat puli zapasowej, to raczej ciężko znaleźć o tym informacje, a być może takowych nawet nie ma, bo producenci się tym nie chwalą. Ale wydaje mi się, że im większy dysk, tym ta pula jest większa.

 

40 MB (tak, megabajtowy) Maxtor z 1991 r. ma pulę 63 sektorów zapasowych. Model o pojemności 80 MB - 126. Przyjmując, że ilość ta rośnie w taki sam sposób, dla dysku 500 GB mielibyśmy 787 500 sektorów zapasowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Night Bird : Jest jeszcze pula sektorów uszkodzonych fabrycznie... ( stare dyski miały nawet naklejkę z informacją na ten temat ze sektory Y jest zły -- dyski 10-20mb z 286 itd.. ) w nowych dyskach jest to zapisane w romie ale niedostępne normalnymi sposobami.. ale i tak na to jest "system"

 

Sarkazm : Kurcze nic nie widać ,,wszytko ok dyski zdrowe. Co kontorler odczytuje z Smartu że wyje ...

 

Elektronek : Ten dysk jest na gwarancji "próg ostrzezenia " został przekroczony . Do tego elektronika nie radzi sobie z nowymi błedami---mogą być poważniejsze ( co juz powinno ci dać do myslenia że z tym dyskiem nie jest juz rewelacyjnie --- oczywiscie MHDD warto zastosować -- w dyskach po GWARANCJI ( chyba że błędy są pojedyńcze) a Rudy 102 ma Gwarancje to czemu nie wysłać dysku ? Czekać na ostatni moment ?

 

Lepiej zapobiegać czy leczyć ?

 

Zobacz że czasami nawet po zastosowaniu zerowania i tak bady wracją... i jesli dysk jest po gwarancji no to trudno...

 

ale na pewno wynik skanu nie kwalifikował definitywnie dysku na ścianę, tak jak to nieraz sugeruje Kwazor widząc tylko i wyłącznie zrzut SMART i ponad 36 w wiadomym miejscu.

 

No teraz to wyrwałeś kontekst z innego posta gdzie zeczywiscie 735 sektorów w realokacji do tego 42 w kolejce tu tez zastosujesz akcje typu jakoś to będzie ? I nie martw sie ?

 

Temu dyskowi juz by nic nie pomogło... więc myślę że powiesić go na scianie to dobre miejsce ( ewentulanie dać kobicie talerz z niego i lusterko piękne będzie miała )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu dyskowi juz by nic nie pomogło... więc myślę że powiesić go na scianie to dobre miejsce ( ewentulanie dać kobicie talerz z niego i lusterko piękne będzie miała )

 

Na lusterko najlepsze były talerze z Deskstarów od IBMa bo szklane.

 

http://www.dataclini...m-hard-disk.htm

 

To były usterki, a Wy się bad sektorami martwicie Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Dołączona grafika

Stronę wcześniej wstawiałem SMART mojego WD5000BEVT. Po wyzerowaniu przez miesiąc był spokój. Znowu zaczyna się robić to samo. Current Pending = 7, Raw Error Rate = 2080. Reloków jeszcze nie ma...

Rozumiem, że nie ma sensu ponowne zerowanie?

 

Jaki dysk byście wybrali?

WD5000LPVT będzie dobry?

post-142621-0-35395500-1352917643_thumb.jpg

Edytowane przez seba_999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strone wczesniej ci napisałem ze jesli bledy pojawia sie ponownie to dysk nadaje sie tylko na dane "śmieciowe" i jedna widac że duzo sie nie pomyliłem.. błedy wrociły.

 

Jednak smart WD-ków jest czytelny ( o Seagate nie da się tego powiedzieć)

 

Do do WD5000LPVT to dobry wybór.( szybki energooszczedny i 1 talerzowy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji problemów z dyskami w stacjonarnym, przejrzałem laptopa i dysk też nie wygląda za dobrze, MHDD pokazał

2 - UNC

2 - >500

8 - <500

60 - <150

 

SMART w załączniku, dodam że skan robiłem ze 3 tygodnie temu i wtedy w SMART Reallocated Event Count był mniejszy o 23.

 

Laptop jest marki Lenovo gwarancja do Stycznia sądzę że powinni dysk wymienić w ramach gwarancji. Mam racje??

dysk laptop.pdf

Edytowane przez Adikss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie że wysyłaj niech wymieniają... nawet skan z mhdd dorzuć na potwierdzenie.. ( kiedys wysyłałem lapsa 2 razy i za 1 razem nie wymienili dysku--- dopiero powtórna wysyłka + wydruk dały porządany efekt )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaijitsu

Ja też mam samsunga identycznego nawet chyba i te błędy wynikają z błędu połączenia dysku z płytą głównąkontrolerem czasami przez uszkodzoną taśmę SATA lub obluzowaną wtyczką, nie docisniętą itp.

U mnie mam tych błędów C8 chyba z 5 tysięcy i dysk smiga bez problemu, ew. sprawdź połączenie dysk-płyta.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zesrał mi się kolejny samsung, dysk działał bez żadnych problemów, dopiero dziś nagle zawiesił system podczas przenoszenia plików (wcześniej skopiowałem na niego 80GB które poszło szybko i sprawnie) do tego zaczął chrobotać, pikać, trzaskać, nie widzi go OS ani BIOS. Próbowałem odpalić MHDD pod IDE, ale nie wykrywa tego dysku, czy da się jeszcze coś z nim zrobić w warunkach domowych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kilka dni temu kupiłem dysk i prosiłbym Was o sprawdzenie parametrów. Zastanawiam się nad różnicą "ilość włączeń dysku = 37" z tym co pokazuje SMART = 25. Czy w przypadku pozostałych odczytów wszystko jest w porządku? Czy jest sens użycia HD Tune skoro dysk to model z tego roku, a program z 2011?

 

I jeszcze przy okazji chciałbym zapytać czy dysk może się znajdować bezpośrednio przy wentylatorze (styka się z nim). Bo chyba pracujący silniczek wentylatora wytwarza jakieś pole?

post-117381-0-77930000-1355783322_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...