Skocz do zawartości
LordVere

Jakość Zdjęcia A Megapiksele

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie

Ostatnio wymieniłem aparat cyfrowy z canona A610 na A630 (ze względu na wyświetlacz w tym drugim jest większy)

Pierwszy miał 5.0 mln pikseli a drugi ma ich 8.

 

Dodatkowo w drugim jest nowszy procesor, dołożono większe czułości ISO

 

I widze że zdjęcia zrobione starą 610 przy 5 MPix są dużo ładniejsze niż 630 8 MPix

 

Co może być przyczyną?

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam ze matryca 5MP i 8MP ma taka sama wielkosc fizyczna.

Przez to gestosc upakowania sensorow jest wieksza przy 8MP i dlatego matryca bardziej szumi.

Mozliwe tez ze soft jest skopany;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jakość Zdjęcia A Megapiksele, czyżby więcej nie znaczy lepiej ?"

 

I na dodatek lepsze zdjecia sa z srebrnych aparatow... ;)

 

Tyle tekstow/poradnikow na ten temat juz jest w internecie, ze az trzeba zakladac nastepny watek na forum? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora wątku (i zarazem zadanie do pomyślenia ;) ).

 

Telefon komórkowy Samsung SCH-B600 ma rozdzielczość 10MP

 

Mój Canon 20D ma rozdzielczość 8MP

 

Jak myślisz, który robi lepsze jakościowo zdjęcia ? :)

 

 

P.S. Liczy się fizyczny rozmiar matrycy, soft i oczywiście optyka. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbardziej mnie rozpierdzielają ziomki gdy zachodzi taka sytuacja, ja foce krajobrazy lustrzanką a koleś wyciąga komórkę wali fote i mówi "po ch... Ci taki aparat ja mam w komórce 10mp i zdjęcia wychodzą cudne" no mam ochotę takiemu tą jego komórkę w pysk włożyć by sie udusił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do autora wątku (i zarazem zadanie do pomyślenia ;) ).

Telefon komórkowy Samsung SCH-B600 ma rozdzielczość 10MP

Mój Canon 20D ma rozdzielczość 8MP

Jak myślisz, który robi lepsze jakościowo zdjęcia ? :)

...

Witam

Troche chybione porównanie w tym konkretnym przypadku. :unsure:

A630 został wypuszczony i promowany jako cytuje "następca popularnego A610"

To tak jakbyś ty był zadowolony ze swojego canona 20D kupił na tej fali od niego nowszy model i tu totalne rozczarowanie (wszystko niby lepsze ale efekt końcowy jest gorszy :cry: )

 

Odnosnie pozostalych odpowiedzi:

Zdjęcia ogladam w takiej samej rosdzielczosci z obu aparatów.

Obraz jest zmniejszany do trybu pełnoekranowego czyli przy rozdzielczosci 1280x1024

Ten z A630 ma dużo ziarna, a przy powiększeniu to tragedia.

 

Matryca rozmiarowo jest taka sama jak A610 (ale natomiast Canon S5 IS ma jeszcze mniejszą)

 

Odnoście porównywania megapikseli w aparatach ja stosuje na podstawie porownania samochodow:

Polonez ma silnik 1,6 i ford focus 1.6 a reszte pozostawiam bez komentaza

 

Na razie zmniejszylem rozdzielczosc w apraracie, porobie troche zdjec i zobacze jak wyjda.

Jednak w najblizszym czasie raczej na pewno wymienie go na coś innego

 

Pozdrawiam :-P

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz 8 mega czy 20 mega pikseli to bez roznicy... robiac zdjecie 1024x768 w obu przypadkach ich ilosc bedzie taka sama ;)

Tak, ale trzeba mieć na uwadze jeszcze tzw. "szum" który jest wynikiem wysokiego ISO / zbyt dużego upchania MPix na mały rozmiar matrycy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy masz 8 mega czy 20 mega pikseli to bez roznicy... robiac zdjecie 1024x768 w obu przypadkach ich ilosc bedzie taka sama ;)

Witam

Może źle sie wyraziłem ale chodziło mi o to że zdjęcia przegladam w 1280x124

Sa one robione odpowiednio w 5 i 8 MP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tym pisal Skibi - zdjecie 5Mpix przeskalowane do 1280x1024 bedzie wygladac inaczej niz 8Mpix przeskalowane do tej samej rozdzielczosci.

Problem w tym że to zdjęcie zrobione w 8MPix jest gorsze od tego w 5MPix, a teoretycznie powinno być odwrotnie - przynajmniej tak mi się wydaje.

Zdjęcie 8 MP powinno mieć więcej szczegułów i być bardziej ostre przy pomniejszeniu.

Nawet jak zmniejsze rozdzielczość zdjęcia i zapisze j w nowej, to to zdjęcie wygląda gorzej.

Wygląda to tak jakby przy ustawieniach na maksa - 8MPix zbierał wszystkie niepotrzebne śmieci lub jak kto woli na zasadzie czego nie zobaczy to sobie dowymyśla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wlasnie wynika z wiekszego upakowania na matrycvy o takiej samej wielkosci punktow swiatloczulych.

 

To jest niestety marketingowy belkot ze im wiecej MP tym lepiej a tak nie jest co sie sam przekonales.

Nic z tym nie zrobisz niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.zoom.idg.pl/artykuly/45303.html

Jesli mam byc szczery ja nigdy nie uzywam głupiego AUTO albo innych trybow. Mam prostackiego samsunga s630 i zdjecia i tak robie w 4mpx aby ich wiecej wlazlo:) 2mpx wystarcza aby zrobic sensowana odbitkie do albumu rodzinnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że to zdjęcie zrobione w 8MPix jest gorsze od tego w 5MPix, a teoretycznie powinno być odwrotnie - przynajmniej tak mi się wydaje.

Zdjęcie 8 MP powinno mieć więcej szczegułów i być bardziej ostre przy pomniejszeniu.

Nawet jak zmniejsze rozdzielczość zdjęcia i zapisze j w nowej, to to zdjęcie wygląda gorzej.

Wygląda to tak jakby przy ustawieniach na maksa - 8MPix zbierał wszystkie niepotrzebne śmieci lub jak kto woli na zasadzie czego nie zobaczy to sobie dowymyśla.

Wklej oba zdjecia to ocenimy, bo to gdybanie bez ogladania zaczyna byc nudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sobie ma jedynie ostatnie zdjęcia wić nie pokaże teraz z 610 do których nic nie mam

 

Zdjęcie z 630 wszystko ustawione na auto, ustawiona "najlepsza jakość" - najwyższa rozdzielczość - jpeg o najmniej bezstartnym zapisie

 

Niestety nie mogę załączyć pełnego zdjęcia więc je troche pomniejszyłem o 50%, zdjęcie w oryginale ma 4,5 MB i wygląda niewiele lepiej.

Wygląda tak jakby sobie wybierał najwyższe ISO

zresztą zobaczie sami

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ustawione na auto

I wszystko jasne. Aparaty, szczegolnie te tansze, z reguly w trybie automatycznym niedostatki swiatla rekompensuja podbijaniem ISO, zeby utrzymac krotki czas (zeby zdjecie nie wyszlo poruszone). A ze masz gesciej upakowana matryce, to i szumy sa wieksze przy takim samym ISO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aparat do najtańszych nie należy po pare miesięcy temu dałem za niego przeszło 1000 PLN (obecnie od około 750 )

Ja ustawiam auto przy dziecku.

Jednak oczekuje od apratu że przy auto powinien robic ladne zdjecia, bo to cos wyglada prawie jak z kamerki internetowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na P, daj ISO 50, resztę ustawień zgodnie z warunkami (chodzi o balans bieli) i do tego najlepszą jakość zdjęcia.

I zamieść zdjęcie.

 

Ten tryb powinieneś używać, bo jest o wiele lepszy od auto. Więcej zależy od Ciebie.

Moj A75 też szumi, ale dopiero przy ISO 100, na 50 i przy normalnym świetle jest dobrze jak na kilkuletni aparat.

 

PS: mój Canon na auto ustawia ISO 50.

 

@HeatheN

 

Ciężko przy dziecku jechać na pełnym manualu, bardzo ruchliwy obiekt. Takie cuda na kiju dla mniej doświadczonych, to można przy

krajobrazach robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wez ksiazke i poczytaj o manulau troche :) nie tylko beda lepsze zdjecia wychodzic ale zobaczysz jaka satysfakcje poczujesz ze to nie aparat zrobił zdjecie tylko Ty ;)

Witam, wiem o co chodzi

W zamierzchłych czasach miałem poczciwego zenita, w łazience krokusa i to było coś.

Na razie jednak jak dziecko ma niecałe dwa lata i wprzeciągu minuty potrafi zmienić pare przyrządów na placu zabaw to raczej mało realne aby bawić się w ustawienia ręczne. W tym przypadku raczej można pomyśleć o jakmimś mini kompakcie w stylu ixus.

W moim przypadku aby zrobić zdjęcie trzeba działać jak rewolwerowiec.

 

Ale za manuala i tak się wezmę

 

 

 

Ustaw na P, daj ISO 50, resztę ustawień zgodnie z warunkami (chodzi o balans bieli) i do tego najlepszą jakość zdjęcia.

I zamieść zdjęcie.

 

Ten tryb powinieneś używać, bo jest o wiele lepszy od auto. Więcej zależy od Ciebie.

Moj A75 też szumi, ale dopiero przy ISO 100, na 50 i przy normalnym świetle jest dobrze jak na kilkuletni aparat.

 

PS: mój Canon na auto ustawia ISO 50.

 

@HeatheN

 

Ciężko przy dziecku jechać na pełnym manualu, bardzo ruchliwy obiekt. Takie cuda na kiju dla mniej doświadczonych, to można przy

krajobrazach robić.

Zobacze co da się poustawiac na moim canon'ie dzisiaj

Edytowane przez LordVere

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie

Ostatnio wymieniłem aparat cyfrowy z canona A610 na A630 (ze względu na wyświetlacz w tym drugim jest większy)

Pierwszy miał 5.0 mln pikseli a drugi ma ich 8.

 

Dodatkowo w drugim jest nowszy procesor, dołożono większe czułości ISO

 

I widze że zdjęcia zrobione starą 610 przy 5 MPix są dużo ładniejsze niż 630 8 MPix

 

Co może być przyczyną?

 

Pozdrawiam

Grzegorz

 

Ten A630 mimo duzej matrycy strasznie szumi, przykład ISO 800:

 

Canon A630:

http://www.grafika.cz//images4/Canon_PS_a6..._noc_iso800.jpg

 

Samsung S850:

http://www.fotografovani.cz//images3/Samsu..._noc_iso800.jpg

 

oba aparaty taka sama matryca 8Mpix 1/1.8"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten A630 mimo duzej matrycy strasznie szumi, przykład ISO 800:

 

Canon A630:

http://www.grafika.cz//images4/Canon_PS_a6..._noc_iso800.jpg

 

Samsung S850:

http://www.fotografovani.cz//images3/Samsu..._noc_iso800.jpg

 

oba aparaty taka sama matryca 8Mpix 1/1.8"

A630: 2s, f/8

S850: 1s, f/3.4

 

żeby jeszcze na tych samych ustawieniach były robione <_<

Edytowane przez cyrkiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby niektórych pocieszyć to szumy czasem ładnie wyglądają :P

 

Hm. Sam mam podobno szumiące bydle(fz50), ale jakoś mi to nie przeszkadza. Wszystkie zdjęcia robie w ISO 100. No i szumów nie ma ;)

 

@slavOK: No widzisz, przepłaciłeś za lustrzanke ;) Trzeba było kupić full wypas komórase z karciochą pamięciochy :D Poza tym spróbowałby ktoś brzydko powiedzieć na mój aparat... :)

 

Dodam jeszcze że jak kiedyś robiłem foty jakiegoś zamku komórką to wyglądały przyzwoicie jak się je przeskalowało z wygładzaniem na większe, zrobiło na czarno-biało i dodało szumy... ;)

Edytowane przez Sid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...