Skocz do zawartości
YogiCK

Foxconn P35a / P35a-s

Rekomendowane odpowiedzi

HDD mam na SATA, napęd na ATA w BIOSie ustawiony w trybie IDE. Czy mam dobry wynik? Czy nie powinno być na Ultra ATA/133? Czy mogę w moim przypadku, gdy napęd mam na ATA ustawić AHCI? I czy zyskam coś na wydajności?

napęd na ATA masz zapewne podpięty do JMicron, a dysk Sata do ICH8R, to są zupełnie niezależne kontrolery i każdy ustawiasz osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak korzysta się z trybu AHCI, i dysku SATA, to potrzebne są jakieś stery ?, i czy warto zmienić z IDE na AHCI ?

Tak, trzeba je zapodać przy instalacji XP z dyskietki (F6) albo zintegrować z instalką systemu. Można też niby przestawić już po instalacji systemu i dograć sterowniki, było gdzieś nawet w tym temacie o tym pisane. Do AHCI jest ten sam sterownik co do RAID'u: Intel® Matrix Storage Manager, link masz w opisie na pierwszej stronie tematu. Edytowane przez driven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisałeś, "niby". U mnie taki manewr powodował tylko BSODy. Dobrze, że opcja "ostatnia dobra konfiguracja" zadziałała bo musiałbym przeinstalowywać cały system na nowo (nawet tryb awaryjny nie chciał działać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisałeś, "niby". U mnie taki manewr powodował tylko BSODy. Dobrze, że opcja "ostatnia dobra konfiguracja" zadziałała bo musiałbym przeinstalowywać cały system na nowo (nawet tryb awaryjny nie chciał działać).

U mnie działa bez problemu, przecież to tylko podmiana sterownika ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu na p36 mam to samo co na p35, mianowicie x7 v dla cpu 1333x9(3 GHz), 5:6 dla pamieci(800MHz) na def timingach i napiecie 2.1160 wywala pod Orthosem po ok 4 minutach. Jak zwiększe v dla cpu na 8, 9 to mam to samo :(. Macie jakieś pomysły, żeby na 3GHz zrobić te 800MHz na pamiątkach? Bo ja już nie mam pomysłu. Widocznie pamięci mam wyjątkowo lipne (Goodram 800MHz CL6).

 

BTW teraz robię testy na p36 dla x7, 1333x9 i mem 1:1 (667) na def v i timingach. W P35 przeszło mi 6h, w p28 się sypało :lol:. Muszę kupić jakieś sensowne pamięci wkońcu, bo ta cała sytuacja przestaje mi się podobać.

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym przestrzec osoby chcące zflashować swoje płyty biosem od MARS-a. Ja niestety tydzień temu to uczyniłem i teraz mocno załuje. Na wstępie dodam iż posiadam wersje płyty "a-s". Dodam jeszcze że po wgraniu nowego biosu zainstalowałem system op od nowa wraz z wszystkimi niezbędnymi sterwonikami( intel INF, Intel Matrix,Jmicron) w najnowszych wersjach.

Po wgraniu ww. biosu zaczeły się same problemy:

1. BIOS od MARS-a nie poprawia możliwośći OC, w moim przypadku je pogorszył co jest równoznacze z tym iż nie moge w ogole podkręcac, poniewaz kazda proba podkrecenia powoduje niestabilość i zawieszanie się albo samego biosu w trakcie bootowania albo systemu operacyjnego.

2. Podpięcie dysku twardego pod IDE powoduje... tak tak zawieszanie się biosu w trakcie bootowania lub zawieszanie się systemu opreacyjnego podczas kopiowania plików z lub na wspomniany dysk. Kontroler ICH9R mam ustawiony w tryb RAID natomiast Jmicron w trybie IDE. Dodatkowo bios od p35a-s umożliwiał wybranie ile portów sata ma być wykorzystanych dla RAID-a (4 lub 6), bios od marsa nie daje już takiej możliwości.

3. Przy każdym uruchomieniu systemu op. system chce zainstalować nieznane urządzenia. Tymi nieznanymi urządzeniami są HUB-y USB. Wynika to z faktu, ze ,,Mars" ma troszke inna konstrukcję od P35a-s ( z tyłu płyty są 4 porty USB a na p35a-s tylko 2).

 

To tyle na temat ,,zalet" wgrania ów biosu. Ogólnie powoli zaczynam oswajać sie z myślą , że powrót do biosu AMI raczej nie będzie możliwy, o ile kolega elektro255 nie zmodyfikuje jakiegoś flashera. Najlepsze jest to że na zdjęciu płyty głownej w instrukcji jest umieszczony socket dla kośći flash BIOSU, a w rzeczywistości na moim egzemplarzu jest puste miejsce... co za tym idzie zrobienie hot flasha odpada. Oczywiście żaden z dostępnych flasherów na rynku nie pozwala na sflaszowanie BIOSU. Reasumując o ile @elektro255 nie wymodzi jakiegoś flashera bede posiadaczem bezuzytecznej płyty głownej, co jest wielce prawdopodobne gdyż moje próby kontaktu z kolegą elektro255 pozostają bez odzewu z jego strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to przydała by się kontynuacja uniflasha ;-) szkoda, że zaprzestali na wersji 1.40...

 

Mars to chyba jest .BIN dlatego nie ma możliwości powrotu obecnie do .ROM... rozmiar oraz zawartość plików jest zupełnie inna...

 

jeżeli elektro255 się zna na rzeczy to w nim nadzieja ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym przestrzec osoby chcące zflashować swoje płyty biosem od MARS-a. Ja niestety tydzień temu to uczyniłem i teraz mocno załuje. Na wstępie dodam iż posiadam wersje płyty "a-s". Dodam jeszcze że po wgraniu nowego biosu zainstalowałem system op od nowa wraz z wszystkimi niezbędnymi sterwonikami( intel INF, Intel Matrix,Jmicron) w najnowszych wersjach.

Po wgraniu ww. biosu zaczeły się same problemy:

1. BIOS od MARS-a nie poprawia możliwośći OC, w moim przypadku je pogorszył co jest równoznacze z tym iż nie moge w ogole podkręcac, poniewaz kazda proba podkrecenia powoduje niestabilość i zawieszanie się albo samego biosu w trakcie bootowania albo systemu operacyjnego.

2. Podpięcie dysku twardego pod IDE powoduje... tak tak zawieszanie się biosu w trakcie bootowania lub zawieszanie się systemu opreacyjnego podczas kopiowania plików z lub na wspomniany dysk. Kontroler ICH9R mam ustawiony w tryb RAID natomiast Jmicron w trybie IDE. Dodatkowo bios od p35a-s umożliwiał wybranie ile portów sata ma być wykorzystanych dla RAID-a (4 lub 6), bios od marsa nie daje już takiej możliwości.

3. Przy każdym uruchomieniu systemu op. system chce zainstalować nieznane urządzenia. Tymi nieznanymi urządzeniami są HUB-y USB. Wynika to z faktu, ze ,,Mars" ma troszke inna konstrukcję od P35a-s ( z tyłu płyty są 4 porty USB a na p35a-s tylko 2).

 

To tyle na temat ,,zalet" wgrania ów biosu. Ogólnie powoli zaczynam oswajać sie z myślą , że powrót do biosu AMI raczej nie będzie możliwy, o ile kolega elektro255 nie zmodyfikuje jakiegoś flashera. Najlepsze jest to że na zdjęciu płyty głownej w instrukcji jest umieszczony socket dla kośći flash BIOSU, a w rzeczywistości na moim egzemplarzu jest puste miejsce... co za tym idzie zrobienie hot flasha odpada. Oczywiście żaden z dostępnych flasherów na rynku nie pozwala na sflaszowanie BIOSU. Reasumując o ile @elektro255 nie wymodzi jakiegoś flashera bede posiadaczem bezuzytecznej płyty głownej, co jest wielce prawdopodobne gdyż moje próby kontaktu z kolegą elektro255 pozostają bez odzewu z jego strony.

 

U mnie było to samo na P35A, i niestety musiałem sprzedać tą płytę bo nie dało się podkręcić, itp. Dlatego nie wgrywajcie tego biosu ! nie opłaca się ! Ja miałem nauczkę, ale już nigdy nie podejmę sie próby wgrywania modowanego biosu.

 

EDIT:

 

Temu gościowi co sprzedałem mobo wgrał z powrotem bios do P35A:

Willem 7.1 Winbond 25X80ViAz - programator <- wykorzystał to do wgrania poprzedniego biosu .

Edytowane przez robowsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to przydała by się kontynuacja uniflasha ;-) szkoda, że zaprzestali na wersji 1.40...

 

Mars to chyba jest .BIN dlatego nie ma możliwości powrotu obecnie do .ROM... rozmiar oraz zawartość plików jest zupełnie inna...

 

jeżeli elektro255 się zna na rzeczy to w nim nadzieja ;-)

Istotnie przydała by się kontynuacja Uniflasha, bo obecna wersja nie wykrywa chipsetu, co uniemożliwia sflashowanie, Natomiast w przypadku flasherów od ami (amiflash czy afudos) panowie wpadli na genialny pomysł, który ma uniemożliwić fslfashowania biosu płyty o ile nie została ona uruchomiaona z biosem od AMI :D. Według mnie format akurat nie ma znaczenia bo zarówno bios w postaci rom moge zrzucic do postaci bin, co do rozmiaru to pewnie również nie ma wielkiego znaczenia o ile kość flash ma odpowiednio dużo miejsca. Problemem jest podpis biosu np: flasher od awarda nie chce sflashować biosu poniewaz jest ton podpisany jako bios ami :D Oczywiście nie jestem znawcą biosów i moge się mylić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że otrzymałem prośbę na PW o napisanie instrukcji zmiany SPD pamięci to od razu umieszczę ją w temacie.

 

Instrukcja dla kości PDP Patriot 800 MHz CL4 LLK, choć dla innych wszystko robi sie analogicznie.

 

1. Uruchamiamy komputer na domyślnych ustawieniach BIOS'u, głównie chodzi o to by niczego nie podkręcać (procka, pamięci), unikniemy ewentualnych niespodzianek. Można ustawić wyższe niż domyślne napięcie dla pamięci. Osobiście modyfikację robiłem z zamontowaną tylko jedną kostką. Gdy wszystko było ok, wymontowałem ją i zamontowałem kolejną.

 

2. Pobieramy program SPDTool

 

3. Uruchamiamy program i klikamy menu File >>> Read >>> Module 0: Installed by odczytać SPD kości (w zależności od liczby kości i banku w którym będą zamontowane będzie kilka pozycji "Module 0, Module 1 itd").

 

4. Wybieramy File >>> Save... i zapisujemy sobie oryginalne ustawienia.

 

5. W dolnej części programu odszukujemy na liście SDRAM Cycle time at Maximum Supported CAS Latency i wartość 2.50 ns (400 MHz) przestawiamy na 3.00 ns (333 Mhz).

 

6. Z menu programu wybieramy Edit >>> Fix Checksum.

 

7. Wgrywamy nowe ustawienia wybierając z menu File >>> Write >>> Module 0: Installed.

 

Niżej screeny z programu przed i po zmianie z zaznaczonymi na czerwono ważnymi elementami

Dołączona grafika Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotnie przydała by się kontynuacja Uniflasha, bo obecna wersja nie wykrywa chipsetu, co uniemożliwia sflashowanie, Natomiast w przypadku flasherów od ami (amiflash czy afudos) panowie wpadli na genialny pomysł, który ma uniemożliwić fslfashowania biosu płyty o ile nie została ona uruchomiaona z biosem od AMI :D. Według mnie format akurat nie ma znaczenia bo zarówno bios w postaci rom moge zrzucic do postaci bin, co do rozmiaru to pewnie również nie ma wielkiego znaczenia o ile kość flash ma odpowiednio dużo miejsca. Problemem jest podpis biosu np: flasher od awarda nie chce sflashować biosu poniewaz jest ton podpisany jako bios ami :D Oczywiście nie jestem znawcą biosów i moge się mylić...

W sumie to mimo, ze nie mam wiekszych problemow z MARS-em, to jednak wolalbym wrocic do AMI... :wink:

http://rom.by/UniflashRE/UniflashRE_1.47re.08.zip

Wykrywa P35, ale nie ropoznaje kosci biosa:/

 

Elektro255 can you hear us? :razz: jakis progress?:)

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 667MHz pamiątki nie potrzebują tyle Voltów co dla 800MHz i to może być problem. Ustaw 800Mhz podnieś napięcie dla pamięci i po testuj.

Tak, sprawdzałem przy 2V i nic.

 

Co mogłem? Konkretnie? W Advanced BIOS Features >>> OnBoardDevice Configuration >>> masz Initate Graphic Adapter i chyba ustawienie PEG/PCI, zmień na PCI/PEG

Tak, to zmieniałem

 

że równo masz już tam namieszane z tymi sterownikami, chyba, że źle zrozumiałem i za każdym razem instalujesz je na świeży system. Ciągle zmieniasz podzespoły i może już głupieje ;)

Za każdym razem na świeży, na razie eksperymentuję. System mam oryginalny i nie chcę go na razie rejestrować w razie konieczności wymiany płyty [Vista OEM]. Może zostanę jednak przy XP.

 

A to nie jest przypadkiem włączona w biosie opcja bootownia z LAN. Osobiście takiego odliczania nie miałem bo od nowości zwalona u mnie była karta sieciowa.

Myśle, że raczej nie. Tak to wygląda, poźniej 2x beep.

http://www.szn.vectranet.pl/~dzekoo/img_9265_.jpg

 

Czy ktoś ma tak samo, albo wie co to jest? ESC nie działa, można sobie wciskać, nie przyspieszy odliczania. Później 2xszybki beep (błąd?) i ta liczba po prawej stronie szybko sie zmienia na dwie inne. Potem system normalnie sie laduje.

 

Podsumowując. Dziwne bootowanie - może jakiś błąd i niska wydajność Raid 0 mnie martwi. Mam też podwójny start mimo P36.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mimo, ze nie mam wiekszych problemow z MARS-em, to jednak wolalbym wrocic do AMI... :wink:

http://rom.by/UniflashRE/UniflashRE_1.47re.08.zip

Wykrywa P35, ale nie ropoznaje kosci biosa:/

 

Elektro255 can you hear us? :razz: jakis progress?:)

Czyli już tak niewiele brakuje do szczęścia... :-P

 

A tak btw. dzięki za linka do tego uniflasha. Był mi potrzebny do innych płytek ;). Przynajmniej nie musze biegać do osób ktore mają programatory B) :P

Edytowane przez PCHaCkiN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - naczytałem sie troche, nakombinowałem, nazwierałem(pamięć biosa), a ile bluzgów ze mnie wyleciało... niestety juz nie daje sam rady potrzebna mi wasza pomoc bo albo robie coś nie tak albo mam jakiś felerny sprzet...

od paru dni staram sie podkrecić mój zestaw:

E8400 i Patrioty CL4 800 2x1GB

nie chce dużo bo chciałbym uzyskać skromne 3,6 GHz na procku i 800 MHz na RAM (dla Fox Ratio 1:1 czyli FSB 1600)

 

problem w tym ze za chiny nie mogę dokrecić RAM do założonych 800 MHz a granica jest 750MHz dla ustawionego Fox Ratio [1:1] , (oczywiście napiecie na RAM to 2,25 V, BIOS P36 ) - czyli sporo ponizej nominalnych mozliwości tych kości... wyżej pada windows... zmiany time'ingów na RAM nie pomagają...

najdziwniejsze jest to, że default'owo jak zresetuje bios to ustawia:

800Mhz dla Memory Target ?!?! (czyli jadą na 800MHz!?!?)

Fox Ratio [auto]

oczywiscie dla default'owego CPU FSB [1333]

i dla tych ustawień RAM jedzie na 4-4-4-12 nawet na 1,8 V...

na dodatek ten sam Procek i RAM ma brat i bez jakichkolwiek problemow ustawił E8400 na 3,6G a RAM na 999Mhz... tyle ze na najprostrzej plycie Gigabyte'a... a ja sie uparłem na Foxconn'a...

o co chodzi - co robie źle???

Edytowane przez mglysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

800Mhz dla Memory Target ?!?! (czyli jadą na 800MHz!?!?)

 

 

Dokładnie to oznacza od jakiej wartości startujesz z OC pamiątek przy wybranym Ratio.

Edytowane przez adamlop

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja uniflasha również nie bedzie działac( nawet jej nie sprawdzam) bo w ciaz nie obsługuje kosci F71882FG, a w tej nowej wersji dodano tylko obsługę dla F49B002UA. Dodam ze wersje 1.47 rel 8 sprawdzałem, a ponieważ wersja 9 ma tylko ww. poprawke wiec szkoda nawet sprawdzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzekoo: zmniejsz delay dla wykrywania dysków i zobacz czy to to

Niestety nie, ustawiłem nawet na 0.

 

Nikt nie ma takiego 9s opóźnienia przy bootowaniu i potem 2xbeep? Opóźnienie mi nie przeszkadza, tylko zastanawiam się co to jest.

 

Pozdrawiam

Jacek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw Dram freq na 667. Fox ratio na disable. Timingi na 4-5-5-14 vddr na 2.25v i jazda z fsb do góry.

dzieki za dane ale jak ustawiam Fox Ratio na disable to nie moge za chiny zmienić ustawienia DRAM Frequency... zawsze wskakuje [auto]... co jest z tą płytą???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz bios P36 to tam już nie wybierasz Dram Freq.... bo tej opcji tam po prostu nie ma. Przy pomocy dzielników które masz do wyboru ustawiasz sobie jaką chcesz mieć prędkość ramu :)

 

I takie małe pytanko, które według was temp są bliższe prawdzie te z core tempa czy z fox one?? Bo różnica jest dość spora około 10st. C. Dodam, że jak kiedyś dotykałem procka przy samej płycie to był on ciepły, ale nie gorący tak jak to pokazuje core temp bliżej chyba temp. które pokazuje fox one :)

Edytowane przez Marcinas83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - naczytałem sie troche, nakombinowałem, nazwierałem(pamięć biosa), a ile bluzgów ze mnie wyleciało... niestety juz nie daje sam rady potrzebna mi wasza pomoc bo albo robie coś nie tak albo mam jakiś felerny sprzet...

od paru dni staram sie podkrecić mój zestaw:

E8400 i Patrioty CL4 800 2x1GB

nie chce dużo bo chciałbym uzyskać skromne 3,6 GHz na procku i 800 MHz na RAM (dla Fox Ratio 1:1 czyli FSB 1600)

 

problem w tym ze za chiny nie mogę dokrecić RAM do założonych 800 MHz a granica jest 750MHz dla ustawionego Fox Ratio [1:1] , (oczywiście napiecie na RAM to 2,25 V, BIOS P36 ) - czyli sporo ponizej nominalnych mozliwości tych kości... wyżej pada windows... zmiany time'ingów na RAM nie pomagają...

najdziwniejsze jest to, że default'owo jak zresetuje bios to ustawia:

800Mhz dla Memory Target ?!?! (czyli jadą na 800MHz!?!?)

Fox Ratio [auto]

oczywiscie dla default'owego CPU FSB [1333]

i dla tych ustawień RAM jedzie na 4-4-4-12 nawet na 1,8 V...

na dodatek ten sam Procek i RAM ma brat i bez jakichkolwiek problemow ustawił E8400 na 3,6G a RAM na 999Mhz... tyle ze na najprostrzej plycie Gigabyte'a... a ja sie uparłem na Foxconn'a...

o co chodzi - co robie źle???

Ja mam coś takiego, że jak ustawiam memki 5:6 czyli na 800MHz i napięcie 2.190 sypią się w Orthosie, przy 333x9 (3 GHz) CPU. Timingi 6-6-6-15, mam lipne pamięci na CL6, na CL5 to samo, też się sypie i na p35 i na p36. Co za lipa :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz bios P36 to tam już nie wybierasz Dram Freq.... bo tej opcji tam po prostu nie ma. Przy pomocy dzielników które masz do wyboru ustawiasz sobie jaką chcesz mieć prędkość ramu :)

 

I takie małe pytanko, które według was temp są bliższe prawdzie te z core tempa czy z fox one?? Bo różnica jest dość spora około 10st. C. Dodam, że jak kiedyś dotykałem procka przy samej płycie to był on ciepły, ale nie gorący tak jak to pokazuje core temp bliżej chyba temp. które pokazuje fox one :)

 

moim zdaniem coś jest nie tak z BIOS P36 - opcja DRAM Frequency znika po wyboze jakiegokolwiek Fox Ratio

dla Fox Ratio [Disabled] nie znika - a fakt, że nie mozna dokonac wyboru spośrod [667/800/auto] oznacza jakiś bug BIOSU - innego rozwiazania nie widze - po co wybór ustawień czego czego ustawiać nie mozna

no chyba, że to tylko tak dziala na mojej - (felernej/uszkodzonej???) płycie

pomału jestem zrezygnowany... zmęczył mnie Foxconn...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...