Skocz do zawartości
YogiCK

Foxconn P35a / P35a-s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dziwny problem z tą płytą, a konkretnie z FSB oscylującym w granicy 350 i więcej. Mój procesor to E2160, który robi 3.0 bez zająknięcia. Jednak powyżej tej wartości pokazuje mi się komunikat: "Warning: Current CPU clock setting beyond system capability". Chciałem coś sprawdzić, więc zmniejszyłem mnożnik do 6, FSB dałem na 400(1600), co daje 2.4Ghz, czyli powinno pójść bez zająknięcia. Niestety pojawia mi się wtedy ten sam błąd "Warning: Current ...". Nie chce mi się wierzyć, że płyta nie chce pójść z wyższym FSB. Dovoltowanie procka i NB też nie pomaga. Co można z tym zrobić, aby ominąć to ostrzeżenie i wyciągnąć z proca jeszcze więcej?

Przyłączam się do pytania. Mam ten sam problem. Bios P36

witam wszystkich

po przeczytaniu wszystkich postów jakoś nie mam problemów z płytą, ale...przyłączam się do pytania powyżej.

 

identyczna sytuacja, proc bez problemów (e2160) idzie na 3,2, jednak ze względu na ram chciałem obniżyć mnożnik a podnieść fsb i wywala ten sam komunikat, sic! napięcia podniesione, bios p37 ale powyżej ok.360 fsb nie idzie z obniżonym mnożnikiem.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę po nagrywarkę na sata. Jak przed formatem ustawię na AHCI (NCQ) w biosie, to zadziała? Stare nagrywarki mam na nieszczęsne ATA, a z Sata będzie większa wydajność.

 

EDIT

 

Przy instalacji Windowsa nic się nie posypie? Czy będę musiał instalować jeszcze jakieś sterowniki przed instalką windowsa, moja stacja dyskietek się zepsuła [;

Edytowane przez Spylon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę po nagrywarkę na sata. Jak przed formatem ustawię na AHCI (NCQ) w biosie, to zadziała? Stare nagrywarki mam na nieszczęsne ATA, a z Sata będzie większa wydajność.

 

EDIT

 

Przy instalacji Windowsa nic się nie posypie? Czy będę musiał instalować jeszcze jakieś sterowniki przed instalką windowsa, moja stacja dyskietek się zepsuła [;

Jaka wyższa wydajność ? Mechanika napędu jest taka sama jak w IDE, ba spróbuj wyciągnąć max z ide- 100mb albo 133mb :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@eclipse08

 

Nam na freezy pomogła instalacja sterowników w następujący sposób:

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2986508

 

A tutaj opinia człowieka, który który był w takiej sytuacji jak Ty, czyli jeden dysk SATA jeden IDE (PATA):

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2987758

dzieki driven, zdaje sie, ze pomoglo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Pojawił mi się dziwny problem z płytą P35A-S. Od kilku miesięcy komputer chodził mi na takich ustawieniach:

E2180 @ 2800 (FSB 1120) + OCZ Plat.Rev.2 @ 840 4-4-4-12 (dzielnik 3:2) + zasilacz Corsair VX450. Niedawno zmieniłem grafikę na 9600GT Turbo Force od Gigabyte'a (narazie nie podkręcana) i wszystko dalej śmigało bez problemu. Problemy zaczęły się przy reinstalacji systemu - zintegrowałem nLite'm sterowniki iaahci od Intela i przeinstalowałem system na dysk przełączony w AHCI (wcześniej chodził na IDE). Kilka dni po reinstalacji zaliczyłem ze dwa bluescreeny (wcześniej ani razu mi się to nie przytrafiło, ale pomyślałem że może to wina przesiadki z XP-Prof na Home), potem przy post płyta wyrzuciła raz "Warning: current...", ale po wejściu do biosu i wyjściu (bez zmiany żadnych ustawień) dalej poszło gładko.

Aż tu nagle dzisiaj klapa - komputer nie wyrzuca nawet POSTa, wentylator wchodzi na pełne obroty, czarny ekran i tak zostaje. Pomogło kompletne wyłączenie zasilania (kabel z gniazdka) na godzinę - wtedy znowu wyrzucił "Warning:...", a po wejściu i wyjściu z biosu znowu czarny ekran i żadnej reakcji. Ostatecznie po ponownym wyłączeniu zasilania i wejściu do biosu przestawiłem opcje OC na defaultowe i wszystko chodzi.

 

Nie byłbym zdziwiony gdyby trafiło mnie to podczas podkręcania i testowania możliwości albo stabilności (bo trafiło się nie raz), ale w końcu były to mało wyśrubowane ustawienia pod 24/7 i sprzęt hulał tak już dość długo (żadnych bluescreenów ani zwiechów - nawet podczas grania). Czy to możliwe, że sama zmiana trybu pracy dysku na AHCI spowodowała spadek możliwości OC??? Czy ktoś spotkał się kiedyś z podobnym problemem? Dodam jeszcze że bios mam P36 żeby uprzedzić ewentualne pytania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma problemow ze sterownikami AHCI na biosie P36 i WinXP Pro. Napisales: "zintegrowałem nLite'm sterowniki iaahci od Intela i przeinstalowałem system na dysk przełączony w AHCI", nie jestem pewien ale u mnie ten sterownik mial inna nazwe: IaStor.sys (po wyodrebnieniu z iata82_cd. Sprawdz jeszcze raz, moze zle zintegrowales ten sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazałem nLite'owi katalog z rozpakowanym iata76_cd. Tam są właśnie pliki inf: iaahci (do ahci) i iastor (do raida) - raida nie używam, a obydwa korzystają z tego samego IaStor.sys. Dysk działa w AHCI i jest w porządku. Dzisiaj zainstaluję nowszego matrix storage drivera i zobaczymy co się stanie.

 

Ale martwi mnie to dziwne zachowanie płyty - dzisiaj przy starcie na defaultowych (!!!) ustawieniach znowu wyskoczył komunikat "Warning: Current CPU clock setting beyond system capability.". To już jest do niczego nie podobne :o

Spróbuję wgrać jeszcze raz bios (P36) albo podmienię na P37 - chociaż ostatnio kilka osób skarżyło się na ten komunikat zarówno na P36 i P37 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja dzis specjalnie wgralem P37 i komunikat "Warning: Current CPU clock setting beyond system capability" nadal wystepuje, ale u mnie powyzej 1533 FSB. Teraz jade na 1464 i jest OK. Szukalem w google ale nie znalazlem odpowiedzi dlaczego tak sie dzieje. Mam nadzieje ze rozwiazesz ten problem. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w jakim trybie masz ustawiony dysk? AHCI czy IDE? Może w tym tkwi jakiś problem... ja dzisiaj nadpiszę bios jeszcze raz P36, zrobię clearCMOS i zobaczę czy dalej będzie sypał komunikatami. Jeśli tak, to jutro przestawiam dysk z powrotem na IDE i zobaczę czy to coś da...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dysk na AHCI a nie mam żadnych problemów z takim komunikatem, mimo dość wysokiego FSB.

 

Nie wygląda to dobrze, skoro macie takie problemy posiadając nowy bios. Niestety ale to z płytą może być coś nie tak. Ale żeby od razu u dwóch (co najmniej) posiadaczy? Hmm. Życzę powodzenia w szukaniu rozwiązania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"mimo dość wysokiego FSB" - czyli ?

Czyli sygnaturka:

CPU: PDC E2140 1,6@3,2 GHz 1.32V + Asus Triton 75

Mnożnik pewnie x8, a więc ~3200/8 ~400 MHz lub jak wolicie ~1600 MHz bo nie sądzę by to były równiutkie wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pisałem, że martwi mnie gorący radiator na chipsecie, nawet na defaultowych ustawieniach wszystkiego i nie ruszanym napięciu NB (m.in. post #2861). Od kilku dni mam Kaze Master z czujnikami temperatur. Jeden z nich mam przyklejony przy podstawie właśnie tego radiatora. Dziś dwukrotnie miałem sytuację, że czujka wskazywała 56/57 stopni i następował albo restart kompa albo błąd krytyczny. Widać, że to zdecydowanie za wysoka temperatura na NB, chyba nienaturalnie wysoka. Dodam, że są 3 wentylatory w obudowie - w tym konkretnym momencie z przodu, na procku i z tyłu wiały na 550/580 obrotów, więc jakiś przewiew w obudowie był.

Nie podoba mi się to wszystko, niech się może ktoś wypowie, jaka powinna być ta temperatura, czy też jak jest u Was na P35A-S...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to nie raz miałem cholernie gorący NB ( na bank więcej niż 60°C) i komp się nigdy nie zresetował. Niby mam dobry przewiew, ale nie miałem nigdy problemów z tą płytą. Zresztą już od dawna się nią nie bawiłem, w sumie nie miałem już czym bo alphy jak nie było tak nie ma i wątpię by kiedyś je dodali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem pewne testy i zaczynam się zastanawiać, czy te resety to nie problem z zasilaczem. Oto to zrobiłem:

 

1. Wszystko na default, czyli procek na 1,6GHz, ram na 800MHz, itd. - temperatura radiatora na NB doszła do ponad 61 stopni ale ani nie było resetu, ani błędu

2. Proc na 2,8, napięcie na "0", napięcie ramu 1,95V - to samo co wyżej - też ponad 60 stopni ale bez resetu i błędów

3. Proc na 3,0, napięcie na "5", napięcie ramu na 1,95V - identycznie jak wyżej

4. Proc na 3,2, napięcie na "12", ale wszystko z mnożnikiem 1:1, czyli napięcie ramu default 1,8V - temperatura ponad 60 stopni, bez błędów i resetu

5. Proc na 3,2, napięcie na "12", mnożlik 4:5 czyli napięcie ram 1,95 - temperatura nie dochodzi do 60 stopni ponieważ nastepuje albo reset albo "blue screen" (za każdym razem inny i chyba nie mający znaczenia).

 

Więc jednak może to nie temperatura gra rolę tylko np. zasilacz? A może ram? A może po prostu chipset nie daje rady?

 

Jak ktoś ma jakąś koncepcję to będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pozycji w dół na bank nie wchodzi bez odginania, zawadza o kondensator przy PCIE. Jeśli wygniesz heat pipe to powinno wejść w którym kierunku, kwestia chłodzenia na CPU.

Edytowane przez stolara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawy przybierają coraz dziwniejszy obrót. Robiłem kilka testów i nie wygląda to ciekawie:

 

Ostatecznie po załadowaniu w biosie "optimized defaults" wstawał bez żadnych komunikatów. Przestawiłem więc w biosie ustawienia na takie, jakie były przed tym całym zamieszaniem: CPU@2800, FSB 1120 (280), vCore +6 (1,375), RAM@840 (dzielnik 3:2), 4-4-4-12, vMem=2,115, vNB=1,282.

Komputer wstał spokojnie, żadnych komunikatów "Warning.." itp., więc byłem zadowolony, ale odpalam CPU-Z a tam pokazuje mi FSB=800 :| tak samo pokazuje OCCT i Sandra. Pomyślałem że może nie zapisał ustawień w BIOSie - ale po restarcie i wejściu do biosu widzę, że wszystko jest tak jak ustawiałem...

Wrzuciłem BIOS P37 i nadal jest to samo. Co to ma być???

 

[edit]

PS: Zauważyłem jeszcze, że pomimo tego, że w BIOSie mam wyłączony EIST to i tak mnożnik mi spada w idle do x6... wygląda na to że ten komputer zaczyna żyć własnym życiem poza wszelką kontrolą ;)

[/edit]

Edytowane przez mister_p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, biosik p37 pewnie w sklepie wgrali bo az niemozliwe, ze prawie najnowza wersja jest wgrana.

Jeszcze jedno pytanko. Czy podlaczjac wentylatory do wtyczek na plycie glownej FAN 1, FAN 2 lub FAN 3 da sie regulowac obroty? Czy jednak do tego sluzy tylko wejscie SYS_FAN?

I zacytuje moje pierwsze pytanie, zeby nie zginelo w gaszczu postow ;p

1. Do czego sluzy ta czerwona dioda na plycie?

Edytowane przez kurniczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - z opcji szukaj niestety nic nie znalazłem a mam problem... :damage_wall:

problem nie nowy bo z zajefajnym dodatkiem do płyty jakim jest żałosny dźwiek Realtek... :damage_wall:

po niedawnym formacie mam non stop zwiechy w jedynej grze jaka mam na kompie: COD4... bład 0xE0000005...

z lektury wielu forów wnioskuje, że jedyna przyczyna takich objawów jest wspmniany zintegrowany jeb... Realtek a problem ów jest bardzo powszechny... :blink:

Jest to cudo oczywiście tak dopracowane w swej doskonałości, że zainstalowne,nie daje sie spod menadźera uaktualnić driwera ani go usunąć... :damage_wall:

instalacja najnowszego drivera, że strony żałosnego producenta WD_R198 to oczywiście bład 0xE000227 :damage_wall:

dla mnie bomba - najnowszy sterownik i czysty system = zwiecha instalacji!!! czy oni nie sa cudowni??? :blink:

wyjasniam, że Realtek i owszem działa poprawnie (bo wgrały sie stery z CD Foxconna) - tyle, że problemy z nim to chlebek powszedni... nawet na stronce producenta gry sa opisane jakieś czary eliminujace problem - np. z wpinaniem pustego?!?! Dżeka do odpowiedniego wejscia w karcie/płycie... tyle, ze to nie wszystkim pomaga (naprawde jest opis takiego "czaru" w oficjalnym supporcie Activision!!!)

jako, że mam i używam X-FI Gamera nie potrzebuje tego Realtek'owego syfu...

stad moja prośba/pytanie czy i jak mozna sound Realteka wyłaczyć spod biosu bo niestety nie znalazłem takiej opcji (jest tylko disabler do LAN realtek'a) - Bios mam P36? a może daje sie to wyłaczyć zworką na płycie? albo trzeba coś wyłamać? lub wyciąć z płyty? :mad:

PS

sorki za styl ale jestem tak wyprowadzony z równowagi całym tym Realtekowym złomem, że z trudnoscia na soba panuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap moich zmagań z P35A-S:

 

Przeinstalowałem system od nowa, ale nadal płyta ignorowała wszystko co ustawiłem w Fox Central Control Unit w BIOSie :( Odłączyłem zasilanie na amen, sprawdziłem wszystkie wtyczki zasilania na płycie, włączyłem i nagle wszystko zaczęło dobrze działać. Jednak radość nie trwała długo - następnego dnia pojawił się znowu problem od którego wszystko się zaczęło (płyta nie chciała wstać). Napiszę poniżej po kolei wszystkie etapy przez jakie przebrnąłem w ciągu ostatniego tygodnia - może ktoś wymyśli co może być przyczyną tak dziwnego zachowania:

 

1. Płyta nie chce wstać - nie pokazuje POSTa. Wentylatory rozkręcają się na maksymalne obroty, monitor nie odbiera żadnego sygnału i tak zostaje. Nie daje się wyłączyć ani resetem, ani przytrzymaniem przycisku power (zarówno tym na frontpanelu, jak i tym małym na samej płycie). Pomaga tylko wyciągnięcie wtyczki z gniazdka.

 

2. Płyta nie wstaje jak powyżej, nie ma sygnału do monitora, wentylatory kręcą się na maxa, a przy tym z beepera wydobywa się ciągły, modulowany pisk. Jednak komputer daje się wyłączyć przez długie przytrzymanie przycisku power. (taka sytuacja wydarzyła mi się tylko dwa razy - za każdym razem po tym, jak musiałem wyciągnąć wtyczkę z gniazdka żeby wyłączyć komputer po wystąpieniu przypadku 1)

 

3. Płyta wstaje, jest obraz na monitorze, ale przy starcie rzuca komunikatem "Warning: current CPU settings..." - dodam, że wcześniej przez długi czas komputer chodził na tych samych ustawieniach i nie było żadnych problemów.

 

4. Płyta wstaje, nie pokazuje żadnych komunikatów, ale wydaje się jakby ignorowała wszystkie opcje ustawione w zakładce Fox Central Control Unit w BIOSie. Nie działa zmiana FSB ani nic innego - komputer chodzi jak na ustawieniach defaultowych.

 

5. Patrz punkt 1 :mur:

 

 

Dodam jeszcze tylko, że zazwyczaj komputer przechodził z jednej fazy do drugiej po odłączeniu na krótko zasilania.

 

[edit]

Doczytałem się, że jakiś czas temu Vesper miał dokładnie ten sam problem co ja (z tą różnicą, że u niego zaczęło się to po jakimś bardziej konkretnym OC). Dla zainteresowanych: post #2533 link!.

[/edit]

Edytowane przez mister_p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDA - Disabled w biosie i realtek wylaczony. Powodzenia

-> fastpinio - wielkie dzieki bo za chiny nie domyśliłbym się, że w BIOS "HDA" ma cokolwiek wspólnego z Realtekiem :blink:

nie ma Realteka nie ma problemów - wczoraj cały dzień bez jakichkolwiek zwiech :razz:

tak do wiadomosci to miałem zainstalowane najnowsze oficjalne stery R1.98 i wszystkie niezbedne poprawki do windy żeby to działało a niestety nie działało... :angry: -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...