Skocz do zawartości
Sid

Codzienność za kierownicą

Rekomendowane odpowiedzi

1. Jazda na sprzegle nie jest wcale taka ekonomiczna o bezpieczenstwie i trwalosci samego sprzegla nie wspominajac.

2. Zreszta niektorzy maja automatyczne skrzynie biegow. Ale to temat na inny topic.

1. Ekonomiczna jazda to:

- Albo taka gdy zużywamy mniej paliwa. Jeśli tak to dla silnika bez znaczenia czy używasz sprzęgła czy nie. Grunt że nie wciskasz gazu, czyli nie lejesz paliwa.

- Albo taka gdy zużywamy mniej paliwa PLUS maksymalne oszczędzanie podzespołów auta. Jeśli tak to ok, ale jak by na to tak patrzeć to czego się w aucie nie tkniesz ulega zużyciu. Siedzenie się wygniata od siedzenia, wyciera się gałka od zmiany biegów, itd. A sam fakt naciskania sprzęgła przy małych obrotach i jak się nie "gazuje" nie powoduje jego nadmiernego zużycia. Po prostu zużywa się normalnie. Do tego jest stworzone.

Nawołuję do niepopadania w paranoję.

2. No automat to wręcz jest stworzony do jazdy w korku, także tego tematu bym nie poruszał wcale.

 

Co do tego sprzęgła to nie wiem, ale w autach którymi jeździłem większe wytracenie prędkości uzyskiwałem przez odpuszczenie samego gazu niż odpuszczenie gazu + wciśnięcie sprzęgła :?

Zgadza się. Ale w pewnym momencie to sprzęgło musisz nacisnąć (chyba że zrobisz na tyle dużą przerwę przed sobą). Albo do redukcji biegu albo po prostu by auto nie zgasło. Mimo że dalej się toczy i nie będzie trzeba ruszać z miejsca tylko "z toczenia".

 

Naturalnie. Zakładam, że tocząc się w korku jedziesz na tym drugim, trzecim biegu przy tych 2-3k i przy tych obrotach wytracenie prędkości jest zdecydowanie większe niż z dodatkowym wciśnięciu sprzęgła. Fizyka zadziała i bezwładność spowoduję małe wytracanie prędkości :wink:

Toczyć się na 3 biegu jest raczej ciężko :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jesli wykorzystane byly by oba pasy ...

Wykorzystać oba pasy trzeba zawsze jeśli jest korek przed zwężeniem.

Jeśli za zwężeniem nie ma korka to wykorzystanie obu pasów nie oznacza konieczności

stosowania zamka, kierowcy z lewego znikajacego pasa mogą zaczekać na lukę

(nie powinni się tam ustawiać kierowcy w samochodach z przyspieszeniem poniżej średniej :) ).

Stosowanie zamka przed zwężeniem za którym nie ma korka zwiększy korek przed zwężeniem !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ekonomiczna jazda to:

- Albo taka gdy zużywamy mniej paliwa. Jeśli tak to dla silnika bez znaczenia czy używasz sprzęgła czy nie. Grunt że nie wciskasz gazu, czyli nie lejesz paliwa.

A tu Cię zaskoczę, samochód na sprzęgle, tudzież na luzie zużywa paliwo. :P Nie lejesz paliwa tylko w sytuacji, gdzie masz wbity bieg i nie naciskasz żadnego z pedałów. Wciśniesz sprzęgło - wsysa paliwo. Jak nie wierzysz to sprawdź. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu Cię zaskoczę, samochód na sprzęgle, tudzież na luzie zużywa paliwo. :P

No tak. Jakieś tam minimalne ilości pobiera, by podtrzymać go w ruchu. Tego nie kwestionuję.

Ale tu chodziło o coś innego. O to że nie naciskasz gazu. Naciskając gaz pobierasz więcej paliwa niż to minimum na luzie. A tym bardziej pobierasz go więcej by wystartować gdy stoisz w miejscu. I o tą różnicę w spalaniu chodziło (dodawanie lekkie gazu gdy auto się toczy by jechać dalej, a dodanie "dużo gazu" przy starcie z miejsca).

Odpowiadałem na post Neo_x który narzekał, że nie ma zamiaru co chwilę zatrzymywać się i startować. Alternatywą dla tego zachowania jest to co opisałem (odpuszczenie gazu, ew. +sprzęgło) i zrobienie luki na wpuszczenie auta. Bez zatrzymywania. Po to by nie startować z miejsca (co wiąże się z dużym zużyciem paliwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka akcja. Jadę z kolegą do Opola, on prowadził, rano, okolice godziny 8:00, mgła dość spora, aczkolwiek widzialność aut dzięki światłom z na przeciwka całkiem ok. Kolega bierze się za wyprzedzanie marudera, a z mgły wyskakuje kutas na światłach pozycyjnych, sekunda wahania dłużej czy wyprzedzać i nie wiem, czy bym pisał tego posta. Nie wiem, co ludzie sobie myślą, o ile pozycyjne w dzień w mieście jeszcze jakieś mikroskopijne uzasadnienie ma, o tyle we mgle to jakaś porażka. Koleś co wyprzedzał za nami o mało co nie wkomponował się w auto które wyprzedzaliśmy, bo musiał gwałtownie hamować i zjechać z powrotem na prawo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nasz "wspaniały" śląski Bytom też przechodził samego siebie...

 

W momencie gdy człowiek chce przejechać do jednej dzielnicy z "centrum"... albo jedzie jedną stroną gdzie roboty budowlane i korek na... spore fragmenty głównych ulic miasta, albo z drugiej strony sobie kanalizację wymieniają... więc wahadło...

Na około? Proszę bardzo - kolejna dzielnica też rozkopana i też korki...

 

Trasa: 25-28km, czas ogółem: 1h 12min, czas przejazdu odcinka 3km - 45min, pozostałe ~25km zrobione w te ~30min

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony nie wiadomo od ilu stał i czy przypadkiem inny burak w calibrze nie stanął na 3 miejscach wymuszając na gulfie takie parkowanie.

Ja takich obserwuje na co dzień (niedaleko rynku mieszkam) 1/10 przypadków to jest wymuszone pozostałe 9 wygląda następująco przyjeżdża miejsca jak dla tira wjechał przodem szkoda się cofnąć pod wcześniejszy samochód zostawia na środku i idzie blokuje 2-3 miejsca ale ważne że on stoi. Tak jak napisał Jonas to jest stan umysłu przeważnie najbardziej wkur... są właściciele BMW Ci to już w ogóle pier... samochód byle gdzie byle jak i to nie jest stereotyp to są fakty oraz Panie w małych samochodach pokroju Yaris na leasingu, które mają ogólnie problem z zaparkowanie tegoż dużego auta. Nie chcę wrzucać wszystkich posiadaczy owych marek do jednego worka, ale obserwuje i widzę co się dzieje najbardziej wkur... jest sąsiad posiadacz BMW który zawsze, ale to zawsze parkuje jak skończona ciota ja rozumiem, że inteligencja to rzecz wrodzona nie nabyta, ale czasami mógłby logicznie pomyśleć co zrobił nie tak. Edytowane przez mastertab

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panocki dzis rano za szyba autka SM zostawila u mnie Zawiadomienie o popelnieniu wykroczenia drogowego (stałem na blocie czyli na trawniku/zielencu)

mam ochote to wogole olac i sie tam nie stawia, bo na pewno wrzuca 50-100zł (mimo iz pouczenie jest tez przewidywane)

A tak na logike dopiero w momencie stawienia sie i "zlozenia wyjasnien" moga wlepic mandat, wiec na chwile obecna nie wiedza kto tak zaparkowal, a mandatu na auto nie mozna wystawic....

Ktos ma doswiadczenia z tym zwiazane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic, zadzownilem o dziwo mily koles powiedzial, (rozpoznal odrazu ze to od Lanci) ze skoro jestem zainteresowany bedzie pouczenie, musze sie stawic muszą cos odnotowac...bo zgloszenie bylo przez jakiegos emeryta społecznika...ktory co chwile im dupe zawraca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najsmieszniejsze w tym wszystkim jak sie ostatnio dowiedzialem:

 

- Spoleczne zgloszenie badz wyslane zdjecie przez spolecznika - mandat 50-100zl ALE !!!

- Sprawe MUSI rozpatrzyc sad grodzki, koszt rozpatrzenia pare razy wiekszy od wartosci mandatu wiec wszyscy sa w plecy...

Edytowane przez Aurora001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiegos emeryta społecznika...ktory co chwile im dupe zawraca

Znam ten ból, też mnie taki społeczniak raz o mało co nie załatwił ale obyło się na pogaduszce na posterunku.

Wspominałem już raz na forum sąsiadce jakiś społecznik też zrobił zonka wzywając mundurowych do ekipy wymieniającej okna jak ich samochód stał przed blokiem na trawie. I jak tu nie kochać ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panocki dzis rano za szyba autka SM zostawila u mnie Zawiadomienie o popelnieniu wykroczenia drogowego (stałem na blocie czyli na trawniku/zielencu)

mam ochote to wogole olac i sie tam nie stawia, bo na pewno wrzuca 50-100zł (mimo iz pouczenie jest tez przewidywane)

A tak na logike dopiero w momencie stawienia sie i "zlozenia wyjasnien" moga wlepic mandat, wiec na chwile obecna nie wiedza kto tak zaparkowal, a mandatu na auto nie mozna wystawic....

Ktos ma doswiadczenia z tym zwiazane?

Kolega ma 167 takich, wszystkie za nieprawidlowe parkowanie. Zbiera do kolekcji, ale generalnie takie wezwanie jest warte tyle, co papier, na ktorym jest wypisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma 167 takich, wszystkie za nieprawidlowe parkowanie. Zbiera do kolekcji, ale generalnie takie wezwanie jest warte tyle, co papier, na ktorym jest wypisane.

tak tez przypuszczalem, ale bylem dostalem pouczenie, koles poprosil zeby tak ni parkowac bo ma dosc zgloszen:D jak tylko zobacze emeryta spolecznika ktoremu sie nudzi to kupuje wiatrówkę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tez przypuszczalem, ale bylem dostalem pouczenie, koles poprosil zeby tak ni parkowac bo ma dosc zgloszen:D jak tylko zobacze emeryta spolecznika ktoremu sie nudzi to kupuje wiatrówkę:)

Jesli spolecznik ma auto, wez kumpli, przepchaj mu je na trawnik i zglos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, co sadzicie o wielosezonowkach na zime ? :-D

 

bo mam komplet do auta, ale nie wiem czy zimowych nie kupic...

nie ma dobrych wielosezonowek.. albo sa zimowe albo sa letnie... Jest taka zasada.. jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego :)

Jak wyzej :) wielosezonowki to tylko mniej plastikowe opony w zime, tyle mniej plastikowe ze nie odczujesz roznicy miedzy nimi, a normalnymi letnimi, do zimowych maja sie jak piernik do wiatraka, kto jezdzil ten wie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest na skrzyżowaniach w nocy gdy miga żółte światło? Skrzyżowanie staje się równorzędne i ten z prawej ma pierwszeństwo, czy po prostu można na nie wjechać gdy inny samochód nie "przeszkadza"?

 

Ostatnio jechałem w nocy i na skrzyżowaniu: główna ulica (Jagiellońska wwa) i skrzyżowanie z sygnalizacją żeby wjechać na pętle autobusową albo do osk. Jadę prosto lewym pasem, nagle gość na środkowym zaczyna hamować przed migającym żółtym. Nie wiedziałem, co robi dopóki nie zobaczyłem, że z prawej czeka koparka na żeby wjechać na skrzyżowanie. Ja przejechałem a on został i zastanawiam się jak to jest.

Edytowane przez pawelekmal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na tak duzej ulicy jak jagiellonska to logiczne ze masz pierwszenstwo jadac nia... patrz na znaki przed sygnalizatorami swietlnymi

 

edit

wulgarne +18... rozmowa kierowcow zawodowych na temat osobowek... przykre ale prawdziwe

http://www.smog.pl/txt_gfx_audio/30833/kie...obowek_rzeznia/

Edytowane przez Neo_x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, co sadzicie o wielosezonowkach na zime ? :-D

 

bo mam komplet do auta, ale nie wiem czy zimowych nie kupic...

przeczytaj test w Auto Świat 48/09 wiem ze gazeta nie jest jakos szczegolnie do polecania ale testy nadal maja ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panocki dzis rano za szyba autka SM zostawila u mnie Zawiadomienie o popelnieniu wykroczenia drogowego (stałem na blocie czyli na trawniku/zielencu)

mam ochote to wogole olac i sie tam nie stawia, bo na pewno wrzuca 50-100zł (mimo iz pouczenie jest tez przewidywane)

A tak na logike dopiero w momencie stawienia sie i "zlozenia wyjasnien" moga wlepic mandat, wiec na chwile obecna nie wiedza kto tak zaparkowal, a mandatu na auto nie mozna wystawic....

Ktos ma doswiadczenia z tym zwiazane?

Mogą prztysłać wezwanie do domu lub się tym nie zajmować.

Przyślą wezwanie to trzeba będzie do nich iść.

panowie, co sadzicie o wielosezonowkach na zime ? :-D

 

bo mam komplet do auta, ale nie wiem czy zimowych nie kupic...

Jeśli masz kasę i robisz duże przebiegi to warto kupić zimowe tyle że za wcześnie na nie.

Wielosezonowe mają głęboki bieżnik na śnieg i trochę mniej twardą gumę niż letnie, dobrze nadają się na

zmienną pogodę tak jak teraz ale zimowe są dużo lepsze na mróz i gołoledź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...