Skocz do zawartości
Sid

Codzienność za kierownicą

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie kumam z tego linku.

To jest Opel czy Volvo.

Dzik cały czy zmielony ?

 

Kaleczonym angielskim - Google Tłumacz

Wywalilo drugiego dzika w powietrze na dach opla z całą rodziną? OMFG

 

Podobna miazga: Zobacz: Bmw VS Lis - Wykop.pl

 

To akurat jest bardzo stare ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 kilometrów po mieście dziś pozwoliło mi wykształcić nowy stereotyp. Tyczy się on Vectry B, koniecznie w kombi, dosiadanych przez hipsterów w wieku ~29 lat, którym przypomniało się, że są jeszcze elo młodzianami.

 

Hipster number one:

Wyjeżdżam z drogi osiedlowej na skrzyżowanie. Wszystko ładnie i pięknie, ogarnięci mnie wpuszczają (chwała im za to). Pojawia się prosty baran z siwej VB i nie za bardzo miał ochotę mnie wpuścić na swój pas więc ok, jedź se. Problem w tym, że przyśpieszał razem ze mną i tak samo też hamował przez 50 metrów. W ogóle, chyba próbował mnie złapać na łosia, no ale nie wyszło.

Zastanawia mnie, co taki ścierwojadem kieruje? Żona mu nie dała? Zupa była za słona? Czy może jest po prostu tępym kmiotem?

 

Gagatek numer 2:

Toczę się 70@70, lewym pasem przede mną granatowy orszak no spoko. Jedziemy i dojeżdżamy do skrzyżowania na czerwone. Zapala się zielone, magik kierunek i hop na prawy, no z jednym niewielkim ale. Przednie koła miał na prawym, resztę samochodu na lewym i hyc po heblach przed niewidzialną ścianą stojącą pomiędzy prawym, a skrajnie prawym passem... Nikogo za nami, żeby było śmiesznie, więc nikomu nie ustępował miejsca.

Za dużo Harrego Portiera?

 

Warunkowy królewicz 3:

Agent pośredni, gdyż nie zagroził mi w żaden inny sposób oprócz utraty słuchu. Muza, klima okulary i ten przeklęty odgłos metalu trącego o metal (klocków hamulcowych brak). Hamował tak dobre paręnaście metrów, ludzie na przejściu mieli nietęgie miny.

Edytowane przez Konar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jade sobie dzis do pracy, troche spozniony, ale malo wazne.

 

Dojezdzam do skrzyzowania, gdzie jest czerwone swiatlo:

 

Dołączona grafika

 

Niebieska kropka - ja

Rozowa - koles za mna

Czerwone - swiatla

Czerwona przy pasach z zielona kreska - czerwone swiatlo z zielona strzalka w prawo.

 

No i teraz tak, ja jestem na owym prawym pasie, ktorym mozna jechac albo prosto albo skrecic w prawo. Jest to glowny pas z ktorego sie jedzie prosto, bo lewy obok sie zweza za skrzyzowaniem. Stoje sobie spokojnie, bo czerwone, zapala sie zielona strzalka i baran z tylu zaczyna do mnie trabic i machac reka ze mam jechac... wtf? W lusterku jak zobaczylem to chyba koles ledwo co prawko zdal i nie wie, ze jak nie chce mi sie jechac w prawo, to strzalka nie jest dla mnie i mam nadal czerwone swiatlo.

Gdyby nie fakt, ze jest spokojny za kierownica i mam generalnie gdzies, ze ktos na mnie trabi to pewnie bym do niego wyszedl... Koles w sumie ma farta, ze nie trafil na kogos zdenerwowanego, bo by jeszcze z jakiejs palki dostal :D

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie. Wracając do domu przejeżdżam na Rudzie Śląskiej przez takie oto skrzyżowanie.

 

post-2619-0-69271300-1311186958_thumb.jpg

 

Ostatnio prawie miałem tam stłuczkę, stąd moje pytanie (zdania w aucie były podzielone :) ) Krótki opis:

 

czerwona strzałka - moja trasa

zielona strzałka - trasa kolesia który prawie we mnie wjechał

na czarno oznaczone są kierunki na drodze (Radoszowska w kierunku na północ jest dwukierunkowa, na zachód jednokierunkowa z dwoma pasami)

 

Przeważnie jest tak, że nasze drogi krzyżują się (ja skręcam na prawy pas, "zielona" osoba na lewy). Kto ma komu ustąpić pierwszeństwa? Znak ustąp pierwszeństwa mają kierowcy jadący od północy zaraz przed skrzyżowaniem i zakrętem w prawo, natomiast znak pierwszeństwa na Oświęcimskiej jest ustawiony nieco przed skrzyżowaniem. Wg mnie ja mam pierwszeństwo skręcając na prawy pas przed "zielonym".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BLANTMEN z tego co widać na zumi, zmieniać pas na prawy możesz dopiero za przejściem dla pieszych. Jesteście obaj już za skrzyżowaniem. On Zielony jest po Twojej prawej stronie i ma pierwszeństwo. Taka jest moja teoria.

 

Ruda Śląska, Radoszowska 160 - Zumi.pl Lokalizator internetowy

 

Po powiększeniu i włączeniu satelity skrzyżowanie jest dobrze widoczne.

 

edit.

Będą miały tu zastosowanie regulacje dot. zmiany pasa ruchu a nie przejazdu przez skrzyżowanie.

Edytowane przez Klaus
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ZlyUser

Znak ustąpienia pierszeństwa wg zdjęcia z satelity nie ma tam sensu.

 

Droga z pierwszenstwem i ta z prawej prowadzi do lewego pasa. Ten co ma ustąpic pierwszenstwa ma wydzielony pas, na ktorym nie powinien się znalezc inny pojazd. Za skrzyzowaniem te znaki nie obowiązują skąd wniosek podobny do tego z posta wyżej.

Edytowane przez ZlyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie to ty miales pierwszenstwo. Znam to skrzyzowanie ( w sumie to jest to duze rondo) i nie tylko od strony ktora pokazujesz wjezdzajacy musza ustapic pierwszenstwa samochodom znajduzjacym sie na skrzyzowaniu. Zielony powinien potulnie poczekac az przejedziesz na prawy pas i jechac za toba.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel_k powiedz w takim razie, w którym miejscu Twoim zdaniem czerwony może zmieniać pas na prawy:

a) przed przejściem dla pieszych na Radoszowskiej;

b) na przejściu dla pieszych na Radoszowskiej;

c) po przejechaniu przejścia dla pieszych na Radoszowskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam zagwozdkę.

Otóż na rysunku poniżej widzimy skrzyżowanie podporządkowanej z nadrzędną ale są światła więc nie ważne (a może jednak ?).

Niebieskie pole to ja/samochód.

Czy mogę skręcać w prawo po upewnieniu się, że mam wolne ? (nie ma zielonej strzałki).

Sprawa niby prosta ale jest to skrzyżowanie które mijam w tygodniu z 15-20 razy i 99,9% ludzi w tym przypadku jedzie.

Jakby nie było ja też jeżdżę ale czując, że łamię przepis.

Ostatnio jechała za mną policja więc postanowiłem stanąć. Zaczęli trąbić na mnie żebym jechał. Pojechałem i oni za mną bez żadnych konsekwencji.

Czy mogę warunkowo opuścić skrzyżowanie tak jak pokazuje czerwona strzałka ?

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę warunkowo opuścić skrzyżowanie tak jak pokazuje czerwona strzałka ?

 

Nie mozesz. To tak jabys przejechal na czerwonym swietle. Lepiej poczekac chwile i przejechac zgodnie z przepisami. To, ze wiekszosc tak robi lacznie z policja nie znaczy, ze trzeba 'podazac' za ich nawykami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie samo skrzyzowanie jest u mnie. Sa 3 pasy, z czego 1 w lewo, 1 prosto i 1 w prawo. Ten w lewo i prosto maja swiatla, ten w prawo juz nie.

 

Normalnie jedziesz, jedynie w razie jak auto jedzie, to ustepujesz mu pierwszenstwa.

 

O, tak to wyglada:

 

Mapy Zumi.pl - mapa Polski, plany miast, wirtualne wycieczki, turystyka, informacje drogowe, bankomaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac, to nie wiem po co ci to.

 

Skoro nie ma sygnalizatora swietlnego ogolnego, ktory tyczy sie wszystkich pasow, ani nie ma znaku poziomego P-14, to w czym problem? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel_k powiedz w takim razie, w którym miejscu Twoim zdaniem czerwony może zmieniać pas na prawy:

a) przed przejściem dla pieszych na Radoszowskiej;

b) na przejściu dla pieszych na Radoszowskiej;

c) po przejechaniu przejścia dla pieszych na Radoszowskiej.

 

Szczerze powiedziawszy, to każdy tam jeździ jak się da ;) Ja zmieniam pas zaraz po przejechaniu za przejście dla pieszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel_k powiedz w takim razie, w którym miejscu Twoim zdaniem czerwony może zmieniać pas na prawy:

a) przed przejściem dla pieszych na Radoszowskiej;

b) na przejściu dla pieszych na Radoszowskiej;

c) po przejechaniu przejścia dla pieszych na Radoszowskiej.

 

Samochody nie moga przekroczyc czerwonej kreski jesli ktos jedzie jako zielona strzalka. Maja wszystko wymalowane na jezdni oraz pokazane na znakach.

Jesli jakis delikwent postanowi podjechac sobie do przejscia to juz zlamal przepis poniewaz na tym niewielkim odcinku wymusil pierwszenstwo.

Dołączona grafika

Nawet w godzinach szczytu kierowcy zawsze czekaja az samochody przestana jechac glowna i dopiero wtedy wlaczaja sie do ruchu.

Edytowane przez Pawel_k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tym, że jadący z północnego wschodu nie może przekroczyc czerwonej kreski jesli ktos jedzie jako zielona strzalka.

 

Fakty:

Tam gdzie namalowałeś czerwoną górną "kreskę" mamy linię P-14 Linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów. Wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu, przed przejściem dla pieszych lub przed sygnałem świetlnym. Dotyczy ona też zielonej strzałki tylko jest wytarta na tym pasie. Nie ma tam natomiast linii P-12 (Linia bezwzględnego zatrzymania - stop) ani linii P-13 (Linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów. Wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa wynikającego ze znaku pionowego A-7.)

 

W miejscu dolnej czerwonej kreski jest (wytarta) linia P-12. Wjazd z kierunku wschodniego nie budzi najmniejszych wątpliwości. Wjeżdżający z tej strony musi ustąpić pierwszeństwa i tym się nie zajmujemy.

 

Moje zdanie:

(edytowałem post 8384, wycofałem się z teorii o pierwszeństwie jadącego z prawej strony.)

 

Wjeżdżając w problematyczną ulicą każdy jest na swoim pasie. Mamy tutaj sytuację w której dochodzi do zmiany pasa ruchu. Interesują nas przepisy dot. zmiany pasa ruchu a nie pierwszeństwa na skrzyżowaniu.

PoDR reguluje tą problematykę

Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

 

2. (...)

 

3. (...)

 

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

 

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Zielna strzałka pchając się na prawy pas nie przejściem lub na przejściu dla pieszych nie ma kiedy zrealizować dyspozycji art 22.5 (zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu).

 

Nie jest już w tym miejscu pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Skrzyżowanie jest za nami. Dokonujemy zmiany pasa ruchu. Linia P-14 wskazuje miejsca zatrzymania celem przepuszczenia pieszych, nie ma tam linii P-12 czy P-13 przed którą zatrzymujemy się celem ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

 

Z racji tego, że art 22. 1. przy zmianie pasa ruchu zobowiązuje do zachowania szczególnej ostrożności, przy ewentualnym "dzwonie" a tym miejscu, jeśli okaże się się że zielona strzałka zmieniała pas bardzo łatwo załapać się na winę lub współwinę.

 

Edit.

Czy oznakowanie poziome jest tam w tak koszmarnym stanie jak to widać na zumi?

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na tamtych światłach są wymalowanie strzałki których kierunków dotyczą?

 

Widzę je codziennie ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie :)

Są osobno dla każdego pasa oprócz tego w prawo właśnie.

Na pewno w lewo jest sygnalizator strzałkowy, a co do tych dwóch na wprost się nie wypowiem bo nie wiem.

Co jeśli są bez strzałek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na lewoskręcie jest strzałka to na tamtych też jest.

 

Czy to jest normalne, że skręcając w prawo na zielonym świetle (nie na strzałce, jedno światło dla skrętu w prawo i na wprost, 2 pasy) muszę ustąpić pierwszeństwa pieszym bo też mają zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...