Skocz do zawartości
Alt

Monitor Lcd 2000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od kilkunastu miesięcy noszę się z zamiarem zakupy monitora LCD.

Na początku stawiałem na Panoramiczną 20 na Matrycy PVA / S-iPS jednak czytając coraz więcej artykułów i własnych wypowiedzi użytkowników trudno o dobrą 20 do 2000zł no , ale ja jako przeciętny KOWALSKI nie jestem wstanie wydać 5000zł na Monitor.

Do rzeczy :

 

Nie gram prawie w ogole od czasu do czasu PES dla relaksu , filmy równiez sporadycznie chociaż może się to zmienić ( nowy Monitor , nowe możliwośći ;) )

Normalna codzienna praca w systemie Linux / Windows + raczkowanie w grafice , programowanie

 

Zastanawiam się na Monitorami ( kolejność przypadkowa )

 

EIZO S1931

iiyama Pro Lite H511S

NEC 2070NX

NEC LCD20WGX2

 

Ciężka decyzja :/ , tymbardziej , ze następna wymianę monitora przewiduje za 2 - 3 Lata

 

Proszę o konstruktywne wypowiedzi i usazadnienie swojego wyboru . B)

 

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierając między takimi monitorami:

EIZO S1931

NEC 2070NX

NEC LCD20WGX2

wybierasz między 1200x1024 w 19" a 1600x1200 w 20" aby dojść na końcu do panoramy z glarem. Ja bym na początku sprecyzował czego dokładnie po nowym sprzęcie oczekujesz bo różnica w użytkowaniu jest spora. Teoretycznie więcej znaczy lepiej ale nie każdemu pasuje 1600z1200 przy 20". Za to miejsca na pulpicie masz od groma i 2xA4 można obrabiać widząc co się robi.

Eizo mam w domu i monitor jest bardzo porządny. Porównanie mam do Neca 2090Ux z roboty czyli deczko wyżej niż 2070. Rzekłbym iż Eizo jest minimalnie lepiej wykonany i milszy w obsłudze ma za to sporo większa plamkę od Neca. Kwestia przyzwyczajenia. Do obu 20WGX się specjalnie jakością obrazu nie umywa. Iyamy nie znam.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał ~2000 PLN na monitor bez specjalnych priorytetów (jak super wierne kolory albo jak najmniejsze smużenie), skombinowałbym te 300 więcej i kupił HP LP2465. Matryca SPVA (o ile już nie kombinują), duży, bez żadnych poważnych wad z tego co wiem. Cena bardzo atrakcyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung odpada ze względu na input lag , pozatym ostatnio testowali go na egielda i nie wypadl za dobrze

 

 

Zastanawia mnie cały czas ta Iyama :/ , ale sporo się naczytałem , że firma po[gluteus maximus]da i monitorki tracą na jakość (częste sub i hot pixele )

Bądź co bądź monitor zbiera dobre opnie

 

Sam już nie wiem .....

 

"Spór o mur"

 

Jeśli Panorama do 2 tys do wybór leży pomiędzy

 

iiyama H511S vs NEC 2070NX vs NEC LCD 20'' 20WGX2 Pro

 

i Tu chyba postawiłbym na iiyama

 

Jeśli 19 to Eizo S1931 chociaż warty uwagi bylby też NEC LCD 19'' 1990SXi BK

 

Pomóżcie..

 

Pozdrawiam ; )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chociaż warty uwagi bylby też NEC LCD 19'' 1990SXi BK

1990SXi jest obecnie praktycznie niedostepny.

 

Jezeli to cos pomoze to jak takze duzo sie naczytalem, naogladalem, wysluchalem opini uzytkownikow i zdecydowalem sie na EIZO S1931.

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam Eizo FlexScan S1931 jest po prostu doskonały w każdym calu. Jak byś chciał dowiedzieć się trochę więcej na jego temat to tutaj znajdziesz moją mini recenzję.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azgan masz coś wspólnego z tą firmą co ? Przedstawiciel ?

 

Najbardziej "ekonomiczna " jest wersja SHB z podstawką Height adjustable ??

 

Korci mnie Panorama :/

 

Azgan , a jak wygląda sprawa gwarancji na hot i sub pixele oraz inne g**ienka w stylu krzywo podświetlona matryca ?

 

Coraz bliżej jestem zakupu tego monitora , ale ostateczna decyzje podejme w sklepie kiedy zobacze monitory na zywo ; )

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azgan masz coś wspólnego z tą firmą co ? Przedstawiciel ?

 

Alt to i z Samsungiem musiał bym mieć coś wspólnego 2718613[/snapback]

jak wygląda sprawa gwarancji na hot i sub pixele oraz inne g**ienka w stylu krzywo podświetlona matryca ?

 

Monitor posiada aż 5 lat gwarancji. Co do pikselulozy to niema czym się martwić bo Eizo selekcjonuje matryce podobnie jak elektronikę i montuje w swoich monitorach tylko najlepsze partię. Każdy egzemplarz monitora zanim trafi do sprzedaży jest gruntownie testowany i fabrycznie kalibrowany.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Eizo ma najlepsze odwzorowanie kolorów pokaż mi innego producenta LCD który stosuje 10,12,14 i 16 bitową precyzje kolorów ? Nie oszukujmy się obecnie na rynku jest tylko dwóch poważnych producentów monitorów ciekłokrystalicznych NEC i Eizo przy czym NEC nie cieszy się zbytnio dobrą reputacją jeżeli chodzi o pikseluloze i jakość wykonania ponad to taki 1990SXi czy też 1990FXp jest 8 bit konstrukcją. No i jeszcze nie zdarzyło żeby u Eizo były jakieś paprochy za matrycą tak jak ma to miejsce w NEC 20WGX2 Pro. Ponad to 16,77 miliona z palety 1,06 miliarda w przypadku Eizo S1931 to dla ciebie mało ? Proszę zwrócić uwagę że ten monitor przynależy do grupy SlimEdge a nie typowo profesjonalnych ColorEdge.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Eizo ma najlepsze odwzorowanie kolorów pokaż mi innego producenta LCD który stosuje 10,12,14 i 16 bitową precyzje kolorów ? Nie oszukujmy się obecnie na rynku jest tylko dwóch poważnych producentów monitorów ciekłokrystalicznych NEC i Eizo przy czym NEC nie cieszy się zbytnio dobrą reputacją jeżeli chodzi o pikseluloze i jakość wykonania ponad to taki 1990SXi czy też 1990FXp jest 8 bit konstrukcją. No i jeszcze nie zdarzyło żeby u Eizo były jakieś paprochy za matrycą tak jak ma to miejsce w NEC 20WGX2 Pro. Ponad to 16,77 miliona z palety 1,06 miliarda w przypadku Eizo S1931 to dla ciebie mało ?

:lol:

 

Ilość bitów "korekcji gamma" to jedno a kalibracja to co innego. Zupełnie nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz i myślisz że zrobisz na kimś wrażenie "miliardami". I co masz na myśli pisząc :"NEC nie cieszy się zbytnio dobrą reputacją jeżeli chodzi o pikseluloze" ??

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru robić na nikim wrażenia i daleko mi do eksperta ale pewien zakres wiedzy na ten temat posiadam. Piksleluloza to żargonowe określenie martwych pikseli które u NEC zdążają się bardzo często. Ponad to pozwolę sobie zauważyć że Eizo kalibruje już fabrycznie monitory a do typowo profesjonalnych konstrukcji ColorEdge dostarcza jeszcze dodatkowo odpowiednie nażęcia w postaci kolorymetrów i takich tam. Pragnę zauważyć że ilość bitów nie jest bez znaczenia oczywiście nie jest to najważniejsza rzecz decydująca o jakości obrazu ale jest istotna. Zresztą testy jakie można znaleźć w sieci mówią same za siebie Eizo posiada doskonałe odwzorowanie kolorów natomiast nie będę wdawał się w dyskusje co jest lepsze Intel czy AMD po prostu uważam że NEC robi mniej solidne monitory bo jak inaczej można nazwać paprochy za matrycą, duży procent martwych pikseli, latające na boki przyciski ? Nie bez znaczenia jest też gwarancja i jej warunki a z tego co wiem to NEC raczej nie daje 5 lat gwarancji lub 30 000 godzin :wink:

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na forum mva.pl jakoś nie jesteś tak wygadany

Że niby co ? Odzywam się kiedy trzeba - napisz tam jakieś farmazony a jak je zobaczę to na pewno zareaguję - tutaj zaglądam częściej. I przestań mieszać fakty ( monitory non pro z pro ). A co do "doskonałego odwzorowania kolorów" w Eizo to niżej masz tego dowód :lol:

 

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=...p2=860&ph=6

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze porównanie bez sensu bo S-IPS vs ASV (jak już robić porównanie ekran w ekran to na monitorach tej samej klasy i matrycach np. NEC MultiSync 1990FXp vs Eizo FlexScan S1931) a po drugie to nie S1931 tylko L887. A tak na marginesie to ten NEC 20WGX2 Pro to totalne dno, miałem go przez chwilę i oddałem bo denerwowały mnie w nim następujące rzeczy:

 

szklana powłoka działająca jak lustro

fiolet udający czerń

nie najlepsze nasycenie kolorów

nie równomierne pooświetlanie matrycy

lampy męczące wzrok

brak możliwości regulacji dostosowania położenia ekranu

 

Oprócz tego po paru dniach pojawiły się aż dwa martwe piksele i to przypieczętowało zakończenie przygody z tym monitorem oddałem go i wymieniłem na tego Eizo S1931 z którego jestem o wiele bardziej zadowolony.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak tradycyjnie matowy ekran LCD = efekt brokatu ... mam nadzieję że w przyszłości będą stosować podobne powłoki do tych z CRT

 

Na PVA przy zmianach kąta patrzenia "rozciąga" się obszar ciemnych odcieni ( jaśnieją ) - przejścia są bardziej rozróżnialne ( na skutek "rozciągnięcia" pod kątem innym niż prosty ) ... a pod kątem prostym bardziej "zbite" i ciężej rozróżnialne.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Kyle kolejny dowód że dobrze się nie przyjrzałeś S1931 :wink: Ogólnie masz racje tak jest na PVA ale nie w tym wypadku (też bardzo mnie to zaskoczyło :blink:) nie wiem jak to zrobili spece od Eizo ale nie ma tego efektu.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Kyle kolejny dowód że dobrze się nie przyjrzałeś S1931 :wink: Ogólnie masz racje tak jest na PVA ale nie w tym wypadku (bardzo mnie to zaskoczyło) ni wiem jak to zrobili spece od Eizo ale nie ma tego efektu.

No tu masz rację - S-PVA przyglądałem się najbardziej w HP LP2465

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się już cokolwiek pisać bo wyjdzie na to że jestem fanboyem Eizo (przyznaje trochę w tym prawdy :wink:) ale z rękom na sercu mogę przysiąść iż FlexScan S1931 jest pozbawiony wielu typowych wad matryc VA.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak tradycyjnie matowy ekran LCD = efekt brokatu ... mam nadzieję że w przyszłości będą stosować podobne powłoki do tych z CRT

Może i jest efekt brokatu tyle że na Eizo1931 w stosunku do Neca 2090Uxi niezauważalny. A ten Nec to "prawie" SpectraView ;)

 

BTW Mz Eizo nie doceni ten kto nie miał przyjemności poużywać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i jest efekt brokatu tyle że na Eizo1931 w stosunku do Neca 2090Uxi niezauważalny. A ten Nec to "prawie" SpectraView ;)

 

BTW Mz Eizo nie doceni ten kto nie miał przyjemności poużywać!

A więc jakiś tam jest ;P

 

BTW Niestety z Eizo to używałem parę m-cy tylko FlexScan 887 20" ... a kilka innych (EIZO) jedynie widziałem i specjalnie nie analizowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Eizo ma najlepsze odwzorowanie kolorów pokaż mi innego producenta LCD który stosuje 10,12,14 i 16 bitową precyzje kolorów ? (...)

NEC :razz: . I jedna uwaga, Kyle już pisał, odróżnij korekcję gammy od precyzji kolorów. Eizo to świetne monitory, ale zrozum także jedno - ta firma, jak każda inna produkuje monitory tanie, bez "sztandarowych" produktów (czyli np. monitor o którym ty mówisz) oraz monitory drogie (np. ColorEdge Eizo, pub SpecrtaView NECa). A ty rzucasz farmazonami z produktów za kilka/kilkanaście tysięcy i próbujesz sprowadzić tą "moc" na produkty pospolite.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie przymierzam się do kupna LCD, i chyba jednak wybiorę EIZO 1931, chociaż kusi mnie ta panorama NEC'a, ale czytając opinie użytkowników m.in. na stronce cdrinfo.pl doszedłem do wniosku że ten NEC to żadna rewelacja (martwe pixele zaraz po zakupie, jakięś paprochy za szybką). Jednak EIZO to raczej solida firma, oczywiście nie ujmując nic Nec'owi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC :razz: . I jedna uwaga, Kyle już pisał, odróżnij korekcję gammy od precyzji kolorów. Eizo to świetne monitory, ale zrozum także jedno - ta firma, jak każda inna produkuje monitory tanie, bez "sztandarowych" produktów (czyli np. monitor o którym ty mówisz) oraz monitory drogie (np. ColorEdge Eizo, pub SpecrtaView NECa). A ty rzucasz farmazonami z produktów za kilka/kilkanaście tysięcy i próbujesz sprowadzić tą "moc" na produkty pospolite.

To porównaj sobie przykładowo takie dwa pospolite modele Eizo FlexScan S1931 i NEC MultiSync 1990FXp oba na tych samych matrycach a mimo to konstrukcja Eizo znacznie wygrywa w testach. Pomijam już sam fakt pikselulozy u NEC i jakości jego wykonania czyli latające na boki przyciski i paprochy za matrycą a u Eizo to nawet obudowa nie zalatuje plastikiem jak dłużej popracuje monitor. No i gwarancja NEC nie daje 5 lat a Eizo tak a to już jest istotna różnica.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To porównaj sobie przykładowo takie dwa pospolite modele Eizo FlexScan S1931 i NEC MultiSync 1990FXp oba na tych samych matrycach a mimo to konstrukcja Eizo znacznie wygrywa w testach. Pomijam już sam fakt pikselulozy u NEC i jakości jego wykonania czyli latające na boki przyciski i paprochy za matrycą a u Eizo to nawet obudowa nie zalatuje plastikiem jak dłużej popracuje monitor. No i gwarancja NEC nie daje 5 lat a Eizo tak a to już jest istotna różnica.

I teraz będziemy ciągli wojnę w stylu AMD vs Intel :damage_wall: ??? Jakich testach? Jakie paprochy za matrycą (wyczytałeś w testach, czy na forum)? Obudowa zalatuje plastikiem, to znaczy co? "Pikseluoza" w NECach, sorry chłopie, ale zobacz jak popularne są tu NECi, zobacz na tematy, jakoś o Eizo tego nie widać, więc tutaj dużą rolę odgrywa zwykła statystyka. 5 lat to coś? Wiesz, ostatnio zdaje się Kia reklamowała się, że daj 10 lat na auta, a ja i tak wolę inne marki :razz: .

 

Posłuchaj, to czyste farmazony, wady się zdarzają w każdych monitorach, problem w tym, że ty standardy z wyższych modeli próbujesz wcisnąć w te tańsze (selekcjonowanie matryc, więcej niż 8 bitowa precyzja kolorów, itp.), a do tego piszesz głupoty takie jak nie odróżnianie 10 bitowej gammy od precyzji kolorów lub to, że tylko Eizo stosuje np. 10 bitów precyzji koloru. Jedni wolą te monitory, inny inne, każdy ma swoje gusta, ja mam NECa mogę o nim mówić, ale nie będę powtarzał zasłyszanych głupot o Eizo, o których nic nie wiem bo go nie mam, a ty to robisz. Każdy chwali swoje, ale odrobina rozsądku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że miałem monitor NEC i jak byś przeczytał wcześniejsze wypowiedzi to byś o tym wiedział. Doskonale rozróżniam precyzję koloru od gamma i nigdzie nie napisałem że S1931 ma 10bit precyzje kolorów (pisałem o przejściach tonalnych) więc to ty nie wypisuj głupot. Ponad to przyrównałem do siebie monitory takiej samej klasy Eizo FlexScan S1931 i NEC MultiSync 1990FXp a co do testów to chyba nie masz bana na google ? Co do paprochów, latających przycisków i pikselulozy to wystarczy wejść na bardziej fachowe forum mva.pl i poczytać sobie o tym (ja również tego doświadczyłem). Żebym się jeszcze wypowiadał o monitorach NEC jak bym nie był ich użytkownikiem to rozumiem ale miałem już dwa i wyrobiłem sobie zdanie. Szkoda że nie wspomniałeś o tym że NEC kombinuje też z matrycami dobrym tego przykładem jest topowy model NEC 20WGX2 Pro (którego byłem posiadaczem) wygląda to tak że wersja NEC 20WGX2 bez dopisku Pro była na lepszej matrycy AS-IPS i oferowała lepszą jakość obrazu kiedy ten model się upowszechnił NEC wydał wersje Pro która tym dopiskiem sugeruje że jest lepsza a tym czasem jest już tylko na S-IPS czyli słabsza. I co to twoim zadnim jest uczciwe posunicie ze strony takiego renomowanego producenta ? Eizo takich przewałów nie robi. Z początku myślałem że miałem pecha i trafił mi się kiepski model ale jak poczytałem komentarze na forum mva.pl to okazało się że jest więcej takich przypadków paprochy za matrycą i wypalone piksele to już standardzik.

 

PS. The Dino tak wypowiadasz się na temat Eizo a miałeś chociaż ich monitor ? I wyjaśnijmy sobie jedno nie krytykuje NEC za jakość obrazu tylko za jakość wykonania i nie solidność.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azgan 20WGX2 topowym?

The Dino - o Eizo mało słychać bo ich monitory oprócz tego że dobre były nieco za drogie dla zwykłego polskiego zjadacza chleba, dopiero od niedawna zjechali nieco z ceną ale mimo to modeli za 600 zł (najtańsza 17 to obecnie około 1050zł) u nich nie znajdziesz.

Edytowane przez Zigi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że miałem monitor NEC i jak byś przeczytał wcześniejsze wypowiedzi to byś o tym wiedział. Doskonale rozróżniam precyzję koloru od gamma i nigdzie nie napisałem że S1931 ma 10bit precyzje kolorów (pisałem o przejściach tonalnych) więc to ty nie wypisuj głupot. Ponad to przyrównałem do siebie monitory takiej samej klasy Eizo FlexScan S1931 i NEC MultiSync 1990FXp a co do testów to chyba nie masz bana na google ? Co do paprochów, latających przycisków i pikselulozy to wystarczy wejść na bardziej fachowe forum mva.pl i poczytać sobie o tym (ja również tego doświadczyłem). Żebym się jeszcze wypowiadał o monitorach NEC jak bym nie był ich użytkownikiem to rozumiem ale miałem już dwa i wyrobiłem sobie zdanie. Szkoda że nie wspomniałeś o tym że NEC kombinuje też z matrycami dobrym tego przykładem jest topowy model NEC 20WGX2 Pro (którego byłem posiadaczem) wygląda to tak że wersja NEC 20WGX2 bez dopisku Pro była na lepszej matrycy AS-IPS i oferowała lepszą jakość obrazu kiedy ten model się upowszechnił NEC wydał wersje Pro która tym dopiskiem sugeruje że jest lepsza a tym czasem jest już tylko na S-IPS czyli słabsza. I co to twoim zadnim jest uczciwe posunicie ze strony takiego renomowanego producenta ? Eizo takich przewałów nie robi. Z początku myślałem że miałem pecha i trafił mi się kiepski model ale jak poczytałem komentarze na forum mva.pl to okazało się że jest więcej takich przypadków paprochy za matrycą i wypalone piksele to już standardzik.

 

PS. The Dino tak wypowiadasz się na temat Eizo a miałeś chociaż ich monitor ? I wyjaśnijmy sobie jedno nie krytykuje NEC za jakość obrazu tylko za jakość wykonania i nie solidność.

NEC WGX2 PRO nie jest modelem "topowym" tej firmy - to po pierwsze

Po drugie poprzednia matryca WGX2 to nie było AS-IPS jeśli obecna nią nie jest B-) - poprzedni model nie był na lepszej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda poprzednia matryca w NEC 20WGX2 to AS-IPS - lepiej uaktualnij informacje i poczytaj o tym bo głupoty piszesz odsyłam do dobrze Ci znanego źródła mva.pl lub google. Wersja Pro jest na S-IPS !

 

PS. Zigi prawdę mówiąc to Eizo robi monitory głównie na potrzeby swojego rynku w Japonii i właśnie z stamtąd sprowadza to do nas Alstor

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...