Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

Polecono mi to forum bo podobno tutaj dostane odpowiedz na moje pytania.

 

Specyfikacja :

Płyta głowna: Gigabyte EP35-DS3L (http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-ep35-ds3l.html)

Procesor: Intel E8500 - fabrycznie 3.16.

Ram : OCZ 1066 mhz (nie pamietam dokladniej nazwy ale idealne do podkrecania) 8 gb

Zasilacz 700 wat dobrej firmy, jeden z rekomendowanych.

 

 

Aktualnie korzystam z tego poradnika (http://www.forumkomputerowe.net/podkr-canie-procesora-intel-core-2-duo-vt8777.html) bo zdjecia biosu sa identycznie jak mojego.

 

Problem: Stosuje sie do instrukcji z poradnika (oczywiscie odpowiednio dla mojej konfiguracji) i napotykam pewien problem.

Wg. tego poradnika a konkretnie ostatnich 3 zdjec, powinienem ustawic "System memory multiplier" tak aby dwie wartosci "Memory Frequency" byly takie same.

Tak to jest w teori ale w praktyce nie bylem w stanie ustawic tej drugiej wartosci na 1066. Probowalem 1100 - niestety nie dalo rady. Komp wlaczal i wylaczal sie kilka razy i ustawienia wracaly do starych.

 

Zamiast 1100 probowalem ustawic nieznacznie mniejsza wartosc od 1066 by nie tracic zbyt duzo... niestety bylem zmuszony ustawic na 900 co nie wydaje mi sie za dobrym kompromisem.

 

Tak wiec w skrocie czy da sie cos zrobic np. odblokowac wiecej opcji SPD np. wartosc ktora sam wprowadze a nie wartosc wybrana z listy?

 

Z góry dzieki za pomoc, i przepraszam za błedy itd. Zawsze moglo byc gorzej =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8gb pamieci ddr2 nigdy nie będzie idealne do podkręcania. Zawsze jest problem z większą iloscia pamieci. Ew spróbuj podbij vnb (mch) i zobacz czy coś to dało.

 

 

Dzielników pamieci nie da rady odblokowac innych na tej płycie.

Edytowane przez Marecki306

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę pobawiłem się napięciem i na razie uzyskałem stabilne 1.328V (poprzednio 1.336V) przy 4GHz

 

CPU-Z Validator 3.1

 

Dołączona grafika

 

Zaś się nim pobawię w przekroczenie 4.4 GHz na validzie, ale to po zmianie pasty na CPU.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 3844A704

Nie, nie chcę ich. Tylko sie upewniam czy nie sprawdzasz stabilności w sposób: wejśc do wina -> odpalić cpu-z -> zrobić screena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się chwalić, choć jak na C0 całkiem ładnie. Pokaż coś z 4,5+

 

 

 

4,5 C0 na AC ? az tak wyjatkowy to on nie jest. Mam AC, nie WC jak ty, ale gdzies na poczatku tego tematu sa screeny na ktorych ma 4.6

Edytowane przez ZlyDzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chcę ich. Tylko sie upewniam czy nie sprawdzasz stabilności w sposób: wejśc do wina -> odpalić cpu-z -> zrobić screena.

 

Bez jaj, testuję sprzęt róźnej maści na codzień dla tych i tamtych więc wiem co mam robić :) Linx, OCCT, Orths itp. Za dużo gadania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 3844A704

Ale dajesz screeny z cpu-z, a to nie świadczy o Tobie najlepiej w kwestiach wiedzy o stabilności skoro piszesz, ze testujesz sprzet.

Edytowane przez 3844A704

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dajesz screeny z cpu-z, a to nie świadczy o Tobie najlepiej w kwestiach wiedzy o stabilności skoro piszesz, ze testujesz sprzet.

 

wolalbys zeby kazdy przed wrzuceniem screena na forum odpalal orthosa na noc? LOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 3844A704

Linxa na 20 loopów, MAX RAM ~tj ok. godziny. Poza tym skoro robił te testy, to chyba zrobienie screena nie zabiera zbyt dużo czasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam mały dylemat posiadam obecnie kompa o parametrach

P5Q-E

E8500 3,16GHz

OCZ Reaper 2x2GB 1066MHz

EVGA GTX 280 SSC

Tagan 800W modularny

 

stoję przed zmianą procka i pojawiła mi się oferta zmiany na qx9770 czy warto koleś chce mi tez sprzedać płytę P5Q3 Deluxe oraz 8GB ramu DDR3 OCZ Reaper 1600MHz

W różnych testach różnie piszą o tym procku ramie i płycie doradźcie mi coś a może wziąć tylko procka do tej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień tylko procka. Masz dobre 4GB Ramu i dobre mobo które styknie do Quada więc po co wymieniać wszystko. Zamiana E8500 na tego Q9770 będzie najlepszą opcją.

Edytowane przez Adonim85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu cicho <_<

 

#1

 

Dołączona grafika

 

#2 z niższym napięciem

 

Dołączona grafika

 

 

 

#3

Dołączona grafika

 

 

 

Wyżej nie sprawdzałem, za ciepły ten lipiec dla mnie a co dopiero dla cepa :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak odnowie temat i zapytam, czy można trafić na tak biednego E8200 (SLAPP C0), że na zalecanych max wartościach z poradnika kręcenia nie jest w stanie zrobić stabilnie nawet 3ghz (testowanie linpakiem w OCCT, vtt 1.3V, pll 1.61V, GTLe ustawione na różne wartości od 50 do 70%, 1.3V mch, reszta domyślnie). Przy czym Vcore 1.45 z biosu pod obciążeniem linpakiem w cpu-z wynosiło 1.3V... W idle 1.37V. Gigabyte Ep45-Ds3r to dno dna i kilometr mułu jeśli idzie o Vdrop na procku. Inna sprawa, że mój cep ma uwalony czujnik temperatury. Przy 3 ghz i powyższym vcore linpack grzał go do 100 stopni i zaczynało działać zabezpieczenie termiczne (chyba można je wypiąć z poziomu biosu). Ninja zakładana parę razy, pasta ac silver 5. Rurki heatpipe przy podstawie da się dotknąć nawet nie parzą... przy takim napięciu vcore i taktowaniu i linpaku i niby 100*C. Dla porównania radiator na mch ma wedle danych z everesta 45*C a parzy jak cholera. Procek robi stabilnie linpaka na 4ghz z vcore 1.3625V z biosu, skutkuje to dropami do 1.2V pod linpakiem (vid 1.175V). Przelazł całą godzinę, ale temp w occt wskazywała momentami 101*C i zegar spadał do 3ghz (mam eista włączonego). Problem w tym, że jak odpale easy tune 6, tam wejdę w zakładkę tune, dalej dam poziom pełny i wejdę w napięcia to moim oczom ukazuje się GTL mch 0.65V, GTL cpu 0.76V, PLL 1.85V, VTT 1.6V. Napięcia all poza Vcore i MCH ustawione w biosie na auto, na normalu nie wstanie tak samo jak na podniesionych ale do zalecanych wartości. Komp od 2 lat banglał na 3.6ghz, PLL i VTT wynosiły dla takiego taktowania blisko 1.75V pll i 1.5V VTT i około 3 miesięcy na tak ustawionych 4ghz z podanymi wcześniej PLL i VTT. Aktualnie 4ghz bangla znowu, degradacji nie widzę bo 1.3V z biosu w podpisie było testowane orthosem i tylko godzinę :P. WoW sie kraszował jak cholera pewnie właśnie przez za niski vcore.

 

I teraz nachodzi mnie pytanie, czy powinienem jednak nie podkręcać tej ewentualnej padaki i trzymać go na max 3ghz jakie dał rade wydusić na zalecanych parametrach PLL/VTT/GTL, męczyć go dalej na auto z niskimi Vcore zegarem 3.6-4ghz i tymi zawrotnymi PLL/VTT i dziwnymi GTL(<50% VTT), czy wyłączyć termiczne zabezpieczenie co by przy linpaku i 100*C z diod w procku nie redukował zegara niepotrzebnie skoro wybitnie ma uciach!e czujniki. 70*C w stresie na domyślnych ustawieniach - aka all na auto w biosie - napięcie Vcore 1.175 zaniżane pokaźnym vdropem nawet w idle na tej samej ninjy chłodzonej przez tunel powietrzny z kartonu dwoma 12cm wentyalmi na topie mojej budy (Oczywiście tunel i wentyle są tam cały czas, wentyle 1k rpm, raczej tańsze niż droższe więc specjalnie mocno nie dmuchają, obciążenie linpakiem). Totalny brak jakiejkolwiek pewności czy coś jest nie tak z moim podejściem do kręcenia tudzież tym prockiem/płytą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj bawiłem się w szukanie gtl'i dla e8400 przy vtt 1,14v i 4,3ghz. Włączałem winde i odpalałem orta na prio 9 i zapisywałem czas(sek) po którym wywala. Oto moje wyniki:

 

wartości wyrazone w %-tach

 

def - 10,reset,18

 

59/59/59 - reset,reset

 

58/58/58 - 25,8

 

56/57/56 - 23,15, 8

56/56/56 - 15,20,17

56/55/56 - 9,

 

55/56/55 - 11,75, 15

55/55/55 - 28, 13,6,23,20,17

55/54/55 - 2,7,4,3

 

54,5 - 78, 78 ,4, 10 , reset

 

54/55/54 - 10,5,7,1

54/54/54 - 9,19,11,17,56,26

54/53,5/54 - 24,44,71,25,26

54/53/54 - 25,3,56,13,12,6,36,34

 

53/53/53 - reset, reset

53/52/53 - reset, reset

Edytowane przez tomekk600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie nudy więc trochę pobawiłem się procem na szybko :]

 

Dołączona grafika

 

Spróbuje jeszcze zejść z napięciem i pobawić się przy ilu zrobi 4,5Ghz.

 

kbl widzę mamy prawie identyczne sztuki moja też robi 4 przy 1,17V (1,1875V bios) a 4,4 przy 1,3125V bios.

Edytowane przez Borys-Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Witam ponownie

Dodałem dwa 120 MM coolermasters a scythe dmucha w płytę ;p

4.7ghz Stabilnie dalej pamięć wymięka chętnie kupie ramy co się kręcą od 1200Mhz :D

Edytowane przez hakerzmc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy testujecie jednym Orthosem na raz?

Ja swojego testuje dwoma odpalonymi Orthosami :D

I jeden szedł sobie na luzie jakies 2 h (potem kompa wyłączyć musiałem ) a drugi wywalił błąd po jakiejś godzinie z kawałekiem (obydwa odpalone na raz)

Jest sens się tym sugerować?

Blend test prior 7 w tle z neta ściągałem sporo stuffu.

 

Po za tym tak z innej beczki zastanawiam się nad kupnem q9550 bo trudno je teraz dostać i niebawem znikną zupełnie za pewne, a przechodzenie na core I7 jest dla mnie mało opłacalne.

Czy według Was dobrą inwestycją było by opchnięcie mojego proca i wsadzenie tam q9550 (kręcił bym ile sięda rzecz jasna go ale pewności nigdy nie ma co trafie)

Kompa wykorzystuje głównie do rozrywki, gry,filmy,muza itp.

Ciekawi mnie fakt gier jakie mają wymagać 4ch rdzeni-czy jest to fikcja (kiedyś tam pewnie tak ale czy w bliskiej przyszlości? )

Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja się pochwalę. Procek na co dzień chodzi na 4.5GHz, na magistrali FSB=600Mhz. Sprzęt jak w sygnaturce. Musze jeszcze trochę go dopieścić jeśli chodzi o napięcie, może uda się zejść do 1,35V. Testowany SuperPi, i Linxem i Firefoxem, :D

 

CPU-Z Validator 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X48 może chodzić spokojnie do 1,95V* (u mnie jest około 1,6V)pod warunkiem odpowiedniego utrzymania temperatury. U mnie chodzi dopiero od kilku dni, chce jeszcze lekko dopieścić ustawienia i trochę zejść z napięciami, ale to w weekend.

 

Dlaczego?

 

Dla satysfakcji i lepszego samopoczucia ;D

Edytowane przez tom256

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...