Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Wczoraj po prawie roku przerwy zacząłem sie na nowo bawić swoim prockiem i nieco przeraziły mnie temperatury.Przy 4ghz i Vcore 1,3(ustawionym tak na pałe) temp przy orthosie wynosiły prawie 80*C.Jak na 1400rpm na jednym z najlepszych klocków na rynku to troche duzo nie?.Dla porównania rok temu(na tym samym chłodzeniu) przy 4.3ghz i Vcore 1.37 wynosiły 68*C(sprawdzałem na starym screenie) :blink: Zmiany pasty chyba nie doprowadzi do spadków rzędu 20*C wiec cos jest nie tak.

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JejoX, czujnik temperatury na E8400 jest niezbyt wiarygodny, sam się o tym ostatnio przekonałem jak przy okazji zapuszczenia LinX'a ujrzałem w Core Temp 86'C, co jest jakimś nonsensem, gdyż radiator i hp'y były co najwyżej letnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, nie przekraczać 1.3625V [górna granica napięć dla procesorów E8x00 według ich VID'u] na 'rdzeniu', a w razie wątpliwości co do temp. sprawdzać oraganoleptycznie chłodzenie CPU : ) Ew. jeszcze można, o ile się nie ma, to zaopatrzyć w jakiś sprawdzony czujnik temperatury i przymocować go do podstawy chłodzenia.

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ostatnio wymieniłem E8200 na E8400 który się lepiej kręci i teraz mam pytanie bo program Real Temp GT pokazuje ok. 80 po godzinie testu w prime 95, procek na 1.312v 4100MHz, dodam że wcześniejszy E8200 miał max w stresie 59 stopni na tej samej płycie i chłodzeniu.

 

ciekawostka: w indle niby 48 stopni a jak sie włączy prime 95 to w sekunde przeskakuje na 68 a poźniej dochodzi w miare powoli do 80 góra.

 

Przejmować się tym czy założyć, że czujnik w procku jest walniety i olać sprawe ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wymieniłem E8200 na E8400 który się lepiej kręci i teraz mam pytanie bo program Real Temp GT pokazuje ok. 80 po godzinie testu w prime 95, procek na 1.312v 4100MHz, dodam że wcześniejszy E8200 miał max w stresie 59 stopni na tej samej płycie i chłodzeniu.

 

ciekawostka: w indle niby 48 stopni a jak sie włączy prime 95 to w sekunde przeskakuje na 68 a poźniej dochodzi w miare powoli do 80 góra.

 

Przejmować się tym czy założyć, że czujnik w procku jest walniety i olać sprawe ?!

 

może najpierw sprawdź poprawność założenia chłodzenia, pasta itp...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura radiatora po dotknięciu ręką wydaje się być ok, dziwnie to pokazuje wogole tą temperature, zwykłe wejście w mój komputer podnosi temperature odrazu o 6 stopni z 46 na 52 i jak się otworzy już to spowrotem jest odrazu 46, a jak pisałem wcześniej prime otworze to odrazu pokazuje ok. 68 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buda otwarta zawsze z obu stron, nie wiem czy widziałeś jacek poprzedniego posta, wcześniej miałem E8200 w tej samej płycie i w tym samym chłodzeniu, został wymieniony tylko proc, i czujnik chyba szaleje ale to jest właśnie pytanie do Was.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadmuch watraczka 120mm na mostek. Temperatury ponizej 60C. Wróciłem do standardowych ustawien, bo chyba mi RAMy padły. Wyrzuca linxa po około 90sekundach niezaleznie od ustawien. :/ Prime wywala się tylko na teście pamięci. Moze dzisaj jeszcze sprawdze. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość sprzedania swojego procka (sygnatura) za 500 zł (ma jeszcze 14 mcy gwary)

Zastanawiam się czy zrobić taki manewr i kupić Quada q9550 no i go kręcić czy zostawić tego Xeona.

Na Core I7 przesiadać się nie chce zmienianie mobasa /pamięci .

Głównie kompa używam do filmów, gier, muzy.

Jak bym brał quada to też przynajmniej na 2-3y lata.

Co myślicie o opłacalności takiego zabiegu ?

Po za tym planuje zmienić grafę jak wyjdą hd 6970 i okażą się godne więc wcześniej mały upgrade procka może się przydać, ale zastanawiam się jedynie nad sensem bo E8400 kręcone na 4.3 ghz powinien jeszcze sporo czasu dawać radę, z innej strony Quada też będę kręcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostań przy E8400, dopiero od stosunkowo niedawna gry zaczynają wykorzystać wielordzeniowość. Q9550 moim zdaniem oferuje zbyt małą wydajność w stosunku do oferowanej ceny. Uważam że póki co optymalnym wyborem są wysoko taktowane 2 rdzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba mi się E8400 E0 zdegradował, chodził full stabilnie na 4,1 Ghz przy napięciu 1,26v na MSI NEO 3-fr, testowany wiele razy intel burn test, orthosem, 3dmarkami, grami itd....wszystko było OK, aż do dzisiaj.

 

Zaczeło się od zwisów w wrc 2010, myślę o co chodzi? włączyłem z ciekawości intel burn test bo obciąża bardzo mocno proca, kilka sekund i niebieski ekran, puszczam drugi raz, to samo. Podbiłem trochę napięcia na NB, pamięciach i cpu, to samo, kilka sekund w IBT i niebieski ekran, ustawiłem w biosie wszystko na deflaut, chodzi, później znów ustawiłem 450fsb z tym że mnożnik zaniżyłem tak żeby proc chodził na 3.2ghz, puszczam intel burn test i przechodzi cały test bez problemów.

 

Więc wychodzi na to że proc się zdegradował...ale przecież vcore miał niskie, vtt na auto, ludzie mają vcore 1,35v i więcej 24/7 i jest OK, no chyba że z mobo coś nie tak....

 

EDIT:

Ustawiłem teraz 1,3V dla cpu i jest stabilnie, więc wychodzi na to że moj cpu potrzebuje większego napięcia niż kiedyś, albo coś z sekcją zasilania na płycie...? Teraz się przyjrzałem i według cpuz vcore w IDLE mam 1,29V a w stresie potrafi spaść do 1,2V trzeba by było to posprawdzać miernikiem, no ale jeszcze niedawno nic się nie wysypywało przy vcore 1,26.

 

Dobra, ale teraz przy 1.3V temperatury mam jakieś z kosmosu! W idle 48stopni a pod intel burn test dochodzi do 99 Dołączona grafika dodam ze przy tych 99 mój thermalright nie jest nawet ledwo letni...wręcz zimny ;) no ale niepokoją mnie te temp. bo jeśli rzeczywiście takie są? może mam czape krzywą na cpu, czy cos.....

Edytowane przez Hesuss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, najprawdopodobniej przyczyną wieszania się kompa i tych temperatur z kosmosu były lekko krzywe piny w podstawce Dołączona grafika w końcu płyta całkiem przestała startować, kręciły się tylko wiatraki, nie mogłem dojść o co chodzi....ściągnąłem proca, patrze a tam piny krzywe. Nie wiem jak ja to pokrzywiłem, musiałem zawadzić czymś przy montażu cpu...

 

No ale w budzie siedzi już nowe mobo msi p45 Platinum i na razie wszystko OK, tylko jakieś pamięci 1066 musze kupić, bo na obecnych patriotach ....6400ELK nie mogę przekroczyć fsb 460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko

 

Mam do was pytanko czy warto zakupić taki zestaw.

Intel Core 2 Duo E8500 z rewizji E0

Gigabyte G31 mATX tylko modelu nie pamiętam (na tej płycie ten proc kręci się na 4Ghz)

2 x GB DDR2 800 CL 5

Antec P182

Kwotowo wychodzi to tam 500 zł. I do tego zapewne będę musiał jeszcze jakiś zasilacz, grafę, dysk, i monitor ale to się jakoś spokojnie zorganizuje. Chwilowo mam laptopa który przyprawia mnie już do białej gorączki i chcę znowu na stacjonarki przeskoczyć.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...