Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

A u mnie wlasnie cep przechodzi orthosa na 1.32V i burn testa ale potrafi sie resetnac w firefoxie albo w windows media player :mur:

 

U mnie tak było gdy wyłączyłem EIST'a a C1E zostało, wszystkie testy pod obciążeniem glanc, a FF się wykładał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem.

 

To jest config CPU bez OC:

 

http://img300.imageshack.us/my.php?image=biosif3.jpg

 

A chce zrobić to:

 

fsb frequency 429

multiplier x7

napiecie na procek 1.45V

NB voltage 1,475V

SB I/C 1.8V

VTT o dwie wartosci w górę

napięcie na ram 2.3V

timingi po kolei: 5,5,5,18.50,16,16,16,16

dzielnik FSB:DRAM 1:1

 

Czy krótko mówiąc chce podkręcić E8200 do 3.00GHz i już wiem co mam wpisać tyle, że nie do końca mogę znaleść w które miejsce co wprowadzić :D

 

Może ktoś pomóc ??

Może ktoś pomóc ??

 

Mam jeszcze takie pytanie: czy jeżeli w biosie ustawie mnożnik z 8x na 9x (wszystkie inne ustawienia takie jakie były domyślne w E8200) czyli bedzie to 333MHz x 9 co daje 3GHz, to wtedy komputer będzie chodził stabilnie czy muszę zmieniać wszystkie ustawienia... ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podniesiesz mnożnika w e8200 do 9 gdyż intel blokuje zmianę mnożnika w górę. Max dla Twojego procesora to x8

 

Co do tych ustawień to w płytach Gigabyte w biosie trzeba wklepać jakąś konfiguracje klawiszy aby pojawiły się opcje dotyczące OC ( sprawdź w instrukcji )

 

A tak przy okazji dla 3Ghz nie musisz dawać aż 1,45V na procesor ! Powinno się wogóle obejść bez zmiany napięcia, mogę zaryzykować nawet że nie będziesz musiał zmieniać nic poza FSB ( pomijam kwestię pamięci nie wiem ile Twoje tam robią )

 

Mnożnik zostaw x8 po co zjeżdżać na x7 ?

Edytowane przez Hrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podniesiesz mnożnika w e8200 do 9 gdyż intel blokuje zmianę mnożnika w górę. Max dla Twojego procesora to x8

 

Co do tych ustawień to w płytach Gigabyte w biosie trzeba wklepać jakąś konfiguracje klawiszy aby pojawiły się opcje dotyczące OC ( sprawdź w instrukcji )

 

A tak przy okazji dla 3Ghz nie musisz dawać aż 1,45V na procesor ! Powinno się wogóle obejść bez zmiany napięcia, mogę zaryzykować nawet że nie będziesz musiał zmieniać nic poza FSB ( pomijam kwestię pamięci nie wiem ile Twoje tam robią )

 

Mnożnik zostaw x8 po co zjeżdżać na x7 ?

czyli sugerujesz, że wystarczy zmienić wartość FSB z 333 na 375 i to wszystko ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas Burn testow (1.36V) procesor nagrzewal sie do 84'C.

Podczas testow z napieciem 1.45V przekraczal 90'C! (Po 10 sekundach, ze strachu, skonczylem test)

 

Clodziwo jeszcze jest taki, jak w sygnaturze. ZA 2 dni, jak dotrze nowe, bede dalej testowal.

 

A pytanie odnosnie temperatur jest proste :) Jakie sa dopuszczalne granice dla E8400? Czy podczas Burn testu, lub Orthosa ma prawo przekroczyc 90'C? Pytam, bo jak zaloze nowe zeberka, bede go dalej katowal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to Cię jakoś naprowadzi... Orthos leci u mnie już 17h (wcześniej miałem za małe napięcie w biosie i tylko 5h i błąd ale teraz śmiga) Max temp. to 64C , na Thermalright 120 extr.+Noctua 1200 a wszystko zamknięte w Antec-u P182 .

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez hyper_2002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z przesiadka z 2160 na 8400, musze tez zmienic chlodzenie. Mysle o TR Extreme 120 (kieruje sie tylko i wylacznie testami prasowymi - wiec jak macie zgola inne opinie albo propozycje - bardzo bym o nie prosil) ale nie mam pojecia, jaki cooler do tego wybrac. Mozna proscic o porade. Przedzial cenowy 0-100 :)

Myslalem o Xthermal 120pro, ale... w tym popiep... kraju nie ma dystrybutora tej firmy. Noctua tez odpada. KOlorystycznie nie pasuje do calosci, lol. Mam zmodowana obudowe i brazowa kupa zepsulaby caly efekt.

W gre wchodza: czarny, czerwono-czarny, lub przezroczysty (bez led..)

Z gory dziekuje za podpowiedzi.

Weź to co mam w opisie, dobre, nie drogie i ciche. (niestety wiatrak jest z niebieskim podświetleniem ale to możesz zmienić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź to co mam w opisie, dobre, nie drogie i ciche. (niestety wiatrak jest z niebieskim podświetleniem ale to możesz zmienić)

Jutro odbieram COOLER THERMALRIGHT Ultra 120 eXtreme TRUE Black - Limited Edition + SCYTHE S-FLEX SFF21F 120mm fan 1600rpm + pasta AKASA AK-191SM, 12cm Crystal clear frame.

Wiem, ze do Thermalright'a dolaczona jest pasta, ale porownywalem testy obu past. Roznica jest kliku stopniowa. Moze to nie wiele, ale za 17 zl? Czemu nie sprobowac :D

 

... Ale dzieki za porade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

którego programu używać do sprawdzania stabilnosci sys po OC ??

 

I czy po nieudanym OC, czyli za male napiecie na procka dalem i mi sie komp wywala, to moze sie cos uszkodzic?

Ja znam dwa. Orthos, ktorego powinno sie "zapuszczac" na kilka godzin oraz Burn Test, ktorego test trwa ok 15 minut, ale podobno katuje procesor tak, jak robi to Orthos przez te pare h :)

 

Do sprawdzenia pamieci: chyba memtest - ale niech koledzy mnie poprawia, jak sie myle. Osobiscie nigdy nie korzystalem z tego programu.

 

Do badania stabilnosci grafiki: Furmark.

 

Chetnie sam sie dowiem, czy sa inne - mniej, badz bardziej wirygodne - programy do badania stabilnoscu systemu.

 

 

Co do pdania systemu. Oczywiscie, istnieje ryzyko uszkodzenia OS samego w sobie. Nieprawidlowa zamnknieta biblioteka, czy inne newralgiczne dla systemu pliki... jak w zyciu :) Ale sprzet to raczej nie ulegnie uszkodzeniu. przynajmniej moj jeszcze zyje, a sporo resetow przezylem - szczegolnie przy testowaniu OC i sprawdzania sabilnosci.

Edytowane przez Burdoror

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Wiele programów używa 100% procesora a temperatury dalekie od maksymalnych. Włącz Linpacka to zobaczysz że wzrosną, przy wysokim taktowaniu i napięciu są znacznie wyższe niż w ORTHOSie.

A przy Linpacku napięcie podawane przez programy jest u mnie o 0.01 niższe niż przy ORTHOSie, nie mówiąc o wszystkim innym. To pokazuje że ten program najbardziej obciąża proca. Ogólnie bardzo duży Vdrop, bo w BIOS-ie mam ustawione 1.375 V.

 

4050 chodzi u mnie na 1.45 V BIOS (1.37 programy, w stresie, w idle powyżej 1.4), ale przy Linpacku temperatury przekraczają już 80 stopni. Ogólnie takie napięcie chyba niezbyt zdrowe już, więc raczej zostaję przy 3825.

 

A Linpack też świetnie wykrywa niestabilność pamięci.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele programów używa 100% procesora a temperatury dalekie od maksymalnych. Włącz Linpacka to zobaczysz że wzrosną, przy wysokim taktowaniu i napięciu są znacznie wyższe niż w ORTHOSie.

A przy Linpacku napięcie podawane przez programy jest u mnie o 0.01 niższe niż przy ORTHOSie, nie mówiąc o wszystkim innym. To pokazuje że ten program najbardziej obciąża proca. Ogólnie bardzo duży Vdrop, bo w BIOS-ie mam ustawione 1.375 V.

 

4050 chodzi u mnie na 1.45 V BIOS (1.37 programy, w stresie, w idle powyżej 1.4), ale przy Linpacku temperatury przekraczają już 80 stopni. Ogólnie takie napięcie chyba niezbyt zdrowe już, więc raczej zostaję przy 3825.

 

A Linpack też świetnie wykrywa niestabilność pamięci.

nie wydaję mi się żeby to było możliwe... próbowałem jeszcze burntest-em i tempy takie same... Skok o 20 stopni ?? Jakim cudem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze,, ze mozliwe. Znalazlem to: 3116618[/snapback]

im wieksze jest napiecie procesora tym co ? wiecej pradu zuzywa szybciej sie grzeje czy co ??

 

Bo nie rozumiem czemu kazdy probuje zrobic jak najwiesze oc przy jak najmniejszym napieciu

 

Zasada jest prosta. Im wiecej "papu", tym wieksze temperatury. Wieksze teperatury = krotsza zywotnosc procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im wieksze jest napiecie procesora tym co ? wiecej pradu zuzywa szybciej sie grzeje czy co ??

Bo nie rozumiem czemu kazdy probuje zrobic jak najwiesze oc przy jak najmniejszym napieciu

sorry ale... do szkoły chodziłeś ?

polecam lekturę OC od podstaw, na podstawie twoich pytań widać ze pojęcia nie masz więc google twoim przyjacielem oraz to oto forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vcore 1.352V

OCCT chodził przez 40min i nie wysypał się - max temp 59*C

LINPACK - po trzech minutach nastąpił restart - max temp 72*C

Pomiar programem REALTEMP.

 

Obniżenie Vcore do def i oto test. max temp podczas testu to 57C  :blink:

post-147211-1223500906_thumb.jpg

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im wieksze jest napiecie procesora tym co ? wiecej pradu zuzywa szybciej sie grzeje czy co ??

 

Bo nie rozumiem czemu kazdy probuje zrobic jak najwiesze oc przy jak najmniejszym napieciu

Moze na przykladzie kolega zrozumie:

 

E8400 3,0GHz @ 4050MHz 1.36V - okolo 65 stopni po godzinie w Orthosie

E8400 3,0GHz @ 4050MHz 1.216V - max 50 stopni po godzinie w Orthosie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LINPACK w akacji.

Musiałem obniżyć FSB z uwagi na niestabilność. Po godzinie testu takie tempy.

post-147211-1223569311_thumb.jpg

Testując OCCT stwierdziłem stabilność systemu dokładnie w tym samym miejscu.

Do testowania pamięci też się niebardzo nadaje co udowodnili na XS. Dopiero po ponad godzinie zasygnalziował błąd gdzie memtest zrobił to po 2min.

Jak dla mnie przydatność tego programu jest średnia.

 

Program LINPACK można pobrać stąd:

http://www.intel.com/cd/software/products/.../eng/363184.htm

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze na przykladzie kolega zrozumie:

 

E8400 3,0GHz @ 4050MHz 1.36V - okolo 65 stopni po godzinie w Orthosie

E8400 3,0GHz @ 4050MHz 1.216V - max 50 stopni po godzinie w Orthosie

aha, ale jeżeli się da za male napiecie to system zaczyna chodzic niestabilnie tak ??

 

heh no to z tym bede pewnie mial mala zabawe

 

 

Czy starczy mi boxowe chlodzenie na E8200 przy OC ~ 3.00GHz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, ale jeżeli się da za male napiecie to system zaczyna chodzic niestabilnie tak ??

 

heh no to z tym bede pewnie mial mala zabawe

 

 

Czy starczy mi boxowe chlodzenie na E8200 przy OC ~ 3.00GHz ?

Dlatego sie szuka tej najnizszej granicy zeby bylo stabilnie:) u mnie na 1.200V komp sie resetowal po paru minutach w Orthosie, przy 1.216 chodzi stabilnie 3h, intel burn 10 testow bez bledow.

 

Sam zobaczysz czy boxowy cooler podola 3ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...