Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E8000 - E8190 / E8200 / E8300 / E8400 / E8500 / E8600

Rekomendowane odpowiedzi

Wolfdale - desktopowa wersja Penryna

 

Dołączona grafika

 

testy

 

E6550 vs Wolfdale ES

 

Serwis HKEPC opublikował bezpośrednią konfrontację dwóch procesorów firmy INTEL, które posiadają identyczne taktowania, ale nieco odmienną architekturę. Model próbny procesora Wolfdale ES (2.33 GHz, 6MB cache L2 i FSB 1333 MHz) stawił czoło Core 2 Duo E6550 (jedyna różnica dzieląca układ od młodszego brata to 4MB cache L2).

 

Aby wyłonić zwycięzcę, serwis przeprowadził szereg testów. W zdecydowanej większości z nich prowadził Wolfdale, często wyprzedzając rywala nawet o wartości rzędu 7.5-19.2%. Choć zdarzały się przypadki, że E6550 był zaledwie o ułamek procenta słabszy, jeden wynik Wolfdale'a okazał się nieprawdopodobnie imponujący. W wersji alfa - aplikacji do kodowania materiału wideo - DivX 6.6, wspierającej SSE4, Wolfdale zdołał prześcignąć starszego brata o 115%, zmniejszając czas potrzebny na przetworzenie pliku MPEG2 do MPEG4 w rozdzielczości 1080p, z 69 do 32 sekund.

 

Jeśli chodzi o gry, Wolfdale okazuje się szybszy średnio o 10%, przy czym w Half-Life 2 (tytuł w znacznym stopniu opierający się na mocy obliczeniowej procesora) procesor prześcignął E6550 o 31%.

 

Oczywiście nie samą wydajnością procesor żyje, ważne są także wydzielanie ciepła i pobór mocy. Na szczęście także i tu Wolfdale nie zawodzi. Nie dość, że procesor jest o 10-12 stopni Celsjusza chłodniejszy, to na dodatek pobiera mniej mocy - pod pełnym obciążeniem, Wolfdale pobiera 59W, podczas gdy E6550 - 83W.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez ath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie fajnie liczyć - bo przepustowość pamięci jakby większa :D

Wiesz, tylko pytanie ile to jest fajnie :D

 

Kolejne sprawa to czy kolejny stepping będzie wydajniejszy (b1->b2), nie wspomnę już jakie to takty będzie osiągać (jak szybko zobaczymy 6 @ c2d), bo nie wiadomo jak się pierwsze sztuki kręcą.

 

W każdym razie 6mb l2 @ dualcore to mało nie jest.

 

tak jakby :D na bank błąd cpuz ;)

Dlaczego błąd? Ona miały mieć 6mb z tego co wiem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak żart? Od początku wiadomo że one 6MB cache miały mieć przecie.

[; Ha zczaiłem się wcześniej :D ale moja pierwsza reakcja na "żart?" była podobna [;

 

//

 

co do wydajności @p356 - raczej będzie normalna, bo intel nie ma wypuścić teraz nic nowego - x38 dużo od p35 się różnił nie będzie raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie tak zastanawiam, czy X38 to dalej Bearlake ale podrasowany czy Eaglelake. Bo X38 nie ma i nic nie zapowiada jego szybkiego pojawienia się, a przeca w Q2/Q3 ma wyjść Eaglelake.

 

Sorki za OT ale poniekąd ma to związek z Woldafe/Yorkfield.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Anand wypuscil pierwszy preview test, dosc skromny, ale troche jest i o termice i OC, w sumie ten stepping pojdzie w swiat, wiec nic ciekawego srednio marne kilka % :unsure:

 

LINK

 

Lol. Popatrz sobie na różnice jakie były tyle lat między Athlonami, jedyne co poprawili to kontroler pamięci, wydajność samych procków od początku do końca taka sama przez trzy procesy technologiczne.

 

 

 

Intel też mogli dać samo 45 nm i nie zmieniać nic innego, ale się postarali i w każdym wypadku jest jakiś wzrost wydajności, plus mniej wydzielanego ciepła, mniejszy pobór prądu i wyższe zegary (mają pod 4 GHz dojść na końcu i na tym ma wystartować Nehalem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol. Popatrz sobie na różnice jakie były tyle lat między Athlonami, jedyne co poprawili to kontroler pamięci, wydajność samych procków od początku do końca taka sama przez trzy procesy technologiczne.

 

 

 

Intel też mogli dać samo 45 nm i nie zmieniać nic innego, ale się postarali i w każdym wypadku jest jakiś wzrost wydajności, plus mniej wydzielanego ciepła, mniejszy pobór prądu i wyższe zegary (mają pod 4 GHz dojść na końcu i na tym ma wystartować Nehalem).

Znaczy co, Nehalem 4 GHz+? Raczej nie, wrecz moze miec nizsze zegary niz C2D, tak jak bylo z Pentium D i C2D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Przecież Nehalem to nie będzie całkiem nowa architektura, też jest ona na bazie Core tyle że znacznie zmieniona, największa rewolucja to właśnie zintegrowany kontroler pamięci i rezygnacja z FSB.

Z tego co czytałem mają te proce wystartować właśnie na 4 GHz, ale może to tylko plotki. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anand wypuscil pierwszy preview test, dosc skromny, ale troche jest i o termice i OC, w sumie ten stepping pojdzie w swiat, wiec nic ciekawego srednio marne kilka % :unsure:

 

LINK

10% wieksza wydajnosc przy 10 % mniejszym zapotrzebowaniu na energie to zle? wedlug mnie jest ok, niech jeszcze ceny podadza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lol. Popatrz sobie na różnice jakie były tyle lat między Athlonami, jedyne co poprawili to kontroler pamięci, wydajność samych procków od początku do końca taka sama przez trzy procesy technologiczne.

 

Intel też mogli dać samo 45 nm i nie zmieniać nic innego, ale się postarali i w każdym wypadku jest jakiś wzrost wydajności, plus mniej wydzielanego ciepła, mniejszy pobór prądu i wyższe zegary (mają pod 4 GHz dojść na końcu i na tym ma wystartować Nehalem).

Kurcze, przeciez w AMD tez podskoczyly takty, spadlo wydzielanie ciepla i pobor pradu ;)

 

Doswiadczenauczylo mnie, ze na es'y trzeba patrzec z przymrozeniem oka, wiec nie napalajcie sie az tak bardzo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10% wieksza wydajnosc przy 10 % mniejszym zapotrzebowaniu na energie to zle? wedlug mnie jest ok, niech jeszcze ceny podadza :)

Hym ale średnio wyszło 4.81% toż to nawet nie połowa z podawanych przez ciebie 10% jak chodzi o ścisłość ;)

 

Kurcze, przeciez w AMD tez podskoczyly takty, spadlo wydzielanie ciepla i pobor pradu ;)

 

Doswiadczenauczylo mnie, ze na es'y trzeba patrzec z przymrozeniem oka, wiec nie napalajcie sie az tak bardzo ;)

Zwłaszcz że ES'y jak na razie mają problem z osiąganiem taktowania przeciętnego Core ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widać wpływu tych usprawnień, bo te 4,81% można było uzyskać tylko z samego zwiększonego keszu.

a zwiekszony cache to nie usprawnienie? nikt go nie dolozyl tylko sam sie pojawil? to znaczy ze cache u intela samodzielnie rosnie z czasem jak pojemnosc gmail? :lol:

 

Poza tym nie wiem czego wiecej oczekiwac - przeciez zmiany nie sa wielkie - jak dla mnie jest dobrze.

a co do 4.81 % to czepianie sie... 0 % wzrostu wydajnosci w sysmarku i iTunes jest naprawde bardzo istotne :lol: a te akurat paseczki mocno zanizaja wynik. Wzrost wydajnosci obliczeniowej jak zwykle dobrze podaje kodowanie divx - a tu jest wzrost ponad 10 %.

 

a 10 % to nie jest malo - przeciez to prawie ten sam proc tyle ze w proces 45 nm - jak dla mnie najwazniejsze ze mniej sie grzeje... ciekawe tylko co bedzie z OC...

Edytowane przez fields

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...