Skocz do zawartości
TezFakt

Wiatraczek i WC

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość ciekawy problem.

Chodzi o to, że założyłem sobie WC :D i w związku z tym wypiąłem wiatrak od procka, ale okazało się, że po włączeniu kompa podnosi się na jakieś 3sekundy a potem power down :?

Wiem że jest to związane z licznikiem obrotów, jak płyta dostaje znak ze wiatrak sie kręci to wszystko ok. Występuje to tylko na samym początku ( POST ) apotem można odpiąc wiatrak i jest OK.

 

Mam więc pytanie, czy da się jakoś oszukać płytę, zeby nie bylo szumiącego wiatraka, a wszystko hulało ? Mam nadzieję, że ktos pomoże :)

Płyta: ECS K7VTA3 ver3, procek: AthlonXP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że się nie da :( , wiem że w innych płytach cos takiego jest ( bodajże CPU fan Protect ) ale u mnie nie ma, czytałem nawet instrukce do płyty 2 razy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie że się nie da :( , wiem że w innych płytach cos takiego jest ( bodajże CPU fan Protect ) ale u mnie nie ma, czytałem nawet instrukce do płyty 2 razy ;)

To wepnij w to gniazdo wiatrak który masz założony na nagrzewnicy (chłodnicy) i po kłopocie. Ewentuylanie podepnij wiatrak ten z karty graficznej (jeśli na niej nie masz wc) i po kłopocie. A jak ci za głośno chodzi ten wiatrak to na 5V go wrzuć i już będzie cicho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj cos mi sie tez wydaje ze w tym ECSie nie ma mozliwosci wylaczenia tego zabezpieczenia dla wentyla. proponuje wziac ten wentylator od procka, wlutowac w czerwony kabel rezystor 56 lub 68 [Ohm] wlaczyc go w plyte i przyczepic go gdziekolwiek - przy okazji na cos podmucha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziska mi też wspominali coś o generatorku takim, coby oszukiwał płyte. A działa to na tranzystorach n-p-n. Cytat :

 

"sygnal obrotow jest w coolerkach zwierany do masy przez tranzystor NPN, bez

podciagniecia do +12V, wiec wystarczy zastosowac prosty generatorek i

tranzystor zwierajacy do masy zolty kabelek od coolera i plyta mysli ze ma

cooler krecacy sie"

Jeszcze nie wiem jak to wykonać, ale się dowiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próba 1 : nowego biosa wgrać i może będą nowe opcje

próba 2 : masz pewnie w zasilaczu wiatrak i możesz go podłączyć (lub inny egzemplarz jeśli ten w zasilce jest 2-żyłowy) do płyty zamiast coolera procka.

próba 3 : kup wiatrak 80x80 lub 120x120 i walnij go od frontu obudowy lub z tyłu niech bebechy chłodzi, nie zaszkodzi

próba 3 : baw się z tym bajerem ale jak coś nie tak zrobisz możesz mieć okazję pozbyć się problemu poprzez spalenie płyty głównej, kupisz nową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...