Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Czy MSI P45 NEO2-FR która ma 5 faz zasilania poradzi sobie z Q9550 ?

z lekkim OC spokojnie.

 

Ja podkręcałem kiedyś na 4fazach i to nie chłodzonych i dało rade na 3.5Ghz więcej płyta nie dawała rady a po przesiadce na dużo mocniejszą 4.4Ghz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować ale nie wróży to dobrze. Słabe sekcje zasilania trzeba łączyć z mało wymagającymi CPU a jak sie mysli o quadzie to trzeba troche dołożyć do przyzwoitej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To z tego wynika ze na mojej płycie głównej Foxconn P35AP-S ( http://www.foxconnchannel.com/product/Moth...id=en-us0000337 ) mogę zapomnieć o podkręceniu Q9550 do 3,8-4Ghz? Ma ona tylko 4 fazy zasilania.

Akurat tutaj nie fazy grają rolę. Ja mam Q9550 na P35A-S i spokojnie idzie na 3,6 GHz. Ograniczeniem jest tu raczej chipset P35 i brak regulacji napięć VTT i GTL. Dodam że na mojej płytce swego czasu wykręciłem Q6600 na 3,9 GHz, a to bydle brało znacznie więcej prądu niż Q9550.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chipset P35 niczego nie ogranicza. Tez miałem Q6600 na P35. Jedynym problemem była słaba sekcja zasilania na plycie która miałem bo grzała sie niesamowicie do ok 100st i dochodził vdroop.

Podstawa to dobrej jakości dobrze chłodzone mosfety. Przy słabszej jakości mozna nadrobić mnogością faz.

Przy braku tego i/lub tego można zapomnieć o przyzwoitym OC. Co nie znaczy że nie można kręcić wogóle :)

 

Co do zużycia prądu Q9550@4.0 zużywa dokładnie tyle samo prądu co Q6600@3.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

 

Nie mogę się zgodzić, że ilość faz idzie w parze z możliwościami podkręcania. Owszem, pozwala to na uzyskanie stabilniejszych napięć, ale nie da więcej watów. Przykład: Rekordy podkręcania czterordzeniowców bite są na dwóch płytach Biostar TPower I45 (4-fazy) i Gigabyte EP45-UD3P (6-faz). Proszę sprawdzić listę na HWBOT.ORG. Jak tu do tych wyników się mają ASUS-y z 16-toma fazami?

 

P35A-S ma chłodzone tylko 3 fazy i to z badziewnym radiatorem a Q6600 puszczony na 3,9 GHz nie potrafił ich podgrzać linpackiem do więcej niż 60 stopni. Przy Q9550 i 3,6 GHz są ... "ciepławe" zaledwie. Co do chipsetu P35 i Yorkfieldów to jest fakt, gdyż nie znam osoby, która (nie będąc Shamino) podkręciła Q9550 na więcej niż 3,7-3,8 GHz. Mój kumpel na ASUS P5Q SE (tylko 4 fazy i to bez radiatorów) zrobił za pomocą Q9550 4,1 GHz przy napięciu 1,3V. Tylko trzeba była ustawić VTT=1,2V i GTL-e na 0.67.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

podkręciłem mojego Q9550 do 3,8 Ghz na luzie i przy systkich ustawieniach w biosie na auto. Przeszedł test na prime95. Teraz chciałbym isc troche wyzej i te stabilne 4,0 wyciagnac ale po zmanie napiecia cpu na 1.38 i prockow na 4Ghz nie przechodzi prime'a. Moze mi ktos podpowie jakie ustawienia przyjac zeby bylo ok...?? mam mobo Asus P5Q Pro

Edytowane przez rabbit211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie do Ciebie pytanie kolego :)

 

Kiedy i w jakim sklepie kupiłeś procka i jak rozumiem trafiłeś na E0?

 

Co do podkręcania to musisz dobrać odpowiednia wartosc GTL i ewentualnie zwiększyć napięcie (ale nieznacznie tylko!) VTT. NA początek zobacz czy to coś pomogło...

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie do Ciebie pytanie kolego :)

 

Kiedy i w jakim sklepie kupiłeś procka i jak rozumiem trafiłeś na E0?

 

Co do podkręcania to musisz dobrać odpowiednia wartosc GTL i ewentualnie zwiększyć napięcie (ale nieznacznie tylko!) VTT. NA początek zobacz czy to coś pomogło...

kupiony był w gral.pl z gdańska 4 lipca bieżacego roku czyli jakis miesiac temu i jest to rewizja E0 bo Everest tak pokazjuje. Bawie sie z tymi napieciami ale nic z tego po przekroczeniu 3,9 Ghz nie przechodzi ni testu w prime95 juz po paru sekundach stopuje... Zrobie tak jak radzisz i dam znac...

 

 

a jak inaczej moze nazywac sie VTT??

 

w GTL mam trzy wartości 0.65x 0,63x i 0,61x jak na razie na 0,65 nic idzie, ciagle to samo. Sprawdze na dwoch pozostalych

Edytowane przez rabbit211

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

 

Nie mogę się zgodzić, że ilość faz idzie w parze z możliwościami podkręcania. Owszem, pozwala to na uzyskanie stabilniejszych napięć, ale nie da więcej watów. Przykład: Rekordy podkręcania czterordzeniowców bite są na dwóch płytach Biostar TPower I45 (4-fazy) i Gigabyte EP45-UD3P (6-faz). Proszę sprawdzić listę na HWBOT.ORG. Jak tu do tych wyników się mają ASUS-y z 16-toma fazami?

 

P35A-S ma chłodzone tylko 3 fazy i to z badziewnym radiatorem a Q6600 puszczony na 3,9 GHz nie potrafił ich podgrzać linpackiem do więcej niż 60 stopni. Przy Q9550 i 3,6 GHz są ... "ciepławe" zaledwie. Co do chipsetu P35 i Yorkfieldów to jest fakt, gdyż nie znam osoby, która (nie będąc Shamino) podkręciła Q9550 na więcej niż 3,7-3,8 GHz. Mój kumpel na ASUS P5Q SE (tylko 4 fazy i to bez radiatorów) zrobił za pomocą Q9550 4,1 GHz przy napięciu 1,3V. Tylko trzeba była ustawić VTT=1,2V i GTL-e na 0.67.

No własnie wszystko zalezy od jakości konstrukcji. Jak użyto dobrych komponentów to cały PWM działa dobrze i nie przeszkadza w OC procka.

Tam się ledwo 60st podgrzewa a mnie na Abitach IP35pro i IX38 GT (jeden z cyfrowym PWM) temp za każdym razem osiągały okolice 100st i ledwo mogłem osiągnąć 3.75 stabilne. Przy obecnej płycie bez trudu przy niższych napięciach osiągam 3.85 a przy podbitych napięciach nawet blisko 4.0

Ten sam procesor a zupełnie różne sekcje zasilania (bo chipset nic tu nie zmienia).

Co do ilości watów to ja nie moge sie zgodzić. Własnie po to buduje się więcej faz żeby kazda pojedyńcza linia była mniej obciążona prądowo (zgodnie z prawem Kirhoffa) i cała sekcja jest bardziej wydajna a więc może zapewnic wiecej mocy (wat) przy zachowaniu stabilnego napięcia.

 

Drogi jednak moga być rózne. Dla przykładu (wartości wymyślone)

4 fazy z mosfetami o wydajności prądowej 30A czyli łącznie 120A. Przy napięciu 1.4v daje nam 168W

8 faz i 15A mosfety. Przy tym samym napięciu daje nam dokładnie tyle samo czyli 168W

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na tej Noctua ten wynik? Czy woda?

 

Jak chcesz w grach testować to użyj GTA IV - na dwóch Intelach przekonałem się że jest ono zaje...tym testem stabilności.

E2140 @3,00GHz 1,4v i E8600 @4,55Ghz 1,35v - oba robiły po 1,5 godziny Orthosa prio 9 ale oba również wysypywały się w GTA po 10-20min :lol2:

W pierwszym przypadku pomogło lekkie podbicie vcore a w drugim zjechanie o 100Mhz z taktami. W każdym razie była to ewidentna niestabilność CPU ;)

Edytowane przez saleen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie moge go pociagnac do 4,0Ghz probowalem na wszystkich wartosciach GTL. Teraz mam wszystko na auto i jest 3,9 ale vcore jest troche wysokie bo 1,38... chyba ustawie najmniejsze i bede powoli podkrecal bo tak nie robilem... ale co z reszta ustawien... Zieger69 jakbys mogl podac wszystkie ustawienia z biosa to po prostu ustawie podobnie i najwyzej bede korygowal...

 

na napieciu 1,3 dal rade do 3,95 ale jak ustawie fsb na 471 nie przechodzi mi testu w prime95 dwa pierwsze procki staja a dwa ostatnie normalnie przechodza test... nie wiem co jest nie tak... chyba to nie koniec jego mozliwosci...???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze panowie nie moge ocnac mojego Quada.Mam QX9650 ES - probowalem roznych ustawien i nic.Na mnozniku x9, x10x11 nic.

Ani na 3.8 GHz ani na 4.0 GHz komp w ogile nie bootuje do windy.

GTL probowalem 0.6325, 0.67, i default 0.625.

pomozcie sie za niego zabrac, szkoda go sprzedawac :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Mój kuzyn chcialby sie dowiedziec czy ma dobre temperatury procesora q9550. Podczas testu prime (30 min ) mial temperatury na procku 90 stopni . Obudowe ma modecom next2 bez zadnych wiatrakow chlodzenie box.W idle z wlaczonym oszczedzaniem energi ma okolo 46 stopni. temperatura w pokoju 27 stopni . Czy to sa naormalne temperatury czy moze zle jest zalozone chlodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tragiczne temperatury! Jak można nie mieć wentylatorów w obudowie?

Rozkładałem ostatnio AT 286 aby wyjąć dysk do zniszczenia i obudowa nie miała żadnego wentylatora ;) Edytowane przez zzachm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje relacje z OC wersji "C". Zaraz po uruchomieniu włączony prime na kilka godzin. Napięcie wg boisu:1,25V. Proc: Q9550 L846C rev E0:

 

Później pobawię się w dalsze OC....

 

Dołączona grafika

Edytowane przez all15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

 

Jakie są szanse, że Q9550 E0 nie chce zrobić 420 FSB ? Podchodzę go już na wszystkie strony od 3 dni i nie może przejść tej magicznej granicy stabilnie.

400FSB rock stable.

Płyta taka dość: DFI Lanparty DK X48 T2RS i zasiłka też daję radę: BQ 600W

 

Ile dajecie u Siebie V na PLL ?

Co daje zmiana Clockgen Voltage Control ?

Wydaje mi się, że do tak śmiesznie niskiego FSB zabawa w GTLe nie jest konieczna ale próbowałem na 0.63 i nadal kaszana.

CPU Feature odpowiednio ustawione. Spectrumy na oczywiście na disabled.

RAM:FSB 800:400

 

Szukając samego FSB trzymam napięcia na "zaś":

Vcore: 1.35V

Vmem: 2.2V

Vpll: 1.5V

Vnb: 1.35V

Vtt: 1.35V

 

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...