Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie jest większe tdp, przynajmniej dla E8xxx i Q9xxx. Gdzieś widziałem takie same, może u amd. E nieważne. :)

 

Co do temp to nie wiem, core temp pokazuje o jakieś 5oC więcej dla każdego jajka niż real temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie akurat na Quadzie wszystkie programy pokazują to samo, ale np. na C2D też miałem różnie w core i realtemp.

Za to VID nie wiem jaki mam, bo każdy program pokazuje co innego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja co do C2D nie pamiętam, bo używałem tylko Core Temp, a tutaj odpaliłem 2 progsy i pokazują inaczej.

 

Sprawdzam fsb wall i mam pytanie. Poradnik oczywiście przeczytany, ale nurtuje mnie jedna kwestia, bardziej tak teoretycznie mnie ciekawi. Dlaczego podnoszenie napięcia na cpu daje stabilność przy wysokim fsb? Tzn. mam 6x445=2670 co jest wartością mniejszą niż proc ma fabrycznie ( 3000 ), a jak nie podniosę cpu vid to mi się LinX wysypuje. Czy nie powinno być tak, że na standardowym napięciu działa na np. 6x500 i 9x333. Oba dają 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, w tej chwili mam 6x445 i nie może przejść LinX. Podnosiłem NB-nic, podnosiłem NB i CPU VID-nic. Teraz podniosłem lekko VTT do 1.2, może ruszy. Cep ponoć robi 4 GHz, czyli 9x445 powinien iść.

 

Kiedyś to się łatwiej kręciło, a teraz tyle ciach!łek. Kto ma na to czas. Wczoraj w 5 godzin rozebrałem całego kompa, zmieniłem cepa i chłodzenie, wyczyściłem wszystkie wiatraki itp. a dzisiaj już od rana "kręcę" i lipka. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTL'e mam na 0.67x, VID 1.2625.

 

9 x 430 zrobiłem ruszając tylko napięcie. 9 x 445 nie dało ruszyć na żadne sposoby więc postanowiłem sprawdzić fsb wall.

 

Z vtt 1.2 przeszedł 6 x 445!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ale dla mnie tragedia jak te procesory sie grzeją.Co prawda mam chlodzenie Noctua UP12 i obroty na 800 a po chwili granie robi sie gorąco w pokoju.Na codzien chodzi na 3.8Ghz przy 1.35 i uwaga VTT 1.4V :rolleyes: Dziwna przypadłosc ale zeby zachowac stabilnosc w Intel Burn Test albo Linx przy wysokich temp. rzedu 85-90 potrzebne jest podniesienie VTT przynajmniej u mnie.A ze mi zalezy na ciszy to max obroty nawet w stresie mam 800.No i pradu tez troche to zabiera bo zasilacz doslownie parzy (bequiet 450W) az czasami dziwie sie ze to działa B-) i jeszcze nie eksplodował :-)

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja na razie powolutku podnoszę mhz, ale już wiem, że mniej się grzeje niż mój C2D, do którego musiałem napięcie dorzucać wiadrami. :lol2: A chłodzenie to mam Prolimatech Megahalems + 2 x 1200 i wyciąg z tyłu budy 800.

 

----------

 

Panowie, co bezpieczniejsze:

a) VTT 1,233v i CPU Vid + 125mV;

b) VTT 1,300v i CPU Vid + 112,5mV;

 

Przy obu nastawach proc przeszedł 20 pętli LinX ( około 30 minut ). Wiem że to mało, wieczorem będzie większy test, ale nie wiem na którym wariancie mam się skupić.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem bardzo ciekaw jednego, a moja wiedza nie jest w tym zasięgu, więc musicie pomóc noobowi:).

Mam płyte Asrock P45XE-R i quada 9550, no i teraz myślę że w końcu pora coś przykręcić i tu jest pytanie : jak ta płyta da rade? czytałem że najważniejsze są sekcje zasilania ale kompletnie się nie orientuje w tym.

O oc na tej płycie nie znalazłem za wielu info. Więc na ile mogę liczyć że nic się nie spieprzy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P45 umożliwia lepszą regulację procka, wiec on Cię nie ograniczy. Na ile Asrock ma stabilną sekcję, to już sam musisz sprawdzić. Zapuść sobie CPU-Z i porównaj napięcie ustawione w biosie, a to, które będzie podane w programie. Później zapuść Linxa i sprawdź jaki drop ma płyta ( o ile spadło napięcie w programie).

 

toms83

Ja obstawiałbym przy opcji "a"

Edytowane przez -=YoGi=-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką mam regulację w biosie CPU VID i mogę zwiększać kroczkami 12,5mV. Niby VID procka to 1,2625V ( sczytany z core temp ). Jakie realnie napięcie na procku to nie wiem, bo cpu-z chyba nie ma za bardzo co się sugerować. W biosie pokazuje 1,36 dla cpu, a cpu-z różnie, lata w te i wewte, ale dropy to normalka.

 

Vtt mam w tej chwili 1,267V. Poradnik znam prawie na pamięć, także ostrożnie działam i powolutku. :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie musisz pilnować, żeby VTT nie było wyższe niż napięcie na procku, ale to pewnie wiesz :)

 

sam mam wyzsze napiecie VTT niz CPU i od pół roku nic sie nie stało.Dla mnie to jest "mit" ogólnie bardzo ciezko "ubic " taki procesor.

 

Tak po za tematem Q9550@3.7Ghz nie bedzie chyba ograniczał GTX 260 65mn 192sp ?

Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-> -=YoGi=-

w biosie mam 1.240V

w cpu-z 1.224V

dokładnie na ile pętli włączyć tego linxa ? i jaką ustawić tam wartość rozmiaru problemu ? :)

Dałem na 10 pętli, 15000 size problem, robiło to 12 minut, bo tak na szybko chciałem sprawdzić to napięcie i wynosiło w cpu-z 1.168V.

Co i jak jeszcze wykonać ?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-> -=YoGi=-

Co i jak jeszcze wykonać ?;)

 

podkrecaj dalej,jak zasilacz markowy i przynajmniej 450W nic nie spalisz.W Linx 15000 powinno byc ok ,mozesz dac pewnosci dac 18000.Napiecie cpu spokojnie do 1.375 mozesz jechac,VTT niektórzy mówią 1.35V max ja mam ustawione 1.4V i proc jeszcze zipie :-) Metodą prób i błedów sam dojdziesz do tego ile z płyty i procesora da sie wicisnąc. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką mam regulację w biosie CPU VID i mogę zwiększać kroczkami 12,5mV. Niby VID procka to 1,2625V ( sczytany z core temp ). Jakie realnie napięcie na procku to nie wiem, bo cpu-z chyba nie ma za bardzo co się sugerować. W biosie pokazuje 1,36 dla cpu, a cpu-z różnie, lata w te i wewte, ale dropy to normalka.

 

Rozumiem, że w tej chwili atakujesz 4GHz?

 

Nie napisałeś w końcu, czy pobawiłeś się napięciem PLL... Jeśli nie, to czas najwyższy.

 

Poradnik znam prawie na pamięć, także ostrożnie działam i powolutku. :rolleyes:

 

Miło mi to słyszeć (czytać?) :wink: . W ogóle mało kto na forum wie o jego istnieniu... Cóż, dział Podstawowe Zagadnienia nie jest chętnie odwiedzany przez starszych użytkowników...

 

Mam płyte Asrock P45XE-R i quada 9550, no i teraz myślę że w końcu pora coś przykręcić i tu jest pytanie : jak ta płyta da rade? czytałem że najważniejsze są sekcje zasilania ale kompletnie się nie orientuje w tym.

O oc na tej płycie nie znalazłem za wielu info. Więc na ile mogę liczyć że nic się nie spieprzy ?

 

Płyta jest dość dobra, pozwoli na 3.6-3.8GHz.

 

Tak po za tematem Q9550@3.7Ghz nie bedzie chyba ograniczał GTX 260 65mn 192sp ?

 

Nie powinien :wink: . Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w tej chwili atakujesz 4GHz?

 

Nie napisałeś w końcu, czy pobawiłeś się napięciem PLL... Jeśli nie, to czas najwyższy.

 

Tak, męczę 4 GHz. PLL standard mam 1,55V, następny krok 1,75V. Zwiększenie nic nie dało, okazało się, że VTT o oczko wyżej z 1,233 na 1,267 poprawiło stabilność.

 

Miło mi to słyszeć (czytać?) :wink: . W ogóle mało kto na forum wie o jego istnieniu... Cóż, dział Podstawowe Zagadnienia nie jest chętnie odwiedzany przez starszych użytkowników...

 

Poradnik świetna rzecz, kilka minutek czytania i wiadomo jak się zabrać za OC. :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, męczę 4 GHz. PLL standard mam 1,55V, następny krok 1,75V.

 

Naprawdę? :blink: Ciekawe... Faktycznie, widzę w jednej z recenzji, że skok co 0.2V... Bez sensu.

 

[...] okazało się, że VTT o oczko wyżej z 1,233 na 1,267 poprawiło stabilność.

 

No masz jeszcze zapas, skoro napięcie procesora jest w okolicach 1,36V. A jak tam NB ustawione? No i możesz pobawić się GTLami, jakby co.

 

Poradnik świetna rzecz, kilka minutek czytania i wiadomo jak się zabrać za OC. :razz:

 

Dziękuję :wink: . Tak, o to w tym wszystkim chodziło :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Tak po za tematem Q9550@3.7Ghz nie bedzie chyba ograniczał GTX 260 65mn 192sp ?

 

Raczej zadaj sobie pytanie, czy jakaś gra potrzebuje więcej niż quada 3.7GHz...do 99% gier wystarczy 3.2GHz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

vPLL na poziomie 1.75V to już wg, mnie za wysoko, gdzieś na xs kiedyś czytałem że bezpieczne vPLL oscyluje w okolicach 1.6V ale to było chyba jeszcze za czasów 65nm C2D i C2Q

 

Ja mam ustawione 1.50V a mobo daje około 1.52V tylko że to E8400 :wink:

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=202292

 

Twierdzą że niby da się przyśpieszyć ustawienie właściwego gtla obliczeniami :wacko:

Edytowane przez pavel54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się wkuwiłem. Po 4h 30m przy 240 pętli w LinX sprzęt się resetnął. A już myślałem że mam go ustabilizowanego. Trochę nieciekawie skoro po ponad 4 godzinach może paść, to ile mam sprawdzać,10 godzin? :angry: 3 dni kręcenia i szczerze to mi się nie chce już. :mur:

 

Pytanie do fachowców. Temp w real temp pokazał maks 72oC w LinX. Co podnieść:

- vtt na 1.3?;

- cpu v o oczko ( boję się o tempy );

- nb nie wiem czy jest sens, sprawdzałem 6x445 i przeszedł bez problemów, więc to nie fsb wall;

- gtl'e mam na 0,67x;

 

Chyba te 4gGHz trzeba będzie odpuścić, połowę rzeczy trzeba zmieniać żeby ruszyło, a na 3.87 kosmetyczne zmiany ( znając moje szczęście, to po 15 godzinach linx i tak padnie :mur: ).

 

----------

vPLL na poziomie 1.75V to już wg, mnie za wysoko, gdzieś na xs kiedyś czytałem że bezpieczne vPLL oscyluje w okolicach 1.6V ale to było chyba jeszcze za czasów 65nm C2D i C2Q

 

Ja mam ustawione 1.50V a mobo daje około 1.52V tylko że to E8400 :wink:

No właśnie też mi się zdawało że za dużo, totalnie bez sensu taki duży skok.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

How to set up GTL Ref Values for 45nm & 65nm - XtremeSystems Forums

 

Twierdzą że niby da się przyśpieszyć ustawienie właściwego gtla obliczeniami :wacko:

 

:blink: Ja wymiękam, za mało cierpliwości na mam. :wink:

 

No cóż... Procesor jest prawie stabilny :wink: .

 

Jak dla mnie to możesz jeszcze zwiększyć VTT. Powinno pomóc.

 

Heh, prawie, prawie. No nic, Vtt na 1.3 i nockę będzie zapepszał. Jak przejdzie to miło, jak nie trzeba będzie zluzować z 4g. :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość shoxeh

toms83 - szczerze mowiac jesli wysypalo dopiero po 4h i przy 20 pętli to nie ma raczej mozliwosci, zeby podczas pracy z normalnymi aplikacjami/grami sie wysypal. Przypominam, ze to LINX, a nie jakies byle co. Nigdy nie obciazysz niczym procesora az tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toms83 - szczerze mowiac jesli wysypalo dopiero po 4h i przy 20 pętli to nie ma raczej mozliwosci, zeby podczas pracy z normalnymi aplikacjami/grami sie wysypal. Przypominam, ze to LINX, a nie jakies byle co. Nigdy nie obciazysz niczym procesora az tak.

 

No tak ale ja też właśnie mam wtedy taki "niedosyt" choć szczerze mówiąc nie babrałem się linxem, tylko orthosem prio 9, może to nawet lepiej bo zaoszczędziłem sobie nerwów :rolleyes: a w windowsie i grach nigdy mi się nie sypnął :)

 

@toms83 na twoim miejscu bym sobie odpoczął na obecną chwilę ale nie odpuściłbym tych gtli ostatecznie bo 0.67x to i tak chyba wartość standardowa jaką mobasy ustawiają dla 45nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...