Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz dałem go na 3,4Ghz przy 1,15v temperatura 63 stopnie po 25 min prime95 przy otwartej obudowie. Wcześniej przy 1.1 nie wstawał bo był ustawiony na 3,8Ghz. Radiator jest ciepły.

Reszta moich ustawień w załączniku...

post-160583-078202800 1279214223_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zluzuj - mam HR-01 Plus i też cepowi jest gorąco że trzymam go na defie póki temp powietrza na dworze nie opada poniżej 25°C. Temp rdzeni jest bardzo zależny od wejściowej na wentylatorze także póki nie ma niestabilności jestem wyznawcą zasady najpierw siebie, później cepa schładzaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz sciagnij chlodzenie.

Wyczysc paste do zera.

Nanies paste tylko na procesor jako cieniutka wrstwe.

Na stopke radiatora nie nakladaj.

No i na tym kończy się dobra procedura nakładania AS5-tki Silver.... ;]

Teraz przyloz radiator mozliwie jak najdokladniej do procesora i docisnij delikatnie rekami.

Nie obracaj radiatorem.

Podnies delikatnie radiator i napisz czy caly procesor jest odcisniety na stopce chlodzenia.

Jezeli nie jest caly odcisk to cos koliduje i z tad tak wysokie temp.

Jezeli docisk jest caly to wyruwnaj paste na cpu i nanies cieniutka warstwe pasty na stopke radiatora (to ma byc cieniutka warstewka, bo AS5 jest bardzo gesta).

Zamontuj chlodzenie i sprawdz czy rownomiernie dolega na rogach cpu.

Jak tam jest rowno to radiator dobrze siedzi.

Mozna tez nieco obkrecic chlodzeniem na procesorze, zeby pasta weszla tam gdzie ma wejsc.

 

Zła procedura nakładania pasty.

Eh.

1. Demontujemy chłodzenie

2. czyścimy pastę zarówno z procesora jak i podstawy radiatora.

3. nakładamy na procesor pastę tak o objętości równej ok. 1/4 ziarnka ryżu

4. jakimś płaskim przedmiotem z krawędzią - np. kartą kredytową, czy telefoniczną - rozsmarowujemy pastę na powierzchni procesora oraz na podstawie radiatora

5. lekko ścieramy pastę - po prostu nie dociskamy na chama szmatki/ścierki/papieru, tylko powoli zdejmujemy tą warstwę - tak zobaczycie że blaszka będzie miała zmieniony kolor - bo mikropory będą wypełnione AS5tką - to samo robimy z podstawą radiatora (chyba że mamy lustro ;] )

6. w przypadku quad core płaską horyzontalną linię - nakładamy pastę tak aby tworzyła linię

7. zakładamy chłodzenie, docisk sam pastę rozgniecie ;]

8. done

EDIT: jak dokładnie horyzontalną linię zrobić?

www.arcticsilver.com/pdf/appmeth/int/hl/intel_app_method_horizontal_line_v1.1.pdf

Edytowane przez ArreatPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem układ testowy, ale się zastanawiam, czy czasem temperatura na procku nie jest zbyt wysoka? Chłodniczka to TC PA160 (odpowiednik ~PA120.2). W układzie jeszcze grafa.

 

Grafa i proc @stock

Pasta to Scythe Thermal Elixer

Pompa na 4560rpm

Temp. cieczy 33.8*

Temp. otoczenia 30.7*

Wentylator na TC 990rpm (Ultra Kaze)

 

Grafa:

gpu - 33*

temp1 - 33.5*

temp2 - 37*

temp3 - 33.7*

vddc phase1 - 38*

vddc phase2 - 37*

vddc phase3 - 38*

 

Proc:

40*/37*/39*/41*

 

W strasie procek ma: 52*/49*/51*/51* (linx 30min).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Twój procesor ma za duże temperatury ja mam takie same w prime 95 pewnie w linx byłyby wyższe no ale ty masz WC więc sądzę, że procesor powinien być bardziej chłodny.

 

A wracając do mojej sprawy. Skomentuje ktoś moje ustawienia?? Zmieniać coś? Podkręcać dalej przy moich temperaturach(64 stopnie prime 95)? Kupić lepszy wentylator do Mugena a ten dać na przód? Wolę się spytać niż upiec dość drogiego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Stock' wiele mi nie mówi jeśli chodzi o napięcie [; I chyba jak temp wody się ustabilizowała na tych 33.8°C przy obecnych warunkach więcej się nie wymyśli na 1x120mm. Inne kible też pewnie mają wyższą temperaturę ;]

 

@kondi24

Za dużo AUTO - ustaw ręcznie wg. wartości normalnych i testuj. Teraz część napięć może być dobitych wyżej niż to jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę, to nie jest jeszcze pełne LC :) jak na razie, to tylko zestaw testowy pod wentylatory. Czy do 4G dobije, to nie mam pojęcia, bo płyta P35.

 

Rozebrałem bloczek na CPU, było troszkę syfu, to go przeczyściłem, przesmarowałem i zmontowałem. Co ciekawe, temperatury pierwszych dwóch rdzeni spadły o 2*, natomiast 2 ostatnie wiszą w miejscu :mur: coś mi się wydaje, że mam jakieś walnięte czujniki. Chociaż przy linxie poleciamy prawie równo o 10*-11* do góry i tam stały, a jak spadły, to 2 ostatnie nie chciały zejść poniżej swoich wartości i koniec.

 

W tej chwili prezentuje się to tak:

temp. wody 27.7*

temp. otoczenia 24.3*

 

Proc: 34*/31*/39*/41*

 

 

Chyba czujniki mam zwalone... Grafa trzyma ładne niskie temperatury :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra testowy, ale kompletny :)

Inaczej sie nie da.

Temperaturki w idle bardzo przyjazne.

Jakie masz zegary przy idle ?

U mnie q9550 w idle ma 2.8 ghz, dla tego, ze jest wlaczony eist i c1e.

 

Dołączona grafika

 

Pasta taka ?

 

Scythe Thermal Elixir SCYTE-1000

 

Jak ta pasta ma sie do liquid pro ?

Lepsza - gorsza ?

 

Zestaw testowy pod testy wentylatorkow ?

Dobry pomysl patrzac na to od strony ciaglego zakladania i sciagania tych wentylatorkow do testow.

chlodniczka lezy kolo komputera ?

Gdzies to widzialem :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Wygląda to niestety mało różowo, choć kto wie. Albo walnięte czujniki, patrząc na temperatury ostatnich, albo jakaś dupna sztuka. Okaże się później.

 

Układ testowy, z chłodniczką na biurku, bo nie będzie mi się chciało wszystkiego ciągle rozkładać. Pasta to ta którą podałeś, Liquid jest najwydajniejszy, więc jej poziomu nie osiągnę, ale jest lepsza od zalmana którego miałem, chociaż gorzej się nakłada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na włączone EIST i C1E to masz takie sobie te temperatury w idlee.

Moje w dniu dzisiejszym takie ( wszystko co podaję to przy zamkniętej obudowie )

Dołączona grafika

 

Co Ty caly czas na 4.0 ghz jedziesz ?

Szkoda proca, chociarz nie tak dawno prowadzilem dyspute na temat szkodliwosci ciaglych zmian napiec na cpu a co za tym idzie taktowania cpu.

W koncu wlaczylem c1e i eist i jest OK.

I tak za pol roku zmiana platformy.

Temperaturki masz bardzo ladne.

U mnie chlodniczka nie wyrabia przy linxie.

Musze kupic wieksza (140 mm) lub poprostu dolozyc druga.

Megachalems jest dupny i ma czym oddawac cieplo.

Szkoda tylko, ze nie ma miejsca w budzie a plyta az trzeszczy pod ciezarem.

Poza tym cieplo z takiego kloca rozchodzi sie po calej plycie a w przypadku chlodniczki calosc jest wypychana na zewnatrz.

 

Wygląda to niestety mało różowo, choć kto wie. Albo walnięte czujniki, patrząc na temperatury ostatnich, albo jakaś dupna sztuka. Okaże się później.

Układ testowy, z chłodniczką na biurku, bo nie będzie mi się chciało wszystkiego ciągle rozkładać. Pasta to ta którą podałeś, Liquid jest najwydajniejszy, więc jej poziomu nie osiągnę, ale jest lepsza od zalmana którego miałem, chociaż gorzej się nakłada...

 

Nie jest zle.

To jest idle czyli najmniej wazne.

Stresik na q9550 jest niezlym testem dla potencjalnego chlodzenia szczegolnie po OC.

Ciekawe czy big boya od antca bedziesz miec okazje przetestowac, bo chce takiego wrzucic na bok budy i nie wiem czy wpada w wibracje i czy nie ma glosnego lozyska.

No ale to w innym topicu.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty caly czas na 4.0 ghz jedziesz ?

Tak, temperatury ma w miarę niskie więc chyba nic mu nie będzie :) Na Megachalemsie 2x120 Fander Selekta 1000rpm, nad nim Scythe 800rpm, a za nim Noiseblocker XL1 1000rpm. Nie ma więc mowy aby ciepło rozchodziło się po całej płycie głównej. Też mam przymiarki do zmiany platformy na LGA 1366 tylko nie wiem za bardzo po co, chyba raczej dlatego, że "Non progredi est regredi" :D

 

Edyt.

leven - odnośnie twojego posta niżej.

 

Dołączona grafika

 

Temperatura od 12 loopki już nie rosła.

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne i sorry za niepotrzebne eee.... jak by to powiedziec... pomowienie :D odnosnie grzania platformy.

Przy takim chlodzeniu budy nie ma mowy o grzaniu pieca.

 

Tak bez rozwoju jest zacofanie.

Ja sie przymierzam raczej do 1156 I7 860.

Ten procesor ma HT i zintegrowane kontrolery pamieci i grafiki.

To jest bardzo ciekawe i wydajne rozwiazanie.

Ale to inny temat.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stresie sięgają ok. 50* na 2.86ghz ale z tego co patrzę, to mam wyższe napięcie niż u was, więc pewnie również dlatego mam takie tempy...

 

Robie linxa.

Jak sie skonczy (mysle tak 50-60 minut) to wkleje fotke.

Temperatura w pokoju nareszcie do zycia, bo ~ 25 st C wedlug termometra.

Bedzie ponad 70 a u Ciebie 50 !.

Cieszyc sie :)

I to na jednej chlodnicy masz tak malo :rolleyes:

 

Dlugo mnie nie bylo, bo mi sie komputer zresetowal pod koniec testu i musialem od nowa robic :oops:

 

Dołączona grafika

 

Jak masz w linxie 10 st C mniej to zazdroszcze :)

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się wczoraj trochę w OCowanie procka i już cholera nie wiem co jest nie teges...

Gdy mam włączone EIST, płyta od razu łapie 1.2v jako default... Gdy wyłączę EIST odpalę kompa i go zresetuje, płyta pozwala na ustawienie 1.1v jako napięcie bazowe. Takie właśnie VID pokazuje mi CoreTemp.

No ale zacząłem dość banalnie, ustawiłem 3.4GHz i podniosłem napięcie na 1.15v. Linx chodzi bez problemu :) VTT ustawiłem na najmniejsze możliwe (1.175) bo bałem się co ustawi płyta na auto :lol2: żadnych innych napięć nie ruszałem. Obecnie mam włączone EIST i napięcie 1.2 (takie jest najmniejsze domyślne), bo nie ma potrzeby, żeby proc chodził ciągle na 3.4ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam mozliwosc wymiany mojego e8400 na q9300 za darmo ;) Teraz pytanko czy warto ? Moj e8400 tak do 4.0ghz dobija ale potrzebuje 1,45v :/ wiec za super sztuka nie jest. A jak jest z q9300 ? W poniedzialek dowem sie dokladnie jaka to rewizja itp. Zawsze moge sie odmenic kiedy chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, powiedźcie mi czy 650W zasilacz bequieta uciągnie q9550@3.4+gtx480?

 

kumpel chce zmodernizować kompa. wymienić gtx280 na gtx480 oraz zmienić procka C2D@3.8 na C2Q 9550 i podkręcić go delikatnie na @3,4 bo pamięci na więcej nie pozwolą, zresztą tyle do grania z gtx480 chyba powinno wystarczyć?

dlatego mam jeszcze jedno pytanie ;) wiem powinno być w inny dziale, czy warto dokonać takiej zmiany, czy lepiej sobie odpuścić i zmienić odrazu na i5?? głównie chodzi o to żeby nie wydawać na daromo kasiory. z allegro wynika że tego c2d e8500 powinieniem sprzedać za 400zł a gtx280 za 500zł to by była już kasiora na q9550. czy lepiej zostawić c2d i gtx280, kupić zasilacz 850w żeby to uciągnął i ciułać na i5 ;)

 

dużo mi tego wyszło ale taki właśnie mamy dylemat.

 

ps. chciałem tylko dodać że zasilacz 650w ujaraliśmy pare dni temu podłączając do niego c2d@3.8 i 2x gtx280 :lol2:

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zasilacz, to wiesz ze beQuiet! ma 3 serie a samo 650W mało mówi, ale ogólnie - tak, 650W powinien wystarczyć.

 

Straight Power(E6) 650W edycja z 2008r. ;)

 

zaodrze244 ja na twoim miejscu zostalby na c2d lub opcjonalnie jakiegos quada zasunal na lga775. Pchanie sie w i5 to bezsens, bo wydajnosc niewiele wieksza od q9x50, a takze podstawka martwa jak lga775.

 

Czyli Twoim zdaniem zmiana c2d@3.8 na c2q@3.4 (q9550) jest w sumie dzisiaj sensowna i będzie odczuwalana różnica wydajności. wiem że nowe tytuły gier korzystaj już z tych 4 rdzeni choćby mafia 2, troche starsze gta4 i pare innych fajnych też się znajdzie. i chyba się ku takiej zmianie będe przychylał ale jeszcze jak ktoś ma inne zdanie to proszę pisać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest sensowna. Jeśli zamierzasz pracować na tym sprzęcie przez dłuższy okres czasu, to na pewno się opłaci. Programów i gier, które obsługują 4 rdzenie przybywa i przybywać będzie znacznie szybciej. Pchanie się w i5 czy i7 jest nieopłacalne, w pierwszym ze względu na identyczną wydajność, w drugim na zysk wydajności przy jego kosztach. A tym bardziej teraz, gdy intel zapowiedział zmiany socketów. Ja miałem podobny dylemat i zdecydowałem się na Quada i teraz bardzo sobie chwalę ten wybór. A zasiłka da radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro kumpel chyba zamówi gtx480 i q9550. czy możecie mi napisać tak w telegraficznym skrócie jakie jest maxymalne bezpieczne napięcie dla tego q9550. wiem że dla c2d e8xxx było 1.375v ale dla quada nie wiem ile ono wynosi. po drugie czy te procki bez problemu się kręcą poprzez szynę z 333 na 400 czy to też jest loteria??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...