Skocz do zawartości
ath

Core 2 Quad - Q9300 / Q9450 / Q9550 / QX9650 / QX9770

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam zamiaru dawać 300zł więcej za mnożnik 0,5 wyzszy i 6MB cache. Oby cena poszła na dniach w dół tak jak to było z Q9300. Teraz tylko czekać na jakieś testy o/c.

8*444MHz, strap 333MHz, Mem@1066MHz:

http://img180.imageshack.us/img180/1518/03...08223841vd0.png

VCore 1.375V w BIOS (~1,3V SpeedFan pod obciążeniem) - Prime95 Small FFTs wywalał się od razu, tak więc pewnie trzeba by zapodać z 1.4V - nie testowałem bo nie interesuje mnie CPU ciągnące >100W pod obciążeniem :).

W WinRARze wyciągnął ~2600KB/s:

http://img529.imageshack.us/img529/9306/03...08223707oi1.png

Jeżeli prawdą jest, że Yorkfieldy rzadko wychodzą poza 450MHz, można przyjąć, że to blisko maksimum możliwości tego proca ;).

Jeżeli ktoś nie liczy się z poborem mocy i interesuje go tylko extreme OC to na pewno nie jest dobra opcja ;), jeżeli ktoś szuka mniej grzejącego się zamiennika dla Q6600 przy umiarkowanym OC jest OK, ja nie narzekam :D.

Do 8x400MHz wystarcza 1.325V w BIOSie, WinRAR liczy wtedy ~2430KB/s.

Wystarczą takie wstępne testy? :)

Edytowane przez muscimol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC nie zachwyca, bo ostatecznie procek ustawiłem na taktach właśnie Q9770, czyli 400x8, VCore w BIOSie trzeba było podnieść do 1,325V, CPU-Z pokazywał pod obciążęniem 1,25V ale mój cel został osiągnięty, czyli zmniejszony pobór mocy w stosunku do poprzedniego Q6600 G0 puszczonego 333x9 @1,3125V BIOS. Aktualny pobór mocy w sygnaturce :) i to jest ~15W mniej w idle i ~30W mniej w load od nieco niżej taktowanego Q6600 :).

 

No nie wiem, ale te 45nm co niby miały mieć mniejszy pobór prądu..to coś nie tego. Trochę podkręcone mają większy wykładniczy wzrost poboru prądu niż wcześniejsze 65nm.

Ustawiłem 4x800 i napięcie w biosie Vcpu=1.3v (pewnie można i mniej ) i Prime95 load i pobór 279W ( przy czym buda roozbudowana, sam zasilacz BZ1100W sporo i 2x pompki

D-tek , 9x120mm wentyle, czyli na pewno większy pobór przez inne elem. niż powyżej ).

Dołączona grafika

 

update: w idle mam pobór 193W / przy CPU=2,4GHz wtedy ( spada mnoznik automatycznie)

 

:-)

czyli ten nowy 45nm ma wzrost o 150W a wcześniejszy 65nm ma wzrost o 90W :-))

a wszystko przez te blachy dla cache level 2

i tak się zastanawiam dlaczego intel nie dał Nehalem juz teraz ( z poprawionym L2) ...inne klocki za wolne? bo już ze dwa lata ten Nehalem w poczekalni stoi

Edytowane przez lama1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ten nowy 45nm ma wzrost o 150W a wcześniejszy 65nm ma wzrost o 90W :-))

W sygnaturce mam maksymalny pobór mocy kompa, czyli CPU + VGA :).

Porównując jedynie przyrost mocy po włączeniu Prime'a było:

Q6600@3GHz, 1,3125V: 155W idle, 250W load

Q9450@3,2GHz, 1,325V: 140W idle, 220W load.

Do tego można dodać, że Q9450 ma gorsze warunki ;) żeby się wykazać, po pierwsze, ma mniejszy mnożnik, czyli w idle pracuje na 2,4GHz, Q6600 miał w idle 2,0GHz, no i płyta też więcej ciągnie, bo pracuje na FSB 400MHz, Q6600 było na 333MHz - biorąc to pod uwagę IMO jest naprawdę nieźle :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą takie wstępne testy? :)

Jak to się mówi, jedna jaskółka wiosny nie czyni, wiec czekam na upowszechnienie się opini, czy warto tym procem sobie zawracać głowę. Ale wstępnie oczywiscie starczą, dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna q9450. W komputroniku jest wersja tray czyli bez coolera, rozumiem że scythe ninja rev 2 da sobie rade ?

 

 

Dołączona grafika

 

Według komputronika to co bym nie dobrał jeśli chodzi o chłodzenie to jest nie wystarczające dla procesora, raczej jest to jakiś błąd, bo z tego co wynika z postu kolegi muscimol to wydziela on mniej ciepła niż q6600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi się uda wytrzymać to poczekam. Należę do osób narwanych. Ostatnio zwariowałem jak wyszły nowe quadziki. Dużo też myślałem o QX9650 nie wspominając o 9800GX2 :P ale moja mi to wybiła bardzo szybko, powiedziała, że jestem chory na tym punkcie :D.

 

BTW zobaczmy pożyjemy możesz masz racje kolego Oskaliber.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q9300 już za 799zł w ESC.pl, natomiast Q9450 twardo trzyma cenę i jakos nie może się rozpowszechnic w sklepach...

 

Btw, orientuje sie ktos moze jak wypada box od intela s775 w porownaniu z Zalmanem 7000B-Cu? Bo jak bede kupowal to oem, na box mnie raczej nie stac i mysle czy on mi zdoła schłodzić tego quada, przynajmniej tymczasowo, bo przed wakacjami i tak zanosi się na WC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy potrzebuje quada 4ghz. 3000+ starczy każdemu praktycznie do kazdego uzytku domowego.

hehe ,i nikt nie będzie miał :D w te 3000+ też bym wątpił :D

btw.jestem ciekaw czy znajdzie sie jakiś deperado i kupi to coś... pewnie nikt sie nie przyzna :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy potrzebuje quada 4ghz. 3000+ starczy każdemu praktycznie do kazdego uzytku domowego.

No skoro komus wystarcza Quad @3GHz, to za 2x mniejsza kase wyrwie Q6600 (a jak mu sie zachce, to pewnie kretnie go wiecej z palcem w... zupie) Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co Q9300 ma lepszego od Q6600? Bo z tego co widze, przesiadka na 45nm niewiele wniosła. Q6600 ma 2MB więcej cache, minus to, że straszny grzejnik, ale nie wiem jak jest z grzaniem się serii Q9xxx. Pobór mocy? Na tym mi akurat nie zależy. O/C też do bani, więc pozwólcie, że zapytam co czyni go 200zł droższym? :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyhy dzisiaj oglądaliśmy Q9450 który na bardzo niezłym WC 400x8 nie potrafił :-)

Wow, no to normalnie selekta trafiłem, skoro na pierdziawkowym Hyperku TX daje radę go na 3,5GHz puścić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow, no to normalnie selekta trafiłem, skoro na pierdziawkowym Hyperku TX daje radę go na 3,5GHz puścić :).

Na to wygląda ;-)

 

 

Nie każdy potrzebuje quada 4ghz. 3000+ starczy każdemu praktycznie do kazdego uzytku domowego.

Ci którzy potrzebują 4 jajek, mają większy pożytek z 3G niż z dwóch puszczonych na 5G. Nie samymi grami człowiek żyje przecież.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np. należę do tych, co zrobią użytek (poza odpalaniem SuperPI:)). Często majstruję sobie takie różne programy mocno obliczeniowe, co chętnie się puszczą na dowolnej liczbie jaj. Też byłem napalony na Q, ale widząc ceny wybrałem salomonowe rozwiązanie: na razie E8400, a pod koniec roku jakieś przyzwoite Q9xxx w cenie obecnego Q6600. Może będzie jeszcze lepiej i AMD zrobi Phenoma-killera, na którego Intel odpowie Nehalemem i 2-krotną obniżką cen staroci (coś jak Athlony X2 po wejściu Conroe)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wygląda ;-)

Ci którzy potrzebują 4 jajek, mają większy pożytek z 3G niż z dwóch puszczonych na 5G. Nie samymi grami człowiek żyje przecież.

Właśnie to miałem na myśli.

 

Nie.

Więc, dwa rdzenie zrobia to szybciej czy czas bedzie taki sam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...