Skocz do zawartości
Polar

Najtańszy Sposób Na Dźwięk Bit-perfect Przez Złącze S/pdif

Rekomendowane odpowiedzi

Poniższy opis przedstawia prosty, tani i co najważniejsze skuteczny sposób na wyprowadzenie z komputera niezmodyfikowanego dźwięku (bit-perfect) przez wyjście cyfrowe do zewnętrznego amplitunera, posiadającego konwerter cyfrowo analogowy (DAC) lub innego urządzenia. Tutaj wprowadzenie do problemu i opis podstawowych zagadnień, takich jak bit-perfect, kmixer, itd. po angielsku.

 

Opis używanych skrótów i co będzie potrzebne:

 

INT - interconnect optyczny lub elektryczny

WEC - wejście S/PDIF

WYC - wyjście S/PDIF

CMI - dowolna karta dźwiękowa na chipie C-Media 8738/8768 posiadająca WYC

AV - amplituner kina domowego z WEC

PL - player do odtwarzania próbek dźwięku

DRV* - specjalnie napisane w tym celu sterowniki do CMI

DTSDD_W* - próbka dźwięku DTS lub DD w formacie wave do testów

DTSDD_F* - próbka dźwięku DTS lub DD w formacie flac do testów

 

* - Linki poniżej.

 

Co robimy:

 

1. Po zamontowaniu CMI do slotu PCI instalujemy DRV i restartujemy komputer.

2. Wchodzimy do sterownika, który zainstalowaliśmy:

"Panel sterowania->CMI8738-8768 Control Panel->Digital->Enable S/PDIF out" ma być zaznaczony.

3. PL powinien mieć obsługę plików w formacie flac do testów.

4. Łączymy WYC CMI z WEC AV za pomocą INT.

5. Konfigurujemy odpowiednio AV, czyli wybieramy WEC do którego podłączyliśmy INT lub ustawiamy na auto rozpoznawanie sygnału.

6. Teraz pora na testy, za pomocą PL odtwarzamy jakieś pliki dźwiękowe, sprawdzając czy w ogóle jest sygnał. Sygnał ze zwykłych plików dźwiękowych powinien być rozpoznany przez AV z każdego źródła czyli player, gra itd.

7. Jeśli zwykły sygnał PCM jest widoczny przez AV to testujemy za pomocą DTSDD_W.

8. Teraz sedno sprawy :] Jeśli odtwarzając DTSDD_W w PL otrzymujemy na AV informacje o sygnale DTS lub DD oraz oczywiście słyszymy dźwięk (a nie szum lub ciszę) to osiągnęliśmy zamierzony efekt.

9. Kolejna próba powinna być już formalnością. Testujemy tak samo jak w punkcie 8, ale tym razem za pomocą DTSDD_F.

 

Uwagi:

 

Trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Wszystkie dodatki zmieniające strumień dźwiękowy jak equalizer, muszą zostać wyłączone. Suwak volume w playerze, musi być na 100% w przeciwnym razie usłyszymy tylko szum. Chyba że player na odpowiednim wyjściu, pozwala na zmianę głośności bez niszczenia sygnału, co łatwo sprawdzić.

 

Windowsowy mixer (KMixer) zawsze dokonuje konwersji danych. Nawet gdy podajemy sygnał 44.1 to on robi 44.1->44.1 lub różne inne kombinacje X->X. Operacje wykonywane przez KMixer sprawiają że obsługa dźwięku jest bardzo elastyczna. Dzięki temu dowolne źródło jakie odtwarzamy, ma na wyjściu tą samą częstotliwość (np.44.1). Tego typu operacje niszczą oryginalny sygnał cyfrowy, jaki wysyłamy z systemu do AV i nie jest on w stanie ich zdekodować - słyszymy szum. Powyższy sposób pozwala na ominięcie KMixer oraz sterowników i karty dźwiękowej.

 

Na tych sterownikach nie ma potrzeby stosowania pluginów wyjścia takich jak kernel streaming czy ASIO. Pozwalają one na automatyczne przełączanie sygnału 44.1|48|88.2|96kHz przy 16bit. Dźwięk bit-perfect uzyskiwany jest w każdym programie na dowolnie wybranym wyjściu Wave out|Direct Sound|KernelStreaming|ASIO. Oczywiście na oficjalnej stronie jest też wersja pod Windows Vista. Dodam jeszcze że sterowniki są stabilne i szybkie, są w dalszym ciągu rozwijane przez autora.

 

Uwaga 1. Okazało się że dla kart C-Media jest też dostępny alternatywny sterownik, który pochodzi z karty M-Audio DiO 2448 dla systemów Windows 2000/XP. Sterownik jest bardzo uproszczony, jedyna możliwość jaką mamy to zmiana głośności w mikserze systemowym. Niemniej jednak działa, link poniżej.

Uwaga 2. Można powiedzieć ze KMixer z Windows jest bit perfect. Warunkiem tego jest ustawienie dwóch pierwszych suwaków (Głośnik, Wave) maksymalnie do góry i ustawienie ich balansu głośności dokładnie na środku. Ta wiedza nie zmienia niestety nic bo i tak potrzebujemy bezstratnego transportu dźwięku w przypadku połączenia cyfrowego.

Uwaga 3. W przypadku połączenia analogowego najważniejszy jest drugi suwak głośności a wiedza że KMixer może być bezstratny daje sporo. Powinien on być ustawiony maksymalnie do góry. Natomiast pierwszy suwak steruje bezpośrednio mocą sygnału na wyjściu analogowym. Właśnie tym suwakiem powinno się regulować głośność. Sytuacja gdy 2 suwak jest do góry, 1 suwak jak najniżej jest najlepsza bo redukuje to szumy, ale jednocześnie system nie nie niszczy dźwięku wyjściowego. Odwrotna sytuacja gdy 1 suwak jest u góry a 2 regulowana jest głośność jest zła bo dostajemy największe szumy na wyjściu analogowym (suwak u góry) i system degraduje dźwięk (drugi suwak nie na 100%). Najlepiej to słychać na słuchawkach, szczególnie jeśli chodzi o szumy 1 suwaka.

Także reasumując KMixer jest bit-perfect na wyjściu analogowym. Najlepsze ustawienie do tego celu to 2 suwak maks. do góry a pierwszym regulujemy głośność (im niżej tym mniejsze szumy). Oczywiście ważne jest też by głośność komputerowego źródła dźwięku jakim jest aplikacja miała w opcjach dźwięku na 100%.

Widać duży potencjał tkwiący w CMI, kartach bardzo słabych na wyjściach analogowych wręcz fatalnych, jednak idealnych na wyjściu cyfrowym. Jest to obecnie najtańsze zdolne do tego urządzenie, które można nabyć za kilka złotych w serwisie Allegro.pl

 

Wygląd sterowników:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Linki:

 

Próbki DTS i DD w formacie wave i flac do testów.

Strona projektu, sterowniki, sposób instalacji, lista zgodnych kart dźwiękowych.

Dyskusja o projekcie.

Informacje o S/PDIF.

Alternatywny sterownik od M-Audio DiO-2448

Strona domowa tego FAQ

 

Zakończenie:

 

Sposób został przetestowany przeze mnie na karcie Zoltrix Nightingale (CMI 8738) z WYC elektrycznym oraz na AV Denon AVR-1907. Oba urządzenia połączone zostały za pomocą INT Prowire PW21130 (Digital RCA-RCA 3m). Przetestowano na Windows XP SP2 w Foobar2000, Winamp, Windows Media Player. Nie zaobserwowałem żadnych anomalii, błędów w działaniu. Wszystko pracowało idealnie. Nie odpowiadam za ewentualne błędy lub uszkodzenia powstałe w wyniku zastosowania tego sposobu. Jest to tylko jeden ze sposobów na osiągnięcie celu, mam nadzieję że będzie pomocny. Było by miło gdyby użytkownicy pisali w tym temacie o swoich osiągnięciach / sposobach na uzyskanie niezmodyfikowanego dźwięku.

Edytowane przez razor1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy sposób na poprawne 44,1 K bez resamplowania przy SP/DIF to zakup płyty z układem Realtek 883 ;) (nie będzie poprawnie na 658 ... sądzę też że 850 tez sobie z 44,1 K poprawnie nie poradzi ale to trzeba przetestować )

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To też sposób.

 

Ale zauważ że wcale nie jest to tanie rozwiązanie. Płyta kosztuje i to nie mało i nie każdy zainteresowany kupi płytę z tym kodekiem do swojej konfiguracji albo upodobania :wink: Karty których tu mowa na PCI kupisz za parę zł na allegro bez ingerencji w dotychczasowy konfig. A chyba o to tu też chodzi. Do tego dochodzą dobre i napisane specjalnie pod to sterowniki, które omijają KMixer bez potrzeby stosowania jakiś pluginów do playerów czy innych udziwnień na każdym wyjściu.

 

Dlatego jak ktoś ma możliwość to dobrze by było aby przetestował i napisał czy osiągnął sukces i na jakiej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerwy dźwięku i trzaski ? System, przewód albo karta coś musi szwankować.

 

Może posprawdzaj wszystko dokładnie.

Zamiast kminić co jest nie tak od dawnego czasu po prostu nie wyłączałem kompa na noc. Zawsze coś ściągałem/seedowałem/kodowałem/konwertowałem czy Bóg wie co jeszcze.

Ale problem nie zniknął. Przyszła paczuszka z RAM-em. Dla jasności 4GB. No to nawet przeinstalowałem system na X64, zainstalowałem stery i wszystko gra. Zapomniałem się i wyłączyłem kompa. Rano odpalam i... szakabum. Nie są trzaski znane z gramofonów, tylko regularne piski, jak alarm błędu w Orthosie. Każdy reset kosztuje mnie odinstalowanie urządzenie z menedżera, ręczne wyszukanie i wykasowanie wszystkich sterów chomikowanych przez Windę, reset i zainstalowanie sterów na "czysto".

Czy jest JAKIKOLWIEK inny sposób na ten szanowny bit-perfect? Czy na nowych układach zintegrowanych (nowe chipsety Intela) b-p funkcjonuje "fabrycznie" czy też wymaga nieoficjalnych sterów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może pytanie z innej beczki. Jaką znacie najtańszą kartę dżwiękową pod USB (do laptopa) która wydusi z siebie bit-perfect? Nie musi nawet mieć żadnych innych wyjść niż SPDIF. Myślę o czymś w rodzaju M-Audio Transit, tylko że cena odstrasza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy zwykly sound blaster live 24 bit bedzie mial bit perfect?

Na stronie prodycenta pisze wyjście SPDIF z rozdzielczością do 24-bitów, z możliwością wyboru częstotliwości zegara 44.1, 48 lub 96kHz.

Gdzies czytalem ze sound blastery maja jakis wewnetrzny korwerter zamieniaja 44.1 do 48 ale skoro w danych pisze ze mozliwosc wyboru

to chyba ta wada dotyczy starszych sound blasterow.Dalem za nia 30zl wiec mysle ze nie jest to drogo a przy okazji ma calkiem dobre

wyjscie analogowe.W przyszlosci moze kupie zewnetrznego daca i sie zastanawiam czy ten live 24 mi wystarczy jako transport.

Czy ktos bawil sie wyjsciem spdif na tym live 24?Moze jakies ciekawe strony na ten temat?Mysle ze taki live byl by ciekawszym

rozwiazaniem bo za niewiele raptem 10-15zl ma sie o wiele lepsza karte od tej cmedia , tyle ze nie wiem ja to bedzie z tym spdif.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://pl.europe.creative.com/products/pro...10315&nav=0

Przeciez tam pisze wyjście SPDIF z rozdzielczością do 24-bitów, z możliwością wyboru częstotliwości zegara 44.1, 48 lub 96kHz

Udowodnij to skoro tak napisales :) a nie siejesz jakas propagande...

Potrzebuje faktow a nie jakiejs sciemy bo komus ta firma sie nie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupiłem tego live24 na allegro i przez dwa dni używałem. Powiem tylko tyle że najlepszy w tym wszystkim był moment kiedy mogłem to wreszcie wymontować. Ale największym sukcesem było to że udało mi sie go sprzedać za więcej niż kupiłem :)

 

Udowodnij to skoro tak napisales :) a nie siejesz jakas propagande...

Potrzebuje faktow a nie jakiejs sciemy bo komus ta firma sie nie podoba.

Użytkownicy na pewno będą ci bardzo wdzięczni jeśli uda ci się tego dokonać na tej karcie i opiszesz ten magiczny sposób w tym temacie.

 

 

Update

Jeśli chcesz sie dowiedzieć gdzie jak piszesz "bity są gubione" to zajrzyj do linków które podałem tam jest wszystko wyjaśnione.

Edytowane przez razor1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może pytanie z innej beczki. Jaką znacie najtańszą kartę dżwiękową pod USB (do laptopa) która wydusi z siebie bit-perfect? Nie musi nawet mieć żadnych innych wyjść niż SPDIF. Myślę o czymś w rodzaju M-Audio Transit, tylko że cena odstrasza ;)

ja mam, ale jak nie potrzebujesz optycznego to kup coś tańszego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Kiedyś kupiłem tego live24 na allegro i przez dwa dni używałem. Powiem tylko tyle że najlepszy w tym wszystkim był moment kiedy mogłem >to wreszcie wymontować. Ale największym sukcesem było to że udało mi sie go sprzedać za więcej niż kupiłem :)

 

Byc moze to wina sterownikow , ja bede uzywal jej pod linuxem , sterowniki kx project niestety nie obsluguja tej karty.

 

>Użytkownicy na pewno będą ci bardzo wdzięczni jeśli uda ci się tego dokonać na tej karcie i opiszesz ten magiczny sposób w tym temacie.

 

Watpie czy duzo uzytkownikow tutaj uzywa linuxa na codzien wiec chyba nie bede sie wysilał.Ciekaw jestem gdzie te bity sa gubione

skoro ten live 24 nie jest bit perfect :)Sam transport cyfrowy jest prawidlowy w live 24 ale ktos z uzytkownikow wyzej

stwierdzil ze nie jest bit perfect to znaczy ze gdzies te bity musza byc gubione w jakims procesie.Czuje jakis spisek w powietrzu :)

 

 

 

Skad wiadomo ze na tym CMI8738-8768 jest bit perfect?

Jaka pewnosc ze nie wystepuje jitter , na zwyklym amplitunerze raczej nie

bedzie to slyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>no właśnie pytanie co tańszego pod usb jest bit-perfect? spdif może być optyczny lub coaxial, bez różnicy, nawet lepiej >jeśli będzie coaxial.

 

Za bardzo sie nie znam ale w tanszych kartach muzycznych chyba wystepuje tez jitter tak samo jak w cd.

Nie wiem z czym to jest zwiazane , ale chyba kiedys cos o tym czytalem na audiostereo.

Ponoc bit-perfect dopiero wystepuje na kartach jakichs studyjnych rme lynx itp za pare tysiecy.

Jak jest jitter to nie znaczy ze bedzie zawsze on slyszalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie pytanie co tańszego pod usb jest bit-perfect? spdif może być optyczny lub coaxial, bez różnicy, nawet lepiej jeśli będzie coaxial.

no to w zasadzie tańszej alternatywy nie widzę, sam szukałem do swojego DAC'a interfejsu na USB i nie znalazłem niczego innego...

 

-->thomaz

 

co Ty bredzisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co Ty bredzisz...

 

Musisz chyba poszukac lepszej karty na usb ktora nie ma jittera.Jak masz zwykly amplituner

to wystarczy zwykla karta jako transport , ale jak masz lepszego daca to musi byc cos lepszego.

Na audiostereo ktos pisal ze podlaczal daca pod zwyklą tanią karte cmedia a poczniej sluchal

na jakiejs karcie rme przez wyjscie analogowe i roznica byla znaczaca na korzysc rme.Popytaj sie na www.head-fi.org , tu

malo kto slucha dobrego stereo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale tu już mówimy o rzeczach bardzo słabo słyszalnych. co więcej, dobry dac o którym mówimy powinien być w stanie umieć sobie poradzić z takim sygnałem (tzw. jitter rejection). chodzi bardziej o unikniecie resamplingu i calego innego badziewia, które jest słyszalne :]

 

ktoś wie czy maya44 sobie poradzi? ma asio jakby co, a za cenę niewiele większą od m-audio transita wydaje się o wiele bardziej funkcjonalna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic mi to nie daje ze ma 96, nie słucham materiału z SACD ani DVD Audio a jedynie z CD, przykro mi :P istotny jest tylko bitperfekcyjny przesył 44.1 kHz 16bit ;) i nie moge dojsc do tego czy obsługa ASIO jest wystarczająca (wydaje się jednak że nie :/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam stalych bywalcow!

 

Zainstalowalem M-Audio Transit, polaczylem z lapkiem (USB) i amplitunerem (optyczny), i....zong!

 

Dzwiek jest, ale amplituner nie "widzi" DTS i DD 5.1, pomimo, ze poustawialem wszystko wedlug instrukcji.

Nie mam pomyslu, co jest grane.

Filmy odtwarzam na lapku za pomoca PowerDVD (ostatnia, wypasiona wersja z DTS, BD i HDDVD), system Vista HP. Sciagnalem ze strony M-Audio sterowniki (beta) pod Viste dla Transit, ale nadal bez sukcesu....

 

Moze macie jakis pomysl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...