Skocz do zawartości
MarDeb

Dysk Cichy I Wydajny

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję przedewszystkim dysku cichego a przy tym wydajnego.

 

Zastanawiam się nad:

 

Dysk Samsung Spin Point T133 HD300LJ, 300GB, Serial ATA/300, 7200RPM, 8MB cache

 

Dysk Samsung Spin Point T166 HD321KJ, 320GB, Serial ATA/300, 7200RPM, 16MB cache

 

Dysk Hitachi Cinemastar 7K500, 320GB, Serial ATA 300, 7200 RPM, 8MB cache, RoHS

 

Dysk Seagate Barracuda ES; 320GB, Serial ATA/300, 7200RPM, 16MBcache, NCQ

 

 

wydaje mi się,że WD Caviar i Seagate z serii 7200.10 są zbyt głośne. Ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

Może jakieś inne propozycje dysków ok.300GB? Może być też PATA ale chyba są wolniejsze od SATAII.

Podobno też jakość samasungów ostanio spadła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dysków które wymieniłeś miałem w łapach HD321KJ.

W HDTach'u wychodzi sporo lepiej niż 7200.10 - max. odczyt ok. 90MB/s.

Głośność to moja subiektywna ocena (powiedzmy w skali 1-10, gdzie 10 to najgłośniej) dałbym mu 6 pkt, a dyskom Seagate 8 pkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seagate jest piekielnie głośny...

OMG... Tak samo jak przewspaniałe dyski innych firm, które według wielu użytkowników trzeba położyć na gąbkach, żeby wyciszyć głowice (Tak samo jest z Seagate'ami). Opinie o piekielnie głośnym seagate'cie, a niesłyszalnym samsungu można wsadzić między bajki. Kto poczytałby topicki o dyskach, sam by się o tym przekonał.

 

Coś na potwierdzenie bezsensowności porównywania głośności "pierdzenia" dysków (np: bez podawania marki obudowy). Sprawdzone tydzień temu:

Dysk 320GB Seagate'a przykręcony do obudowy Tracer strasznie przenosił drgania głowic na obudowę. Dźwięk przy teście Random Access wyróżniał się na tle szumu wentylatorów. Po wymianie obudowy na Sharkoon Rebel 9 odgłosy głowic zmalały przynajmniej 3 razy, nie wspomnę, że w nowej budzie był ogólnie wymieniony sprzęt na bardzo cichy.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To racja oczywiście. Dodałbym jeszcze, że zdarzają się znaczne różnice pomiędzy dyskami tego samego modelu. Od czego to może zależeć nie wiem, ale zdarzają mi się czasem sztuki znacznie głośniejsze niż pozostałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mieszane uczucia względem tych samsungów. Podobno bardzo ciche ale około 30% opini na komputronik.pl jest przeciwnych, a to już duży odsetek.

 

Co do seagate'ów to według cześciowego opisu na stonie sklepów internetowych modrl ES jest w spoczynku cichszy od zwykłego 7200.10 o 0.3B - cokolwioek miałoby to znaczyć. A obudowa kompa do tych dysków to zwykły modecom.

 

 

 

Czy znacie jakieś kieszenie/panele przednie, które schowają dysk i go w ten sposób wyciszą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz miec cichy dysk ?? To zapomnij o Samsungu HD321KJ. Wiem, bo mam i to na silniczku Nidec, niestety, ale to nie tylko moje zdanie o tym dysku. Moze sie trafi jakas super cicha sztuka, ale ja bym na to w przypadku Samsunga nie liczyl, zarowno ja, jak i pare osob z forum sie juz przeliczylo...

Aha, dodam, ze dysk lezac na gabce na dole obudowy (Chieftec Dragon), jest glosniejszy, niz moja stara Barka 7 przykrecona do obudowy. Niestety, ale te Samsungi maja straszne wibracje i nie jest to zadna wina obudowy.

Moja ostatnia nadzieja, jest powieszenie go na jakichs gumkach, ale nie wiem jak sie za to zabrac :(

 

EDIT:

 

Na dzien dzisiejszy sklanial bym sie zdecydowanie ku WD AAKS, przynajmniej rowna forme ma ta firma :)

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

No bajer niezly, ale uwierz mi, ten Szajsung ma takie wibracje, ze cos takiego raczej nie zda egzaminu. Jesli lezac na 4 warstwach grubej gabki na dole obudowy, na niej dalej czuc lekkie wibracje, to sam wiesz. Gdzies widzialem na forum kiedys, jak gosc powiesil dysk w powietrzu na jakichs gumkach, to jest moja jedyna nadzieja...

EOT

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

No bajer niezly, ale uwierz mi, ten Szajsung ma takie wibracje, ze cos takiego raczej nie zda egzaminu. Jesli lezac na 4 warstwach grubej gabki na dole obudowy, na niej dalej czuc lekkie wibracje, to sam wiesz. Gdzies widzialem na forum kiedys, jak gosc powiesil dysk w powietrzu na jakichs gumkach, to jest moja jedyna nadzieja...

EOT

Mam Samsunga SP2504C i obudowe jakiegos codegena (czyli lipa strasznie przenoni drgania) i sprawa ma sie nastepująco: przerobilem wszystkie warianty czyli:

- Zatoka 3,5" dysk potwornie glosy strasznie chrupal.

- Na gabce znaczna poprawa acz kolwiek nadal bylo slychac chrupanie ale znacznie mniejsze.

- No i wkoncu dysk na gumkach (od gaci) dysk cichutki jak diabli, ledwie slychac jego chrupanie z odleglosci 50-70cm, a z odleglosci ok 2m chrupania wogole nie slychac.

 

Moim zdaniem jest to najlepszy spsob na wyciszenie dysku jezeli biezemy pod uwage stosunek ceny do uzyskanych efektów.

 

Dysk zamontowalem tak jak na tej fotce...

Dołączona grafika

 

Fotka zapozycona z tego tematu http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=277417&st=0

 

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

- No i wkoncu dysk na gumkach (od gaci) ...

Moim zdaniem jest to najlepszy spsob na wyciszenie dysku ...

Chyba chciałeś powiedzieć sposób na wyciszenie pracy głowic bo wyjacych talerzy z barki 7200.10 (IMO dużo bardziej wnerwiający dzwięk niż wirujące talerze Raptora - moje subiektywne zdanie) tymi gumami od galotów nie wyciszysz - z tym trzeba kombinować w stronę bitumenbox'ów itp.

 

PS.

Nie wiem jak można pisać że Barka 7200.10 jest cicha - te dyski w zalezności od serii z jakiej pochodzą są głośne albo bardzo głośne, a że ktoś kupił nową budę i stara się sam siebie przekonać, że dzięki innej puszce dyski umilkły to już nie mój problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm pewnie wyjacych talezy gumami sie nie wyciszy no ale samsungi maja ciche "talerze" :-P tylko strasznie chrupia a na chrupanie ta metoda jest bardzo dobra i w sumie darmowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No talerzy nie slysze w tym Samsungu, ale tez specjalnie sie nie przysluchiwalem. Chociaz mysle, ze jak by byly glosne, to bym raczej slyszal bez przysluchiwania sie :) Minusy sa dwa, potezne wibracje. A drugi to momentami bardzo glosna praca glowic. Z tym tez jest tak, ze jak dysk nie ma duzo do wgrania, odtworzenia itp., to glowicy nie slychac absolutnie wcale, ale jesli da mu sie kilka plikow na raz wiecej, to juz chrupie jak stary grzechotnik. Ja raczej bym sie rozgladal za WD jednak.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wstępnych testach mogę powiedzieć, że HD321KJ biję na głowę barkę pod względem kultury pracy i co dziwniejsze transferu :blink: To drugie spowodowane zapewne jest dość sporym zapełnieniem barki :wink:

 

Ogólnie pracę barki można określić tak :lol: pzdr

 

EDIT

Dalsze wstępne testy i co? Temperatura szajsunga 10stopni niższa niż barki :lol:

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziwi mnie opinia ze samsung jest glosny... :huh:

 

Posiadam

SpinPoint P120S 250 GB - sata

SpinPoint P120S 200 GB - sata

SpinPoint T133 400 GB - ata133

Maxtor DiamondMax 20 250 GB - ata133

 

Chcialem zmiany, i kupilem Seagate 250 GB Barracuda ES ale po nieprzespanej nocy wymienilem wlasnie na P120s - moze i szybki, i super gwarancja ale nie jest to warte takiego chalasu.

 

Teraz zamowilem kolejny dysk, i jest to... SpinPoint T166 :wink:

 

A jesli ktos potrzebuje ciszy, i predkosci 2xP120s albo T166 w raid 0 :rolleyes:

 

 

Ps. byla mowa o temperaturach - Samsung przy przegrywaniu plikow 27c, Maxtor 38c chlodzone przez ten sam wiatrak;)

Edytowane przez okruch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziwi mnie opinia ze samsung jest glosny... :huh:

 

Teraz zamowilem kolejny dysk, i jest to... SpinPoint T166 :wink:

 

A jesli ktos potrzebuje ciszy, i predkosci 2xP120s albo T166 w raid

samsungi sa ciche, talerze pracuja cicho, silnik rowniez (podobno nidec cichy, jvc glosny), ale trafiaja sie egzemplarze, w ktorych bardzo glosno pracuje glowica. dyski te strasznie chrupia, drapia, nie wiem jakiego pojecia jeszcze uzyc. chodzi wlasnie o serie t166, kilku przynajmniej uzytkownikow tego forum ma ten problem. dzis dostane obudowe aerocool zerodegree, podwiesze mojego samsunga na gumkach. powiem wtedy jak z glosnoscia. jesli to nie pomoze, daje go na gware.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OT

No bajer niezly, ale uwierz mi, ten Szajsung ma takie wibracje, ze cos takiego raczej nie zda egzaminu. Jesli lezac na 4 warstwach grubej gabki na dole obudowy, na niej dalej czuc lekkie wibracje, to sam wiesz. Gdzies widzialem na forum kiedys, jak gosc powiesil dysk w powietrzu na jakichs gumkach, to jest moja jedyna nadzieja...

EOT

warto mieć nadzieję jeden z tych gości się odnalazł i ma czas pomóc ;)

 

to też był samsung tylko starszy ;) p80 miały ten sam problem - okrutne wibracje,, gumki go uciszyły

 

jedyne fotki jakie mam - dysk na gumkach

http://img343.imageshack.us/my.php?image=10166fw.jpg

http://img403.imageshack.us/my.php?image=nowy27ww.jpg

 

jeszcze jeden tip - gąbka sie nie musi sprawdzać i może przenosić wibracje. teraz jadę na teoretycznie cichym hitachi t7k i 3 warstwy jakiś gąbek mu nie pomogły. pomogła za to specyficzna kanapka ;)

 

idea mniej więcej taka

Dołączona grafika

tektura i dystans - dysk ma przewiew dla elektroniki, folia + gabka coś tam zamortyzują, z U uszczelek zrobione są kwadratowe standy i wibracje zniknęły :) czas wykonania - może kwadrans, to miało być rozwiązanie tymczasowe ;] koszt - zero

 

czy tak czy tak idea jest jedna - maksymalnie miękki kontakt dysk-buda

 

czekam na dziękuję i powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mumin - to troche mnie to zasmucilo :blink: Czytalem opinie, i jasne ze zdazaja sie egzemplaze felerne, ale chrupanie glowicy... :sad: kurde... moze sie pospieszylem z zamowieniem <_<

 

jak juz do mnie dotrze, skrobne czy jest to cisza na poziomie poprzednich seri.

 

 

Dzieki, i Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dysku na gumkach i gąbkach itp mam różne teorie (sprawdzałem kilka wariantów)

 

1.

http://i53.photobucket.com/albums/g69/wego...02/IM003994.jpg

Zrobione tak: dyska na gąbkach + zaciski = efekt duża tempera dysku ale cisza :)

 

2.

http://i53.photobucket.com/albums/g69/wego...02/IM003995.jpg

Zrobione jak wyżej tylko nad dyskiem 2 wentyle ( z chłodnicy która była na dachu ) efekt jest dobry temp ok

 

wniosek :

 

Disk na gumkach od majtek ma sens gdy jest przy nim nawiew ponieważ temp disku sięgała mi do ~60 stopni bo 24h pracy, z wentylatorami (5v) nie przekraczało ~30 stopni po 24h.

 

BTW

 

Jaki disk do 250zł polecacie ? Samsungi jeszcze dobre są ? szukam czegoś koło 250 GB sata .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mumin - to troche mnie to zasmucilo :blink: Czytalem opinie, i jasne ze zdazaja sie egzemplaze felerne, ale chrupanie glowicy... :sad: kurde... moze sie pospieszylem z zamowieniem <_<

dysk mam podwieszony na gumkach i jest ok. nie doskwiera zaden halas, chrupanie zdarza sie dosyc rzadko, najglosniej jest przy np "random access test" w hd tach'u. kiedy dysk lezal na plastikowym pudelku to bylo strasznie, ale to bylo cos w rodzaju pudla rezonansowego. teraz jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ma byc Baaaardo Cichy i dosyć szybki, ja polecam Samsunga SP2504C (250Gb SataII)

mam dwa takie spięte w Raid 1, i są praktycznie bezgłośne (przy zapisie/odczycie a nie w iddle :-)

porównywałem szczegółowe dane odnośnie hałasu, i ten model jest nacichszy ze wszystkich o pojemności 200-500 Gb na Sata II

 

jego głośność do 25dB (idle) i 28 dB (random read/write)

(inaczej 2,5 Bela/2,8 Bela)

 

co do wibracji, to u mnie brak, ale mam zamontowane dyski w obudowie Lian-Li na podkładkach gumowych, tak że nie ma bezpośredniego kontaktu z obudową

 

pozdrawiam

andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli ma byc Baaaardo Cichy i dosyć szybki, ja polecam Samsunga SP2504C (250Gb SataII)

mam dwa takie spięte w Raid 1, i są praktycznie bezgłośne (przy zapisie/odczycie a nie w iddle :-)

porównywałem szczegółowe dane odnośnie hałasu, i ten model jest nacichszy ze wszystkich o pojemności 200-500 Gb na Sata II

jego głośność do 25dB (idle) i 28 dB (random read/write)

(inaczej 2,5 Bela/2,8 Bela)

co do wibracji, to u mnie brak, ale mam zamontowane dyski w obudowie Lian-Li na podkładkach gumowych, tak że nie ma bezpośredniego kontaktu z obudową

no ok, ale czesci userow trafia sie dysk "cichy totalnie" albo "cichy inaczej" i o tym nie wolno zapominac.. dyski sa ciche, problemu ze swiszczeniem, silnikiem nie ma chyba nikt, natomiast zmora sa chroboczace glowice i to niestety nie sa odosobnione przypadki(podwieszenie na gumkach daje ogromna poprawe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mumin - niestety miales racje <_< Nowa seria samsungow jest straszna. Jest szybszy o pare mega, ale co z tego... 250gb seri P120S wogole nie slysze, przy kopiowaniu na 500gb T166 to chrobotanie jest niezwykle upierdliwe... (mimo wszystko cichsze, niz w maxtorku :rolleyes: tylko czy jest to pocieszenie).

 

Cale szczescie ze dysk jest back up`em i meczy mnie tylko czasami.

 

Co do wyciszenia, ostatnio zamiast gumek skozystalem z sznurkow i podwiesilem dysk na samym dole na przeciwko wiatraka - slychac tylko pomruki w porowaniu do podwieszenia w gornej czesci obudowy B-)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...